Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 5,5 YAŞINDA MASTURBASYON YAPAN KIZIMA NASIL DAVRANMALI?  (Okunma sayısı 18759 defa)

Çevrimdışı AYŞEŞEN

• Tecrübeli
5,5 YAŞINDA MASTURBASYON YAPAN KIZIMA NASIL DAVRANMALI?
« : Kasım 21, 2008, 11:03:50 ÖÖ »
 &: 5,5 Yaşındaki kızım masturbasyon yapıyor önceleri uykusu geldiğinde yaptığı bir hareketti ki bebekliğinden beri çeker organını.  4.5 yaşından  sonra özellikle tv izlerken yapmaya başladı ve ben o zaman idrakedebildim olayı. Aşırı derecede terliyor ve ben nasıl davranacağımı bilmiyorum. Çok fazla soru sormamdan rahatsız olduğu için bi ara ben görünce yapmamaya başladı. Hiç farketmemiş gibi davranmaya başladım. Şimdi eskisi kadar yapmıyor fakat dünde okulda uyku saatinde yapmış aşırı terlemiş yedek kıyafetini giymiş.  Neden değiştirdin diye sorunca evde anlatırım dedi ve eve gelince söyledi:( Okulda yapmamasını çok terleyeceğini söyledim. Öğretmeni farkettimi bilemiyorum herhangi bişey söylemediler. Ama nasıl davranacağımı bilemiyorum. Tedavimi olması gerekiyor , sorun mudur, nasıl davranmalıyım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

faruk2977

• Ziyaretçi
Ynt: 5,5 YAŞINDA MASTURBASYON YAPAN KIZIMA NASIL DAVRANMALI?
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2008, 12:16:02 ÖS »
Allah yardımcın olsun.Erkek olsa neyse de kız çocuğunu istersen bir doktora götür.Sonra başına iş açarsın.

Çevrimdışı NÜHA

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ezelden ebede edeple gidene ne mutlu!
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2008, 20:36:27 ÖS »
Sorun mudur kesinlikle sorundur.

Çevrimdışı AYŞEŞEN

• Tecrübeli
« Yanıtla #3 : Aralık 01, 2008, 09:39:35 ÖÖ »

Allah yardımcın olsun.Erkek olsa neyse de kız çocuğunu istersen bir doktora götür.Sonra başına iş açarsın.

Kız veya erkek olmasının arasında fark göremiyorum. Sorunsa ki sorunmudur değil midir hala çözemedim ama erkek çocuüu içinde sorundur diye düşünüyorum

.
Sorun mudur kesinlikle sorundur.

Sorunu   ve nasıl davranılması gerektiğini açıklayabiriseniz memnun olurum.

Çevrimdışı angelina

• PROFESYONEL YAZAR
  • en çok güvendiğim kurum TSK
« Yanıtla #4 : Aralık 01, 2008, 09:55:29 ÖÖ »
öncelikler ehber öğretmen arkadaşların yorumlarına şaşırdığımı ve garipsediğimi belirtmeden geçemeyeceğim ???

İnsanlar cinsellik ve saldırganlık dürtüleriyle dünyaya gelirler, bu nedenle cinsellik de kesinlikle doğal ve yaşanılacak bir dürtüdür. Çocuğumuzu bu davranışı sergilerken gördüğümüzde paniğe kapılmadan ve aşırı tepki vermeden yaklaşmak gerekir. Çocuk küçükse 0-3 yaş arası hemen dikkatini dağıtacak bir faaliyet bulmak gerekir eline bir oyuncak vermek, ilgisini başka yöne çekmek gibi. Ancak 4-5 yaş civarında ise çocuğumuz bunu uygun biçimde anlatabiliriz Mesela bu davranışın çok özel olduğunu insanların yanında kesinlikle yapılmaması gerektiğini, aynen banyo yapmak vs. gibi kişiye özel olduğunu anlatabiliriz. Ancak aşırı tepkiler vermek ilerde birtakım ruhsal sorunlara yolaçabilir.
mastürbasyonun çok sık yapıldığı görülüyorsa (aşırı derecede olması ve süresi) eğer, çocuğun bir mutsuzluğu var mı yok mu bunu araştırmak gerekmektedir. Yani çocuğun yalnızlık hissetmesi mutsuzluk hissetmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle kızınızı iyi gözlemleyin,aşırı derecede mastürbasyon yapan bir çocuk demek ki mutsuzdur ve sadece haz duyduğu an o andır. Ayrıca eşlik eden başka davranılar var mı bunu da iyi araştırmak gerekir

