Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: REHBER ÖĞRETMENİN REHBERLİĞE İHTİYACI VARMIŞ(!)!!!  (Okunma sayısı 4298 defa)

Çevrimdışı havva_2003

• Yenilerden
  • **
Ynt: REHBER ÖĞRETMENİN REHBERLİĞE İHTİYACI VARMIŞ(!)!!!
« Yanıtla #20 : Nisan 08, 2008, 11:50:39 ÖÖ »
vaktimizi önyargıları yıkma çabasıyla geçirecek olursakkendimizide mesleğimizi de bitiririz. herkes işine baksın. biz şu öğrewtmen iyi, bu kötü diyomuyuz.diyorsak biz de yanlış yapıyoruz

Çevrimdışı tebessüm

• Profesyonel
  • ???
« Yanıtla #21 : Nisan 10, 2008, 17:07:04 ÖS »
Benim anlamadığım neden hep rehber öğretmenlere karşı bu önyargı...bazen ünvan mı acaba problem diyorum "rehber öğretmen"....Okuldaki öğretmen, öğretmen ama neden benden farklı şunu var bunu var derse girmez,böyle mi düşünüyor,sonra bakıyorum beden eğitimi öğretmenleri içinde genellemeler müzik öğretmenleri içinde genellemeler olumsuz yönde, belkide hala sözel ve sayısal başarının gerekliliği dışına çıkamayışımızdan kim bilir............ &;

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #22 : Nisan 10, 2008, 17:18:48 ÖS »
Ben de bunun az çok etkisini olduğunu düşünüyorum ki bu düşünceyle geçen sene öğretmenler toplantısında arkadaşlara  "öğretmen" olmadığımızı ancak Milli Eğitim Bakanlığının bizi "rehber öğretmen " olarak atamamızı yaptığını , ancak asıl görevimizin yardım etmek olduğunu, dolayısıyla öğrenciler tarafından otoriter bir konumda algılanmamamız için nöbet tutmadığımızı, derse girmediğimizi , kimsenin kendisiyle kıyaslama yapmaması gerektiğini anlatmıştım.
Geçen hafta bir öğretmen kendisine verilen ankete ne yazmış, aynen yazıyorum" Herkes kendini öğretmen olarak görmeli , ben öğretmen bile değilim diye düşünmemeli, kendini öğretmen olarak görmeyen nasıl rehberlik yapar"
Kızayım mı güleyim mi şaşırdım, ben ne anlatmaya çalışıyorum o ne anlayıp yazıyor. ~)

Çevrimdışı tebessüm

• Profesyonel
  • ???
« Yanıtla #23 : Nisan 10, 2008, 17:23:33 ÖS »
Belkide en iyisi bazen gülüp geçmek ,> yoksa bukadar olumsuzluk karşısında tükenmişliğin dozu artıyor sanki &:

Çevrimdışı psikopsikolog

• içimizden
    • her türlü psikolojik danýþma ve test yapýlýr
« Yanıtla #24 : Nisan 10, 2008, 17:25:19 ÖS »
evet ben de bakan olsam rehber öğretmenliği kaldırırım.
onun yerine daha güzel işleyebilecek başka bir yöntem bulurum.
mesela
rehber öğretmenlik ünvanını kaldırmak
psikoloji eğitimi almamış alandışıları almamak
ünvanı psikolog/psikolojik danışman yapmak
tüm pdr bölümlerinin adını değiştirmek
hepsini psikoloji yapmak
bu uzmanları okullardan almak
okul müdürünün amirliğinden alıp başka bir yere bağlamak
bir merkezde toplamak
sağlık bakanlığına devretmek
sağlık ocaklarında, hastanelerde toplamak
lisans eğitimini eğitim fakültelerinden alıp fen-edebiyat fakültelerine bağlamak

vb
alternatif uygulamalarla ben de imkanım olsa rehber öğretmenliği kaldırırım.
bakan olabilsem keşke, ne güzel olurdu hepsini yapardım:)))))

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #25 : Nisan 10, 2008, 17:56:14 ÖS »
Belkide en iyisi bazen gülüp geçmek ,> yoksa bukadar olumsuzluk karşısında tükenmişliğin dozu artıyor sanki &:

Katılıyorum  %&

Çevrimdışı pertev_44

• Tecrübeli
« Yanıtla #26 : Nisan 14, 2008, 17:53:12 ÖS »
Rehber öğretmenlere bu kadar yüklenmelerinin (idareci ve  okuldaki diğer öğretmenlerin) en önemli nedeni ,bizim onlar gibi 'mış' (çalışıyormuş gibi) yapamamız.Yani çalışıyormuş gibi yapamayışımız , çünkü gerçekten çalışıyoruz.İçiniz rahat olsun bu şekilde bakanların hepsinin yolu ve işi rehberlik servisine mutlaka düşüyor.Tecrübelimle sabit.

