Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: rehberlik sistemi desimal dosya sistemi  (Okunma sayısı 22601 defa)

Çevrimdışı alkım

• Tecrübeli
rehberlik sistemi desimal dosya sistemi
« : Eylül 24, 2009, 20:08:38 ÖS »
Herkese mrh.Bu ikinci senem ama hala desimal dosya sistemini kafamda oluşturamadımmm. rehberlik serviside   olması gerekenlerden''7. SINIF DOSYASI İÇERİĞİ ( Her Sınıf İçin Ayrı Ayrı Hazırlanacak)

7.1 Sınıf Yıllık Çalışma Programı

7.2 Yönetmelik ( Sınıf Öğretmenin Görevleri )

7.3 Rehberlik Faaliyetleri Özet Bilgi Formu

7.4 Sınıf Listesi

7.5 Oturma Planı

7.6 Sosyal Kulüplerde Görev Alan Öğrencilerin Listesi

7.7 Öğrenci Tanıma Fişleri ( Her Bir Öğrenci İçin Ayrı Bir Poşet Dosya İçinde)

7.8 Uygulanan Rehberlik Tekniklerinin Uygulama Kayıtları ( Her Bir Öğrencinin Poşet Dosyasına Konulacak)

7.9 Sınıf Rehberlik Programı Ekleri"

bunlar bizim mi bulundurmamız gerekli?

Yani bunu okul rehber öğretmeni mi hazırayıp saklaycak yoksa sınıf rehber öğretmenleri mi hazırlayacakj? bir de biz her sınıf bazında klosör oluşturacak mıyız? bunlar aklımı karıştırdı. B;ri beni aydınlatırsa sevinirim.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Ynt: rehberlik sistemi desimal dosya sistemi
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2009, 20:13:59 ÖS »
Sizin müşavirliğiniz ile sınıf rehber öğretmeninde bulunması gerek çalışmalardır.
Ancak siz yönlendirmez ve sınıf öğretmenine yardım etmez iseniz genelde sınıf öğretmenleri eksik hazırlayabilirler.

Sınıf öğretmeninin bulundurması ve hazırlaması gerekne dosya ve evraklar konusunda,
İsterseniz resmi yazı çıkartabilirsiniz.
Böylece resmi açıdan sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

En güzeli doğrudan öğretmenler ile bu konuda iletişime geçmenizdir.
Kısaca sınıf öğretmenlerinde bulunması gerekir bunlar.

Çevrimdışı correctional

• Üye olmadan linkleri göremezsiniz
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2009, 20:21:33 ÖS »
bu sınıf dosyasıdır ve sınıf öğretmeni hazırlar. ama kimin saklayacağı konusunda bir netlik göremedim ben şimdiye kadar

Çevrimdışı anzilha

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2009, 20:41:35 ÖS »
kimin saklaması gerektiği belirsiz evet
ben müdürümle konuştum,hem ben de hem de sınıf rehber öğretmeninde birer dosya olmasını söyledi
toplantıda sınıf rehber öğretmenlerine dosyada bulundurmaları gerekenleri söylicem,ben de ayrıca hazırlicam ama anketler falan bendeki dosyada kalacak

Çevrimdışı alkım

• Tecrübeli
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2009, 20:48:43 ÖS »
ARKADAŞLAR SİZE GÜVENİYORUM O YÜZDEN HERŞEYİ SİZE SORMAK İSTİYORUMMM.BANA RESMİ DİLDE DEĞİL KARŞINIZDAYMIŞIZ GİBİ SÖLERMİSİNİZ REHBERLİK SERVİSİNDE BULUNMASI GEREKEN YANİ OKUL REHBER ÖĞRETMENİNİN HAZIRLAMASI GEREKEN EVRAK, DOSYA VS  NELERDİR? GEÇEN YIL HERŞEYİ SORU İŞARTELERİYLE YAPTIM BU SENE KENDİMDEN EMİN OLMAK İSTİYORUMMM. BEN BU İŞİ BİLİYORUM VE SİZE YOL GÖSTEREBİLİRİM DİYEN YAZSIN....BU KONU DA BİLGİ SAHİBİNE SAYGIM SONSUZZZZZZZZZZZZZZ

