Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: REHBER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYİ DERSTEN İSTETEBİLİR Mİ?  (Okunma sayısı 6119 defa)

Çevrimdışı ahmetbulut13

• içimizden
REHBER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYİ DERSTEN İSTETEBİLİR Mİ?
« : Şubat 26, 2008, 15:22:23 ÖS »
Merhaba arkadaşlar, eşim YİBO da Rehberlik ve Psikolojik Danışman olarak çalışıyor. Yaşadığı bir sıkıntıyı paylaşmak istiyorum. İdare tarafından eşimin acil olarak sorunlu bir öğrenci ile görüşmesi isteniyor. Eşim nöbetçi öğrenciye yazılı bir kağıt verip sorunlu öğrencinin hemen Rehberlik servisine gelmesini rica ediyor. Nöbetçi öğrenci sınıfa gidip Sınıf öğretmenine Rehber öğretmenin yazılı kağıdını veriyor. Sınıf öğretmeni ise: şuanda dersteyim, ders esnasında öğrencimi Rehberlik servisine göndermem diyor.
    Sizlere sorum: Rehberlik ve psik. Danışman gerekli durumlarda öğrenciyi dersteyken istetebilir mi? Bu konuyla ilgili yönetmelikte açıklayıcı bir ifade var mı?, Böyle bir durum karşısında nasıl davranmak gerekiyor. paylaşırsanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Birsen

• PROFESYONEL YAZAR

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Ynt: REHBER ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYİ DERSTEN İSTETEBİLİR Mİ?
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2008, 20:07:40 ÖS »
Yasal olarak sınıftan rehberlik öğretmeni öğrenci isteyebilirmi?
Rehberlik hizmetleri yönetmeliğinde böyle birşey yok. Başka mevzuatların içindede olacağını sanmıyorum En azından rehberlik servisi için.
Ancak aynı şey idareciler içinde geçerli olsa gerek.
Bu biraz yetki meselesi.
Daha doğrusu aynı öğretmen ders saatinde idareye öğrenci gönderemem diyebilirmiydi acaba.  &;
Ders öğretmeni olsam ben boyle bir karekter sergilemek istemezdim. Yetkisi olana göre kişilik sergilemek.  Öğretmene yakıştıramadım ?: (En iyisi erkek  smliy eklemek galiba)

Çevrimdışı isakose

• içimizden
    • İsa KÖSE'nin Kişisel Sayfasına Hoşgeldiniz
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2008, 18:57:18 ÖS »
Dersten istetme gibi bir konuyu ben Öğretmenler Kurul Toplantısında dile getirdim. Çok acil olmadıkça öğrenci istemeyeceğimi, genelde tenefüslerde çağıracağımı belirttim. Dersten çağırma durumunda da kimse göndermemezlik yapmıyor. Kurul toplantısında veya Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yürütme Komisyonu toplantısında "rehber öğretmen gerekli durumlarda öğrenciyi dersten istetebilir." diye bir karar aldırın olsun bitsin.

Çevrimdışı ozQan

• Yenilerden
  • **
rehberlik hizmetleri yürütme komisyon toplantıları
« Yanıtla #4 : Mart 29, 2008, 00:01:33 ÖÖ »
yürütme komisyonlarında alınan kararlar içerisinde bu noktaya temas edilmeli. bazen öğretmen arkadaşlar bu konularda aşırı titizlik sergiliyorlar.okul idaresi ile birlikte bu izin konusunda toplantı tutanaklarında yer verilmelidirç

Çevrimdışı filizlendim

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2008, 00:38:14 ÖÖ »
idarenin destegini almanız gerekiyo  bu konuda, onlar destek verince ögretmenler ses cıkaramaz P,)
imzamızın bulundugu bir kagıtla ögrenciyi almamız dogru ,>
teneffüse ne görüşme sıgar ne danışmaa ?:

Çevrimdışı BARIŞ33

• PROFESYONEL YAZAR
  • MERHABA
Ynt: rehberlik hizmetleri yürütme komisyon toplantıları
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2008, 00:40:52 ÖÖ »
yürütme komisyonlarında alınan kararlar içerisinde bu noktaya temas edilmeli. bazen öğretmen arkadaşlar bu konularda aşırı titizlik sergiliyorlar.okul idaresi ile birlikte bu izin konusunda toplantı tutanaklarında yer verilmelidirç

ben sene başı yürütme komisyonu top karar aldım imzalattım benim imzamın olduğu not kağıdıyla öğrenci çağırıyorum ama çok önemli bir konu işleniyorsa göndermeyin diyorum

not kağıdına

ismi ve nosu yazılı ... sınıfı öğrencisi ..... ders öğretmeninin uygun gördüğü taktirde rehberlik servisine gelmelidir yazıyorum