Çevrimdışı welli

• içimizden
« Yanıtla #27 : Haziran 24, 2008, 11:41:04 ÖÖ »
kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş ;;)
mersedesin de reklama ihtiyacı yoktur. %&
söyleyebileceğim bir çok atasözü ve değerli sözler var bu konuda ama bize ve mesleğimize saygı göstermeyenlere saygı gösterecek kadar erdemli olmalıyız.
biz kendimizi de işimizi de biliyoruz. herkes kendi işine baksa kendini yanlışını arasa başkaları ile uğraşmak yerine,sorun olmayacak. ama kraldan çok kralcı olunca böyle olabiliyor. tüm meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimle başarılar dilerim tüm engeller karşısında... ,;)

Çevrimdışı TÜRKERDURAN

• Tecrübeli
« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2008, 13:53:34 ÖS »
bu söylem sadece tüm rehber öğretmenler için bir genelleme olmamalı

guide

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2008, 14:18:31 ÖS »
kafalarında faydalı bilgiler ve eylemlerinde faydalı çabaları olmayan insanlar eksiklerini kapatmak için mi yoksa yapacak bişey bulamadıklarından dolayı canları sıkıldığı  :) için mi bilmiyorum diğerlerinin eksiklerini arıyorlar.

bunlara göre rehber öğretmen maslow'un pramidinin en üst katındaki sakinlerden olmalı. rehber öğretmenler üniversiteye alınırken özel yetenek sınavıyla alınmıyor ki bu tür beklentileri olsun. ama göreve başlayınca ister istemez rehber öğretmen rolüne giriyor birey. sonuçta rehberlik hizmetleri takım çalışmasına en çok ihtiyaç duyulan alan. bu çalışmada yapıcı olmak yerine yıkıcı olan meslektaşlarımızla anlaşmak zor oluyor bir rehber öğretmen için.

ama yeni nesil çok iyi. laf yerine icraate daha çok önem veriyorlar gibi. eski zihniyetlerin emekliliğe ayrılması ile rehberlik hizmetlerin daha verimli işleyeceğine eminim.

Çevrimdışı NÜHA

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ezelden ebede edeple gidene ne mutlu!
« Yanıtla #30 : Ağustos 02, 2008, 14:39:13 ÖS »
Alınganlık yapmayalım arkadaşlar, hepimizin rehberliğe ihtiyacı var.

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Ağustos 03, 2008, 13:13:25 ÖS »
kafalarında faydalı bilgiler ve eylemlerinde faydalı çabaları olmayan insanlar eksiklerini kapatmak için mi yoksa yapacak bişey bulamadıklarından dolayı canları sıkıldığı  :) için mi bilmiyorum diğerlerinin eksiklerini arıyorlar.

bunlara göre rehber öğretmen maslow'un pramidinin en üst katındaki sakinlerden olmalı. rehber öğretmenler üniversiteye alınırken özel yetenek sınavıyla alınmıyor ki bu tür beklentileri olsun. ama göreve başlayınca ister istemez rehber öğretmen rolüne giriyor birey. sonuçta rehberlik hizmetleri takım çalışmasına en çok ihtiyaç duyulan alan. bu çalışmada yapıcı olmak yerine yıkıcı olan meslektaşlarımızla anlaşmak zor oluyor bir rehber öğretmen için.

ama yeni nesil çok iyi. laf yerine icraate daha çok önem veriyorlar gibi. eski zihniyetlerin emekliliğe ayrılması ile rehberlik hizmetlerin daha verimli işleyeceğine eminim.

kesinlikle katılıyorumm benim genç arkadaşlarla hiç sorunum olmadı  ,> ,> ,> oturuyor rehberlik hizmetleri dahada oturacak %&

