Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: iki yıllık üniversitelerden iş imkanı yüksek olan meslekler, SİZCE???  (Okunma sayısı 65999 defa)

Çevrimdışı selgul

• PROFESYONEL YAZAR
Memurlar net  haberini ekliyorum ama  ben sizin düşüncelerinizi merak ediyorum gözlemleriniz ve bilgileriniz ışığında sizce iş imkanı daha yüksek olan meslekler hangileri?

İş Garantili Bölümler

Bütün öğrenciler geleceğini düşünüyor. OKS ve ÖSS sınav sonuçlarının ardından tercih süresi başladı...

Aileler ve öğrenciler inanılmaz panikte. Şimdilerde öğrencilerin akıllarında bir kaç soru var: "Hangi okulu tercih edeceğim?", "Seçtiğim bölümün iş garantisi var mı?"

Uzmanlar ise ailelere ve öğrencilere meslek okullarını tavsiye ediyor. İşte iş garantisi olan bazı bölümler:

BİLGİSAYAR: Bu bölümü bitiren öğrenciler teknisyen, önlisans okuyanlar tekniker oluyor. İş imkânı yüksek.

ELEKTRİK: Mezunlar, yetkili elektrikçilik belgesi dışında elektrikle ilgili her alanda istihdam ediliyor.

GEMİ HABERLEŞME: Bu bölümden mezunlar denizcilikle ilgili her alanda iş bulma şansına sahipler.

GEMİ İNŞA VE GÜVERTE: Öğrencilere her türlü gemi inşa edilmesi ile ilgili teknik bilgi veriliyor.

KUYUMCULUK: Türkiye mücevher sektöründe dünyanın sayılı ülkeleri arasında olduğundan, mezunların iş bulabilme şansları çok yüksek.

UÇAK VE GÖVDE BAKIMI: Mezunları sivil ve askeri amaçlı hava araçlarının üretim, bakım ve onarım işlerinde uluslararası sertifikaya sahip oluyor. Okul sıralarında iş sözleşmesi yapıyorlar.

RAYLI SİSTEMLER: Demiryolları ve diğer raylı ulaşım sistemlerini üreten ve kullanan kamu ve özel sektörünün, teknik ve idari ara eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim veriyor. İş bulma şansı yüksek.

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON: Bu bölümden mezun olan öğrenciler sanayi işletmelerinin üretim akışı ve kontrolu ile kalite kontrol birimlerinde iş bulma şansına sahip.

GRAFİK TASARIM: Teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler medya, bilgisayar teknolojileri, fotoğraf, sinema, multimedya, matbaacılık, grafik tasarım ve reklam ajansları tasarım bölümlerinde teknik eleman olarak çalışıyor.

memurlar.net

« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2008, 19:51:17 ÖS Gönderen: selgul »

Çevrimdışı selgul

• PROFESYONEL YAZAR
Az puanlı para basan meslekler

ÖSS’de ‘az puan aldım’ diye üzülmeyin. Çünkü az puanla iyi paralar kazanacağınız işler de var. Mesela, İşsiz bir mühendis olacağına iyi maaşla optisyen ol! TUNCER ÇETİNKAYA’nın haberi

İki yıllık at antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi gibi bölümleri bitirenlere her zaman ekmek var.

Mühendis, doktor, avukat, uluslararası ilişkiler uzmanı, öğretmen... Türkiye’deki her gencin hayalini bu meslekler süslüyor. Bir dershanenin yaptığı araştırmaya göre üniversite tercihlerinde ilk 3 sırayı yüzde 95 oranında bu meslekler alıyor. Gençlerin meslek seçimindeki kararını ise önemli oranda aile etkiliyor. Anne-babalar gerçekleştiremedikleri hayallerinin uygulamasını çocuklarından bekliyor. Oysa bir kişinin seçtiği veya gerçekleştirmek istediği meslek, sadece akademik yeteneğe bağlı değil. Bireyin fiziksel özellikleri, ilgi alanları, kişilik özellikleri, yetenekleri, gelecek planları, özel becerileri, sosyal etkinliklere katılımı, okul dışı yaşantısı, ailenin sosyo ekonomik ve kültürel durumu, değer yargıları gibi olgulara da bağlı. Ancak günümüzde mesleklerin cazibesi, güncel ve popüler olmasından ziyade iş bulma ihtimali ve mesleğin geleceği bir gencin en fazla dikkat etmesi gereken özelliklerin başında geliyor.

Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) stresi bitti; şimdi sıra tercihlerde. Gençler 23 Temmuz’dan itibaren geleceklerini belirleyecek bir mesleğe adım atacaklar. Tercih kılavuzunda çok sayıda seçenek var. Ankara Ticaret Odası’nın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yararlanarak hazırladığı “İş’te Yükseköğretim” başlıklı rapora göre her 100 yüksekokul mezunu gencin 36’sı atıl durumda. Bunların da yüzde 72’si işsiz ve iş aramaktan ümidini kesmiş gençlerden oluşuyor. Bu rapora göre 510 bin yüksekokul mezunu gençten 109 bini günlerini iş arayarak geçiriyor. 24 bin yüksekokul mezunu genç ise iş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramıyor.

Bazı meslekler çok cazip

Gençlerin işsiz gezmesindeki etkenlerden biri de gözünü sürekli toplumsal cazibesi olan popüler mesleklere dikmesi. Oysa bazı meslekler var ki, mezun olduğunda hem dolgun bir maaş alabilir hem de yurtiçi ve yurtdışında önemli görevler alabilir. İşte bu mesleklerden bazıları şöyle: At antrenörlüğü, at işletmeciliği, optisyenlik, su altı teknolojileri, diş-protez, iklimlendirme ve soğutma, biyomedikal cihaz teknolojisi. 2 yıllık meslek yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölümleri bitirenler çok rahat iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adem Şenünver, 5 yıldır mezun veren atçılık işletmeciliği, nalbantlık, antrenörlük gibi bölümlerden bugüne kadar işsiz gezen birine rastlamadığını söyledi. Türkiye’de 10 bin yarış atı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adem Şenünver, “Mezunlarımız Türkiye Jokey Kulübü’nün hara ve hipodromlarında çok rahat iş buluyor. 2 bin 500-3 bin YTL ücretle çalışıyorlar. Ayrıca eğittikleri atların performansına göre de ücret alıyorlar.” dedi. Prof. Şenünver, bölümlerinden 4 yıllık Veteriner Fakültesi’nin ilgili bölümlerine de dikey geçiş imkânı olduğunu hatırlatıyor. 25’er öğrencinin girdiği bölümlerden mezun olanlar ayrıca yurtdışında da görev yapıyor. Şenünver’in verdiği bilgiye göre Amerika, Avustralya, Dubai ve İngiltere’de çok sayıda at antrenörü görev yapıyor.

At antrenörlüğü gibi cazip mesleklerden sualtı teknolojileri bölümü mezunları da çok rahatlıkla iş bulabiliyor. İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, verilen dalgıçlık eğitiminden sonra su altında vida sıkmaktan kaynak yapmaya kadar çok sayıda işin bu bölümü bitirenler tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “Su altında yapılan bütün işler bu bölümün ilgi sahasına giriyor. Boru döşenmesinden kaynak yapmaya kadar. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şirket daha mezun vermeden birçok öğrenciye talip oluyor.” dedi. Sualtı teknolojisi gibi bilgisayar teknolojisi ve programlama, çini işlemeciliği, endüstriyel elektronik, iklimlendirme ve soğutma, savunma ve güvenlik, biyomedikal cihaz teknolojisi cam seramik, endüstriyel otomasyon, otomotiv, radyo televizyon yayıncılığı, elektronik haberleşme, lastik-plastik teknolojisi gibi bölümlerin de cazibesini devam ettirdiğini kaydetti. Her yıl anket çalışması yaptıklarını ve mezunların yüzde 70’inin çok rahat iş bulduğunu, yüzde 20’sinin de 4 yıllık fakültelere geçiş yaptığını söyledi.

Mezuniyetten önce iş buluyorlar!

Görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulayan eğitim görmüş kişilerin yetiştirildiği optisyenlik programından optisyen olarak mezun olanlar da şanslı olanlardan. Gözlükçü açmak ve gözlükçülük yapmak isteyenlerin üniversitede optisyenlik eğitiminden geçmiş olma şartının yasalaştığı 2004 yılından beri pisayada optisyenler büyük rağbet görüyor. Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrenci işleri yetkilileri öğrencilerin mezun olmadan iş bulduklarını söylüyor. Kontenjanların çoğunlukla sağlık meslek lisesi mezunları tarafından doldurulduğunu ifade eden yetkililer, kontenjan açığı kaldığında normal lise mezunlarından da bu bölümü tercih ettiğini belirtiyor.