Çevrimdışı burcu_pdr

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 08, 2008, 16:16:46 ÖS »
ben kesinlikle saçma buluyorum öğretmenlerin bu tutumunu zaten acil olarak alınması gereken öğrenci derste olsa bile kendini derse veremeyecektir.Nasıl başı ağrıyan öğranci derse katılmazsa sorunu olan öğrencide kendini derse veremez.Lütfen bu dikkate alınsın

hsyn123456

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 10, 2008, 11:08:01 ÖÖ »
tenefüste öğretmenden izin istenirse problem olmuyor

Çevrimdışı asalmavi

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Nisan 10, 2008, 11:33:07 ÖÖ »
öğretmenin insiyatifine bırakmak ya da müdüre bırakmak olmaz bence çünkü öğretmenler arasında da şöyle bir diyalog geçiyor hocam sayısal derslerde almayın öbürü sözel önemli almayın ne yani beden resim din derslerinde mi alacağız öğretmenlere sorarsak onlar kendilerini nimetten sayıyorlar ben o üzden sormuyorum müdüre de izah ettim ne yani en 10 dk. mı çalışacağım diye o da öğretmeni çalışsın ister herhalde ben yazıyorum müdüre de onaylatıyorum görevlendirildiğim okulda dahi bunu yapıyorum kimse de ses çıkaramaz  zaten 10 dakka çalıan bir rehberlik uzmanı kimse istemez  ;)

Çevrimdışı serap

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Nisan 10, 2008, 13:04:31 ÖS »
çok ciddi bir durum olmadıça dersten öğrenci istemiyoruz ama,ciddi durumlarda acil durumlarda yada hocamın dediği gibi önceden ders öğretmeninden izin alınmışsa olabilir

süsü

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 10, 2008, 15:09:55 ÖS »
Dönem başında okul idaresi ve öğretmenlerle alınan ortak kararla acil olmasa bile gerekli görüldüğünde elbette öğrenci alınabilir,teneffüslerin çok yararlı ve yeterli olduğunu düşünmüyorum. ayrıca öğretmenlerin bu tür tepkileri şundan da kaynaklanabilir;bazen öğrencilerin rehberlik servisi adını kullanarak derse girmeme  ya da derse geç girmeleri. Sınıftan alınan öğrencinin hangi tarihte ve hangi saatler arasında rehberlik servisinde bulunduğunu gösterir imzalı bir pusula da yarar sağlayabilir...

Çevrimdışı asalmavi

• Profesyonel
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2008, 14:05:43 ÖS »
                                                    ............................................MÜDÜRLÜĞÜNE

Aşağıda bilgileri bulunan öğrenci ile belirtilen gün ve saatte görüşme yapmak istiyorum
olurlarınızı bilgilerinize arz ederim.

ÖĞRENCİNİN:                                                                                                       ..............................................
ADI SOYADI:                                                                                                        PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE REHBERLİK UZMANI
SINIFI:
NO:

GÖRÜŞME TARİHİ:
GÖRÜŞME SAATİ:

UYGUNDUR
                                                   ................................
                                                            OKUL MÜDÜRÜ

Çevrimdışı asalmavi

• Profesyonel
« Yanıtla #13 : Nisan 11, 2008, 14:10:09 ÖS »
ACİLİYET DURUMU TARTIŞILABİLİR BENCE TENEFFÜS UZMANI OLMAK İSTEMEM AÇIKÇASI SİZLERDE OLMAYIN BEN MATEMATİKMİŞ KİMYAYMIŞ EDEBİYATMIŞ VS. BAKMAM ÖĞRENCİNİN SINAVI VE SÖZLÜSÜ OLMADIĞI MÜDDETÇE ALIRIM DERSLERİN TELAFİSİ OLABİLİR AMA BAZI ŞEYLER ZAMANINDA KFARKEDİLMELİ ÖNLEYİCİ OLMAMIZ GEREKİYOR RUH SAĞLIĞINDA BİLİYORSUNUZ ZATEN PDR OLARAK ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTSEK BU TÜR SORUNLAR YAŞANMAZ  ,>

maviada

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Nisan 25, 2008, 23:37:16 ÖS »
Dönem başındaki RHOYK toplantısında bu konu görüşülerek bir karara varılmalı ayrıca RHOYK toplantısında alınan kararlar imza sürküsüyle birlikte idarece bir üst yazı hazırlanarak bütün öğretmenlere tepliğ edilmeli.Ayrıca öğrenci görüşmesi için Asalmavi'nin paylaştığı evrağın öğrenciyi rahatsız edeceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı baylan