Çevrimdışı alkım

• Tecrübeli
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2009, 20:54:58 ÖS »
YA ESPRİ YAPIYORUMMMMM. AMA HAKKETEN CEVAP BEKLİYORUMMM

Çevrimdışı bluewhite

• içimizden
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2009, 21:00:17 ÖS »
alkım arkadaş çok iddalı yazmışsın sanırım kimse cesaret edemiyor:) ben geçen yıl sınıflar bazındaki dosyalar dışında desimal dosya sistemindeki diğer dosyaları hazırlamaya çalıştım bu sene o sınıf dosyaları benim de kafamı karıştırdı. okul meclisi ve şiddet eylem planları bizim hazırlamamız gereken evraklar arasında...

Çevrimdışı correctional

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Eylül 24, 2009, 21:35:11 ÖS »
OKUL REHBERLİK SERVİSİ DOSYA SİSTEMİ

1. REHBERLİK FAALİYETLERİ DOSYASI

1.1 Rehberlik Faaliyetleri Yıllık Çerçeve Programı

1.2 Sınıf Rehberlik Programları

1.3 Gelen evraklar – Giden evraklar

1.4 Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Komisyonu Tutanakları

2. GÖRÜŞME ÖZETLERİ DOSYASI

2.1 Öğrenci Görüşmeleri

2.2 Veli görüşmeleri

3. REHBERLİK TEKNİKLERİ DOSYASI

4. SUNUMLAR ve SEMİNERLER  DOSYASI

5. REHBERLİK FAALİYET RAPORLARI DOSYASI

5.1 Aylık Rehberlik Faaliyet Raporları

5.2 Sınıf Yıl Sonu Rehberlik Faaliyet Raporları

5.3 Okul Yıl Sonu Rehberlik Faaliyet Raporu

6. SINIF VELİ TOPLANTISI RAPORLARI DOSYASI

7. SINIF DOSYASI İÇERİĞİ ( Her Sınıf  İçin Ayrı Ayrı Hazırlanacak)

7.2 Yönetmelik ( Sınıf  Öğretmenin Görevleri )

7.4 Sınıf Listesi

7.5 Oturma Planı

7.8 Uygulanan Rehberlik Tekniklerinin Uygulama Kayıtları ( Her Bir Öğrencinin Poşet Dosyasına Konulacak)

7.9 Sınıf Rehberlik Programı Ekleri

desimalin tamamı bu şekilde.

edit : bu kısmı sildim benimde kafam karıştı öğrenince yazarım ;D
« Son Düzenleme: Eylül 24, 2009, 22:05:05 ÖS Gönderen: correctional »

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Eylül 24, 2009, 23:06:32 ÖS »
www.orgm.meb.gov.tr adresine girin, sağda basılı formlar ve standartlar kutucuğu var;onu tıklayıp okul rehberlik servisi desimali bölümünden neler gerektiğini takip edebilirsiniz. Cor da yanıtında özetlemiş zaten, siz de bir göz atarsınız.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #9 : Eylül 25, 2009, 00:29:23 ÖÖ »
desimal sistemide elbette kanun değil.
Olması gereken minimum düzey.
Bunu okuluna  uygun geliştirebilirsiniz. Örneğin  Disiplin raporlar, problem tarama anketi ve raporları, uygulanan test ve envnaterlerin değerlendirme raporları klasörü vs..

Uzun süre kaldığım okulda yıl sonunda mutlaka bu 7.1 leri rehberlik servisinde toplarım.
Nihayetinde dosyların derli toplu olması ve kaybolmaması açısından mantıklı ve işlevsel uygulama gelir bana.

