Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Bebeklikten Yetiskinlige Baglanma Temelli Cift – Evlilik ve Aile Danışmanlığı  (Okunma sayısı 876 defa)

pdrpınar

• Ziyaretçi
Bebeklikten Yetiskinlige Baglanma ve Baglanma Temelli Cift – Evlilik ve Aile Danismanligi

Uzm. Psk. Tarik Solmus ve Dr. Sebnem Soysal tarafindan verilecek olan egitim 10-11 Ocak 2009 tarihlerinde IZMIR'de gerceklestirilecektir.

Bilgi ve On Kayit icin: DENGE Psikolojik Danismanlik Merkezi,

Tel: 0-232-463 48 13  Web: http://www.dengepdm.com

Bebeklikten yetiskinlige; ebeveyn-cocuk iliskisinden akran iliskilerine, yakin - romantik iliskilere, kariyer - is yasamina, cinsel yonelimlere, dinsel tutumlara, psikopatolojik oruntulere ve politik inanclara kadar bircok davranis alanini etkileyen / bicimlendiren baglanma surecini, baglanma kuraminin cift – evlilik ve aile danismanligi / terapisi surecine katkilarini ve bu alanlarda calisan ruh sagligi uzmanlarinin baglanma modelinin bilgi ve deneyimlerini terapotik sureclerinde nasil kullanabileceklerini; kuramin verilerinden nasil yararlanabileceklerini ornek olaylar, slayt gosterimleri, kisaltilmis belgesel ve film analizleriyle irdeleyecek olan bu egitime psikologlar, psikolojik danismanlar, psikiyatristler ve psikoloji ve psikolojik danismanlik bolumu ogrencileri katilabilirler.

Asagida egitim programi hakkinda ayrintili bilgileri ve egitmenlerin kisa ozgecmislerini bulabilirsiniz.

Egitimin İcerigi   

"Baglanma Kuramina Giris" niteligini tasiyan bu egitim cercevesinde, ana basliklariyla asagidaki konulara deginilecektir

·                    Yakin – romantik iliskilere genel bir bakis

·                    İliskisel degiskenler (baglilik, bagimlilik ve hakcalik gibi) ve iliski surecleri

·                    "Kadinlik" – "erkeklik", yakin iliskiler ve baglanma

·                    Hamilelik, hamile kalis bicimi ve baglanma.

·                    Dogum turu, dogum sonrasi annelik depresyonu ve baglanma.

·                    Baglanma ve yakin – romantik iliskiler; baglanma modeli ile diger romantik iliski kuramlarinin karsilastirilmasi

·                    Baglanma ve temel ihtiyaclar (ait olma, yakinlik ve birlikte olma gibi).

·                    Cagdas psikanaliz ekolleri cercevesinde baglanma modeli.

·                    Bebeklik, cocukluk, ergenlik ve yetiskinlik donemi baglanma sistemi-sureci.

·                    Baglanma ve ebeveyn tutumlari

·                    Baglanma ve ego durumlari (Transaksiyonel Analiz)

·                    Baglanma ve kayip-yas sureci.

·                    Baglanma ve kisilik bozukluklari.

·                    Baglanma ve is yasami.

·                    Kulturlerarasi farkliliklara gore baglanma stilleri.

·                    Turkiye'de baglanma stilleri: Baglanma kuramina iliskin olarak yapilmis arastirmalar ve "Turkiye Baglanma Profili" calismasi.

·                    Baglanma ve davranim bozukluklari (yeme bozuklugu, madde kullanimi vb.) iliskisi.

·                    Baglanma ve politik tutumlar.

·                    Baglanma temelli cift – evlilik iliskileri.

·                    Baglanma ve aile ici iliski oruntuleri.

·                    Baglanma kuraminin cift – evlilik ve aile danismanligi / terapisi surecine katkilari; bu alanlarda calisan profesyonellere yonelik oneriler.

Egitimin Temel Amaclari

Cocuk, ergen, yetiskin psikolojisi, cift – evlilik danismanligi / terapisi ve aile danismanligi / terapisi alanlarinda calisan ruh sagligi profesyonellerine Baglanma sureci-stilleri ve Baglanma kurami hakkinda bilgi aktarmak, farkindalik kazandirmak ve Baglanma modelinin bilgi birikimi ve deneyimlerini terapotik iliskilerinde nasil kullanabileceklerini; kuramin verilerinden nasil yararlanabileceklerini ornek olaylar, vaka sunumlari ve film analizlerini kullanarak irdelemek
Baglanma surecinin gerek ozel – aile yasamina gerekse is yasamina etkilerini gozden gecirmek
Turk kulturu cercevesinde, kulturel dinamiklerle ebeveyn-cocuk ve yetiskinlik donemi baglanma sureclerinin yasam boyunca nasil bir etkilesim gosterdigini incelemek ve baglanma ile cinsiyet rolleri iliskisini degerlendirmek
Ozellikle birebir klinik alanda calisan profesyonellere baglanma bozukluklari ve baglanma – psikopatoloji iliskisi hakkinda bilgi ve deneyim kazandirmak

