Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: ders çalışmayan öğrenciler  (Okunma sayısı 4987 defa)

Çevrimdışı sinemce01

• PROFESYONEL YAZAR
  • www.bendeyazarim.com
ders çalışmayan öğrenciler
« : Ekim 10, 2008, 11:25:04 ÖÖ »
Mrb arkadaşlar
ben bir aylık rehber öğretmenim. son zamanlarda çok fazla öğrenci velisi gelip çocuğum ders çalışmıyor diyorlar ve benden dakikasında çare umuyorlar. ben onlara nasıl yardımcı olurum. onlara ne diyebilirim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı ataynili

• içimizden
Ynt: ders çalışmayan öğrenciler
« Yanıtla #1 : Ekim 10, 2008, 13:57:11 ÖS »
Başarısı düşük öğrencilerle bireysel görüşme yapabilirsiniz.Görüşme sırasında şunları anlamaya çalışabilirsiniz.
-öğrenci amaç oluşturmuş mu,hedefleri var mı
-çalışma ortamı uygun mu,
-planlı çalışma alışkanlığı var mı,yeterince tekrar yapıyor mu,dinleme alışkanlığı var mı
-fiziksel bir engeli var mı,görme, işitme, süreğen bir rahatsızlık vb.
-kendi başarı durumu ile ilgili algısı nedir,ona göre başarısı düşük mü yoksa ailenin beklentisi mi yüksek
-ders çalışmasını engelleyen başka problemleri var mı
-dikkat süresiyle ilgili bir problem olabilir mi 
-algılamada problem olabilir mi      
Velilerle görüşerek bilgi alabilirsiniz.
Sınıf ya da sınıf rehber öğretmeninden bilgi alabilirsiniz...
      Tüm bu bilgilerle başarısızlık nedenini ortaya çıkararak sebepleri gidermek için veliye,öğretmene ve öğrenciye önerilerde bulunabilirsiniz.

görüşmelerden kısa zamanda sonuç bekleyen  anne babalara,başarıyı ve bu süreci etkileyen bir çok etmen olduğunu ve bir kısmının da aileyle ilgili olduğunu, yapacağınız öneriler yerine getirilmezse bir sonuç alınamayacağını peşinen söylemekte yarar var.

Çevrimdışı tutula

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2008, 00:02:18 ÖÖ »
Ders çalışma alışkanlığı dışında "Ders çalışmama alışkanlığı"diye bir durum var bence.Pek çok öğrenci bu alışkanlığı sürdürüyor malesef....Ders çalışma , ödev yapma alışkanlığı ve sorumluluğunun 1.sınıftan -hatta anasınıfı- başlanarak çocuğa kazandırılması gerekiyor.Sınıfı ilerledikçe de alıştırılması bir o kadar güçleşiyor.Ve bu alışkanlığın kazandırılmasında okuldan çok ailenin etkin olması gerek.Ders çalışmak sadece ödev ile sınırlı değil ama aileler ödev yapan çocuğun tüm ders sorumluluğunu yerine getirdiğini düşünüyor.
Bu konuda söylenecek çok şey var aslında,bir çoğunu da ataynili arkadaş yazmış zaten.
Ailenin evdeki kontrolleri çok önemli.Ben bu konuda öğrenciye ve veliye kendi ödevimi veriyorum  :) :)
Öğrenci bir ödev yazma defteri alıyor,bu defter her gün okula geliyor.Öğrenci verilen ödevleri (tarih de atarak)deftere yazıyor.Aile evde ödevlerin ne olduğunu bu yolla öğreniyor.Bu defterin hiç bir sayfası koparılmıyor ,sadece yapılan ödevin yanına öğrenci çarpı işareti atıyor.Aileye de ayrıca bir çizelge veriyorum,aile de çocuğunun günlük yaptığı ya da yapmadığı ödevlerini kontrol ederek çizelgeye işaretliyor.+ ; - şeklinde.Ödevler dışında test çözme ve kitap okuma ,sınav hazırlığı yapma gibi başka etkinlikleri de çizelgeye dahil ediyoruz ve bunlar yapılırsa da artı alınıyor.Ben de aylık olarak çizelgeyi veliden istiyorum.Çizelgeyi,artıları ve eksileri; öğrenci,veli ,sınıf öğretmeni ve ben birlikte değerlendiriyoruz.Önce yaptığı ödevleri için övgülerimizi söyleyip,ardından yapmadıkları için ne söyleyeceğini öğrenciye soruyoruz. Ondan açıklama bekliyoruz,öğrenci açıklamasını yaptıktan sonra yapmadığı ödevlerle ilgili biz konuşuyoruz.En sonda da bir sonraki ay daha çok artılarının olacağına inandığımızı,gayretli olmaya devam etmesini ve daha başarılı olacağını vb.motive edici konuşma yapıyoruz.(İletişimde Sandviç Modeli gibi)
Bu şekilde hem aile kendisini daha sorumlu hissediyor,hem de öğrenci otokontrolü zamanla sağlamış oluyor.
Ama dediğim gibi aile kontrollü,tutarlı,sabırlı olacak;okulda da siz ve sınıf öğretmeni gereken takipleri yapacaksınız.Bu yöntemle bir çok öğrencimizde ilerleme kaydettik.Ama olumlu sonuç almak ve alışkanlığın oluşması için zamana ihtiyaç olduğunu da unutmamak gerek..Kolay gelsin. ,>

