Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Sosyoloji mezunlarının pdr formasyonu  (Okunma sayısı 27210 defa)

zeynepdilek

• Ziyaretçi
Ynt: Sosyoloji mezunlarının pdr formasyonu
« Yanıtla #60 : Ağustos 19, 2007, 13:04:20 ÖS »
hak yemek ne kadar kolay değil mi arkadaşlar?keşke bizlerde sosyoloji,felsefe okusaydık ne gerek varki pdr okumaya?nasılsa gideceğimiz yol aynı,her iki şekildede rehber öğretmen olunuyor!!!!bu ne biçim bir düşünce,nasıl bir ön yargı böyle?!!!!sizi allaha havale ediyorum >:( >:(.

nevinaslan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : Ağustos 19, 2007, 17:20:07 ÖS »
Bize üniversitede öğretilen, bütün bilimlerin anası -psikoloji de dahil - felsefedir!
Felsefeyi hayata uyguladığınız zaman zaten doğru rehberlik yapmış olursunuz. Etiketler her hükümet döneminde değişebilir ama bu bilimlerin içeriğini değiştiremez. Sizlere Prof. Lou Marnoff'un "FELSEFE TERAPİSİ" ayrıca Prof. İrvin Yalom'un "BUGÜNÜ YAŞAMA ARZUSU" adlı kitapları öneriyorum.

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #62 : Ağustos 19, 2007, 17:30:06 ÖS »
Bize üniversitede öğretilen, bütün bilimlerin anası -psikoloji de dahil - felsefedir!
Felsefeyi hayata uyguladığınız zaman zaten doğru rehberlik yapmış olursunuz. Etiketler her hükümet döneminde değişebilir ama bu bilimlerin içeriğini değiştiremez. Sizlere Prof. Lou Marnoff'un "FELSEFE TERAPİSİ" ayrıca Prof. İrvin Yalom'un "BUGÜNÜ YAŞAMA ARZUSU" adlı kitapları öneriyorum.
ne yanı felsefe butun bılımlerın anasıdır dıye felsefe egıtımı alanlar her ısı yapabılır demek mı oluyor?
ustelık kardesım sız felssefe egıtımı aldıysanız kendı alanınızda basarıyı arasanıza. nden baska alanlarda kendınızı gerceklertırme arzusundasınız hala anlamıyorum :(

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Ağustos 19, 2007, 17:34:30 ÖS »
anladım,tamam o zaman.pdr ciler biz istifa edelimki bütün bilimlerin babası felsefe ve felsefe grubu mezunları rehber öğretmenlik yapsın.biz kimiz ki değil mi?bilimlerin babası varken karşımızda.artık konu garip bir yere gitmeye başladı ve ben bundan çoook rahatsızım.hak yemeye bu kadar meraklıysanız ve buna komik bir kılıfta bulduysanız(istisnalar hariç) yeni mesleğiniz hayırlı olsun,ne diyim.gülüyorum artık bazı yazılanlara ;D ;D.

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Ağustos 19, 2007, 17:35:51 ÖS »
özür dilerim arkadaşlar,babası değil anasıymış.yanlış yazmışım :).

zeren

• Ziyaretçi
« Yanıtla #65 : Ağustos 19, 2007, 17:42:35 ÖS »
:))))

sonuçta ebeveyndir:)))))) ne farkeder?:)

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Ağustos 19, 2007, 17:47:19 ÖS »
zeren,çok komik ama doğru sonuçta ebeveyn ;D.bu arada şuana kadar alandışı atanmış ve mesleğini çok hakkıyla yapan arkadaşlara lafımız yok yanlış anlaşılmasın ama ben bir pdr mezunu olarak artık bu tip atamaların yapılmamasından yanayım.demek istediğim bu ama ısrarla anlamak istemeyen arkadaşlar var.herkes eğitimini aldığı ve seçtiği alanda kendini geliştirmelidir.

