Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Sosyoloji mezunlarının pdr formasyonu  (Okunma sayısı 26240 defa)

sosyolog

• Ziyaretçi
Sosyoloji mezunlarının pdr formasyonu
« : Temmuz 24, 2007, 22:10:05 ÖS »
sosyoloji mezunlarınında pdr formasyonu alma hakları var fakat bunu kullanma hakları neden sınırlı  lütfen bu konu çözülsün :-[

pelin05

• Ziyaretçi
Ynt: Sosyoloji mezunlarının pdr formasyonu
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2007, 00:11:57 ÖÖ »
ne çözülecek anlamadım ortada bir sorun yok ki çözülsün hem yanlış yerdesin bence sen ;D

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2007, 11:18:20 ÖÖ »
bence alan dışı bir bölüme bu hakkın verilmesi, zaten başlı başına yapılan bir yanlış.herkes kendi alanına atanmalı.birde bu hakların genişletilmesini istemek bana çok doğru ve mantıklı gelmedi.herkes uzman olduğu alanda çalışmalı.......

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2007, 11:40:03 ÖÖ »
O hakkı kim, ne zaman, nasıl, nerde ve  neden vermiş ?

Çevrimdışı pedagog

• Tecrübeli
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2007, 15:22:14 ÖS »
Yani artık bu tür pdr dışı ki belki psikoloji de dahil olabilir atamaların gündeme bile gelmemesi gerekir..çünkü  artık çok sayıda pdr bölümleri önemli sayıda mezunlar vermeye başlamıştır..Daha önce ihtiyaca binaen yapılan atamalar için geçerli olan sebepler ortadan kalmıştır..Sosyoloji önemli bir branştır ve burada hocaları ve öğrencileri istihdam için (sosyolog olarak) mücadele etmelidir..

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2007, 21:47:15 ÖS »
Yani artık bu tür pdr dışı ki belki psikoloji de dahil olabilir atamaların gündeme bile gelmemesi gerekir..çünkü  artık çok sayıda pdr bölümleri önemli sayıda mezunlar vermeye başlamıştır..Daha önce ihtiyaca binaen yapılan atamalar için geçerli olan sebepler ortadan kalmıştır..Sosyoloji önemli bir branştır ve burada hocaları ve öğrencileri istihdam için (sosyolog olarak) mücadele etmelidir..
heh ağzına sağlık arkadaşım ne güzel demişsin şartlar değişiyor eski söylemleri bırakın artık dimi

galtinok

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 30, 2007, 13:46:06 ÖS »
üniversiteye girişte tercihler bilinçli olarak yapılırsa sanırım kimsenin uzmanlık alanı olmayan bölümlere geçme isteği gibi bir şey kalmayacak. yani umarım  :) çünkü kızmayın ama ne kadar formasyon alırsanız alın o kadar kısa sürede pdr bölümlerinde 4 yıl boyunca okutulan eğitimi kazanmak mümkün değil. aynı şey karşı taraf için de geçerli tabi..

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2007, 18:09:12 ÖS »
ben dersanede calısıyorum ve bırcok kısı tercıh yaarken malesef sosyolojı ve psıkolojı bolumune gıderken rehber ogretmenlıgıne atanmak hayalıyle tercıhlerını yapıyorlar. Ama tercıh yaparken bılınclı olmak gerek. psıkolojı bolumunden mezun olanlar psıkolog, sosyoloı mezunlarıda sosyolog olurlar. rehber ogretmen unvanı verılmez. Rehber ogretmen olmak ısteyenler lutfen bılınclı tercıh yapın ve pdr bolumune gıdın. Aksı taktırde hayal kırıklıgına ugrarsınız ;)

Çevrimdışı serap

• Tecrübeli
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2007, 13:22:16 ÖS »
milli eğitimde geçerli olabilecek bir formasyon verileceği doğru değil.özel kurumlar için geçerli.ama dersanelerde ihtiyaç fazla olduğundan vede pdr mezunları bu açığı kapatamadığından sadece özel kurumlarda geçerli olabilecek bir sertifika verilecek.tabiki tezsiz yüksek lisans yapmış olmak gerek.başvuruları 25 mayısta bitti.nezaman ve nerede olacağı daha belli değil.bu konuda bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2007, 14:32:27 ÖS »
Merhaba Meslektaşlarım,

Ben İstanbul Ünv. felsefe bölümünde okuyorum 4. sınıfa geçtim,aynı zamanda bu yıl ikinci üniversite olarak Açık öğretimden Halkla ilişkiler bölümünden mezun oldum. Kendimi bildim bileli öğretmen olma, psikolojik sorunlara çözüm getirme ,dinleme ve konuşma isteği duyarım. Anadolu Lisesinin sayısal bölümünden mezun olduğum için PDR yazamadım ancak Öss tercih zamanımda rehber öğretmenimin tavsiyesiyle felsefeye girdim,tek hedefim pdr ci olmak.