Çevrimdışı sinemce01

• PROFESYONEL YAZAR
  • www.bendeyazarim.com
« Yanıtla #3 : Ekim 13, 2008, 09:48:04 ÖÖ »
Arkadaşlar verdiğiniz bilgilerden çok güzel fikirler edindim. çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı pd.krizantem

• içimizden
« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2010, 11:42:57 ÖÖ »
paylaşımlarınız için sağolun arkadaşlar. bizim okula daha çok veliler bu konuda şikayete geliyorlar. çocuğumuz çalışmak istemiyor, ödev yapmayı sevmiyor, hep bizim had kızım, hadi oğlum dememizle ders başına geçiyorlar.. gibi pek çok sıkıntıyla geliyorlar. anneler başka çocuk da olduğu için yorulduklarını çocuklarıyla artık bu kadar çok ilgilenmek istemdiklerini, sorumluluk alması gerektiğini düşündüklerini söylüyorlar. baba eve zaten geç geliyor pek ilgilenemiyor vs..
bu sorun ikinci kademede de çok geliyor ama bu sıralarda en çok 2,3,4 ve 5. sınıf velileri şikayet ediyor.sbs var ne yapacak ilerde diyorlar.
bir (çocukta dikkat eksikliği yoksa) çocuk ders yapmayı sevmiyorum diye bas bas bağırıyorsa, ödev başında dolanıp duruyorsa, ailesi bu konuda sıkıntı yaşıyorsa ve yaşı küçükse,neler yapılabilir. mesela kitap okumayı sevmiyor ama ben yanında oturup kitap okuyamıyorum onunla çünkü kardeşi rahat bırakmıyor,diyorsa annesi, çocuğu odasında oku-mu-yorsa.. bu durumlarda pdr servisi,rehber öğretmen, olarak neler yapabiliriz??? fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..
Ailenin evdeki kontrolleri çok önemli.Ben bu konuda öğrenciye ve veliye kendi ödevimi veriyorum  :) :)
Öğrenci bir ödev yazma defteri alıyor,bu defter her gün okula geliyor.Öğrenci verilen ödevleri (tarih de atarak)deftere yazıyor.Aile evde ödevlerin ne olduğunu bu yolla öğreniyor.. ,>
bu yöntem 2. sınıf bir öğrenci için uygun olur mu?çünkü güzel sonuçlar alınmış, eğer uygunsa ben de uygulamak istedim :)
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2010, 11:46:36 ÖÖ Gönderen: pd.krizantem »

Çevrimdışı aquamarine

• içimizden
« Yanıtla #5 : Şubat 08, 2010, 15:31:41 ÖS »
 Ders çalışmayı sevmemek ancak bir yetişkin tanımı olmaktadır. sohbet edasında böyle dillendirebiliriz ama söz konusu 2. sınıf öğrencisinin problemini çözmek olunca ''derse ilgi duymuyor'' şeklinde tanımlamamız gerekir. hangi derse ilgi duymuyorsa o dersle ilgili öğretmenle görüşülerek , internetten bilgi edinerek vs. dersin en ilgi çeken konusu olabilar,dersi ilginç çalışma stili olabilir, ya da bu konuda iyi bir kaynak olabilir araştırılması gerekir.
ben 10' in bir konuyu anlattığı görselliği olan bir çalışma kağıdını hazırlama öğretmenin aklına gelmemiş olabilir mesela..

Çevrimdışı pd.krizantem

• içimizden
« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2010, 18:28:17 ÖS »
güzel fikirmiş;) sağolasın