Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?  (Okunma sayısı 20778 defa)

Gohitit

• Ziyaretçi
Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?
« : Eylül 28, 2007, 09:39:38 ÖÖ »
Yapcağımdan değil de, sorayım dedim. Sağım solum pek belli olmaz.

Biz PDR mezunlarının yüksek lisans yapabileceği alanlar nedir? Sırf zevk olsun diye yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. (Dedim ya, var bende bir psikopatlık ;D)

zeren

• Ziyaretçi
Ynt: Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?
« Yanıtla #1 : Eylül 28, 2007, 10:27:19 ÖÖ »
öncelikle kendi alanınızda.. pdr de..

psikolojide olabilir.

eğitim yönetimi olabilir.

eğitim programları olabilir.

hangi alanda ilerlemek  ya da kendinizi geliştirmek istediğinize bağlı.

düşünüyorsanız ALES başvuruları sürüyor. kaçırmayın. lisansüstü için ALES gerekiyor çünkü.

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 28, 2007, 10:54:41 ÖÖ »
peki bambaşka bir alanda yüksek lisans yapıp da o alanda çalışmamız mümkün mü acaba

Gohitit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 28, 2007, 11:00:28 ÖÖ »
Aslında ben daha başka alanlar olabilir mi diye düşünüyordum. Yüksek lisansla ilgili herhangi bir bilgim yok. Eğitim, psikoloji gibi konular dışında herhangi bir seçenek yok mu bizim için?

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 28, 2007, 11:07:57 ÖÖ »
peki bambaşka bir alanda yüksek lisans yapıp da o alanda çalışmamız mümkün mü acaba

o alanda çalışmak için genelde lisans önemlidir. yüksek lisans belli bir alanda  derinleşme uzmanlaşma anlamına gelir.  fakat dediğiniz de mümkün. bazı koşullarda. mesela ne düşünüyorsun pelin? ilgini çeken bir alan var mı?

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 28, 2007, 11:09:51 ÖÖ »
Aslında ben daha başka alanlar olabilir mi diye düşünüyordum. Yüksek lisansla ilgili herhangi bir bilgim yok. Eğitim, psikoloji gibi konular dışında herhangi bir seçenek yok mu bizim için?

işletme master ı yapılabilir başka alanlar olarak.  biraz zor olabilir.. bilimsel hazırlık programı yani 1 yıl o alanın temel dersleri alınır sonra üzerine  devam edilebilir..

fakat bu oldukça zordur bunu söylemeliyim.

sana da peline sorduğum soruyu yöneltebilirim.  ilgini çeken bir alan var mı?

Çevrimdışı Riki

• Tecrübeli
« Yanıtla #6 : Eylül 28, 2007, 11:34:23 ÖÖ »
Benim var, biyoloji  ! Biyoloji alanından yüksek lisans yapıp biyolog olmak istiyorum (!) Ne yapmam lazım düşüncelerinizi bekliyorum.

Gohitit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 28, 2007, 11:36:22 ÖÖ »
Benim var, biyoloji  ! Biyoloji alanından yüksek lisans yapıp biyolog olmak istiyorum (!) Ne yapmam lazım düşüncelerinizi bekliyorum.

Tam bunu yazacaktım. ;D

Ben de biyoloji alanı ile ilgili düşünüyordum. Hatta zooloji, botanik falan da olabilir. İnsandan uzak olsun da... ;D

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 28, 2007, 11:46:25 ÖÖ »

Tam bunu yazacaktım. ;D

Ben de biyoloji alanı ile ilgili düşünüyordum. Hatta zooloji, botanik falan da olabilir. İnsandan uzak olsun da... ;D

arkadaşlar paylaşım ve bilgilenmede ciddi iseniz devam edelim. bir başka başlığa atfen   yazdıklarınızda bir misilleme izi görüyorum..

Gohitit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Eylül 28, 2007, 11:49:30 ÖÖ »

Tam bunu yazacaktım. ;D

arkadaşlar paylaşım ve bilgilenmede ciddi iseniz devam edelim. bir başka başlığa atfen   yazdıklarınızda bir misilleme izi görüyorum..

Ben ciddiyim. Başka bir başlıkla ilgim yok.

Çevrimdışı Riki

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Eylül 28, 2007, 11:53:56 ÖÖ »
Ben de ciddiyim.Böyle değerlendirilmeme üzüldüm .

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 28, 2007, 11:55:47 ÖÖ »

o alanda çalışmak için genelde lisans önemlidir. yüksek lisans belli bir alanda  derinleşme uzmanlaşma anlamına gelir.  fakat dediğiniz de mümkün. bazı koşullarda. mesela ne düşünüyorsun pelin? ilgini çeken bir alan var mı?

teşekkür ederim ben cevabımı aldım tabiki lisans eğitimi önemli yüksek lisans derinleşmek için ilgimi çeken tek alan pdr 
« Son Düzenleme: Eylül 28, 2007, 12:03:50 ÖS Gönderen: zeren »

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Eylül 28, 2007, 12:01:46 ÖS »
şu anda doktora yapan biri olarak olabildiğince sorularınıza yardımcı olmaya çalışıyorum..  öncelikle şunu belirtmeliyim..akademik anlamda  derinleşmek ve  kişisel gelişim için lisanüstü yapılır.  fen bilimleri ve sosyal bilimler birbirlerinden çok farklı alanlar. nasıl ki fen bilimlerinden sosyal bilimler alanında çalışma yapmak zorsa aynı şey tam tersi için de geçerlidir ancak  imkansız da değildir.

