Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: YAZ TATİLİ İÇİN DERS ÇALIŞMA PROGRAMI  (Okunma sayısı 13927 defa)

Çevrimdışı loin_pdr

• içimizden
YAZ TATİLİ İÇİN DERS ÇALIŞMA PROGRAMI
« : Mayıs 21, 2009, 09:19:18 ÖÖ »
Selam Arkadaşlar. birinci sınıf öğretmeni hocam, benden rica etti yaz tatili için çocuklara bir program hazırla diye. eğer sizlerde varsa paylaşırsanız çok sevinirim. hiç olmazsa bir örnek bana yol gösterir. şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Ynt: YAZ TATİLİ İÇİN DERS ÇALIŞMA PROGRAMI
« Yanıtla #1 : Mayıs 21, 2009, 10:25:56 ÖÖ »
Aslında konu bir plan talebiniz. Ancak bu konuda ben farklı düşündüğüm için bu tur ortamlarda dile getirmeyi uygun buluyorum.
Elbette sınıf öğretmeninin amacı iyidir. Ama her iyi niyet doğru sonuca götürmeyebilir.

İlköğretim 1 nci sınıf öğrencilerini en iyi tanıyan ilgili sınıf öğretmenidir. Hangi öğrencinin hangi seviyede olduğunu bilen kendisidir. En iyi ve öğrenciye en uygun programıda kendisi hazırlayabileceğini düşünüyorum. Veli toplantısı yaparak velilerinde desteğiniz alarak bunu yapabilir. Ustelik her öğrenciye tek tazılarında ise okumada problem vardır. Her öğrenciyi aynı farz ederek ortak plan uygun olmayabilir.

Lisedeki öğrencilere bile hazır programlar yaramadığı halde ilköğretim birinci sınıftakilerine yararlı olup olmama konusunda şüpheliyim.

Başarılı plan bireye özel olandır.

Kusura bakmayın siz de elbette ortak belki düşünmüyordunuz. Ancak bu konuda düşüncelerimi açıkca yazma ihtiyacı hissediyorum.
Her ortamdada yazacağım.
Çünkü dershanelerin ve bazı okul rehber öğretmenlerin hazır program vermeleri yanlış beklentilerin oluşmasına zemin oluşturabiliyor.

Bu konudaki temel ilklerim şunlardır.
İlköğretim sevisesindekiler için velilerinide işin içine katarak her öğrencinin durumuna göre program oluşturmak.(zor farkındayım. Ama gerçekten amaç eğitimse bence doğrusu bu)

Daha yetişkinlerin balığı tutması öğretilmelidir. Kendini bilerek tanıyarak program hazırlama becerisine sahip olmalıdır.

Dolayısıyla öğrenci ders çalışma alışkanlığını ve hafızanın nasıl çalıştığını bilmelidir..

Konuyu çok uzattım kusura bakmayın.

Kısaca ben bu öğretmen ilk etapta tepki bile verecek olsa kendisine program hazırlama konusunda ipuclarını vererek kendisine hazırlattırırdım.
Tabii muhtemelen yine bizim ne iş yaptığımızın sorgulanmasına gelecektir.
Yönetmeliktede belirtildiği gibi. Müşavirlik yapmış olacağım bu konuda

Düşüncelerim ter gelebilir
Tekrarda kusura bakılmasın.

Çevrimdışı kuytul

• Tecrübeli
« Yanıtla #2 : Mayıs 21, 2009, 10:37:32 ÖÖ »
Öğrenciyi okuldan soğutmak istiyorsak çok iyi planlar yapılabilir :)

Öğrencileri daha 1. sınıftan at yarışına sokmak hoş olmaz. Ancak kitap okuma alışkanlığı erken yaşta öğrenileceğinden kitap okuma hedefleri belirlenebilir. sınıf öğretmeni her öğrenci için kitap okuma hedefleri belirlemelidir. Bu hedefleri velilere mutlaka bildirmeli ve hedefe ulaşıldığında verilecek ödüller de belirlenmelidir. Bunun dışında matematiksel işlemleri oyunlaştıran yayınlar varsa bunlar da önerilebilir. Hedef ve ödül ilişkisi çok önemlidir. En fazla bu çerçevede ders çalışma planı yaptırılmalıdır. Ödül olarak tatile çıkma, piknik, gelişimine faydalı olacak oyuncaklar vs olabilir.

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Mayıs 21, 2009, 12:28:04 ÖS »
arkadaşlar adı üstünde tatil ne programı yapmayın kitap okuma verilebilir 1.sınıftaki çocuğun yakasını bıraksınlar bari  >:( ilköğretmde amaç özellikle 1.kademede okulu sevdirmektir dersi sevdrmektir derse sorumluluğa boğmak deil bizim 2.sınıflarda geçen yılki azim kalmadı bıraktı çocuklar ee öğretmen velilere çalışsın söleyin çalışsın diye sıkıştırdı durdu velide çalış çalış dedi netice olan azim gayrette bitti ben geçen yıl yoktum bu okulda bu yıl öğretmen hocam sınıfım çok değişti diyince şöyle bir çalışma yaptım bakın sonuç yine öğretmenin veliyi yanlış yönlendirmesinden çıktı ah ah öğretmen çalış baskısını yaparsa veliye niye kızıyoruzki  :-\

Çevrimdışı k_pinarr

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 09, 2012, 09:38:52 ÖÖ »
teşekkürler hocam çok güzel bir program olmuş y()

Çevrimdışı misafir

• Tecrübeli
  • iyi ki varsınnn....
« Yanıtla #5 : Haziran 01, 2012, 14:13:07 ÖS »
banada 2 öğrenci geldi ve yaz tatili için program istediler. bende bir kağıda hergün en az 20 sayfa kitap okunacak, tatil boyunca 6 kitap bitecek ve 6. sınıfın tekarı, haftada 100 soru çözümü ( ister birgünde ister 7güne bölerek) dedim. buarada sayfa ve soru sayılarına KESİNLİKLE kendim karar vermedim. onlara sordum bi nevi kendileri hazırladılar. bir kağıda yazıp imzalayıp verdim :) bende hazır saatli programlara karşıyım kendimden biliyorum uyulması çok zor,bir kere ucu kaçıncada öğrencinin hevesi kaçıyor

Çevrimdışı narseus

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #6 : Eylül 27, 2012, 09:27:53 ÖÖ »
çok güzel çalışmalar tebrik ederiz....

Çevrimdışı elruha

• içimizden
« Yanıtla #7 : Aralık 24, 2012, 13:25:19 ÖS »
tşk.