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #15 : Temmuz 25, 2008, 22:55:18 ÖS »
merhaba 12 yıllık rehber öğretmenim.şu ana kadar dersten öğrenci almak mkonusunda hiç sıkıntı yaşamadım.ancak görüşme yapacağım öğrenciye mutlakja dersini ve öğretmenini sorar ve nezaketen de ders öğretmenine kendim de bilgi veririm.acil çağırma durumu olduğunda ise yazılı pusulam hep yeterli olmuştur.aslında burada idarenin tutumu çok önemli.aynı okulda 4 farklı müdürle çalıştım.eğer idare sizi destekliyorsa bi problem yaşamıyorsunuz ama idareden desteğiniz yoksa böyle sorunlar çıkabiliyor malsef

Çevrimdışı onurender

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #16 : Ağustos 06, 2008, 12:56:59 ÖS »
aslına bakarsanız bence bu olay derinlemesine rehberlik servisi-idare ve diğer öğretmenler ilişkisinin analiziyle karşımıza çıkabilecek bir durum. bir arkadaşımız daha yazmış acaba idare istese aynı şeyi yapabilir miydi diye. çok da doğru söylemiş. malesef hala ülkemizde rehberlik servisine gerektiği gibi ciddi yaklaşılmıyor. ve açıkçası bu ciddiyeti sağlamak da biz psikoojik danışmanlara düşüyor.
SAYGILARIMLA

hcrkctrk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ekim 16, 2008, 13:10:11 ÖS »
BENDE ONURENDER'E KATILIYORUM, DERSLERDE MESLEK TANITIMI YAPILIRKEN RAHATLIK OLARAK REHBER ÖĞRETMENLİK TAVSİYE EDİLİYOR. HEP OTURAN, ODASI OLAN,CHAT YAPAN FALAN FİLAN... ANCAK DİĞER ÖĞRETMENLERİN GÖSTEREMEDİĞİ SEVGİYİ, İLGİYİ KİRLİ PASAKLI, ÇİRKİN DEMEDEN HER ÖĞRENCİYE GÖSTEREBİLMEK DE YETENEK MESELESİ. BELKİ DERSE GİRMİYOR, DERS ANLATMIYORUZ AMA YANLIŞ TUĞLALARLA YAPILAN BİR BİNAYI DA YENİDEN İNŞA ETMEK, DÜZELTMEK BİZE DÜŞÜYOR. BU İNANCI OLUŞTURAN MESLEKTAŞLARIMA KIZIYORUM. DERSTEN ÖĞRENCİ ALMAK İDARENİN GERÇEKTEN YARARLI BİRŞEYLER YAPTIĞINIZA VE BOŞ OTURMADIĞINIZA İNANMASI İLE ALAKALI... YETERKİ İDARE ANLASIN SİZİ, AŞAMADIĞINIZ ENGEL KALMIYOR, DEĞİL ÖĞRENCİ DERSİ, SINIFI BİLE ALABİLİYORSUNUZ..

Çevrimdışı burcudemir29

• Profesyonel
« Yanıtla #18 : Ekim 24, 2008, 19:38:24 ÖS »
valla bırakın acil görüşmeleri ben görüşme için sınıftan sık sık öğrenci çağırıyorum. fakat mümkünse teneffüs saatlerinde alıyorum. sadece ders aralarında öğrenci alacak olsak hangi bi işe yetişiriz ki. bireysel görüşmelere çok ama çok önem veriyorum bu yüzden idarenin zaman zaman hocam öğrencileri dersten almamaya çalışın demelerine rağmen bir bireysel görüşmenin 5 dk. gibi komik bir sürede yapılamayacağını söylüyorum. başarıyı sadece akademik olarak ele alan insanlar rehberlik servisinin işlevini ve işleyişini anlayamayabilir. fakat bir öğrencinin tüm dersleri mükemmel, insan ilişkileri zayıfsa neye yarar.

Çevrimdışı röpd

• içimizden
« Yanıtla #19 : Ekim 26, 2008, 23:18:45 ÖS »
tenefüste danışma mı olur. öğrenci çağıramıyacaksak işimizi nasıl yapacağız. ben derste çağırıyorum kimsede bişey demiyor.