Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: alt ıslatma çözüm önerileri neler olabilir ...  (Okunma sayısı 2527 defa)

SÝMAY_DEMÝR

• Ziyaretçi
alt ıslatma çözüm önerileri neler olabilir ...
« : Kasım 10, 2008, 14:21:15 ÖS »
Ana sınıfı öğrencisi 5 yaşında bir öğrenci için aileye ve öğretmene öneriler çözüm yolları neler olabilir... kaynak ve bilgi lütfen

serdil

• Ziyaretçi
Ynt: alt ıslatma çözüm önerileri neler olabilir ...
« Yanıtla #1 : Kasım 10, 2008, 17:33:23 ÖS »
bu yaş çocuklarda en güzel çözümlerden birisi geceleyin sıkça tuvalete kaldırmak ve kendi kalktığı zmanlarda takdir ve taltif olabilir.

guide

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 10, 2008, 20:47:03 ÖS »
öncelikle durumun fizyolojik mi psikolojik mi olduğu öğrenilmeli
alınacak önlemler duruma göre farklılık gösterecek
diğer tedbirler konusunda serdile katılıyorum

Çevrimdışı puren

• PROFESYONEL YAZAR
  • mavi düşlerim yitip gitmeyin
« Yanıtla #3 : Kasım 11, 2008, 09:56:22 ÖÖ »
öncelikle durumun fizyolojik mi psikolojik mi olduğu öğrenilmeli
alınacak önlemler duruma göre farklılık gösterecek
diğer tedbirler konusunda serdile katılıyorum
arkadaşların dediği gibi konunun nedeni bilinirse çözümler ona göre değişecektir.
eğer psikolojikse(şiddete maruz kalma,kardeş kıskançlığı,korku.vs..)yine sebebini bulup etkilendiği durumun ortadan kaldırılması gerekir..daha sonra gece kaldırma yöntemi uygulanmalıdır:anne veya baba bir gece (bu tatil günlerinden birinde olabilir )çocuğun başında bekleyip hangi saatte altını ıslattığını öğrenip ertesi gün tam o saatten 5dk öncesine saati kurup çocuğu uyandırarak tuvalete götürmeliler..ertesi gün 10 dk öncesine saati kurarak yine çocuğu uyandırmaları gerekir ..bu işlemi her gece saati 10 ar dakika geriye alarak kuracaklar..ve çocuğu uyandıracaklar..(örneğin bu gece 3.20 deyse..ertesi gün 3.10a..ertesi.gün..3.00 a şeklinde geriye gidilecek..) kaldırma işlemiyle birlikte bir de çocuğa güneşli ve yağmurlu gün şeklinde haftalık tablo yapabilir güneşli(altını ıslatmadığı gün) gün fazlaysa ödül verilerek motive edilebilir..bunu aileye anlatmalısınız ve eksiksiz uygulamaluırını sağlamak gerekir arda atlanan gece olursa faydalı olmayacaktır.. ,>

Çevrimdışı puren

• PROFESYONEL YAZAR
  • mavi düşlerim yitip gitmeyin
« Yanıtla #4 : Kasım 11, 2008, 10:15:34 ÖÖ »
kaldırma işlemi 1 ay sürdürülmelidir

Çevrimdışı sunaa

• Tecrübeli
« Yanıtla #5 : Kasım 11, 2008, 11:06:23 ÖÖ »
puren e katılıyorum bu yöntem çok etkili oluyor

Çevrimdışı ezgi

• Tecrübeli
« Yanıtla #6 : Kasım 12, 2008, 11:22:44 ÖÖ »
meraba arkadaşlar benimde bir öğrencim var 7.sınıf ve altını sürekli ıslatıyormuş geceleri. doktora gitmiş herhangi bir rahatsızlık yok bütün tahliller yapılmış. ancak annesi uykusunun çok ağır olduğunu söylüyor. kesinlikle uyanmıyormuş gece tuvalete kaldırmalarını söyledim bir süre denemişler yatırdıktan sonra tekrar ıslatıyormuş. belirli saati yokmuş. benimde elim kolum bağlanndı yardımcı olursanzı sevinirim.uykusunun çok ağır olmasından kaynaklanıyor olabişlirmi ne yapmam gerekiyor.