Çevrimdışı SEZENN

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Eylül 28, 2009, 19:23:22 ÖS »
evet arkadaşlar benim de meslekte 3.  yılım ben bu dsimal dosya sistemini dolabımda oluşruyorum. 7. madde de sıkıntı çıkıyo hazırlanan sınıf dosyası bizde mi yoksa sınıf reh. öğrtemenlerinde mi kalacak. sorun şu ki onlarda kalsa bize lazım olan şeylere biz nasıl ulaşıcaz mesala öğrenci tanıma fişi bizde mi kalacak onlarda mı hadi dedikki 2 tane çıkarttıralım e o zaman da kağıt israfı olacak.  bu konuyu çözmüş birisi yaada birileri varsa bilgilendirsin bu sene teftiş yılımız:(((

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Eylül 30, 2009, 22:59:21 ÖS »
bizde sınıf dosyaları sınıf öğretmenin de kalıyor. yıl sonunda tamamını toplayıp inceliyorum, ertesi yıl da dağıtımını sağlıyorum. herhangi bir öğrenci için bilgiye gereksinim duyduğumda sınıf öğretmeni arkadaştan dosyasını isteyip bakıyorum, genelde dosyaları okuldaki dolaplarına -bakmamak üzere- bıraktıkları için ulaşmada güçlük çekmiyorum. ayrıca tanıma fişi,otobiyografi ya da sorun taramaları kendim inceliyorum risk grubunda gördüğüm öğrencileri not alıyorum(tabi epey bir zaman harcamak gerekiyor buna, incele-yaz) ya da sadece bu öğrencilerin belgelerini kopyalıyorum. bu şekilde idare ediyorum. ayrıca 2006 da teftiş geçirdik, dosyalarımızın sınıf öğretmenin de olması sorun yaratmadı. tabi gelen ekibe göre durum değişebilir de bilmiyorum.

Çevrimdışı paramedic

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #12 : Eylül 30, 2009, 23:05:37 ÖS »
Daha önceki okulumda dosyaların tamamı bende duruyordu. Öğrenci ruhsal dosyalarınıda idareden almıştım. Hepsini tek dosyada topladım. Öğrenci bilgilerini,  özellikle ruhsal dosyaları sürekli inceliyordum. Bunun sonucunda hem özel durumu olan bir sürü öğrenciye ulaştım hemde öğrencilerin büyük bir kısmını servise gelmeden tanıdım. Bunun büyük bir kolaylığını gördüm. Dosyaları incelemek bayağı bir vakit alıyor. Ancak iyi sonuçlar elde ediyorduk. Bu sistemi burada daha oturtamadım. Bu sene yine aynı işi yapmayı düşünüyorum. Gerçi ruhsal dosyalar artık yok. Ama en azından öğrenci dosyalarını elimin altına almayı düşünüyorum. Böylelikle öğretmenlerin çalışmalarıda kontrol edilmiş oluyor. Sadece öğretmenler dosyaları incelemiyor. Hoş ellerinde olsa da incelemiyorlarda. Benim için ideal olanı şimdilik bu.

Çevrimdışı correctional

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Eylül 30, 2009, 23:19:43 ÖS »
yaren bende eski okulumda geçen sene teftiş geçirmiş arkadaşa soracaktım unuttum.sezen işin kötüsü bu sene bizede gelme ihtimalleri varmış.kısacası geri döncem :)
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2009, 23:21:34 ÖS Gönderen: correctional »

Çevrimdışı Sade

• Profesyonel
  • Bir gün artı bir gün daha
« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2009, 11:23:52 ÖÖ »
bizde dosyalar sınıf öğretmenlerinde kalıyor öğrenci tanıma fişleri de ben öğretmenlerden fişlerdeki bilgilerden yola çıkarak bi liste yapmalarını istedim ekonomik durumu kötü olan, parçalanmış aileleri olan veya sağlık problemi olan çoc ukları belirleyip bi liste verevekler bana. bunu sa resmi yazıyla istedim yoksa öğretmenler uğraşmayabiliyorlar.

Çevrimdışı kuytul

• Tecrübeli
« Yanıtla #15 : Ekim 10, 2009, 16:02:50 ÖS »
ben hala daha anlamış değilim şu desimal sistemi. 7 tane içinde dosyalarıyla beraber klasör oluşturduk diyelim. 3 sene saklamak da gerekiyor sanırım. Yani 21 tane klasör mü olacak 3 sene içinde.

