Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: disiplin kurulu ve rehber öğretmenin bu konudaki görev ve yetkileri neler  (Okunma sayısı 25946 defa)

Çevrimdışı rehpsidan

• Tecrübeli
Ynt: disiplin kurulu ve rehber öğretmenin bu konudaki görev ve yetkileri neler
« Yanıtla #20 : Aralık 30, 2008, 14:10:40 ÖS »
rehber öğretmen üyelerden sadece biri. En çok bağıranın sözü geçerli olan bir kurulda mesleki olarak sesinizi duyurmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı birlik1

• Profesyonel
arkadaşlar bir konuda sıkıntı yaşıyorum.Yoksa ben mi yanlış biliyorum..

örneğin bir öğretmen arkadaşımız bir öğrenciyi disipline vermek için okul müdürlüğüne dilekçe yazıyor.Okul müdürü de öğrenciyi bana sevk ediyor..ben de öğrenci ile görüşüp bir kanaat bildiren bir rapor yazıyorum.ben olumlu bir kanaat bildirirsem(örneğin öğrenci hatasının farkında,aynı davranışı tekrarlamayacağı kanaatindeyim...vs)olay disiplin kuruluna gitmiyor,olay kapatılıyor.Bu doğru mu?

bence doğru değil ama okulda kimseye anlatamıyorum
dante aynı sıkıntıyı bende yaşıyordum ve bir türlü anlatamıyordum. sanırım idarede sorumluluğu bizim üzerimize atmaya çalışıyor. rehber öğretmenin raporuna göre belli olacak disiplin kuruluna gidip gitmeyeceği deniliyor. öğrencinin karşısına bizi konduruveriyorlar kendileri işin içinden çekiliyor. bizim okul gibi sorunlu bir yerdede olağan bir durum galiba. bende raporumun sonunda '.... isimli öğrenciyle ilgili görüşler disiplin kurulunda dikkate alınması için yazılmış olup' gibi bir cümle kullanıyorum ama yinede karar bizimmiş gibi algılanıyor.

bir yandan sorumluluktan kurtuluyorlar hesapta....
psikolojik danışmanla öğrencilerin arasını mı açmaya çalışıyorlar bir yandan da ?

ekşisözlük te sıklıkla kullanıldığı gibi "zamanın ötesinden gelen edit"

yöneticiler bu konuda inisiyatiflerini kullanabiliyorlar. yani eğer isterlerse -siz istediğiniz kadar itiraz edin - öğrenciyi disiplin kuruluna sevk edebiliyorlar, isterlerse "bu defalık affedelim" diyorlar yaşayarak görebilmekteyiz.

Çevrimdışı danisman07

• içimizden
Disiplin konusunda benim takıldığım nokta, dilekçelerde belirtilmiş  bir durum- yaşanmış bir olay yoksa  sadece öğrencinin uyıl çerisindeki davranışlarına ilişkin geniş zamanlı bir dilekçe ise psikolojik durumu nasıl değerlendirilir. Genelikle şunu şunu yapmıştır diye gelmiyor.

Böyle bir durumda disiplin cezası uygulanamaz. Öğrencinin yıl içerisimde yapmış olduğu olumsuz durumlar hakkında Rehberlik servisinden yardım alınır ve öğrenci velisiyle görüşülür. Disiplin kurulunda bir ceza işlemi yapılabilmesi için yönetmelikte belirtilen fiillerden en az birisini yapmış olması gerekir. Sizin ifade ettiğiniz durumlarda öğrenci rehberlik servisine sevk edilir, disiplin kuruluna değil. Eğer öğretmenler ya da müdür yardımcıları dilekçelerini disiplin işlemi yapılması için okul müdürüne vermişse bile okul müdürünün dilekçeyi rehberlik servisine sevketmesi ve disiplin kuruluna göndermemesi gerekir.

Çevrimdışı kaanben

• Tecrübeli
« Yanıtla #23 : Mayıs 04, 2009, 11:48:15 ÖÖ »
bence raporda önemli olan bi nokta da rapor hazırlanırken öğrenciyle yapılan görüşmenin sonucu gizlilik ilkesi gözetilerek hazırlanma gereğidir. öğrenci olayla ilgili şunu dedi,bunu söyledi gibi görüşmeyi rapora yazmak gizlilik ilkesinin aykırı olur düşüncesindeyim.

Çevrimdışı BeAtLiS

• içimizden
SEVCAN
Yukarda ; rehberlik servisine gelen dilekçe sonucunda Rehberlik Servisine intikal ettirlen olayın süreci,içeriği anlatılmış:Söz konusu resmi boyut anlatılırken öğretmen arkadaşımız Rehberlik Servislerinin konu ile ilgili görüşlerinde  konunun,olay,problem,.vb Onur Kurulu,Disiplin Kurulu,yada Rehberlik Servisindedir  gibi,ibarelerinin mutlaka RAPORDA yazılması Bakanlık Müfettişlerinin bu durumu dikkat ettiklerini ve böyle yapılması gerektiğini söylemiştir.

