Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: BEP birimi nasıl oluşturulur? ne yapar?  (Okunma sayısı 11941 defa)

Çevrimdışı togepi027

• içimizden
BEP birimi nasıl oluşturulur? ne yapar?
« : Eylül 24, 2008, 11:52:01 ÖÖ »
arkadaşlar çerçeve progaramda *Özel eğitim gerektiren bireyler için BEP birimlerinin oluşturulması şeklinde bir madde var. okuldaki öğretmenler ise bnm öğrencimi rama gönderme bep hazırlamak zor şeklinde şeyler söylüyor. bnm bu ilk aşamada yapmam gerekenler neler?

Çevrimdışı pdr_senay

• Tecrübeli
  • Hoşgeldin dünyamıza bebeğim
Ynt: BEP birimi nasıl oluşturulur? ne yapar?
« Yanıtla #1 : Eylül 25, 2008, 08:41:53 ÖÖ »
öncelikle rehberlik araştırma merkezi sitesinden "gönderme öncesi bilgi formu"nu indir ve bu formu ilgili öğretmenlere doldurt.daha sonra ramdan randevu alınıp ,öğrenci bireysel incelemeye yapılıyor...öğrenciye dair ramdan rapor geliyo...kaynaştırma yada değil diye...eğer kaynaştırmaysa öğrenci için Bep hazırlanır...kontrol listeleri doldurulup öğrencinin performansı incelenir her ders için....buna göre de bir bep hazırlanır...umarım işine yarar bu bilgi...benim okulumdada 3 tane kaynaştırma var...bu arada BEP birimi mutlaka oluştur....

Çevrimdışı togepi027

• içimizden
« Yanıtla #2 : Eylül 25, 2008, 19:56:26 ÖS »
tşk ederim. peki bep birimi kimlerden oluşmalı.bu bahsettiğin kontrol listeleri bep birimimi uygulayacak öğrencinin sınıf öğretmeni mi? aynı durum bep yazımı için de geçerli.

Çevrimdışı mart

• Tecrübeli
« Yanıtla #3 : Eylül 28, 2008, 12:53:25 ÖS »
arkadaşlar oklumda 15 kaynaştırma öğrencisi var, BEP birimi oluşturduk, sanırım tek tek herbir öğrencinin preformasını belirleyip, planlarnı hazırlamak BEP biriminin görevi ancak biz yapamayacağımızı düşündük zaman açısından, gerekli dökümanları düzenledik sınıf öğretmenlerinin kendilerinin yapmasını istedik. bilmiyorum nasıl oldu, siz çalışmalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Çevrimdışı zeynepp

• PROFESYONEL YAZAR
  • Umut Her Zaman Var...
« Yanıtla #4 : Eylül 28, 2008, 14:33:45 ÖS »
zaten sınıf öğretmenleriyle birlikte yapılacak bu plan.performansını onlar belirleyecek,yapılack uzun ve kısa dönemli amaçlar konusunda da ortak fikir alınacak.

Çevrimdışı fetme

• içimizden
« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2008, 22:20:43 ÖS »
peki özel eğitim sınıfı ve hocası bulunan okullarda da bu plnlrın oluştrlması yine bep ibirimnn işimi

ya bizim okulda bu birim sanki sadece kağıt üstnde kalıyo gibi bi türlü toplanmasını sağlayamaıyorum.. özel eğitmci de ben yaparım planı dedi ama onada güvenemiyorumm çünkü biraaz pdr ciye sinir oluyo gibi:(daha dorusu olması gereken nasıl onu bilmiiyorumm..bilgi verirsenz sevnrm

Çevrimdışı abided

• içimizden
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2008, 13:40:18 ÖS »
arkadaşlar bep birimi rama öğrenci gönderilen ve gönderilme sonucu kaynaştırma eğitimine tabi tutulan öğrencilere sınıf için de  sınıf öğretmenleri tarafından verilen özel hazırlanmış proğramı kapsar. komisyon başkan müdür üyeler başta rehber öğretmen ve sonra kaynaştırmaya tabi tutulan öğrencilerin sınıf öğretmenlerinden oluşur.özel bep çalışma proğr.hazırlanır ve dönem sonuna kadar bu proğram uygulanır aylık veya dönemlik rapor alınır çalışmalarla ilgili isterseniz ben siteme bu çalışmaları koyayım siz de alın