Çevrimdışı sinemce01

• PROFESYONEL YAZAR
  • www.bendeyazarim.com
« Yanıtla #16 : Ekim 10, 2009, 16:28:54 ÖS »
ben de pek çok şey anlamıyorum açıkçası: kimi diyor e-okulda artık öğrencilerin bilgisine ulaşılıyor o yüzden öğrenci tanıma fişine gerek yok, ama bi bakıyorum bazı rehber öğretmenler iki dolap doldurmuş kadar çok evrak hazırlamış, içinde her şey var. Kimi diyor bazı müfettişler öğrenci tanıma fişlerini istiyor bazıları istemiyor, böyle bi durumda biz bi olasılığa göre mi iş yapcaz.? daha pek çok soru işareti var ama hatırladığım kadarıyla yazdım ve işin açıkçası ben de işimi 'Acaba'larla yapıyorum. bu sene bizim de teftiş yılımız. bakalım ne olacak. çoook merak ediyorum.

Çevrimdışı correctional

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #17 : Ekim 10, 2009, 16:38:01 ÖS »
ben hala daha anlamış değilim şu desimal sistemi. 7 tane içinde dosyalarıyla beraber klasör oluşturduk diyelim. 3 sene saklamak da gerekiyor sanırım. Yani 21 tane klasör mü olacak 3 sene içinde.
fişler sınıf atladığı için her sene sadece 9. sınıfların yeni klasörü olur bu arada 12ler gittiği için sayı pek değişmez.ayrıca ben araştırdığım kadarıyla dosyaların kimde olduğunun önemli olmadığını farkettim artık sınıf öğretmeninemi verirsiniz kendinizmi saklarsınız orası tercih meselesi:) eğer desimalin tamamı ile ilgili söylüyorsan illk 6 klasörü 3 yılda zaten anca doldurursun.
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2009, 16:40:58 ÖS Gönderen: correctional »

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
« Yanıtla #18 : Ekim 10, 2009, 18:03:59 ÖS »
o halde arkadaşlar en güzeli sanırım sade arkadaşımızın ifade ettiği gibi yapılacak olandır. bu tanıma fişleri ve dosyaların onlarda kalacağını ancak bunları inceleyip risk altındaki öğrencilerin bir listesini hazırlayıp bize vermeleri gerektiğini belirtelim. bunun da en güzel yolu bunu komisyon toplantısında belirtip tutanakla kayıt altına almaktır böylece resmileşmiş de olacaktır. benim aklıma bu geliyor, ilk yılım bu sene.. sunduğum fikir eğer ki abesse affola... :)

Çevrimdışı aligun

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #19 : Ekim 12, 2009, 15:35:18 ÖS »
bunu bakanlığın sitesinden derledim OKUL REHBERLİK SERVİSİ DOSYA SİSTEMİ
1. REHBERLİK FAALİYETLERİ DOSYASI
    1.1 Rehberlik Faaliyetleri Yıllık Çerçeve Programı
    1.2 Sınıf Rehberlik Programları
    1.3 Gelen evraklar – Giden evraklar
    1.4 Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Komisyonu Tutanakları
2. GÖRÜŞME ÖZETLERİ DOSYASI
    2.1 Öğrenci Görüşmeleri
    2.2 Veli görüşmeleri

3. REHBERLİK TEKNİKLERİ DOSYASI
4. SUNUMLAR ve SEMİNERLER  DOSYASI
5. REHBERLİK FAALİYET RAPORLARI DOSYASI
    5.1 Aylık Rehberlik Faaliyet Raporları
    5.2 Sınıf Yıl Sonu Rehberlik Faaliyet Raporları
    5.3 Okul Yıl Sonu Rehberlik Faaliyet Raporu
6. SINIF VELİ TOPLANTISI RAPORLARI DOSYASI
7. SINIF DOSYASI İÇERİĞİ ( Her Sınıf  İçin Ayrı Ayrı Hazırlanacak)
    7.2 Yönetmelik ( Sınıf  Öğretmenin Görevleri )
    7.4 Sınıf Listesi
    7.5 Oturma Planı
    7.9 Sınıf Rehberlik Programı Ekleri
iyi çalışmalar arkadaşlar. bu dosyaları odamda oluşturdum. Düzenli olunuyor bunu gördüm.