Zirve Dergisi Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, halk arasında ismi popüler olmayan ancak mezunlarının rahat iş bulduğu çok sayıda bölüm olduğunu belirterek “Bunlar iki yıllık bölümler olduğu gibi mekatronik mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, biyomedikal mühendisliği, uluslararası lojistik ve taşımacılık gibi 4 yıllık bölümler de olabiliyor. Adayların ve ailelerin dikkat edeceği çok şey var. Ancak ‘Mezun olunca işsiz ve mutsuz biri mi olmak isterler yoksa dolgun bir maaşla iyi bir gelecek mi?” diyor.

Gençleri en kritik dönemlerinde meslek seçimi bekliyor. Hayatın büyük bölümünün işyerinde geçtiği dikkate alındığında işyerinde mutlu olmak hayatın da mutlu geçmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar gençleri ve aileleri meslek seçerken dikkatli olmaya davet ediyor.

Zaman-Gençlik

nurli

• Ziyaretçi
Ynt: iki yıllık üniversitelerden iş imkanı yüksek olan meslekler, SİZCE???
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2008, 14:08:40 ÖS »
Radyoloji ve Arıcılık da bence iki yıllık olup da iyi para kazanılabilinecek meslekler. biliyorsunuz arılar ortadan kaybolmaya başladı. şimdi onlar için çoğalabilecekleri yeni ortamlar hazırlamak gerekecek...

Çevrimdışı filizlendim

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2008, 23:45:40 ÖS »
tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik

fezay

• Ziyaretçi
Bunlara ek olarak iklimlendirme ve soğutma bölümüde özelde iyi iş imkanlarına sahip olabiliyor diye düşünüyorum.

Çevrimdışı ayça niş

• Yenilerden
  • **

TURİST REHBERLİĞİ DE YABANCI DİLDE İYİ İŞ İMKANLARI VAR...

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
fezay iklimlendirme yazılmış... ben de bazı öğrencilerimi özel savunma ve güzvenlik bölümüne yönlendirmek istiyorum ancak boy ve kilo sınırlaması var tabi :(

selgul bu arada teşekkür ederim çok yararlı bir paylaşım. çünkü benim öğrencilerimin malesef başarı düzeyi düşük ben de 2 yıllık ve iş bulabilecekleri bölümler araştırıyorum.

Çevrimdışı gamze pdr

• PROFESYONEL YAZAR
tıbbi dökümantasyon bölümü özel iş imkanları olan çok güzel bir bölüm.

Çevrimdışı ytrehber

• içimizden
bu tür yazı görüş ve öğrencilerden gelen bu yöndeki isteklere (hangi bölümden mezun olursam işim garanti olur) hep mesafeli ve kuşkulu bakmışımdır.

geleceğe yönelik ihtiyaçları tahmin edip bu yönde çıkarımlar yapabiliriz. bunun yanısıra kimse ve hiç bir meslek "garanti" altında değildir.

bu garantiyi verebilmek için nüfus istatistiklerinden tutun da o bölümden kaç mezun zaman içinde mezun olduğu bölümde iş bulmuş ??? bu ve benzeri soruların uzun vadede programlama yöntemleriyle yanıtlanması gerekiyor. var mı böyle bir çalışma ???

bir bölüme gerçekten gereksinim varsa, o bölüm mezunu azsa, iş bulma konusunda mezunlar uzun vadede sıkıntı çekmemişse ancak öyle "buradan mezunlar garanti iş bulur" diye söyleyebiliyoruz diye düşünüyorum. bir de üniversitelerin "marka olması dolayısıyla bu izlenimi vermeleri meselesi" var.

Çevrimdışı pdrci20

• içimizden
iklimlendirme ve soğutma iş bulma olanağı geniş bir bölüm bencede.

bir de eczane teknikerliği adıyla bir bölüm var kılavuzda dikkatimi çekti.bu bölüm bu sene mi açılıyor acaba bilgisi olan var mı hangi üniversitelerde olduğuna dair bir bilgi bulamadım da.