Rehberlik Servisi gelen dilekçelere yönelik hazırladıkları raporlarda hiçbir suretle karar veremezler,karar mercii değillerdir.Karar mercii gibi davranma durumunda bütün sorumluluk Rehberlik Servisine kalmış demektir.Oysaki Rehberlik Servisi arkadaşın bahsettiği süreçte sadece ve sadece konunun takibinde ,sonuçlandırılmasında,çözülmesinde ilgili birimlerden biridir.

Aksi şekilde yaklaşıldığı sürece yaygınlaşmakta olan Rehberlik Servislerinin olay,durumları ,problemleri çözüm merkezi ,karar merkezi olma durumu Rehber öğretmenlerin ciddi anlamda sıkıntılar yaşamasına neden olacaktır.Görevimizi ifa ederken biz herşeyi biliriz,bizim dediğimiz bu olması gerekende budur anlayışından olabildiğince uzaklaşmalıyız..
Servisin işlerliği sadece bizle olabilecek bir durum değildir.AMAÇ zaten Rehberlik Servislerine bütün sorumluluğu yüklemek işin içinden sıyrılmak ,SERVİSİ GÜNAH KEÇİSİ durumuna düşermek iken biz nasıl olurda böyle bir tuzağa düşeriz.BAKANLIK MÜFETTİŞLERİDAHA KISA SÜRE ÖNCE DENETİME GELDİLER.İLGİLİ MÜFETTİŞ ALANDAN GELEN BİRİ OLDUĞU İÇİN ;Kİ BİLİYOSUNUZ TÜRKİYEDE SAYILI ŞUN ALANDAKİ BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ,ÇOK AZ,DİLEKÇELERİ İLİŞKİN RAPORLARI GÖsTERİNCE ,HOCAM TEŞEKKÜR EDERİM DEDİ.BİZ BUNUN BÖYLE OLMASI GEREKTİĞİNİ REHBER ÖĞRETMENLERE ANLATAMIYORUZ.karar vermeyin,işinizi yaparken yalnız kalmayın ,bu mevzuat gereğide böyle olmalı dedi..

Çevrimdışı rehber öğretmenim

• Yenilerden
  • **
İlköğretimde çalışıyorum.Bizim okulda sorun olduğunda Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu toplanıyoruz öğrencileri dinliyoruz toplu halde herkes birşeyler soruyor konuyla ilgili öğrencilern savunması alınıyor bir yerde sonra alabileceği cezalar söyleniyor ailelerini çağırmaları isteniyor genelde gelmior veliler ilköğretimde disiplin cezası yok benim bildiğim.Öğrenciler bir yerde korkutuluyor.Davranış söndürülmeye çalışılıyor.Doğru mu yapılan tam emin değilim.Ben rapor falan yazmıyorum yazmam gerekir mi hiçkimse istemedi şimdiye kadar.Rehberliğin her zaman ki gibi belirgin bir kural yok her okul kafasına göre davranıyor ne yazık ki

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #26 : Aralık 23, 2011, 10:31:21 ÖÖ »
Değerli Sakinler,
forumu inceledim, elimden geldiğince. Disiplinle ilgili birtakım sıkıntılarımız gündemde. Ve İlköğretim de görev yapan bir rehber öğretmen olarak; İlköğretim kurumları yönetmeliğini inceledim. Lakin uygulama noktasında sıkıntılarla karşılaştım. birkaç sorum olacak bu noktada netleştirebilmek adına.

1. Öğrenci Davranışları değerlendirme kurulu kaç kişiden oluşur (yönetmelikteki ifade; Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu; müdür başyardımcısı, müdür başyardımcısı bulunmayan okullarda müdür yardımcısının başkanlığında öğretmenler kurulunca seçilen birer sınıf ve birer şube rehber öğretmeninden bir asil, bir yedek üye, bir okul rehber öğretmeni ile okul-aile birliği başkanı ve öğrenci kurulu başkanından oluşturulur. ) açık açık ve totalde kaç kişi olduğunu belirtirseniz memnun olurum.

2. Okulda herhangi bir zamanda meydana gelmiş olay veya  durumla ilgili, görevli öğretmen (ki bu noktada tartışılır, tenefüs ise nöbetçi, ders içi ise sınıf öğretmeni gibi) tutanakla nereye baş vurur ?

