Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 5. ve 6. sınıf rehberlik çalışmaları nasıl olacak?  (Okunma sayısı 4315 defa)

Çevrimdışı cem.kenan

• Yenilerden
  • **
5. ve 6. sınıf rehberlik çalışmaları nasıl olacak?
« : Eylül 16, 2013, 20:05:09 ÖS »
Arkadaşlar malum 5 ve 6. sınıflarda rehberlik saati kaldırıldı. Peki biz şimdi 5ve 6. sınıflar için ne yapacağız. sınıf öğretmeni plan hazırlayacak mı? aylık rapor neleri kapsayacak?

Çevrimdışı pd_nergisos

• Profesyonel
Ynt: 5. ve 6. sınıf rehberlik çalışmaları nasıl olacak?
« Yanıtla #1 : Eylül 17, 2013, 08:39:28 ÖÖ »
Aynı soru bende de var :S

Çevrimdışı alibak72

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2013, 21:32:11 ÖS »
acil olarak 5.6.sınıfların rehberliği nasıl olacak yeni atandım yardım lütfen

Çevrimdışı mesut2814

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2013, 23:06:48 ÖS »
okulumda 5 ve 6 lar var sadece ve aynı durumdan bende muzdaribim yokmu hayırsever bir arkadaş :)

Çevrimdışı sempatik

• Profesyonel
  • YUSUF EMİR...
« Yanıtla #4 : Eylül 18, 2013, 10:34:14 ÖÖ »
bende aynı konudan mustaribim yapmasak ne olur ki

Çevrimdışı pdrhilal

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 18, 2013, 11:56:23 ÖÖ »
bende de var aynı soru işaretleri???

Çevrimdışı melodi50

• Tecrübeli
« Yanıtla #6 : Eylül 18, 2013, 13:57:13 ÖS »
Arkadaşlar sadece etkinlikler uygulanmayacak diye biliyorum.Diğer çalışmalar aynen devam edecek.Geçen yıl 5.sınıflar için sınıf rehberlik planı hazırlamamıştım,bu yıl da hazırlamayı düşünmüyorum.

Çevrimdışı betul06

• içimizden
« Yanıtla #7 : Eylül 18, 2013, 14:00:18 ÖS »
il çerçeve programında yer vermedikleri için uygulanmayacak diye düşünüyorum arkdaşlar

Çevrimdışı cem.kenan

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #8 : Eylül 18, 2013, 18:52:26 ÖS »
kesin bilgiye sahip kimse yok mu?

Çevrimdışı faruk_1_16

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 18, 2013, 22:12:43 ÖS »
etkinliklerinin dışındaki rehberlik hizmetleri uygulanacak diye biliyorum, zaten ram dan gelen çerçeve programda da kazanımlar yok, aşamalı olarak seneye 7 lerde, diğer yılda 8 lerde aynı durum olacak. Ders dışında rehberlik hizmetleri uygulanacak diyor, ders bittikten sonra ne rehberlik ne de sosyal kulüpler uygulanır. seçmeli derslerde uygulanabilir belki.

Çevrimdışı minerehber

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 19, 2013, 12:49:59 ÖS »
bu konuda ben de merak içindeyim, o zaman etkinlik ya da rehberlik calışmaları yapılmayacak mı:::::

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Başımız Sağolsun. Rabbim kalanlara sabır versin.
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
« Yanıtla #11 : Eylül 19, 2013, 12:53:01 ÖS »
7 ve 8'lerde rehberlik etkinlikleri devam edecek. 5 ve 6'larda etkinliklere yer verilmeyecek.

Çevrimdışı nevaneva

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #12 : Eylül 19, 2013, 13:46:24 ÖS »
serbest rehberlik etkinlikleri kapsamında ben vermeyi düşünüyorum sadece belli bir gün yapma zorunluluğu koymayacağım her hafta bir rehberlik etkinliği yapabilirler. o etkinlikler bizim sahip çıkmalıyız. etkili bir şekilde uygulandığında cok işe yarıyor.  &:

Çevrimdışı rosa_86

• Tecrübeli
« Yanıtla #13 : Eylül 19, 2013, 15:38:26 ÖS »
Arkadaşlar rehberlik etkinliklerini uygulatmıyorsunuz ,sınıf rehberlik planı da hazırlatmıyorsunuz ancak sınıf rehber öğretmenleri yine de kendi sınıfları için sınıfının ihtiyaç duyduğu alanda rehberlik faaliyetlerini uygulatmak zorundadır.Ben mesela İlkokul kademesinde görevliyim bu yıl 1. ve 2. sınıflarda yok.Aylık rehberlik raporu da almıyorum ancak sene sonu geldiğinde 1 yıl boyunca sınıfına yaptığı rehberlik faaliyetleri raporunu alıcam yani yıl sonu rehberlik raporunu bu sınıflardan da almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı cem.kenan