öncelikle ALES e girip lisansüstü yapacağınız alanda yeterli puan almanız, okul ortalamanızın uygun olması ve yeterince dil bilmeniz gerekir. bunun ardından  başvuracağınız üniversitede hocaları bu alanda bir şeyler yapabileceğinize ilişkin ikna etmeniz gerekir. kontenjanlar oldukça az ve akademik çalışma yapmak isteyen sayısı fazla. buna ek olarak bunu tayin amaçlı kullanmak isteyen bir sürü kişi de var. bunu iyi niyetli bulmuyorum onu da belirteyim.

eğer bu konuda karar verirseniz  bilgim dahilinde yardımcı olmaya  da çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

Çevrimdışı dante

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Eylül 28, 2007, 12:28:38 ÖS »
ben şahsen dil ve konuşma bozuklukları üzerine yüksek lisans yapmak isterdim.zihinsel ve işitme engelliler öğretmenliği bölümünde de olabilir.Bu alanlar bize açık diye biliyorum.Pdr de yüksek lisans bana hiç cazip gelmiyor nedense

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Eylül 28, 2007, 12:32:03 ÖS »
arkadaşlar zaten lisansüstünü bölümde değil belli bir anabilimdalında yapıyorsunuz. yani pdr de de farklı anabilim dalları var. ayrışıp derinleşiyorsunuz yani.

konuşma bozukluğu ile ilgili özel eğitimde yapacağınız bu lisanüstü  çalışmayla üstelik çok da aranan bir eleman olabilirsiniz. zira bu konuda çok açık var. konuşma terapisi alanında üniversite bünyesinde çalışan  uzman sayısı bile az.  bu nedenle yönlendirmede sıkıntı yaşıyoruz.

isabetli olur bence.

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Eylül 28, 2007, 12:55:16 ÖS »
hımm bak ben düşünebilirim bunu zeren zaten bir özel eğitim okulunda çalışıyorum ;)

Çevrimdışı uzaklardan

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2007, 11:34:04 ÖÖ »
slm pelıncım .canın  hangı bölumden ıstıyo ve kendını yeterlı buluyorsan ordan yuksekllısans yapa bılırsın.
ben şuanda psıkolojıden yuksek lısans yapıyorum .
ama doctoramı işletmeden tamamlamak ıstıyorumm..
sanada hakkından hayırlısı ne ıse ondan olsun temennesınde bulunalımm
mutlu kall

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 13, 2007, 19:54:47 ÖS »
slm pelıncım .canın  hangı bölumden ıstıyo ve kendını yeterlı buluyorsan ordan yuksekllısans yapa bılırsın.
ben şuanda psıkolojıden yuksek lısans yapıyorum .
ama doctoramı işletmeden tamamlamak ıstıyorumm..
sanada hakkından hayırlısı ne ıse ondan olsun temennesınde bulunalımm
mutlu kall

teşşekkür ederim canımm çok güzel işletme doktorası yapp çünki işletmecilerr bizde yüksek lisans yapıp insan kaynakları uzmanı olarak atlıyorlar piyasaya bizde işletmeden yapalimmmm ;) ;)

Çevrimdışı uzaklardan

• Tecrübeli
« Yanıtla #18 : Ekim 13, 2007, 20:43:33 ÖS »
teşekkurler pelın destegın için ...
umarım sende ıstedıgın bır bölume kavusursunn

Neşeli Ayaklar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 31, 2007, 15:38:46 ÖS »
  Merhaba, mesajınız ilgimi çekti.Ben Yerel Yönetimde çalışıyorum ve Çalışma Ekonomisi mezunuyum.İnsan Kaynakları alanında sertifikalı bir eğitime katılmak ile yüksek Lisans yapmak arasında seçim yapmaya çalışıyorum.(PDR benim üniversiteye girdiğim yıllarda her üniversitede yoktu.)Ancak İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri yıllarca her branştan öğrenciye kucak açmıştır.Tıp, Sosyoloji, Psikoloji, Su ürünleri vb. ki çalıştığı sektöre göre (ya da çalışmak zorunda kaldığı sektöre göre) ve çalıştığı pozisyona göre, Yüksek Lisansını İşletmede yapmış birinin vizyonunun farklı olacağı gayet açıktır.Üstelik hem işi yapış biçimi, hem işine kattığı değer, hemde benzerleriyle arasındaki rekabet açısından.Buna rağmen biz İ.İ.B.F mezunlarının diğer branşlara atlama şansının zayıf olması(yeterliliği olsa dahi, Anabilim Dallarınca alınmış kararlar gereği bazı bölümlerden öğrenci alınmaz) konusuna içerlemişimdir.
  Siz İşletmecilerin PDR okuduklarını ve İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çeşitli sektörlerde görev alabildiğini yazmışsınız.(Ne güzel)
  Ben bu bölümde yüksek Lisans yapmak için ne yapmalıyım ? Yanıtlarsanız sevinirim.Saygılarımla.