Size de hak veriyorum,sadece pdr mezunlarının bu mesleği yapmasını istiyorsunuz ancak çok katı olmayın,bir kişinin yetenekleri ve ilgi alanı nereye yatkınsa orada başarılı olur,sadece diploma ile ölçersek bu kriterleri bize de haksızlık yapılmış olur.
 Şöyle düşünün ; bu meslekteki amacımız faydalı olabilmek, ve bu istemekle olur.
İnsan mezun olmadığı bir alanda isteksiz ve azimsiz olduğu halde çalışmayı düşünür mü?
   Emin olun arkadaşlar,insanın isteği diplomasının önündedir,bunu göz ardı etmeyin.

SEVGILI KARDESIM HAKLISIN BU MESLEGI SEVIYORSAN ELBETTEKI BASARILI OLACAKSIN BUNA INANIYORUM. AMA BU MESLEGI COK SEVMEN INSANLARA YARDIMCI OLMAYI SEVMEN SANA OGRETMEN OLMA HAKKINI VERMEZ. KESKE OSS TERCIHELRINDE DAHA BILINCLI OLABILSEK VE HANGI BOLUMDEN CIKINCA NE UNVAN ALACAZ NASIL IS YAPACAZ NERELERDE CALISACAZ AYRINTILARIYLA OGRENSEK. SEN SIMDI FELSEFE OKUYANLARIN PDR CI OLAMAMALARINDAN SIKAYETCISIN AMA BU BOLUMDEN CIKANLARI ATASALAR, OSS DE DAHA YUKSEK PUANI ALMIS PDR BOLUMUNE GITMIS OGRENCILERE HAKSIZLIK OLMAZMI? BU ONLARIN EMEKLERINE SAYGISIZLIK DEGILMI? KURAL BELLI OGRETMEN OLACAKSAN EGITIM FAKULTESI PDR BOLUMUNE GIDECEKSIN. HAYATTA BASARILAR SAYGI VE SEVGILERIMLE

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2007, 16:46:02 ÖS »
SEVGILI ARKADASIM. BEN NORMAL LISEDE OKUDUM VE BIRAK FELSEFEYLE PDR YI NORMAL FEN EDEBIYAT MATEMATIK BOLUMUNU OKUMUIS BIRISI ILE MATEMATIK OGRETMENLIGINI OKUMUS INSAN ARASINDA DAGLAR AKDAR FARK VAR. BUNU BIZZAT LISE HAYATIMDA GORDUM.

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2007, 16:48:31 ÖS »
USTELIK SENIN FELSEFEYI SEVIP SEVMEN LE PDR OKUYAN BIR INSANIN O MESLEGE ILGI DUYMAMASI YADA BASARISIZ OLMASI GIBI KONULAR OGRETMEN OLABILMEK ICIN OLCUT DEGIL. OGRETMEN OLMAK ISTIYORSAN EGITIM FAKULTESINI OKURSUN. UNUVERSITE OKUMUS INSANLARIN HALA BU AYIRIMI YAPAMAMASI COK ACI BIR DURUM.
BOLUMUNUZU SEVIYORSANIZ ELBETTEKI KENDI ALANINIZDA BASARILI OLMANIZDA BUYUK BIR AVANTJDIR. HAYATTA BASARILI OLMAN DILEGIYLE

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2007, 17:51:51 ÖS »
KARDES MEVLANANIN BIR SOZU VAR AYNI DILI KONUSANLAR DEGIL AYNI DUYGUYU PAYLASANLAR ANLASABILIR DIYE. ZATEN SIZIN AZMINIZA CABANIZA MESLEGINIZI SEVMENIZE BIR SEY DIYEN YOK. HATTA BU KONUDA SIZLERI TAKDIR EDIYORUM. INSALLAH HAYATTA MUTLULUKLAR SIZINLE OLUR. ISTEDIGINIZ HEDEFLERE ULASIRSINIZ.
AMA SUNU UNUTMAYINKI BAZI ADIMLARI ZAMANINDA ATMAK GEREK. MALUM EGITIM SISTEMIMIZI ANLATMAYAGERK YOK. BUTUN HAYATIN 3 SAATE BAGLI. BELKI SU ANKI SISTEM GUNUMUZDE EN IYISI ORASI DA TARTISILIR. AMA SOZUM SOSYOLOJI BOLUMUNE REHBER OGRETMEN OLMA HAYALIYLE GIDENLRE. LUTFEN TERCIH YAPARKEN DOGRU KARAR VERIN UYGUN ADIM ATIN YOKSA HAYAL KIRIKLIGINA UGRAYABILIRSINIZ. HAYATTA MUTLU OLANIZ DILEGIYLE

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Ağustos 01, 2007, 19:10:06 ÖS »
kubkub, felsefe bölümünde okuyorsun.Eğitimini aldığın bir alanda çalışarak insanlara yararlı olmayı düşünmüyor musun ?
PDR ve psikolojiye ilgi duyman, bu alanlarda kendini geliştirmeye çalışman  çok güzel ama eğitimini almadığın bir işi kendine hak olarak görmen yanlış.
Eğer psikoloji alanında kendini geliştirdiysen insanlara yardımcı olursun zaten.Ama bunu profesyonel bir iş olarak yapmayı neden düşünüyorsun ki.