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
emaillede gönderebilirim

Üye Olmalısınız

Çevrimdışı fetme

• içimizden
« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2008, 18:42:43 ÖS »
peki abided bişey sorabilirmiyim.. bizim okulda özel eğitim hocası da var ve benden de tecrübeli.. ne desem ben bilmiomuşum gibi küçümsüyo ve açıkcası kaile almıyo gibi. şimdi bep birimi olştrduk ama bep planı olştrmadık üstelk özel eğitmdeki öğrenci sayımız bayağı war. benim ilk atamam ve ilk görv yerim yani meslekte yeniyim.. özel eğitm hocası her öğrenci için bep i ben yaparım dedi ama ne yaptığı war ne de bana bi açıklama yapotığı.yani bende ne yapmalıyım bilmiorum.onumu beklemeliyim yoksa ısrar edip bu bep birimin toplamalımıyım.bu benm sorumluluğmdamı yoksa özel eğitm hıocasnn sorumluluğndamı:(

Çevrimdışı abided

• içimizden
« Yanıtla #8 : Ekim 04, 2008, 20:03:17 ÖS »
meslektaşım bence sen planı yap hazır bir şekilde beklet en azından özel eğitimci sana bir şey demeye çalışırsa sen üstüne düşeni yapmış olursun komisyonu oluştur müdürüne haber ver ondan sonrası özel eğitimcinin işi sen kendisine imzasını attır yok yine inat ederse senin yapacağın bir iş kalmaz.müfettiş geldiği zaman söylersin yalnız imzasını kesinlikle al ilerde benim haberim yok diyebilir öğretmen camiasına güven olmuyor

Çevrimdışı togepi027

• içimizden
« Yanıtla #9 : Ekim 06, 2008, 18:35:01 ÖS »
arkadaşlar bnm okulumda böle bi birim yok ilk defa duyuyolar.zaten ortada hangi öğrenci kaynaştırma bilen de yok. müdür yardımcımla resmi duyuru hazırlayıp her öğretmenin kendi sınıfındaki raporlu öğrencileri belirleyip göndermesini (raporları) idüşündük. raporlar geldikten sonra bep birimini kaynaştırma öğrencisi olan sınıf öğretmenlerinden mi oluşturayım? bep birimi üyelerinde gezici özel eğitimci mi ne dio bu kadar moda mod uymalı mı? sizce bu yol iyi mi?

Çevrimdışı fetme

• içimizden
« Yanıtla #10 : Ekim 08, 2008, 16:44:52 ÖS »
çok saolasın arkadaşım.. bizim özel eğitim hocasyla son kez yine konştuk da tam zamanlı kaynaştrma öğrencilernin listesni çıkardım. onlarınkini ben yapacakmışım. ama yarı zamanlı ve özel eğiitim sınıfının kini ben yaparım dedi.. bende sadece tam zamanlıları yaparım olur demi:)

Çevrimdışı abided

• içimizden
« Yanıtla #11 : Ekim 08, 2008, 21:29:16 ÖS »
arkadaşım bişeye ihtiyacın
olursa daima yanındayım

Çevrimdışı bengisu07

• içimizden
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2008, 14:45:19 ÖS »
arkadaşlar birşey soracam. kaynaştırma eğitiminin yanında özel eğitim destek hizmetleri alması gerekli olan öğrenciler var. Bunları nereye nasıl yönlendireceğimi bilemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı rehberözlem

• Profesyonel
  • Ben yağmur yüklü bir bulutum...
« Yanıtla #13 : Ekim 10, 2008, 12:40:38 ÖS »

Üye Olmalısınız
arkadaşlar birşey soracam. kaynaştırma eğitiminin yanında özel eğitim destek hizmetleri alması gerekli olan öğrenciler var. Bunları nereye nasıl yönlendireceğimi bilemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Destek eğitimi kastediyorsanız, öğrenciler bu eğitimi özel eğitim merkezlerinde alıyorlar. Bu eğitimi alabilmesi için Hastane raporu ve Ram'ın raporuna ihtiyacı var öğrencinin. Tabi bunun haricinde veli kendi cebinden para vererek de aldırabilir.

Çevrimdışı jasminilhan

• içimizden
« Yanıtla #14 : Ekim 17, 2008, 13:35:26 ÖS »

bulunduğunuz il ya da ilçe de rehabilitasyon merkezi varsa bunlar özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ücretsiz eğitim veriyorlar. hatta okullara gelip özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci ismi alıyorlar. çocuğu ücretsiz servisleriyle evden yada okuldan alıp tekrar eve teslim ediyorlar.bizim özel eğitim öğrencilerimizin hemen hemen hepsi özel rehabilitasyon merkezlerinden destek eğitim alıyorlar.