Egitimde Kullanilacak Kaynaklar

Solmus, T. (2008). Baglanma ve Askin İki Yuzu, İstanbul: Epsilon Yayinevi
Solmus, T. (2008). Kadin Calisanlarda "Ogrenilmis Kadinlik", Terk Edilme / Reddedilme Kaygisi ve Basari Korkusu, T. Solmus (Ed.), İs ve Ozel Yasama Psikolojik Bakislar, İstanbul: Epsilon Yayinevi.
Solmus, T. & Ustun, B. (2007). Baglanma ve İmpostor Sendromu: "Basarili Bir Kadin Oldugum İcin Ozur Dilerim", T. Solmus (Ed.), Endustriyel Klinik Psikoloji ve İnsan Kaynaklari Yonetimi, İstanbul: BETA.
Solmus, T. (2003). Romantik Baglanma İİİ: İliski/Es Kaybi, Kayip Sonrasi Surec ve "Varis Cizgisi" Oykuleri, Turk Psikoloji Bulteni, 9 (30-31), 155-173.
Solmus, T. (2003). Romantik Baglanma İİ: İliskisel Degiskenler ve İliski Sureci, Turk Psikoloji Bulteni, 9, (28-29), 99-108.
Solmus, T. (2002). Romantik Baglanma: Bebeklik Donemi Baglanma Sureci, Yetiskin Baglanma Stilleri ve Romantik İliskiler, Turk Psikoloji Bulteni, 9, (24-25), 105-113.
Soysal AS,  Bodur S, İseri E,  Senol S Bebeklik Donemindeki Baglanma Surecine Genel Bir Bakis Klinik Psikiyatri Dergisi 2005; 8(2):88-99.
Soysal AS, Ergenekon E, Oktem F, Erdogan E. (2000). Dogum turu degiskeninin baglanma oruntusu uzerindeki etkilerinin incelenmesi. Klinik Psikiyatri Dergisi.  3, (2): 75-85.
Soysal AS, Ergenekon E, Eroglu D, Citak C, Koc E, Atalay Y. (2000). Bebekleri tani acisindan yuksek – standart risk altinda olan annelerin  duygudurumlarinin kisa sureli yardim gruplari ile degerlendirilmesi. Psikiyatri Psikoloji Psikofarmakoloji Dergisi. 8 (2):106 – 111.
Soysal AS, Ergenekon E, Aksoy E.  Yenidogan doneminde hastanede uzun sureli tedavi gormenin baglanma oruntusu uzerindeki etkileri: Bir olgu sunumu. Klinik Psikiyatri Dergisi.1999; 2 (4): 266-270.
·        Soysal AS (1999). Erken dogan bebeklerle zamaninda dogan bebeklerin psikomotor ve duygusal gelisimlerinin degerlendirilmesi. Yayinlanmamis Yuksek Lisans Tezi. Hacettepe Universitesi, Ankara

Egitimde Kullanilacak Uygulama Materyalleri

Anne-bebek ve yetiskinlik donemi baglanma surecine iliskin slayt gosterimi ve kisaltilmis belgeseller
Kisaltilmis film gosterimleri ("Gozlerimi de Al", "Candy" ve "Surgun") ve analizleri

Katilimcilara Verilecek Egitim Materyalleri

Solmus, T. (2008). Baglanma ve Askin İki Yuzu, İstanbul: Epsilon Yayinevi.
M. Ainsworth BBC Radyo programi ve E. Waters BBC TV kisa film (CD halinde)
Baglanma kuramina iliskin olarak 1987-2008 yillari arasinda yayinlanmis olan cok sayida makale (CD halinde)
(Egitim materyalleri egitim katilim ucretine dahildir)

Egitime Kimler Katilabilir ?