Çevrimdışı serencam

• PROFESYONEL YAZAR
  • ÝNSANLARIN EN HAYIRLISI ÝNSANLARA FAYDALI OLANDIR.
« Yanıtla #7 : Kasım 12, 2008, 12:34:37 ÖS »
Mesane uykunun ilk bir saatinde dolar. Ve alt ıslatma bu zaman aralığında olur sıklıkla. Bu nedenle alt ıslatma sorunu yaşayan çocuklarda uykuya geçtikten 1 saat içerisinde yataktan kaldırıp tuvalete götürmeli. Sonra sabah kalkmadan önce de kaldırmalı. Aile bunda zorlanıyorsa alarm medotu güzel sonuçlar vermekte. Denenmeli.

Çevrimdışı ezgi

• Tecrübeli
« Yanıtla #8 : Kasım 13, 2008, 11:59:36 ÖÖ »
evet aile ile daha önce bunu konuştuk yattıktan 1 saat sonra kaldırmışlar tuvalete ama yatınca gene altını ıslatıyormuş .annesi farketmiyor diyor. ne kadar kaldırsamda yatınxa gene ısalttıyor diyorr hatta bi ara 2 saatte bir kaldırmışlar ben hiç bir anlam veremedim fizyolojik hiçbir problemde yok bütün doktorlara gitmişler

Çevrimdışı güles

• içimizden
« Yanıtla #9 : Kasım 13, 2008, 13:35:36 ÖS »
5 yaşındaki öğrencinin amacı dikkat çekmek olabilir.bundan dolayı aileyle görüşüp çocuk altını ıslattıktan sonra hiçbir şekilde tepki verilmemesi gerektiği anlatılabilir.ne yatağını temizlerken ne de çocuğun üstünü değiştirirken beden dili dahil olmak üzere tepki verilmemeli gayet normalmiş gibi davranılmalıdır.hatta çocuğa şefkatli bir şekilde yaklaşıp bir daha yapmaması yönünde ikaz etseniz bile o dikkat çekmeyi başardığını anlayıp devam edecektir.ama amacının dikkat çekmek olmadığını anladığınızda güneşli ve yağmurlu gün takvimi taktiği işe yarayabilir.

Çevrimdışı BEKTAS

• içimizden
« Yanıtla #10 : Kasım 14, 2008, 10:08:37 ÖÖ »
ben söylenenlere ek olarak şunu önereceğim. bir kere arkasında yüzde seksen psiklojik etkenler yatıyo olacak. güven yokluğna bağlı korku ve boşalma tepkisi veriyor olabilir. anne akşam yatırmadan önce yatağının başcuna otursun ve ona sonu güzel biten masallar anlatsın hergün, ek olrak bu etkinliğe başlamadan önce çocuğun yattığı yerin sıcak yataklarının temiz olmasına dikkat etsin. birde yeni yata ve yeni oda dizaynıyla başlarsa daha çok işe yarar.

guide

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 16, 2008, 21:29:00 ÖS »
ben söylenenlere ek olarak şunu önereceğim. bir kere arkasında yüzde seksen psiklojik etkenler yatıyo olacak. güven yokluğna bağlı korku ve boşalma tepkisi veriyor olabilir. anne akşam yatırmadan önce yatağının başcuna otursun ve ona sonu güzel biten masallar anlatsın hergün, ek olrak bu etkinliğe başlamadan önce çocuğun yattığı yerin sıcak yataklarının temiz olmasına dikkat etsin. birde yeni yata ve yeni oda dizaynıyla başlarsa daha çok işe yarar.

P,)

Çevrimdışı PDRAR

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #12 : Ekim 07, 2011, 13:25:33 ÖS »
ilköğretim okulunda rehber öğretmeniyim benimde 1. sınıfta karşılaştığım vaka