Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Rehberlik servisinden veli beklentileri  (Okunma sayısı 3768 defa)

Çevrimdışı gunay

• Global Moderator
  • PROFESYONEL YAZAR
Rehberlik servisinden veli beklentileri
« : Mart 11, 2008, 10:27:35 ÖÖ »
Zaman zaman hepimize velilerden yerine getiremeyeceğimiz istekler geliyordur.Daha öncede yazmıştım; mesela "çocuğum sınıf arkadaşıyla görüşmesin" , "hafta sonu bizim çocuğu alsanız ne bileyim pastahaneye vs. gibi yerlere götürseniz okulu, dersleri daha çok sever" yada "hocam bizim çocuk pofpoflanmaktan alır ara sıra çağırsanızda pofpoflasanız".Allah aşkına arkadaşlar nedir bu ya.Bu insanlar bizi ne sanıyor.Bu isteklere cevap vermeyince bu defada kötü rehber öğretmen oluyoruz.

Yaşanan bu durumun bir çok nedeni var mutlaka ama ben en fazla özel okulların ve dershanelerin bu işin suyunu çıkarttığını düşünüyorum.Tamamen ticari kaygıyla velinin gözünü boyayacak ya, öğrenciye ekstra uygulama, geziler, akşam ziyaretleri, devamsızlık yada zayıf notla ilgili  anında veli bilgilendirme gibi yaklaşımlar biz devlet okulu rehber öğretmenlerini zor durumda bırakıyor.

Geçen gün bir veli ; "çocuğum ilk yazılılardan zayıf almış neden beni bilgilendirmediniz" diyor. "Bilgilendirmem mi gerekiyordu" dedim.Pişkin pişkin "evet, bu konuda sizi eleştiriyorum" dedi.O an içimden neler geçti sizde zaman zaman benzer şeyler yaşadığınız için tahmin edersiniz.

İçimdekileri anlattım.Siz arkadaşlar bu konularda ne düşünüyor yada ne yapıyorsunuz. Paylaşalım mı?

pelin05

• Ziyaretçi
Ynt: Rehberlik servisinden veli beklentileri
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2008, 12:40:03 ÖS »
lisede beni şok eden bir veli isteğini ileteyim günay hocamm bir veli gelip kızının kılığına kıyafetine ne hakla karıştığımızı onu okula kendine koce bulsun diye gönderdiğini bizimde köstek olmak yerine destek olmamız gerektiğini söylemişti :o :o :o şaka gibi ama bizat yaşadık biz bu durumu >:( şimdiki okulumda velilerimiz o kadar gariban ki bırakın şikayeti binbir kere duacılar bize ,>

Çevrimdışı gunay

• Global Moderator
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2008, 12:59:49 ÖS »
Mesleğin ilk yıllarında buna benzer bir durumda biz yaşamıştık.Öğrenci velimiz öğretmen arkadaşa, kızıyla yani öğrencimizle evlenmesi için teklifte bulunmuştu.Oluyor ne yazıkki bu tür şeyler :(

Çevrimdışı serkan51

• içimizden
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2008, 10:32:20 ÖÖ »
velilerin bizleri boyacı küpü olarak görmeleri çok rahatsız edici.Çocuklarında bir problem yaşandığında durumu bize yansıtıyorlar ve hocam bir görüşte,kendine çeki düzen versin diyorlar.Problemle ilgili olarak,kendilerini aydınlatmaya çalıştığımda ise biz bunları zaten biliyoruz der gibi tavır sergiliyorlar.Yeniliğe ve gelişmelere direnen veli profiline sahibim.Ha sahi küpünde farklı renkleri olan var mı!!!!!?

Çevrimdışı aysenuriz

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2008, 12:06:24 ÖS »
Ah veliler ah...Gelirler dert anlatırlar anında çözüm beklerler.Olmayıncada gelip çocuğumun sorunu çözülmedi diye çemkirirler...

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mart 13, 2008, 13:27:52 ÖS »
bence bizi elimizde sihirli değnek olan insan üstü varlıklar olarak görüyorlar.bazende şöyle bir durum oluyor ve bana garip geliyor "hocam 1 kere görüştünüz çocuk bambaşka biri oldu naptınız buna bilmiyorum"..bu bana pek doğru gelmiyor ama bazen velilerimin gelip bunun için teşekkür ettiği oluyor..velileri anlayamıyorum çoğu zaman :-\