Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Meslek lis. 2.sınıftan düz liseye geçiş yapılabilirmi ?  (Okunma sayısı 14707 defa)

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
beN  mslk  lisesi 2.sınıf öğrencisiyim  fakat    şu anda  meslek lis.  okumak istemiyorum ama   2.sınıftayım   düz lisye geçmek istiyorum  bu sene bilinçli olaraak  sınıfta  kalıp düz lisye geçebilirmiyim acaba  ???bunu merak
 ediyorum yardımcı olursanız sevinirim....   

meslek

• Ziyaretçi
Ynt: Meslek lis. 2.sınıftan düz liseye geçiş yapılabilirmi ?
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2008, 17:48:11 ÖS »
sınıfta kaldığınızda düz lisenin sizi alacağını sanmıyorum çünkü daha çok 9.sınıfta başarılı öğrenciler geçiş yapabiliyorlar

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Nisan 25, 2008, 17:52:12 ÖS »
Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
...

İKİNCİ BÖLÜM
Okullar Arası Nakil ve Geçişler
Genel liselere nakil ve geçişler
Madde 5- Genel liselere nakil ve geçişler:
a) Resmî ve özel Anadolu lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, Anadolu öğretmen lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler lisesinden genel liselere öğrenci nakli;
1 ) Öğrenci velisinin ikametinin değişikliği,
2 ) Özel bir orta öğretim kurumundan nakil isteği,
3) Tasdikname ile okuldan uzaklaştırma cezası alınması,
4 ) Öğretim programlarını izlemekte zorlanan veya uyumsuzluk gösteren öğrenci için velisinin nakil isteğinde bulunması ve bu isteğin rehber öğretmenin katıldığı sınıf öğretmenler kurulunca da uygun görülmesi,
5) Hazırlık sınıfından ayrılmak istenmesi
durumları göz önünde bulundurularak, velinin yazılı isteği üzerine Yönetmelik hükümlerince yapılır.
b) Farklı tür program uygulayan orta öğretim kurumlarından genel liselere öğrenci nakil ve geçişleri;
1) Hazırlık sınıfları ile 9 uncu sınıflarda şartsız olarak
2) 10 uncu sınıfın sonunda; geçeceği alana 9 uncu sınıfta kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının en az “3.00” ve alan değişikliğinde sorumlu olacağı dersler dikkate alınmadan üst sınıfa devam etmeye hak kazanmış olması durumunda ders yılı sonundan itibaren yeni ders yılının ilk bir ayı içinde yapılır.

Ancak sağlık durumu açısından öğrenim gördüğü alan/dalda öğrenime devam etmesinin mümkün olmadığına dair resmî sağlık kurumlarından alınacak sağlık kurulu raporuna dayalı isteklerde not şartı aranmadan yapılır.
Nakil ve geçiş isteği kabul edilen öğrenciler; önceki okullarında görmedikleri dersler ile gördükleri hâlde haftalık ders saati sayısı farkı bir ders saatinden fazla olan derslerden sorumlu tutulur ve bu öğrenciler, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları dönemlerinde sınavlara alınırlar.

Yönergeden senin durumunla ilgili yerleri aktarıyorum.

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2008, 20:19:57 ÖS »
ben  lise  1 de meslek lisesinde sınıfta kalmadadan  geçtim yani daha tekrarım  yok   fakat    yıl sonu ortalamam yani 2.55 di   bu  puan ile zor gierrsin  falan  diye duyuorum meslek lis.  düz lisye geçmek için  puanım   en az  3  mü olması lazım  ki  ?

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2008, 21:35:56 ÖS »
Seçeceğin alanın derslerinin yıl sonu ortalaması 3.00 olmalı. Mesela Fen istiyorsun Fizik Kimya Biyoloji Matematik ortalamasına bakılır gibi. Kalma konusunda bir uyarı yok yönergede. Ama araştıracağım senin için. Cevap yazarım sonra.

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2008, 23:26:16 ÖS »
Seçeceğin alanın derslerinin yıl sonu ortalaması 3.00 olmalı. Mesela Fen istiyorsun Fizik Kimya Biyoloji Matematik ortalamasına bakılır gibi. Kalma konusunda bir uyarı yok yönergede. Ama araştıracağım senin için. Cevap yazarım sonra.

cewabını  beklieceim şimdiden tşk.  ben  TM  düşünüorum   

geçen seneki not durumu  olursa  istersen geçen seneki notlarımı dökebilirim buraya  :)

bide  benim geçen sene mesala mat 1 di  ondan bu sene sonunda tekarar bir hazırlık sınıfı  öğrencisi gibi  ortalama yükseltme sınavına girip o dersi  kurtarabilme imkanım    var dimi   ???   

