Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: ALAN ADI DEĞİŞTİ (“Rehber Öğretmen” alanının adı “Rehberlik” olarak değişti)  (Okunma sayısı 15017 defa)

Çevrimdışı buuket

• içimizden
Univeritedeki hocalarimiz artik 8 5 calismamizin kesinlestirilmeye baslandigini belirtti..

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Başımız Sağolsun. Rabbim kalanlara sabır versin.
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
Univeritedeki hocalarimiz artik 8 5 calismamizin kesinlestirilmeye baslandigini belirtti..

Öyle görünüyor. Rabbim hepimize bir kapı açar da bu saçma sapan şeylerden kurtuluruz inşallah.

Çevrimdışı buuket

• içimizden
Amin..insaallah ama cok yıprandir buna artik dur demek gerek birlik olup haklarimizi aramaliyiz..

Çevrimdışı tebessüm

• Profesyonel
  • ???
Ünvanımıza "psikolojik danışman" ibaresini ekleyemezler.Bir sürü alan dışı atama var. Mesleğe ilk başladığımda alan dışı atanan rehber öğretmen arkadaşlar vardı.Onlara siz okulda psikolojik danışma yapmayacaksınız sadece rehberlik çalışmalarını yürüteceksiniz demişlerdi.Eeeee bu şartlarda nasıl ünvanımız psikolojik danışman olsun??????

Çevrimdışı pdres

• Aday Adayi
  • *
  • tuhaf adamlar acaip koşullar ;)
öğretmen ibaresinin alınması iyice ortada bıraktı bizi bence. psikolojik danışman demeye dilleri varmıyor,, öğretmeni de yakıştıramadılar her türlü askıdaymışız gibi hissediyorum  ???

Çevrimdışı rehbernur

• Profesyonel
Ynt: ALAN ADI DEĞİŞTİ
« Yanıtla #65 : Mart 17, 2014, 11:48:32 ÖÖ »
Kadrodaki adımızdan öğretmenlik kelimesini çıkartmalarını daha önce yayınlanan yönetmelik taslağındaki değişikliklere destek sağlamak için olabilir...
 Öğretmenlik sıfatını bizden aldıktan sonra  diğer öğretmenlerden farklı olarak; öğrenci olmasa da bizi okulda tutabilir(8-5 mesai) veya yaz tatilini şubat tatilini elimizden alabilirler...
bende böyle düşünüyorum. öğretmen sıfatını kaldırıyorlar ve mesai saatleri ile yaz tatili durumunu uygulamaya kolaylık sağlıyorlar ne yazık ki...

Çevrimdışı lawa

• PROFESYONEL YAZAR
Hep derim bu mesleğin geleceği pek iyi bir yere varmaz.Bu işin içeriği çok esnek.10 sene sonra hiç ummadığımız işeri okulda yapacağız.

Çevrimdışı kont007

• PROFESYONEL YAZAR
  • Bugün Kendin İçin Ne Yaptın?
Rehberlik öğretmeni değilim, rehber öğretmenim diye diye ömrümü yedim bitirdim. Şimdi neye yaradı. Adımız rehberlikçi oldu çıktı :D

Çevrimdışı aniceman

• Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  • PROFESYONEL YAZAR
    • PDRlog.tk
değişen alanın adıdır, ünvan halen rehber öğretmendir.
önceden alan adı da ünvan da rehber öğretmen idi, şimdi alan adı "rehberlik", ünvan rehber öğretmen olmuştur. psikolojik danışma ve rehberlik olmadığı için alan adı eksik ama rehber öğretmen olmasındansa rehberlik olması iyidir. rehber öğretmen diye alan adı mı olur!

Çevrimdışı aysnn

• Tecrübeli
Bugün okulumdan görev yeri belgesi aldım.Branşı kısmında 'Rehberlik Öğretmeni' olarak yazıyordu.Durdum ve güldüm!!! Ötekileştirilmeye çalışıldıkça MEB'den soğuyorum.

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
Hep derim bu mesleğin geleceği pek iyi bir yere varmaz.Bu işin içeriği çok esnek.10 sene sonra hiç ummadığımız işeri okulda yapacağız.

P,)  görünen köy kılavuz istemez sonuçta ...

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR
  • "Cesaret Yalnızdır" Bakiye DURAN Ultra Maratoncu
"Rehber öğretmen" kavramı pek çok yönetmelikte farklı anlamlarda kullanılıyor. Örneğin Sosyal Kulüp çalışmalarında faaliyetleri yürüten öğretmenlere de "Rehber Öğretmen" deniyor.  &:   Başka yerlerde de başka anlamlarda kullanılıyor muydu şimdi anımsayamadım.  &; 

Ama bence buradaki mantık daha başka sanki.  &; &; &;

Okul danışmanlığından başka yerlere gidecek gibi  &; ?:

"Okul Psikolojik Danışmanı" veya "Rehberlik Uzmanı" diyemediler gitti. Madem "maarifte aslolan öğretmenliktir" ve dolayısıyla uzmanlığın bir kıymeti yoktur (veya "uzman" unvanı alabilmek için farklı süreçlerden geçmek gerekir - sahi bir uzman öğretmenlik sınavı vardı bir ara, ne oldu ona! - ) .