Çevrimdışı yabancı

• Profesyonel
« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2007, 20:41:42 ÖS »
sevgili kubkub felsefe mezunu olarak pdr ci olamazsın. çünkü diplomanda pdr yazmıyor.
ama nitelik olarak birçok pdr ciden daha iyi olabilirsin.
tezsiz yüksek lisansı da yaparsan. dershanelerde felsefe rehber öğretmen olabilirsin.
herkes mezun olduğu branşta görevini yaparsa tabi daha iyi olur. hatta ben sosyoloji ve psikoloji mezunlarının felsefe mantık öğretmenliği yapamayacağını düşünüyorum. onların bu derslere girmesine karşıyım. çünkü felsefe mantık gibi dersleri bu alanda akademik eğitim alanlar vermeli.

sosyology

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ağustos 04, 2007, 10:29:03 ÖÖ »
herşeye rağmen hala rehberlik konusunda eksiklikler varsa bu halen üniversitelerde verilen pdr eğitiminin aksadığını gösteriyor meslek içi eğitimle bir yerlere gelen rehber hocalar yok değil yani bu koşullarda sosyoloji mezunu olan birinin mesleğe başlayarak bir yerlere gelebileceğini neden kabul etmiyoruz

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ağustos 04, 2007, 12:52:31 ÖS »
neden kabul edelim????sosyolji mezunu olupta kendini yetiştirememiş insanlar yok mu peki???yada bütün ünv.sosyoloji bölümündeki öğretim elemanları çok mu iyi yetişmiş???bunları ben bir bahane olarak görüyorum,kusura bakmayın...

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #17 : Ağustos 04, 2007, 13:22:32 ÖS »
arkadaslar acıkcası sunu soylemek ıstıyorum bende. yok efendım ıste bır ınsan sosyolojı okuyupta cok basarılı olursaymıs meslgını cok severseymıs neden rehber ogretmen olmayacakmıs, pdr mezunu olup yatan basarısız ınsanlar yokmuymus. ya bırakın bunları lutfen. sızler unıversıte okumus kısılersınız. elbetekı bazı sosyolojı mezunu kısıler bası pdr okuyoan kısılerden basarılı olabılır ama bu rehber ogretmen olabımek ıcın aranan sart degıldır. rehber ogretmen olacaksanız pdr bolumunu okuyacaksınız. pdr bolumunu bıtırınce rehber ogretmen unvanı verılır sosyolojı okuyunca degıl.
ayrıca  ben yaklasık 1 sene kadar ınternet cafe ıslettım. bılgısayarı cok sevıyorum a dan z ye herseyını bılıyorum. sızın mantıgınıza gore ben bılgısayar ogretmenı olabılırm. ılerleyen senelerde kendımı gelıstırerek bılgısayar muhendısıde olurum.
arkadaslar lutfen hangı bolumden cıukınca nerelerde calsıılşır ne unvan alınır bunları bılmıyorsak ogrenelım sonra yanlıs tercıh yapıp cılesını cekmeyelım. saygılarımla :)

nil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 05, 2007, 16:38:38 ÖS »
SELAM ARKADAŞLAR.BEN SOSYOLOJİ MEZUNUYUM.TÜM REHBERLİK OKUYAN ARKADAŞLARIMIZ HAKLILARDIR.ANCAK BİZDE EN AZ SİZLER KADAR PSİKOLOJİ DERSLERİ ALIYORUZ.BELKİ FORMASYONA SAHİP DEĞİLİZ AMA ZATEN ÖZELLİKLE ÖZEL SEKTÖR SOSYOLOJİ VE PSİKOLOJİ MEZUNLARINI TALEP EDİYORSA BUDA BİZİM SUÇUMUZ OLMASA GEREK.

Çevrimdışı myasar38

• Profesyonel
« Yanıtla #19 : Ağustos 05, 2007, 16:53:32 ÖS »
SELAM ARKADAŞLAR.BEN SOSYOLOJİ MEZUNUYUM.TÜM REHBERLİK OKUYAN ARKADAŞLARIMIZ HAKLILARDIR.ANCAK BİZDE EN AZ SİZLER KADAR PSİKOLOJİ DERSLERİ ALIYORUZ.BELKİ FORMASYONA SAHİP DEĞİLİZ AMA ZATEN ÖZELLİKLE ÖZEL SEKTÖR SOSYOLOJİ VE PSİKOLOJİ MEZUNLARINI TALEP EDİYORSA BUDA BİZİM SUÇUMUZ OLMASA GEREK.
ne demek, tabıkı ozel egıtım kurumlarında sızlerı tercıh etmelerı ve sızlerle calısmak ıstemelerıne bırsey dıyemem. ama sunuda belırteyımkı ıs psıkolojı derslerınde degıl. pdr derslerınde. zaten psıkolojı derslerıne baksaydık en ıyı rehber ogretmen psıkolojı mezunları olurdu. her brans her bolum farklıdır. elbettekı ortak derslerımız olabılır. ama bu herkesın rehber ogretmen olabılecegı anlamına gelmez. lutfen bu konuda anlayıslı olalım. herkese hayat boyu mutluluklar. saygılarımla :)