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #6 : Nisan 29, 2008, 11:25:32 ÖÖ »
mat :2
edbiat:3
dil an.:3
yıl sonu ortalama puanım : 2.55
 bu  notları  yıl snn da  ortalama yükseltmeye girmek zorundamıyım  genel lisey geçmek için yoksa bu notlarla alırlarmı ?

lütfen  acil  olmaya başladı yarına kadr  öğrenmem lasım lütfen  yardımcı olun

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 29, 2008, 12:35:13 ÖS »

geçen seneki not durumu  olursa  istersen geçen seneki notlarımı dökebilirim buraya  :)

bide  benim geçen sene mesala mat 1 di  ondan bu sene sonunda tekarar bir hazırlık sınıfı  öğrencisi gibi  ortalama yükseltme sınavına girip o dersi  kurtarabilme imkanım    var dimi   ???  

Bilinçli de olsa kalmaya çalışma. Kalma olsa da geçiş yapılıyormuş ama notlarını yüksek tutmanda fayda var.

9. sınıfın Matematik dersi zayıf ve ortalama yükseltme hakkım var mı diye soruyorsun... Bu konu, Bakanlık'ın yayınlayacağı genelgeyle yıl sonuna doğru netlik kazanırmış. Ama girersin gibi bir tahmin var idarecilerde.

Bu ders şu anki alanına kaynaklık eden bir ders mi, onu da sorayım. Senin şu an alanın nedir?

bu  notları  yıl snn da  ortalama yükseltmeye girmek zorundamıyım  genel lisey geçmek için yoksa bu notlarla alırlarmı ?

Bu 3 dersin ağırlıklı yıl sonu ortalamasının 3.00 olması gerekiyor. O zaman geçişin kabul edilir.

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #8 : Nisan 29, 2008, 23:24:53 ÖS »

bide  benim geçen sene mesala mat 1 di  ondan bu sene sonunda tekarar bir hazırlık sınıfı  öğrencisi gibi  ortalama yükseltme sınavına girip o dersi  kurtarabilme imkanım    var dimi   ???  

Bilinçli de olsa kalmaya çalışma. Kalma olsa da geçiş yapılıyormuş ama notlarını yüksek tutmanda fayda var.

9. sınıfın Matematik dersi zayıf ve ortalama yükseltme hakkım var mı diye soruyorsun... Bu konu, Bakanlık'ın yayınlayacağı genelgeyle yıl sonuna doğru netlik kazanırmış. Ama girersin gibi bir tahmin var idarecilerde.

Bu ders şu anki alanına kaynaklık eden bir ders mi, onu da sorayım. Senin şu an alanın nedir?

Bu 3 dersin ağırlıklı yıl sonu ortalamasının 3.00 olması gerekiyor. O zaman geçişin kabul edilir.

alanımın elektrik-elektronik 

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Nisan 30, 2008, 12:08:36 ÖS »
"... Yıl sonu başarı ortalaması 2.50 ve daha yukarı olmasına rağmen alan/bölüm ders veya derslerinden başarısızlığı olanlardan bu derslere ait yıl sonu ağırlıklı ortalaması 2.50'den aşağı olan öğrenciler ortalama yükseltme sınavına girebilirler" diyor MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARI YÖNERGESİ.

SONUÇ: Kal ya da kalma düz liseye geçiş yapabiliyorsun.
           Matematikten ortalama yükseltmeye girersen iyi olur.

Çevrimdışı cnbztogether

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #10 : Nisan 30, 2008, 20:27:47 ÖS »
"... Yıl sonu başarı ortalaması 2.50 ve daha yukarı olmasına rağmen alan/bölüm ders veya derslerinden başarısızlığı olanlardan bu derslere ait yıl sonu ağırlıklı ortalaması 2.50'den aşağı olan öğrenciler ortalama yükseltme sınavına girebilirler" diyor MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ORTALAMA YÜKSELTME VE SORUMLULUK SINAVLARI YÖNERGESİ.

SONUÇ: Kal ya da kalma düz liseye geçiş yapabiliyorsun.
           Matematikten ortalama yükseltmeye girersen iyi olur.

eet  bu  konuyu sene sonuna kadr düşüneceim   baktım lis.3 geçtim  devam edebilirim meslek liesine  ama  kalırsamda 1 senemi daha mes.lis yakmam  düz liseye geçerim 

bugun okulun rehber ört. ile falan konuştumda  elektronik öğrt. falan olursun diyo  illa  üniv. için düz lisye geçmene grek yok diyor bütün hocalarım :s   1 senemi yakmam göz göre göre  istemiorlar demekki :)  sonuçta 1 sene daha  lis 2  okuycağım

nese yardımcı oldunuz için  bilgileriniz için gerçkten çok tşkrler     

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 30, 2008, 21:41:29 ÖS »
Öğretmenlerinin söyledikleri mantıklı tabii.
Kolaylıklar dilerim genç insan :)
Başarılar :)

HaQaN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2008, 15:13:02 ÖS »
İyi günler mecnur. Benimde sana bi sorum olacak. Meb.gov.tr E-bilgi edinmeden sordum ama cevabının gelmesi 20 günü bulur diye düşünüyorum. Ben düz lise sayısal 10. sınıfı bitirdim ve meslek lisesi bilgisayar bölümüne geçmek istiyorum. Geçiş imkanım varmı ?