Çevrimdışı angelina

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2008, 10:01:09 ÖÖ »
sizin yapabilecekleriniz;
öncelikle çocuğu bu davranıştan vazgeçirmeye çalışmayın
davranışın çok özel olduğunu ve sadece kendi odasında yapabileceği anlatılabilir
çocuğun dikkatini başka yöne çekmek ve onu meşgul edecek uğraşlar bulmak etkili olabilir
uykuya geçerken mastürbasyon yapıyorsa çocuk bunu görmezden görmek en etkili çözümdür
çocuğun mastürbasyon yapmasının bir sebebi de çocuğun ten temasına intiyaç duyması olabilir anne baba bol bol sarılarak çocuğunun ten teması ihtiyacını karşılamalıdır

Çevrimdışı dante

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2008, 10:09:28 ÖÖ »
angelina diğer cevaplardan sonra cevabını görmek güzel..

Çevrimdışı anzilha

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Aralık 01, 2008, 10:11:54 ÖÖ »

Kız veya erkek olmasının arasında fark göremiyorum. Sorunsa ki sorunmudur değil midir hala çözemedim ama erkek çocuüu içinde sorundur diye düşünüyorum

kız veya erkek olmasında tabi ki fark yok.

öncelikle çocuğun fiziksel bi rahatsızlığı var mı bunu öğrenmek lazım.kaşıntı yanma gibi bi sorunlar olabilir.

sorun olması da çocuğun yaşadığı sıkıntı bakımından sözkonusu. çocuk uyarıcı eksikliği hissediyor belli ki ve kendini bu şekilde uyarıyor.genellikle çok zeki dediğimiz,hareketli,meraklı çocuklarda görüyorum ben böyle davranışları.günlük hayatın eğlenceleri yetmiyor belki ve sıkılınca bu davranışı gösteriyor.bununla beraber ciddi bi psikolojik problem de olabilir davranışın altında.bunun araştırılması ve çözülmeye çalışılması lazım.

angelinanın dediği gibi paniklemeden çocuğu baskı altına almadan durumu konuşmak lazım.davranışın özel olduğunu belirttikten sonra davranışı yaparken ve sonrasında neler hissettiği konuşulabilir.ya da hangi zamanlar bu davranışı yapmak istediği sorulabilir.bi sıkıntı varsa ipucu verecektir zaten çocuk.

davranışı yapacağını hissettiğinizde davranışa vurgu yapmadan dikkatini başka yöne çekmeye çalışın.markete,bahçeye ya da balkona çıkmasını sağlicak bişey yapmasını isteyin mesela...

sorun...çünkü bugün sıkıntısını bu davranışla gidermeye çalışıyor fakat yarın nasıl bir yol deneyeceğini bilemeyiz...

Çevrimdışı angelina

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Aralık 01, 2008, 10:12:44 ÖÖ »
çok sık mastürsbasyon yapan çocuğun herşeye karşı ilgisi azalmışsa,3 aydan uzun süre çevresiyle ilgisini kesmişse, mutsuz görünüyorsa,iştahı azalmışsa,arkadaşlarıyla çevresiyle oyuncaklarıyla ilgilenmiyorsa vb. belirtiler eşlik ediyorsa o zaman çocuğu psikoloğa götürmeniz doğru olur.
ama eğer sayısı az ise ve davranışlarında herhangi depresif bir tutum yoksa görmezden gelin,daha fazla ilgilenin meşgul decek birşeyler bulun

Çevrimdışı angelina

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2008, 10:15:09 ÖÖ »
angelina diğer cevaplardan sonra cevabını görmek güzel..
teşekkür ederim dante:)

Çevrimdışı AYŞEŞEN

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2008, 10:44:02 ÖÖ »

çocuğun dikkatini başka yöne çekmek ve onu meşgul edecek uğraşlar bulmak etkili olabilir
uykuya geçerken mastürbasyon yapıyorsa çocuk bunu görmezden görmek en etkili çözümdür
çocuğun mastürbasyon yapmasının bir sebebi de çocuğun ten temasına intiyaç duyması olabilir anne baba bol bol sarılarak çocuğunun ten teması ihtiyacını karşılamalıdır