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #14 : Eylül 20, 2013, 01:09:58 ÖÖ »
etkinlikler çıkarılınca geriye öğretmenlerin yaptıkları pek birşey kalmıyor sanki. görüşme, toplantı, ziyaret veya yönlerdirme. bunların dışında aklıma pek birşey gelmiyor...

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
« Yanıtla #15 : Eylül 20, 2013, 08:01:00 ÖÖ »
5 ve 6. sınıflarda etkinlik uygulanmayacağı için ayrıca bir sını rehberlik planı da yok.

ne yapılabilir?

5. sınıflarda yapılabilcek çalışmalar ve yine aynı şekilde 6. sınıfta yapılabilecek çalışmalar adı altında birkaç öneri listesinin olduğu listeyi ( ki bu liste sizin okulunuzun ve o sını düzyinin ihtiyacına göre belirenebilir) öğretmenlere dağıtabilirsiniz.
bunun dışında yine rutin rehberlik çalışmaları yapılır sadece etkinlikler vs. yok.

ben bu yıl aylık rapor almayacağım hem okul nüusu çok kalabalık hem de yıl sonunda topluca rapor almak daha mantıklı geliyor.
duyurulur ve sorumluluğunu bılen getiririr. yapıcak bişey yok.

Çevrimdışı azizzz

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2013, 08:05:27 ÖÖ »
kimi plan yapılacak, kimi sadece etkinlik yapılacak diyor bizimde kafamız karışık  ~)

Çevrimdışı sentry

• Tecrübeli
« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2013, 11:17:03 ÖÖ »
arkadaşlar 5 ve 6 da rehberlik saati yok diye rehberlik etkinlikleri uygulanmayacak diye bir durum söz konusu değil.Sınıf rehber öğretmeni 2 hafta da bir saat dersi sınıf rehberliği için her şekilde ayarlayabilir.Be bu konuda taviz vermeyeceğim çünkü sınıf rehber öğretmenleri bu olaydan açıkçası yırtmak istiyor.Size tavsiyem 5 ve 6 lar için de sınıf rehberlik planı hazırlamanız.Çünkü size sorarım 5 ve 6 ların öğrenci tanıma fişleri, problem tarama ölçekleri gibi uygulamaları nasıl yapılacak?

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
« Yanıtla #18 : Eylül 20, 2013, 13:28:06 ÖS »
sentry hocam etkinlikleri uygulayacak da deftere işletecek misiniz? Yani nasıl kanıtlayacak öğretmen etkinlik yaptığını?

Benim anladığım etkinlik uygulanmayacak; ama sınıfın genel rehberlik faaliyetleri için (toplantı, anket, tanıma fişi vs.) hafta hafta yine plan yapılabilir. Anket filan uygulayacaksa ya boş derslerde uygulasın ya da dersinin bi kısmını ayırsn yapsın ama çoğu öğretmen itiraz edecektir eminim :)

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Eylül 21, 2013, 09:45:10 ÖÖ »
sentry hocam etkinlikleri uygulayacak da deftere işletecek misiniz? Yani nasıl kanıtlayacak öğretmen etkinlik yaptığını?

Benim anladığım etkinlik uygulanmayacak; ama sınıfın genel rehberlik faaliyetleri için (toplantı, anket, tanıma fişi vs.) hafta hafta yine plan yapılabilir. Anket filan uygulayacaksa ya boş derslerde uygulasın ya da dersinin bi kısmını ayırsn yapsın ama çoğu öğretmen itiraz edecektir eminim :)

bulunduğum yerdeki eğitim denetleyicisine sordum 5. ve 6. sınıflarda rehberlik saatinin olmadığını ve dolayısıyla bu sınıflar için rehberlik etkinliklerinin işlenmeyeceğini söyledi. onun yerine sınıf rehber öğretmeni sınıfı ile ilgili rutin işleri yapacak. öğrenci tanıma fişi, veli-öğrenci görüşmeleri, yine rehberlik test ve anketleri (onun yapabilecekleri) vs. gibi faaliyetleri yapacak. bana 5 ve 6 lar için plan yapılmayacağını söyledi.