Çevrimdışı birlik1

• Profesyonel
iklimlendirme ve soğutma iş bulma olanağı geniş bir bölüm bencede.

bir de eczane teknikerliği adıyla bir bölüm var kılavuzda dikkatimi çekti.bu bölüm bu sene mi açılıyor acaba bilgisi olan var mı hangi üniversitelerde olduğuna dair bir bilgi bulamadım da.

eczane teknikerliği bu bölüm yeni açılmış. anadolu üniversitesi yunus emre meslek yüksek okulunda açılmış. örgün bölümde öğretim verecek anladığım kadarıyla.

http://www.anadolu.edu.tr/akademik/myo.aspx#myo_yemre

ayrıca eczanelerde 1 yıl sigortalı olarak çalışmış kalfaların kurslarla sertifikalandırılması da söz konusu.

http://www.eczakademi.org/sdetay.asp?id=280&did=60

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
« Yanıtla #11 : Mayıs 28, 2009, 09:45:05 ÖÖ »
arkadaşlar bu konuyu canlandıralım diyorum. benim okulum gibi öss deki başarı düzeyi düşük okullarda çalışan arkadaşlar varsa burdan birbirimize bu öğrencilerimizi hayata kazandırmak için destek çıkalım.

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
anestezi, çay eksperliği, tıbbi labaratuvar teknikleri, tütün işletmeciliği(bu son ikisinin çalışma alanı yerel olduğu için biraz daha dar belki ama yine de önerilebilir) gibi bölümler olabilir. bir de kocaeli üniversitesine bağlı iş ve uğraşı terapisi diye bir bölüm var, bu bölümün de zamanla önem kazanacağı söyleniyor.
benim okulumda da öss başarısı oldukça düşük, ben de bu okula bu yıl tayin oldum. geçen sene 3 öğrenci açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmış, 1 öğrenci muhasebe ön-lisans programına yerleşmiş, 1 öğrenci de fen-edebiyat fakültesi edebiyat bölümüne yerleşmiş(okul birinciliği kontenjanından) 70 civarında da mezunu varmış, durum vahim görünüyor... sınavsız geçişin de kaldırılacağını düşünürsek genel lise mezunları için de ön-lisans programları bir fırsat olarak öne çıkacak demektir
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2010, 18:42:09 ÖS Gönderen: yaren_ »

petunya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Temmuz 19, 2009, 10:08:40 ÖÖ »
merhabalar..
ben ben Pelin. bu siteyi bulduğuma o kadar çok sevindim ki ... Umarın bana da yardımcı olursunuz.
18 yasındayım ve her genç gibi öss zedeyim. daha önce hiç düşünmüyordum 2 yıllık. 4 yıllık çıkışlıları görünce ve de 2 yıllıkdaki bazı bölğümlerin çok ii para ettiğini,iş imkanının olduunu duyunca ister istemez düşünüyor insan bu bölümleri.
haaa unutmadan SAYISALCIYIM.. keske at antrönörlüü olsaydı en istediim bölümden biriydi ama EA alıyor sanırım
neyse fazla uzattım sayısalcı olduumdan dolayı bana önerebileceiniz bölümler varsa lütffen önerin ablalarım  :(:(:(:(

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #14 : Ağustos 25, 2009, 22:39:17 ÖS »
Bence mezun olunan bölüm kadar, kimin mezun olduğu ve o alana nekadar uygun olduğu daha önemlidir.

ibrahimpdr_60

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2009, 10:45:39 ÖÖ »
Aşçılık var bide. En kötü aşçı benim maaşımı alıyor.

Çevrimdışı ışık

• PROFESYONEL YAZAR
  • :):
Radyoloji,anestezi ve adli tıp teknikerliği... bu bölümler iş olanağı yüksek bölümler ve ihtiyaç var... ,>

Çevrimdışı kuytul

• Tecrübeli
Radyoloji,anestezi ve adli tıp teknikerliği... bu bölümler iş olanağı yüksek bölümler ve ihtiyaç var... ,>
sağlık meslek lisesi çıkışlı öğrenciler dolduruyor zaten oraları.

Çevrimdışı ışık

• PROFESYONEL YAZAR
  • :):
Sağlık meslek çıkışlı olmayıp ta kazanan pek çok kişi tanıyorum  ,>, diğerleri yazamaz veya kazanamaz diye bişey yok  ,:)

reray

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2010, 01:36:30 ÖÖ »
 bence diş teknikerliği de süper bir bölüm kesinlikle açıkta kalmıyor