Valla kızım çok seviyor sarılmayı ben sürekli temas kurmaya saçını okşamaya, öpmeye çalışırım ama  sarılmasam bile her daim gelip yapışır ardı ardınca 30-40 defa öpebilme kapasitesi var:)

çok sık mastürsbasyon yapan çocuğun herşeye karşı ilgisi azalmışsa,3 aydan uzun süre çevresiyle ilgisini kesmişse, mutsuz görünüyorsa,iştahı azalmışsa,arkadaşlarıyla çevresiyle oyuncaklarıyla ilgilenmiyorsa vb. belirtiler eşlik ediyorsa o zaman çocuğu psikoloğa götürmeniz doğru olur.
ama eğer sayısı az ise ve davranışlarında herhangi depresif bir tutum yoksa görmezden gelin,daha fazla ilgilenin meşgul decek birşeyler bulun

O kadar sık olmamakla birlikte dikkatimi çeken durum ya uykuya geçerken ki -uyumayı sevmez genelde zoraki yatırırım -yada salonda yalnız kalıp tv izlerse odaya döndüğümde bunu yaparken buluyorum. Kızım hiç yalnız kalmak istemiyor. Her daim yanında olmamı istiyor. Okula alışma sürecide bu sebeple hep zor olmuştur.  Yemek yaparken vs de en iyisi kızıma görevler verip o anlardada onunla vakit geçirmek en iyisi galiba.

İlginiz için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Çok yararlı bir sayfa olduğuna inanıyorum.

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Aralık 01, 2008, 11:38:53 ÖÖ »
Angelina ve anzilha ya katılıyorum.Çocuğunuza karşı kesinlikle sert bir tutum içinde ve cezalandırıcı olmayın, yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine sebeb olmayın
Bu yaşlarda genital bölgenin hassasiyeti artığı için bu tür davranılaı normal görülebilir.Çocuklar haz aldıkları yeni birşey keşfettiklerinde tekrar tekrar yapma eğilimnde olurlar.Önemli olan çocuğunuzun bu davranışta takılıp kalmaması ve bağımlılık geliştirmemesi...Bunu önlemek içinde davranış görüldüğünde uyaranlarla çocuğun dikkatini başka yöne çevirebilirsiniz.
Ayrıca genital bölgesiyle aşırı ilgilenmesinin sebebi duygusal açlıkta olabilir.Çocuğunuzu sevmeniz yeterli olmuyor,sevdiğinizi farkettirmeniz, hissettirmeniz gerekir.

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #12 : Aralık 01, 2008, 11:48:05 ÖÖ »

O kadar sık olmamakla birlikte dikkatimi çeken durum ya uykuya geçerken ki -uyumayı sevmez genelde zoraki yatırırım

Bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda; yatağında uzun uzun sağa sola dönüp durduğunda, dünyası yoksullaşır. Belki bir süre, yorganla yanına aldığı oyuncakla oyalanır. Bunlardan sıkıldığında, bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çeker. Canı sıkıldıkça da çekici bir uğraş olarak bunu yineleyecektir.Sizin çocuğunuzda bu durum söz konusu olabilir.

Çevrimdışı egedenizi

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Aralık 01, 2008, 18:31:58 ÖS »
bu davranışlar bebeklikten itibren gelişebilir,çocuk çeşitli rastlantısal temaslarla cinsel organından haz alma davranışını öğrenir,ve bu hazzı yaşamak için tekrar tekrar masturbasyon yapabilir ,yaptığının ne olduğunun farkında olmadığından heryerde yapabilir,arkadaşlarında dediği gibi sert tepkiler veya yasaklamalar yerine(çünkü ileride cinsellik algısını yanlış etkileyebilir)bu davranışının heryerde yapılamayacağını ve özel olduğunu anlatıp,çok fazla üstelememeniz gerekir.