3. Rehber Öğretmenin tam olarak bu süreçte misyonu nedir? hangi noktada devreye girer? kurulda oy kullanılmasıdan bahsediyor, bu süreç nasıl işler, kanaatimce öğrencinin ceza alması için oy kullanmak bizim mesleki sorumluluklarımıza yanlış. siz değerli sakinler yorumlarsanız sevinirim.

4. süreçte raporlama kısmı, kullanılan dökümanlar, aileye bilgi verme, verilen cezanın ilanı, cezaya itiraz gibi konularda pratik te bir örnek üzerinden paylkaşımda bulunursanız, daha açıklayıcı olur.

5. Ortaöğretimde anladığım kadarıyla, Rehbe öğretmene bildirilen olay sonrası danışanla görüşme yapılarak, bir rapor hazırlanıyor(rehber öğretmen tarafından elbette) hazırlanan bu rapor disiplin kuruluna sunulduktan sonra, kurul toplanıp ceza veya ödül almasına karar veriliyor. ilköğretimde rehber öğretmen sürecin neresinde?

6. diyelim ki çocuk kınamayı gerektiren bir suç işlemiş Okulda kavga etmek gibi. uyarı vermeden direk kınama mı verilecek ?

şimdilik aklıma takılanlar bunlar, yardımcı olursanız memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #27 : Aralık 23, 2011, 14:05:56 ÖS »
sesime ses istiyorum, yok mu ses veren aktüel sakinleri  &;

Çevrimdışı Recâ

• PROFESYONEL YAZAR
  • Beyin Bedava
« Yanıtla #28 : Aralık 25, 2011, 15:36:41 ÖS »
sesime ses istiyorum, yok mu ses veren aktüel sakinleri  &;
hocam ben size yardımcı olmaya çalışayım ancak sizin gibi öyle düzenli ve madde madde yazamam malesef bilişsel işlemlerim sizinki kadar gelişmemiş :)
şimdi hocam, öncelikle kurul totalde kaç kişiden oluşur sorunuz gereksiz. orda bulunan kişileri sağlayacak şekilde olması yeterlidir. misal müdür yardımcısı yoksa okulda ne olacak dışardan kiralayacak haliniz yok ya... o olmayacak.
sonrasında rehber öğretmen kesinlikle disiplin kurulunun üyesi değildir, sadece disipline gidecek olan öğrencilerle kurul öncesinde görüşür ve olayı onlardan dinleyerek ifadelerini ve görüşme özetlerini yazarak disiplin kuruluna öneride bulunur. ancak şöyle olsun, ya da olmasın şeklinde değil de" .... olması .... olabilir" gibilerinden sanırım anlatabilmişimdir. örnekleri sitede vardır belki. ben eklemeyi bilsem eklerdim ancak bilmiyorum bu konuda siz de bana yardımcı olursanız ben de eklerim  &)

birde ne vardı sorunuzda haa tamam uyarı almadan kınama verilir mi? bunun için de disiplin yönetmeliğini okumanızı öneririm orda yazıyordu çoktandır bu işlerle uğraşmadığım için ben de net hatırlayamıyorum ama kademeli bir disiplin anlayışı olması gerekiyodu ancak şu da var işlenen cürüme göre de verilecek disiplin kararı değişebilir...
umarım yardımcı olabilmişimdir bir nebze de olsa
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2011, 15:38:49 ÖS Gönderen: Recâ »

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #29 : Aralık 26, 2011, 14:19:43 ÖS »
Reca hocam teşekkür ederim yardımlarınız için.
evet forumdaki örnekleri inceledim. daha çok liselerdeki uygulamalarla ilgili yorum ve paylaşımlar dikkatimi çekti. İlköğretimde uygulamada nasıl bir sistem işliyor onu merak etmekteydim aslında. Bu kurul nasıl toplanır, kim toplar, sınıf öğretmeni öğrencinin olumsuz davranışını gördüyse, tutanakla idreye bildirir, diğer evraklama işleri kimin görevi. Rehber öğretmen kurulun üyesi değil diyorsunuz, yönetmelikte bir okul rehber öğretmeni diyor, kurulda düşüncelerimizi söylüyoruz lakin oylama gibi bir süreç cvar anladığım kadarıyla, böyle böyle hala havada kalmış, netleşmeyi bekleyen sorularım var değerli sakinler... &;

Çevrimdışı Recâ

• PROFESYONEL YAZAR
  • Beyin Bedava
« Yanıtla #30 : Aralık 27, 2011, 08:35:15 ÖÖ »
hocam kurulu toplamak kurul başkanının ( müdür veya görevlendireceği bir müdür yardımcısı) görevidir, bu açık. gelen tutanağa göre durum değerlendirilir, rehber öğretmen kurulun üyesi değil şöyle değil disiplin kuruluna aktif katılmıyor bildiğim kadarıyla yani sadece rapor hazırlıyor, öğrencilerle görüşüp ve bunu disiplin kuruluna sunuyor bu rapor da disiplin kurulu tarafından dikkate alınmak durumunda.
benim bildiğim bu ama eksik taraflar varsa arkadaşlarımız belirtsin.