Çevrimdışı abided

• içimizden
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2008, 20:36:30 ÖS »
meslektaşım öğrenci yeni ise sınıf öğretmeni ile birlikte RAM'a öğrenci gönderme formu nu doldurursun ve ram a gönderirsin ram da teste tabi tutulur test sonucunda kaynaştırmaya tabi tutulacak denirse okulda sınıf öğretmeni ile birlikte bep programı hazırlarsın birlikte eğitimine sınıfında yıl sonuna devam ettirirsin şayet kusur derecesi fazla ise %90 okula gelmez özel rehabilitasyon merkezine gönderilir.kesinlikle ram dan rapor alınmadan özel rehabilitasyon merkezine göndermeyin veya müsade etmeyin çünkü bazı maddiyatçı kuruluşlar var devletten para almak için öğrenciyi kullanabiliyor

Çevrimdışı zinet

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #16 : Kasım 05, 2008, 09:15:22 ÖÖ »
arkadaşlar benım 5 tane kaynaştırma öğrencim var ama 3 tanesi ıkıncı kademede. ıkıncı kademe öğrencilerin bep programı her deres için ayrı ayrı mı yapılacak nasıl yapılacak detaylı anlatır mısınız ben de ilk defa bır ilköğretımde çalışıyorum

Çevrimdışı rehberözlem

• Profesyonel
  • Ben yağmur yüklü bir bulutum...
« Yanıtla #17 : Kasım 05, 2008, 16:35:52 ÖS »

Üye Olmalısınız
arkadaşlar benım 5 tane kaynaştırma öğrencim var ama 3 tanesi ıkıncı kademede. ıkıncı kademe öğrencilerin bep programı her deres için ayrı ayrı mı yapılacak nasıl yapılacak detaylı anlatır mısınız ben de ilk defa bır ilköğretımde çalışıyorum
   Evet arkadaşıım. Bep her ders için ayrı hazırlanır. Ben 2. kademede plan hazırlarken o dersin kitabındaki üniteden yararlanıyorum. Mesela 6. sııftaki bir öğenciye fenden bep hazırlarken o dersin öğretmeni ile matematik kitabını alıyoruz ve ünitelari inceliyoruz. Kuvvet ünitesinden sadece "kuvvet nedir"i kısa dönemli amaç olarak alıyoruz.Diğer alt başlıkları atlıyoruz. Ünite ismini uzun dönemli amaç olarak alıyoruz.
  Birçok sitede uzun dönemli amaçlar için tablolar var ama çoğu yeni ilköğretim sistemine göre değil. İşlevsel geldiği için biz böyle bir yöntem uyguluyoruz.

Çevrimdışı ibrahimtokadi

• Profesyonel
« Yanıtla #18 : Kasım 21, 2008, 15:20:58 ÖS »
arkadaşlar
okulda özel eğitim gerektiren biri varsa mutlaka bep birimi kurulur.
bunun için önce özel eğtim gerektiren bir birey olacak. yoksa şüphe edilen öğrenme güçlüğü olduğu düşünülen öğrenciler için rama gönderme formu doldurulur, kapalı zarf içinde gönderilir. öğrenci ve öğrenci velisi bu kapalı zarf ile rama gider orada incelem yapılır. incelem sonunda kaynaştıma raporu çıkarsa raporun ekinde bir tane BEP PLANI olur.
okula gelince rapor geldikten sonra müdür ya da görevlendireceği müdür yardımcısı başkanlığında rehber öğretmen, çocuğun devam ettiği sınıfın öğretmeni, aynı seviyeden bir öğretmen daha olmak üzere mümkünse gezici özel eğitim öğretmeninden (ramdan birinin de olması mümkün) bir bep birimi oluşturlur.
çocuğun psiko sosyal durumu rehber öğretmene ait iken çocuğun performansının alınması ve belirlenmesi ramdan gelen plan doğrultusunda ders planının hazırlanması çocuğun sınıf seviyesine göre sınıf öğretmeni ve aynı seviyedeki başka bir sınıf öğretmeni ve iligli dışardan gelecek görevliler, 4 ve üstü sınıta ise bu çocuğun dersine giren branş öğretmenleri de işin içerisindedir.
rehber öğretmen tek başına don kişot gibi bepi kuran, planı yapan, performansı alan değildir.
BEP BİRİMİNİN üyelerinden sadece bir tanesidir. bu birimin başı ve sorumlusu da değildir.
kolay gelsin

Çevrimdışı abided

• içimizden
« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2008, 22:01:46 ÖS »
 Meslektaşım Kaynaştırma öğrencilerine bep dosyası hazırlanırken ilk olarak Ram dan gelen sağlık raporu nu baz alırsın ve sınıf öğretmeni ile birlikte dersler ilenternetten  ilgili bep dosyası var veya ben sana gönderebilirim o ders planlarını inceleyerek
bep proğramı hazırlayabilirsin her ders ile ilgili var hayat bilsi-sosyal bilgiler-inkilap tarihi v.b