Çevrimdışı ebrar35

• Tecrübeli
« Yanıtla #14 : Aralık 05, 2008, 13:30:06 ÖS »
Alıntı
Valla kızım çok seviyor sarılmayı ben sürekli temas kurmaya saçını okşamaya, öpmeye çalışırım ama  sarılmasam bile her daim gelip yapışır ardı ardınca 30-40 defa öpebilme kapasitesi var:)
bu kadar sevgi gösteri yapan bi çocuk için ilk aklıma gelen şey bundan mahrum olmaktan kaybetmekten korkması oldu. yanlış bişey yaptığında ya da sizi kızdırdığında ona bunu düşündürebilecek sözler sarfediyosanız ya da ceza olsun diye küsüp o yokmuş gibi davranıyosanız bu da sevgi açlığına ve kaybetmemek için aşırı sevgi gösterisine dönüşmüş olabilir. çocuk yalnız kaldığında da mastürbasyon türü davranışlarla bu durumla baş etmeye çalışıyo olabilir. eğer sizinle ilgili bi kaygısı yoksa aileden böyle sözler sarfeden ya da davranış olarak sevgisinden mahrum bırakabileceğini ima eden birileri varsa bundan da etkilenebilir.
Alıntı
Kızım hiç yalnız kalmak istemiyor. Her daim yanında olmamı istiyor.
kızınızın yalnız kalmak istememsi de ben de sizi kaybetme korkusu olduğuna dair bi şüphe uyandırdı. bunu üzerinde durabilirsiniz

Çevrimdışı sanciyano

• Tecrübeli
« Yanıtla #15 : Aralık 05, 2008, 14:13:06 ÖS »
Muhtemelen, fazlasıyla özverili ve asistan bir ailesiniz. Çocuğuna sürekli asistanlık yapan ailelerin uzun vade de sorunu tükenmiyor (karar alamama, yalnız kalamama, tek başına eğlenememe, arkadaş iletişiminde sorunlar yaşama vb).. Bunu neden söylüyorum? Modern zamanların çocuklarının metabolizması daha çabuk bozuluyor. Regl olma yaşının 8,5 lara kadar gerildeği bir dünyada hormonal dengesini pek çok çocuk erken yaşta kabediyor. Bunda yenilen içilen şeylerin çokça katkısı olduğu kanaatindeyim. Birinci fikrim meselenin hormonal düzeyde olduğu yönünde.

İkinci önerim ise tamamen 5,5 yaşına kadar biriktirdiği görsel, işitsel ve tensel metaforlardan kaynaklandığı yönünde. Çocuk psikologu bu tür bir olayda eğer ekstra becerisi yoksa sadece farkındalığınızı arttırır. Psikiyatri ise bir tanı koyup ilaca başlatabilir. Bence o 5,5 yıl bir kez daha gözden geçirilmelidir. Bilinçdışı nedenler iyice taranırsa sorunun hormonal mi psikolojik mi olduğu anlaşılır. Hormonalse beni aşar ama psikolojikse işiniz kolaylaşır diye düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

Çevrimdışı AYŞEŞEN

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Aralık 05, 2008, 14:53:10 ÖS »
Alıntı
bu kadar sevgi gösteri yapan bi çocuk için ilk aklıma gelen şey bundan mahrum olmaktan kaybetmekten korkması oldu. yanlış bişey yaptığında ya da sizi kızdırdığında ona bunu düşündürebilecek sözler sarfediyosanız ya da ceza olsun diye küsüp o yokmuş gibi davranıyosanız bu da sevgi açlığına ve kaybetmemek için aşırı sevgi gösterisine dönüşmüş olabilir. çocuk yalnız kaldığında da mastürbasyon türü davranışlarla bu durumla baş etmeye çalışıyo olabilir. eğer sizinle ilgili bi kaygısı yoksa aileden böyle sözler sarfeden ya da davranış olarak sevgisinden mahrum bırakabileceğini ima eden birileri varsa bundan da etkilenebilir.
Alıntı
Kızım hiç yalnız kalmak istemiyor. Her daim yanında olmamı istiyor.
kızınızın yalnız kalmak istememsi de ben de sizi kaybetme korkusu olduğuna dair bi şüphe uyandırdı. bunu üzerinde durabilirsiniz
Teşekkürler ilginize.  Kzımın kaybetme korkusu var evet doğru bir teşhis. Mmaalesef 3 yaşında yanlış kreş seçimimle başladı. Çocuk eğitimi görmemiş liseyi yeni bitirmiş gençlerin kreşlerde öğretmen diye sunulmasından, çocuğumun ilk kreşe başlarken çeke çeke kucağımdan alınmasından ve bunun onun için en iyisi olduğuna ikna edilmemden -ikna olmasamda altarnetifin olmamasından kaynaklanıyor diye düşünüyrum. Uzun süre kızımda kaybetme korkusu oldu biliyorum. Hep beni bırakma dedi, beni alacakmısın sorunusunu sordu. Hala aklıma geldikçe içim  acır bu duruma. her zaman hep yanında olacağımızı hiç bir zaman bırakmayacağımızı işlerimiz olsada evde okulda bunların hayatın normal akışı olduğunu anlatmaya çalıştık ama hala kaldımı bilmiyorum kaybetme korkusu. Birazda yapısı itibari ile narin ve kırılgan. belki onunda etkisi vardır.