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #32 : Mart 03, 2009, 20:37:10 ÖS »
bu konu hizmetiçi eğitim seminerindede dile getirildi bi tek rehber öğretmen bendim müfettiş rehber öğretmen varmı içinizde dedi bende elimi kaldırdım rehber öğretmenlerede bir rehberlik lazım diince bunu neden söylediniz dedim efendim okullara gidiyoruz kütüphanede çalışanmı dersin araba kullanıp okulun şöförü olanımı dersin ne alakasız iş varsa yapıyorlar kendi işleri ile ilgili bakıyoruz yok bişey diince dayanamadım ben mesleğe yeni başladım yani bu tavrınız hiç hoş deil kötü örnek örnek deildir die bas bas bağırıosunuz ama iş bize gelince neler söylüyosunuz siz benim işimi yada diğer bütün reh öğrt arkadaşlarımın nasıl çalıştığını biliyormusunuz bilmeden bu yorumla hepimizi aynı kefeye koymanız doğru deil demiştim ,>

Çevrimdışı birlik1

• Profesyonel
« Yanıtla #33 : Mart 13, 2009, 13:53:52 ÖS »
aynen, aynen, aynen katılıyorum.

Çevrimdışı lawa

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #34 : Mart 24, 2009, 11:04:31 ÖÖ »

insanlar ne yazık ki bizi özümseyemiyorlar.Halbuki bu insanlara rehberlik nedir diye sorsan inanın çoğu kem küm eder.Anlamadığım sanki görende Türkiye dünya akademik başarı sıralamasında  1. sıdadaır veya değilse sorumlusu biziz.Bir okulda ne kadar matemati,fizik,kimya,edebiyat, tarih öğretiliyorsa o kadar da rehberlik olur.Şunu görüyorum eğitim sistemimize ne yazık ki rehberlik kesinlikle yerleşmemiş.Avrupadan veya Amerikada kopyala yapıştır yaptık ama olmuyo..Bu sistemin işlemesi için ideal okul ve diğer branşlarında en az senin kadar bilgili ve bilinçli olması lazım.Amerikada okularda rehberlik çalışmaları izleme fırsatı olan arkadaşlarım oldu.Orda sistem çok güzel işliyormuş.Yani bizdeki gibi karman çorman değil...Düşünsenize yaşı 50-55 yaşına gelmiş bir öğretmene siz efendim etkinlik şöyle olacak,amaç şudur,rehberlikte şunlar yapılmalı....Adam şöyle bir bakıyor yüzünüze...O bakış zaten herşeyi anlatıyo...yani böyle öğretmenlere ne anlatacan..Yani açıkçası bunu yerine getirecek olanak ve şartlar yok ve biz bu işte boşuna debeleniyoruz...
« Son Düzenleme: Mart 26, 2009, 15:51:17 ÖS Gönderen: lawa »

Çevrimdışı angelina

• PROFESYONEL YAZAR
  • en çok güvendiğim kurum TSK
« Yanıtla #35 : Mart 24, 2009, 11:38:16 ÖÖ »
-Avrupadan veya Amerikada kopyala yapıştır yaptık ama olmuyo..-
arkadaşın dediklerine katılıyorum,özellikle yukarıda alıntı yapıtğım kısmına:)ülkemizde hukuk sisteminden tutunda,eğitim,sağlık vb. birçok alanda avrupa ya da amerikadan alıntılanmış ve henüz ülke şartlarına ve ihtiyaçlarına indirgenememiş birçok uygulama var,sorun da zaten buradan kaynaklanıyor,bizim ülkemişzde hala evet hala 'dayak cennetten çıkmadır' diye düşünen, çocuklara bir sürü gözüyle bakan eğitimciler var kaldı ki biz onlara rehberlikten söz ediyoruz
benim birinci sınıf ve anasınıfı öğretmeni tanığım insanlar var ki işk günden baskıcı ve itici tavırlarıyla okuldan çocuğu soğutup korkutuyorlar
önce eğitim sistemimizin eksiklerinin giderilmesi daha sonra rehberlik çalışmalarının yapılması daha doğrudur