Psikolog, psikolojik danisman ve psikiyatristler

Psikoloji ve psikolojik danismanlik bolumu ogrencileri

Sure

14 saat (2 gun, 7'ser saatlik oturumlar halinde)

Tarih/ler

10 – 11 Ocak 2009 (Cts. ve Pazar)

Saatler: 10.00 – 13.00

13.00 – 14.00 (Ogle Yemegi)

14.00 – 18.00

Kontenjan

25 Kisi

Ucret

250 YTL

Verilecek Belge

Katilim Belgesi 

Egitmenler

Uzm. Psk. Tarik Solmus

Hacettepe Universitesi Psikoloji Bolumu'nden 1994 yilinda lisans ve 1997 yilinda da "Egitim Duzeyinin, Cinsiyetin, Kurbanin Giyim Tarzinin ve Sosyal Statusunun Tecavuz Kurbanina ve Saldirgana Yuklenen Suc Miktari Uzerindeki Etkisi" baslikli calismasiyla Sosyal Psikoloji yuksek lisans derecelerini almistir. Hv. K. K.ligi Hava Harp Okulu'nda Psikolog - Ogretim Gorevlisi, TEPE Grubu ve ARGE Egitim & Arastirma & Danismanlik sirketlerinde İnsan Kaynaklari ve Egitim Uzmani ve SHL Turkiye'de de Danisman olarak gorev yapmistir. Bu gorevler sirasinda, İletisim-Kurumsal İletisim, Musteri İliskileri, Catisma Yonetimi, Takim Psikolojisi, Yaraticilik, Motivasyon-Odullendirme ve İs Yerinde Ofke-Saldirganlik ve Mobbing gibi konularda kamu ve ozel sektor kuruluslarina egitimler vermis ve yine ayni konularla birlikte ozellikle Personel Secimi, Yetkinlik Bazli Mulakat, Degerlendirme Merkezi Uygulamalari, Yonetim - Calisma Psikolojisi ve İnsan Kaynaklari Sistemlerinin olusturulmasi konularinda danismanlik yapmistir. Bu calismalarina ek olarak, "Turkiye'de Madde Kullanimi ve Bagimliligi Profili" adli projenin de Koordinator Yardimciligi gorevinde bulunmustur. Turk Psikologlar Dernegi Yonetim Kurulu ve Egitim Komisyonu uyeliklerinde de bulunmus olan Uzm. Psk. Tarik Solmus'un, cesitli akademik-guncel dergi ve web sayfalarinda yayinlanmis olan 50'ye yakin ozgun makalesi, bircok cevirisi, kitap bolumleri, kose yazilari, ulusal kongrelerde sunulmus olan bildirileri, "İs Yasaminda Duygular ve Kisilerarasi İliskiler (Beta, 2004)", "Baglanma ve Askin İki Yuzu (Epsilon, 2008)" ve "Mozaigin Kadinlari, Baglanma(ma)lari ve Golgeleri" (Baskida) adli kitaplari bulunmaktadir; ayni zamanda, "Endustriyel Klinik Psikoloji ve İnsan Kaynaklari Yonetimi (Beta, 2007)" ve "İs ve Ozel Yasama Psikolojik Bakislar (Epsilon, 2008)" adli kitaplarin da editorlugunu yapmistir. Tarik Solmus halen calismalarini Baglanma, Cift ve Evlilik Danismanligi ve Endustriyel Klinik Psikoloji alanlarinda surdurmekte ve serbest danisman ve egitmen olarak gorev yapmaktadir.

Dr. A. Sebnem Soysal

Hacettepe Universitesi Psikoloji Bolumu'nden 1996 yilinda lisans, 1999 yilinda "Erken Dogan Bebeklerle Zamaninda Dogan Bebeklerin Psikomotor ve Duygusal Gelisimlerinin Degerlendirilmesi" baslikli teziyle yuksek lisans ve 2007 yilinda da "Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu Alttiplerinde Dikkat, Yonetici İslevler ve Ust-Bilis Performansinin Olusturdugu İliskiler Oruntusunun İncelenmesi" baslikli calismasiyla doktora derecelerini almistir. Ulusal ve uluslararasi dergilerde yayinlanmis bulunan cok sayida makalesi, ulusal ve uluslararasi kongrelerde sunulmus bildirileri ve kitap bolumleri vardir. Turk Psikologlar Dernegi, Cocuk İhmalini ve İstismarini Onleme Dernegi ve Psikofizyoloji ve Noropsikoloji Dernegi uyesi olan Dr. Sebnem Soysal Prof. Dr. Mualla Ozturk Cocuk Ruh Sagligi odulune layik gorulmustur. Halen Gazi Universitesi Tip Fakultesi Cocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dalinda gorev yapmakta ve calismalarini agirlikli olarak Dikkat Eksikligi Hiperaktivite Bozuklugu ve Baglanma konularinda yurutmektedir.

Uzm. Psk. Tarık Solmuş
Yazar, Eğitmen - Danışman
www.tariksolmus.com

&; %& P,)

Çevrimdışı ozgurmavi

• Aday Adayi
  • *