Çevrimdışı correctional

• Üye olmadan linkleri göremezsiniz
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #67 : Ağustos 19, 2007, 17:50:07 ÖS »
felsefeye laf söylerken utanın biraz felsefe, pdrye hem analık hem babalık yaptı saçını süpürge etti ;D

rehber.mustafagul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Ağustos 19, 2007, 17:54:38 ÖS »
Herkezi bir benlik almış gidiyor. O ordan asılıyor, öbürü ordan. Böyle bir tartışma kime yarıyor anlamadım. Anlamadığım bir şey daha: Biz değerli PDR ciler neden eleştiri yağmuru yerine yol göstermiyoruz. Nerede rehberlik kısmı? Psikolojiyi yalayıp yutmuşuz belli... Nasılda umutları görmezden gelip bir celsede meslekten boşuyoruz. Değerli sosyoloji mezunu arkadaşlar artık sizin alanınız bizimkinden daha değerli hale geliyor. Biliyorsunuz Çocuk Esirgeme Kurumlarına ve Hapishanelere artık SOSYOLOG atamaları yapılıyor. Aynı zamanda tezsiz yapan arkadaşlar da felsefe grubu öğretmeni olarak atanıyor. Bu alanlarda mesleğe başlarsanız yine etrafınızdaki insanlara yol gösterici olabilirsiniz. Selametle........  

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #69 : Ağustos 19, 2007, 18:00:15 ÖS »
correctional,haklısın ama boynuz kulağı geçti artık ama ;D.anne-baba hakkıda ödenmez tabi ama gençlere yol açalım artık değil mi? :D.şaka bir tarafa tartışmak gerçekten anlamsız,arkadaş doğru söylüyor.ama rehberlik ve psikolojik danışmada GÖNÜLLÜLÜK esastır mustafa bey değil mi?herkese mesleğinde başarılar ve mutluluklar diliyorum....

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #70 : Ağustos 19, 2007, 18:01:17 ÖS »
Herkezi bir benlik almış gidiyor. O ordan asılıyor, öbürü ordan. Böyle bir tartışma kime yarıyor anlamadım. Anlamadığım bir şey daha: Biz değerli PDR ciler neden eleştiri yağmuru yerine yol göstermiyoruz. Nerede rehberlik kısmı? Psikolojiyi yalayıp yutmuşuz belli... Nasılda umutları görmezden gelip bir celsede meslekten boşuyoruz. Değerli sosyoloji mezunu arkadaşlar artık sizin alanınız bizimkinden daha değerli hale geliyor. Biliyorsunuz Çocuk Esirgeme Kurumlarına ve Hapishanelere artık SOSYOLOG atamaları yapılıyor. Aynı zamanda tezsiz yapan arkadaşlar da felsefe grubu öğretmeni olarak atanıyor. Bu alanlarda mesleğe başlarsanız yine etrafınızdaki insanlara yol gösterici olabilirsiniz. Selametle........   
kardes sen yenısın galıba. eger yorumları bastan sona okursan bızım zamanında hangı yonemlerı kullandıgımızı gorursun .
artık bu konuda zıvanadan cıkmıs durumdayız. ego savunma mekanızmalarımız devreye gırmıs durumda.
emınım sende bırkac gun sonra bıze hak verırsın. :)

Çevrimdışı Sevcan

• Tecrübeli
« Yanıtla #71 : Ağustos 21, 2007, 02:26:29 ÖÖ »
Konuda fikirlerimizi ifade ederken amacımız karşıdakine kabul ettirmek değil yol gösterici olmaktır.Forumun açılış sebebi de bu konuda deneyimleri ve fikirleri paylaşmaktır.Bu hususu göz ardı etmeden yanıtlarımızı yazmak , ziyaretçilerimiz açısından öğrenmek istedikleri konu hakkında aydınlanamaları ile sonuç vermesi hedefimizdir.