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #36 : Mart 24, 2009, 12:26:39 ÖS »
evet katılıorum arkadaşlar özümsenmeeden kurulan sistemde olan bizlere oluyor ama rehberliğin gereksiz olduğunu düşünenlere şöyle bir bakın yada azcık konuşun eğitim sisteminin zamanında rehberlik eksikliğinden nasiplerini aldıklarını hemen farkedeceksizniz hala ne oyunu ne dinlenmesi hocam ülkenin gidişatı belli başarı akademik başarı olmadan ne olack diyenlere bakıorum asosyal ve mutsuz tipler sen başarılımı oldun dememek elde deil  :P öğretmenle uğraşmakta bana çok saçma gelio eğitim okudun sendemi brutus sanadamı çocuğun gelişim özelliklerini çocuk olduğunu hatırlatalım yani bende süpermenim ya öğrenci veli öğretmen beni myardımcısı yerine koymuolar dien myardımcısı oo yandık walla hala rehberlik nie var diolarsa dön aynaya bak demek en güzeli  &)

Çevrimdışı birlik1

• Profesyonel
« Yanıtla #37 : Mart 24, 2009, 12:45:33 ÖS »
ne dersek diyelim. akademik başarı okullar için reklam aracıdır. yüksek başarı daha nitelikli öğrenci ve veli, dolayısıyla okul gereksinimlerini karşılamada daha çok yardımcı unsur demek.

asosyal, mutsuz, bağımlı, özgüveni yitik veya aşırı tavan yapmış bireyler.... sorun mudur, evet sorundur. ancak bir şekilde okuldan uzaklaştırılsalar, "temizlenseler" hallolacak önemsiz bir detaydır. ta ki öğrenci önemsiz bir detay olmadığını kanıtlayana kadar....

"hele şu sınavı bir atlatsın, ondan sonra gezsin, eğlensin, spor yapsın vb" denen bir sistemde ve ortamda psiko-sosyal gelişimin ne kadar önemsenmesini bekleyebiliriz ??? bir kriz, afet meydana gelene kadar biz hariç, kimsenin aklına gelmez...

öğretmen dersini verip diğer evrak işlerine boğulan eleman haline gelmiştir.

evet, aynaya bakmalarını önerebiliriz. desteklerini yitirme pahasına bunu söyleyebiliriz. onlar bizi, biz onları birbirimizi anlamaya çalışmamakla itham eder dururuz.

"eskiden rehberlik mi vardı " diyene "yoktu da daha mı iyiydi ???  öğrencilerin,velilerin ,hatta öğretmenlerin  psiko-sosyal gelişimini olumlu yönde geliştiren kim vardı ??? gerçekten hiç mi ihtiyacımız yoktu, yoksa olmadığı için ihtiyaç hissetmemiş miyiz ??? bize mi öyle gelmiş ???

sınıfta az zaman geçirdiğimiz için öğrencilerin sınıf içindeki davanışlarını gözlemleme olanağımız kısıtlı. kimi öğrencilergerçekten ders işletmemeye yemin etmiş gibi davranıyorlar...

sınıf yönetimi konusunda yardım istemeyi de çoğunlukla "işimi bana o mu öğretecek! " diyerek öğretmenler de gereksinimleri olduğu halde talepte bulunmadıkları için biz bunları daha çok konuşur, çok yazarız...

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #38 : Mart 24, 2009, 17:03:30 ÖS »
hocam soyut bir iş olduğu için herkes yorum yapar bazen sonuçları görmemk yada herksein bir anda değişim olmasını beklemesi inancı değiştirebilir ben kimseyle çatışmıyorum yazdıklarım benim düşüncelerim herkesin düşüncesinede saygım var ama ben bu işi yaptığım için deil ta ortaokul sıralarında okulda bizim duygularımız olduğunuda düşünen birileri neden yok die hep söylenrdim rehber öğretmenlik kavramını bilmeden gereklimi bence gerekli hepinize başarılar mademki bu işi yapıoruz madem bu hak bize verilmiş elimizden gelenin en iisini yapalım kimse ziraat mezunuyum sınıf öğretmeni olabilirmiyim yapabiliyormuym demezken bizde işimize sıkkı sıkıya sarılalım derim ben ;)

Çevrimdışı birlik1

• Profesyonel
« Yanıtla #39 : Mart 25, 2009, 10:34:03 ÖÖ »
bence de gerekli. o yüzden buradayız zaten. :)