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #31 : Aralık 27, 2011, 09:02:10 ÖÖ »
hocam kurulu toplamak kurul başkanının ( müdür veya görevlendireceği bir müdür yardımcısı) görevidir, bu açık. gelen tutanağa göre durum değerlendirilir, rehber öğretmen kurulun üyesi değil şöyle değil disiplin kuruluna aktif katılmıyor bildiğim kadarıyla yani sadece rapor hazırlıyor, öğrencilerle görüşüp ve bunu disiplin kuruluna sunuyor bu rapor da disiplin kurulu tarafından dikkate alınmak durumunda.
benim bildiğim bu ama eksik taraflar varsa arkadaşlarımız belirtsin.
duyarlılığınız için teşekkür ederim Reca hocam. Bilgilerinizi dikkate alacağım. Diğer arkadaşlarda bu konuda fikir ve uygulamadaki durumlarını paylaşırlarsa, daha netleşeceği düşüncesindeyim. Tüm sakinlere kolaylıklar diliyorum...  ,;)

Çevrimdışı Recâ

• PROFESYONEL YAZAR
  • Beyin Bedava
« Yanıtla #32 : Aralık 28, 2011, 14:55:33 ÖS »
Reca ederim  s&)
tabi ki tabi ki arkadaşların paylaşımları bu noktada çok önemli.

Çevrimdışı pdr_87

• içimizden
« Yanıtla #33 : Şubat 22, 2012, 10:45:47 ÖÖ »
elinize sağlık güzel paylaşım

Çevrimdışı Recâ

• PROFESYONEL YAZAR
  • Beyin Bedava
« Yanıtla #34 : Kasım 06, 2012, 11:16:38 ÖÖ »
ilkokul ya da ortaokul örnek disiplin raporunu bizlerle paylaşacak arkadaşımız var mı ?

Çevrimdışı Materake

• Tecrübeli
  • romantik komedi tadında yaşa hayallerini
« Yanıtla #35 : Kasım 06, 2012, 11:22:51 ÖÖ »
ilköğretimde çok fazla psikolojik danışmanı dikkate almıyorlar ama lise seve seve alıyorlar malesef durum bu  y(/

Çevrimdışı sweet_life

• içimizden

benim kafam hala karışık ilköğretim de bu süreç nasıl işliyo  &;

diyelim ki öğrenci disiplin cezası gerektiren bi davranış yaptı sonra napıyoruz süreç nasıl işliyo

hangi formlar dolduruluyo ? rehber öğretmenin neler yapması gerekiyor?

ilköğretim de çalışan ve bu bonuda tecrübeli arkadaşlar lütfen bildiklerinizi bizimle de paylaşır mısınız !!!

Çevrimdışı Recâ

• PROFESYONEL YAZAR
  • Beyin Bedava

diyelim ki öğrenci disiplin cezası gerektiren bi davranış yaptı sonra napıyoruz süreç nasıl işliyo

ilköğretim de çalışan ve bu bonuda tecrübeli arkadaşlar lütfen bildiklerinizi bizimle de paylaşır mısınız !!!

aynen

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #38 : Aralık 15, 2012, 06:19:47 ÖÖ »

aynen
Güncel demek istiyorum...

Arkadaşlar yaklaşık 3 saattir forumdaki tüm başlıkları ve başlıklarda paylaşılan bağlantıları inceliyorum. Ortaöğretimde bazı şeyler mevzuatla çerçevesi çizilmiş, karar verme, yöneltme konusunda tek taraflı sorumluluk almak sıkıntı yaratabilir sizlerin de belirttiği gibi.

Lakin ilköğretime gelince süreç konusunda belirsizlikler mevcut... Bu konuda aydınlatılmak istiyorum..

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • Sonrası sükût olsun...
« Yanıtla #39 : Aralık 15, 2012, 06:25:34 ÖÖ »
Rehberlik servisi olarak, öğrenci için en faydalı olanı yapmaya çalışıyoruz, kimse bunun aksini iddia edemez...

Peki ya öğrenci cezayı hak ediyorsa...

Yapılan tüm uyarıları göz ardı etmiş olup, gerek idare gerek de öğretmenler tarafından anlayışla karşılanıp, özel durumları nedeniyle hoşgörülmeye çalışılmışsa, kendini düzeltmesi için fırsatlar sunulmasına rağmen, inat edip, her defasında daha ciddi bir sorunla karşınıza çıkmışsa... ne yapacağız... ??

Hazırlanacak bir rapor varsa, nasıl olacak bu raporun seyri ??