PDR temel eğitimi ,
psikoloji+sosyoloji+felsefe

Üçgeni üzerine kurulduğu için öncelikle bu bilim alanlarını hiç birimiz görmemezlikten gelemeyiz.
Bu alan mezunlarına rehber Öğretmenlik yolunu açan sistemdir.Sistemin seçimi ve siteme ayak uyduran bazı meslektaşlarımızın ;"bu alanı seçin PDR kazanamazsanız bile Rehber Öğretmenlik yapabilirsiniz" önerisini 17-18 yaşında dinleyip heyecanlanan gençlerimizi ,25-30 yaşına geldiğinde mesleğe girdiklerinde lütfen acımasızca eleştirmek yerine onları daha bilinçli yönlendirmek için uğraşalım.
Sistemde daha etkin rol almak için de gerekli kademelere gelmeye uğraşmak ve sistem içinde çözüm bulmak kalıcı sonuçlar doğuracaktır.

ebru

• Ziyaretçi
« Yanıtla #72 : Eylül 03, 2007, 11:26:09 ÖÖ »
kişinin 18 ile 25 yaş arasındaki kişisel ve duygusal değişimini pdr ciler olarak çok daha ii bilirsiniz. tabi ki öncelikle lisans eğitimi yönünde çalışması gerekir kişinin ama eğer ki konuya ilgisi, yatkınlığı ve özellikle isteği varsa konu üzerinde gerekli eğitimleri alıp pdr üzerinde çalışabilir. öncelikle bizler ön yargılarımızdan kurtulmalıyız...ki öğrencilerimizin bizi örnek alabileceğini düşünürsek bence ciddi şekilde ön yargılardan uzak durmalıyız.
ayrıca sosyoloji mezunu olarak önceki senelerde lisan eğitimi esnasında zaten formasyon verilip felsefe grubu öğretmenliği haklarının olduğunu biliyorum. pdr gibi şansları yoksa bence bu konuyu araştırmalılar. 

fddmustafa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #73 : Eylül 03, 2007, 15:30:48 ÖS »
arkadaşlar herksein derdi ekmek parası bu forum konusunu ben açtım ben şu an türkiye çapında bir ders. çalışıyorum elinizde sertifika varsa önünüz açık ama yoksa sizi resmen kullanırlar. sosyoloji mezunları formasyon da yoksa felsefe grubu uzman öğretici olarak atanır. ancak bu kurslarla alınan sertifikalar ile rehber öğretmen olarak atanırsın herkes kendi gözlüğü ile dünyaya bakar ben de şu sertifikayı alayım da daha rahat iş bulayım diye bakarım

Çevrimdışı edalin

• Tecrübeli
« Yanıtla #74 : Eylül 03, 2007, 15:44:07 ÖS »
Bu konuyu siz açtığınıza göre size ne diye hitap etmeli ,sosyolog mu fddmustafa mı ?
Keşke ilk üye adınızla devam etseydiniz.
Doğru söylemişsiniz herkes kendi gözlüğünü ile dünyaya bakar, ama bazen taktığımı gözlükleri değiştirmeniz gerekir.Mesala "...ben de şu sertifikayı alayım da daha rahat iş bulayım" anlayışını gördüğünüz gözlüğünüzü çıkarıp, "bu sertifika benim insanlara kaliteli ve etkili bir rehberlik hizmeti vermem için yeterli mi" anlayışının bulunduğu gözlüğü takmanız daha iyi olur sanırım.

fddmustafa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #75 : Eylül 03, 2007, 16:27:40 ÖS »
Bu konuyu siz açtığınıza göre size ne diye hitap etmeli ,sosyolog mu fddmustafa mı ?
Keşke ilk üye adınızla devam etseydiniz.
Doğru söylemişsiniz herkes kendi gözlüğünü ile dünyaya bakar, ama bazen taktığımı gözlükleri değiştirmeniz gerekir.Mesala "...ben de şu sertifikayı alayım da daha rahat iş bulayım" anlayışını gördüğünüz gözlüğünüzü çıkarıp, "bu sertifika benim insanlara kaliteli ve etkili bir rehberlik hizmeti vermem için yeterli mi" anlayışının bulunduğu gözlüğü takmanız daha iyi olur sanırım.