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ağustos 15, 2008, 16:15:23 ÖS »
İyi günler mecnur. Benimde sana bi sorum olacak. Meb.gov.tr E-bilgi edinmeden sordum ama cevabının gelmesi 20 günü bulur diye düşünüyorum. Ben düz lise sayısal 10. sınıfı bitirdim ve meslek lisesi bilgisayar bölümüne geçmek istiyorum. Geçiş imkanım varmı ?

Merhaba HaQaN.

10.sınıf sonunda meslek lisesine geçiş yapabilirsin.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ NAKİL VE GEÇİŞ YÖNERGESİ (Tebliğler Dergisi  : EKİM 2005/ 2577)'nin ÜÇÜNCÜ BÖLÜM, "Meslekî ve Teknik Orta Öğretim Okul/Kurumlarına Geçişler" Madde 11'e  göre; "10'uncu sınıf sonunda yapılacak geçiş başvuruları, telâfi eğitimi uygulanmak üzere ders kesimini takip eden hafta içinde kuruma yapılır."

'ders kesiminden sonra' diyor, belki yetişememiş olabilirsin ama sen yine de gideceğin okula bir sor bunu.
Telafi eğitimi uygulanacak yaz tatili döneminde.

b bendinde;
"10 uncu sınıf sonunda nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıf haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları esas alınarak seçtikleri alan/dala ait okumadıkları teorik ve uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yoğunlaştırılmış olarak telâfi eğitimine alınırlar. Telâfi eğitiminin yapılabilmesi için en az sekiz öğrencinin başvuruda bulunması gerekir. Telâfi eğitiminin süresi yetiştirme programları ile ilgili esaslar çerçevesinde belirlenir." denilerek işleniş anlatılıyor.

Yönergenin tamamını incelemek istersen linki vereyim:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2577_0.html

Yine de kafanda soru işareti kalırsa sor, beklerim.

silentlylost

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 24, 2008, 17:57:54 ÖS »

Merhaba HaQaN.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ NAKİL VE GEÇİŞ YÖNERGESİ (Tebliğler Dergisi  : EKİM 2005/ 2577)'nin ÜÇÜNCÜ BÖLÜM, "Meslekî ve Teknik Orta Öğretim Okul/Kurumlarına Geçişler" Madde 11'e  göre; "10'uncu sınıf sonunda yapılacak geçiş başvuruları, telâfi eğitimi uygulanmak üzere ders kesimini takip eden hafta içinde kuruma yapılır."

'ders kesiminden sonra' diyor, belki yetişememiş olabilirsin ama sen yine de gideceğin okula bir sor bunu.

b bendinde;
"10 uncu sınıf sonunda nakil ve geçiş yapmak isteyen öğrenciler, meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarının 10 uncu sınıf haftalık ders çizelgeleri ve öğretim programları esas alınarak seçtikleri alan/dala ait okumadıkları teorik ve uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yoğunlaştırılmış olarak telâfi eğitimine alınırlar. Telâfi eğitiminin yapılabilmesi için en az sekiz öğrencinin başvuruda bulunması gerekir. Telâfi eğitiminin süresi yetiştirme programları ile ilgili esaslar çerçevesinde belirlenir." denilerek işleniş anlatılıyor.

meraba ben de bu arkadaşın durumunun tam tersini yaşamaktayım.ticaret lisesinin 10. sınıfından bu sene mezun oldum fakat ben düz liselerin sayısal bölümüne geçmek istiyorum.fakat dediğiniz gibi telafi dersleri bu durumda da geçerliyse ve yaz okulu dönemişuan geçmiş ise bu durumda ne yapılabilir?? bnm için çok önmli bu konu....

mecnurn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ağustos 25, 2008, 12:17:18 ÖS »

Merhaba HaQaN.

b bendinde;

meraba ben de bu arkadaşın durumunun tam tersini yaşamaktayım.ticaret lisesinin 10. sınıfından bu sene mezun oldum fakat ben düz liselerin sayısal bölümüne geçmek istiyorum.fakat dediğiniz gibi telafi dersleri bu durumda da geçerliyse ve yaz okulu dönemişuan geçmiş ise bu durumda ne yapılabilir?? bnm için çok önmli bu konu....

Merhaba silentlylost;

Telafi kursları büyük ihtimalle bitmiştir ancak ya geçmeyi düşündüğün okula ya da sana en yakın bir genel lise müdürlüğüne bu konuyu sorabilirsin.

Çevrimdışı sertan252

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #16 : Haziran 02, 2010, 12:08:27 ÖS »
MERHABA ABİ

Ben meslek lisesi 10.sinif öğrencisiyim ve 11 . sınıfta düz liseye TM bölümüne geçmek istiorm ...Geçebilirmiyimm
Mat:4
Dil Anlatım :3
edebiyat: 2
ortalaması 60 a yakın yani 3,00 felan oluyor yardımcı olur musunuz şimdiden allah razı olsun