Yine de neden benim unvanımla bu kadar çok oynanıyor? O yönetmelikler değişsin. Tanım kısmında Kulüp faaliyetlerini yürütmekle sorumlu öğretmenlere başka bir tanım bulacaklar, sonra bu tanımı cnrl+f , değiştir diyecekler o kadar! Kulüp faaliyetleri o öğretmenler için 2. hatta 3. derecede önemde yer alır. Halbuki rehberlik hizmetleri benim asli görevim. Neden kafama bu kadar vuruluyor! Odam varmış da bilmem ne! Senin de sınıfın var, sen işini sınıfta yapıyorsun ben odamda. Neyse çok dağıttım.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği ile özel eğitim hizmetleri yönetmeliğini birleştirmekle aslında mesleğimize hangi bakış açısıyla baktıkları da ortadaydı. Sanki özel eğitim hizmetleri ile rehberlik hizmetleri birbirinden yararlanan ama ayrı iki kulvar olmaktan çıkmış, "aslolan özel eğitimdir" mantığı var gibi geldi bana  &;   &;   Zaten RAM'lara gidince rehberlik namına pek bir şey göremiyorum. Adları değişmeli bence. "Özel Eğitim Araştırma Merkezi" olsun adları!  ???   ???   ???

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR

P,)  görünen köy kılavuz istemez sonuçta ...

Katılıyorum.  ~) ,> &:

Çevrimdışı ceylinn

• bazı hikayeler sadece onları anlatabilecek olanların başından geçer....
  • PROFESYONEL YAZAR
okulda kalırsak!! hocam kalırsak. öğretmen değiliz okulda ne işimiz olacak ~)

Çevrimdışı gunay

• Global Moderator
  • PROFESYONEL YAZAR
Çalışma hayatı içerisinde yaşadığımız olumsuzluklar, sıkıntılar bazen bizlere bile rehberlik hizmetlerinin birçok okulda lüks olduğu kanaatine kapılmamıza neden oluyor. Bunda yaşadığımız hayal kırıklıklarınında etkisi büyük. Bizde zaman zaman böyle bir duygu ortaya çıkıyor ama bakanlık bürokratları, diğer branşlarda çalışan öğretmen, idareci vs. lerde bize karşı sanırım daha sık böylesi duygular ortaya çıkıyor. Yüzümüze şöyle önemli meslek, böyle değerli alan diyorlar ama iç dünyalarındaki bakışları ile tutarsızlık yaşadıklarını düşünüyorum.

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR
Birileri "Toplaşıp bakkal dükkanı açalım "diyordu ne oldu o iş  y) y/) y?)

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR

mesleki açıdan ne güzel gelişiyoruz değil mi..?

1-PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE REHBER ÖĞRETMEN
2-REHBER ÖĞRETMEN
3-REHBERLİK

ve sonra..
4-REHBER
5-REH
6-RRRRRRRR! (zaten insanlar diş göstermeye bayılıyordu artık nihayetimiz gösterilen dişle birlikte çıkan bir 'rrrrrrrrr'lama sesi olur)

ve söz biter..... :-X

Bunu arkadaşa okudum da güldük beraber halimize  ::) ::) s&)

Çevrimdışı aigeus

• Profesyonel
öğretmen kadrolarından çıkarıp mesai saatlerini arttırıp yaz tatillerini elimizden almanın yolu açılmış oldu.

gerçekten psikolojik danışman olabilmek için yapılması gereken okul içinde çalışmıyor olmak.okul içindeysen her koşulda öğretmensin. öğrenci de öğretmende idarecide sana hocam diye sesleniyor.  zaten bir kere sana öğretmen diyorlarsa o yerde gerçek anlamıyla psikolojik danışma yapmak imkansızlaşıyor.
zaten okullarda yaşadıklarımızı ele aldığımızda kaç kişi tam ve gerçek anlamıyla psik. danışma yapabiliyor?
ben bunun okul ortamında mümkün olduğuna inanmıyorum.
psikolojik danışman formasyonuna sahip bireyler okul dışında devlet eliyle açılacak psikolojik danışmanlık bürolarında çalışmalılar. okullarda kalanlar ya da kalmak isteyenler ve tabi alan dışı olanlar da rehber öğretmen ünvanı ile bu bürolara öğrenci sevk edebilirler.

Çevrimdışı YANSIMA

• PROFESYONEL YAZAR
  • Hadi düş düşlerime tutmayana aşk olsun
o zaman bundan sonra ne iş yapıyorsun diyenlere memurum mu diyeceğiz :)

Çevrimdışı _pdr_

• Tecrübeli
o zaman bundan sonra ne iş yapıyorsun diyenlere memurum mu diyeceğiz :)

en azından kimse "az daha okusaydıkta memur olsaydık" demez herhalde :))  ben tuttum bu işi ;)