Çevrimdışı AYŞEŞEN

• Tecrübeli
« Yanıtla #17 : Aralık 05, 2008, 15:01:07 ÖS »
Muhtemelen, fazlasıyla özverili ve asistan bir ailesiniz. Çocuğuna sürekli asistanlık yapan ailelerin uzun vade de sorunu tükenmiyor (karar alamama, yalnız kalamama, tek başına eğlenememe, arkadaş iletişiminde sorunlar yaşama vb).. Bunu neden söylüyorum? Modern zamanların çocuklarının metabolizması daha çabuk bozuluyor. Regl olma yaşının 8,5 lara kadar gerildeği bir dünyada hormonal dengesini pek çok çocuk erken yaşta kabediyor. Bunda yenilen içilen şeylerin çokça katkısı olduğu kanaatindeyim. Birinci fikrim meselenin hormonal düzeyde olduğu yönünde.

İkinci önerim ise tamamen 5,5 yaşına kadar biriktirdiği görsel, işitsel ve tensel metaforlardan kaynaklandığı yönünde. Çocuk psikologu bu tür bir olayda eğer ekstra becerisi yoksa sadece farkındalığınızı arttırır. Psikiyatri ise bir tanı koyup ilaca başlatabilir. Bence o 5,5 yıl bir kez daha gözden geçirilmelidir. Bilinçdışı nedenler iyice taranırsa sorunun hormonal mi psikolojik mi olduğu anlaşılır. Hormonalse beni aşar ama psikolojikse işiniz kolaylaşır diye düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

Teşekkürler ilginize. Özverili ve asistan aile demişsiniz. Özverili fedakar sevgide sınır tanımayan aileler olmaya çalışıyorz. hatamı bilemem ama ne yapsak olmuyo bu çocuklara bazen birikimlerimiz yetmiyor ve bocalıyoruz ne yapacağımızı. İstiyoruzki herşeyi iyi olsun, güvenli olsun, sevgi açlığı hissetmesin, herşeyini kendi yapabilsin, üzülmesin, irdelenmeisn , horlanmasın, incinmesin, başarılı olsun. Ama maalesef oda bizler gibi kendi elemeği göz nuruyla belkide yaşayıp öğrenmesi gerekecek bazı şeyleri. Kelebek misali  çırpınması gerek bilmiyorum. Ama yinede sen üzülme ben üzüleyim mantığını atamıyoruz üzerimizden.

Çevrimdışı ebrar35

• Tecrübeli
« Yanıtla #18 : Aralık 08, 2008, 15:45:27 ÖS »
rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:) hala kaybetme korkusu kaldı mı bilmem demişsiniz açıktan olmasa da anlaşıldığı kadarıyla bastırılmış bi korku var ama bunun telafisi mümkün  bu da sizin elinizde ona kaybetiği güveni tekrar kazandırmanız lazım kolay gelsinnn

Çevrimdışı rehpsidan

• Tecrübeli
« Yanıtla #19 : Aralık 29, 2008, 13:44:23 ÖS »
Konuyla ilgili alanında uzman bir psikologdan yardım alamanızı öneririm. Çocuğunuzun geleceğiyle ilgili haliyle belli kaygılar taşımanız kaçınılmaz ancak kaygılarla boğuşmak yerine ne yapabilirim üzerine harekete geçmenizi tavsiye ederim.