SİZ İSTEDİĞİNİZ GİBİ HİTAP EDEBİLİRSİNİZ AMA BENİM DEĞİL ÖZEL KURUMLARIN SERTİKA İSTEDİĞİNİ ANLAMIŞSINDIR

Çevrimdışı pd_nergisos

• Profesyonel
« Yanıtla #76 : Eylül 03, 2007, 18:25:02 ÖS »
PDR yi seviyor olabilirsiniz, bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz (ki ben her eğitimcinin psikolojiyle alakadar olması gerektiğine inanıyorum) ve yaşamınızda iyi bir dost, iyi bir eş, iyi bir ebeveyn olabilirsinz. Neden illa da PDR mezunlarıyla eş tutulmak istersiniz ki? Ya da niye bu istek PDR için yapıldığında masum görünür?

size gelip "ben tekstil mezunuyum ama iyi bir doktor olacağımı biliyorum. Bir sürüde sağlık ansiklopedisi okudum. Hadi ben doktor olarak atayın" desem Allah aşkına benim de hakkıımı böyle savunur musunuz?

Çevrimdışı Sevcan

• Tecrübeli
« Yanıtla #77 : Eylül 04, 2007, 02:04:20 ÖÖ »
Uzmanlık sadece 4 yıllık bir eğitimin ürünü olamaz. Alınan PDR etiketi de kimseyi PDR' ci yapmaz. İster Pdr mezunu, ister Felsefe mezunu, isterse Sosyoloji mezunu olsun önemli olan ne yapabildiğinizdir. Kendi iş kaygılarımız yüzünden, başkalarının iş bulma umutlarını ezemeyiz.       

Sayın Üye ;
Hiç bir meslektaşımızın kimsenin iş bulma umutlarını ezmek amacıyla yorum yaptığını düşünmeyin.
Zira bu olumsuz gördüğünüz yorumların sahiplerinin pek çoğu şu durmla karşılaşıyor:
Alan dışından olup bu meslek unvanını alarak sırf daha çok kazanç sağlamak adına hırsla ,gerçek eğitimlerini belirtmeden öyle çalışmalar yapıyor ki (tabii hepsi değil) bunun sonuçları da zaman zaman onlara olumsuz yansıyor.

Örnek vercek olursak ;birey ben Psikolojik Danışmanınm deyip danışma yapıyor ve danışanı yanlış yönlendirmeye gidebiliyor,bazen de çalıştığı kurumda gerçekden danışmaya ihtiyaç duyulan konularda pasif kalıyor ve doğru yönlendirmeleri yeri ve zamanın da yapamadığı için yine üzücü sonuçlar çıkabiliyor.

Meslektaşlarımızın kaygıları bu gibi durumların sonradan meslek adına mal adilerek tüm mesleğin amacının yanlış anlaşılmasına neden olmasından.Yoksa kimse diğerinin işini engellemeye çalışmıyor.Tabii bu muhtemel durumlar PDR mezunu olup mesleği doğru özümsememiş olan alan içinde de karşılaşılmıyor değil.Amacımız mesleğin hak ettiği saygınlığı ve öneminin anlaşılması.
Öğretmenlikle PDR arasına sıkışıp kalmamak.
Esen kalın.
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2007, 02:06:15 ÖÖ Gönderen: Sevcan »

sociology

• Ziyaretçi
« Yanıtla #78 : Eylül 04, 2007, 15:59:01 ÖS »
sosyoloji böl mezunları pdr formasyonu almak ne gibi avantaj sağlar bu konuda bilgisi olan meslaktaşım varsa sevinirim

Çevrimdışı edalin

• Tecrübeli
« Yanıtla #79 : Eylül 04, 2007, 16:39:37 ÖS »
sosyoloji böl mezunları pdr formasyonu almak ne gibi avantaj sağlar bu konuda bilgisi olan meslaktaşım varsa sevinirim

PDR formasyonu dememiz yanlış olur sanırım çünkü bu formasyon ya da sertifikanın psikoloijk danışma eğitimiyle ilgisi yok.Bakanlık dershanelerin rehber öğretmen ihtiyacını karşılamak rehberlik kursu açmıştı...