Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 1.2.sınıf ve 5.6. sınıfa rehberlik etkinlikleri yapılacak mı?  (Okunma sayısı 5518 defa)

Çevrimdışı Sncrf

• Tecrübeli
  • Rehber öğretmensiz bir okul,okul değildir...:)
merhana hocalarım...

4 4 4 sisteminden sonra rehberlik saatleri kademeli olarak kaldırıldı biliyorsunuz. Bu sene 1,2,5 ve 6. sınıflara rehberlik dersi koyulmadı..bu sınıflara rehberlik planı yapılacak mı?

Özetle: bu sınıflara rehberlik adına yapılacak etkinlikler,işler varsa sınıf öğretmeni ne zaman ve nasıl yapacak?

selermasin

• Ziyaretçi
Ynt: 1.2.sınıf ve 5.6. sınıfa rehberlik etkinlikleri yapılacak mı?
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2013, 15:41:10 ÖS »
rehberlik ders saati olarak kaldırıldı ama öğretmen serbest etkinlik saatlerinden birini rehberlik dersine ayıracak hocam onu da kendisi belirliyor o yüzden ben geçen yıl etkinlikleri verdim kendi istediğiniz saatte yapabilirsiniz ama iki haftada bir etkinlikler yine yapılacak dedim.bu yıl da aynısını yapacağım aksi bir karar çıkmadığı sürece eski sisteme tabiyiz.planı yaparım ama aylık olarak yazar, hafta veya tarih belirtmem onlar da ne zaman istiyorsa o zaman yaparlar.

Çevrimdışı Son Ütücü

• içimizden
« Yanıtla #2 : Eylül 17, 2013, 10:20:57 ÖÖ »
sınıf rehberlik planını sınıf rehber öğretmeni ile birlikte işbirliği içerisinde yapabilirsiniz elbette.
fakat 1,2 ve 5,6. sınıflarda rehberlik etkinlikleri tamamen kaldırılmış durumda.
3 ve 4. sınıflarda Saye-i.....S hocamın da dediği gibi, etkinliğin ne zaman uygulanacağını sınıf rehber öğretmeni belirleyecek.

Çevrimdışı Sncrf

• Tecrübeli
« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2013, 11:43:59 ÖÖ »
1 ve 2 .sınıflarda serbest etkinlik saati var ancak 5 ve 6 larda yok. doğal olarak rehberlik planı yapılsa bile 5 ve 6 larda ne zaman uygulanacak ki?

Çevrimdışı rehbernur

• Profesyonel
« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2013, 13:20:41 ÖS »
rehberlik etkinliklerini ilkokulda sadece 3 ve 4 lere mi vermemiz gerekiyo.  &;
karıştım ben baya ~) &)

Çevrimdışı YILMAZ...

• Pd Rehber Öğretmen
  • PROFESYONEL YAZAR
  • vardır hikmeti...
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2013, 13:34:00 ÖS »
rehberlik etkinliklerini ilkokulda sadece 3 ve 4 lere mi vermemiz gerekiyo.  &;
karıştım ben baya ~) &)

aynen  &;

Çevrimdışı seratonin

• Tecrübeli
« Yanıtla #6 : Eylül 17, 2013, 13:41:14 ÖS »
şimdi 1 ve 2. sınıflar ile 5 ve 6.sınıflara rehberlik etkinlikleri resmi olarak uygalanacak mı uygulanmayacak mı y) pek netleşmedi gibi bence de  :)

Çevrimdışı nurileflef

• içimizden
« Yanıtla #7 : Eylül 17, 2013, 14:04:42 ÖS »
Bu konu gerçekten muallak bu sınıflarda etkinlikler kaldırıldı mı kaldırıldıysa neye göre kaldırıldı bu sınıflarda ve bundan sonraki yıllarda rehberlik etkinliği diye birşey uygulanmayacakmı? Olayın mantığını anlayamadım  etkinlik olmayacaksa  çerçeve plana sadece seminerler ve görüşmeler yapılacak diyemi yazacağız bundan sonra? Cevaplarınız için şimdiden çok çok teekkkürler...           
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2013, 14:12:00 ÖS Gönderen: nurileflef »

Çevrimdışı aSer

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Eylül 17, 2013, 14:21:09 ÖS »
1-2 ve 5-6. sınıflarda Uygulanmayacak da
3-4. sınıflarda uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kararsızım.
Bu konuyu netleştirecek yeni bir yazı görmedim.

RAM'ların yayınladığı çerçeve proğramlarda 07.09.2012 tarihli karar etkili gibi duruyor.
O yazıda rehberlik etkinliklerinin 1 ve 5. sınıflarda uygulanmayacağı diğer sınıflarda uygulanacağı yazıyor.
Fakat o yazıya göre okullarda kademeli geçiş ve ayrılma söz konusu idi fakat şuan okullar ( bildiğin kadarıyla hepsi ) kesin şekilde ayrıldı.
Kesin ayrılma oluncada rehberlik saatleri kaldırılmasıda bir anda yapıldı.

Yani geçen yıl 1 ve 5. sınıflarda uygulanmadı. normal koşullarda bu yıl kademeli geçiş olacağından 1-2 ve 5-6. sınıflarda uygulanmayacak olacaktı. Fakat bu durum kademeli geçişle paralel şekilde planlanmıştı. Kademeli geçiş yerine doğrudan okulları ayırma yoluna gidildiğine göre tüm sınıflarda uygulanmayacağı anlamına geliyor bana göre.
Zaten rehberlik derslerinin tüm sınıf düzeyinde kaldırılmasıda bunu gösteriyor.

2012 deki gibi bir yazı ile bilgilendirilme yapılmalıydı.
Diğer yönüyle dersini kaldır ama etkinliği yaptır çok saçma geliyor.
Unutmuşlardır diye düşünüyorum, biri hatırlatsa bari :)
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2013, 14:28:40 ÖS Gönderen: aSer »

Çevrimdışı nurileflef

• içimizden
« Yanıtla #9 : Eylül 17, 2013, 14:35:43 ÖS »
hocam 2. ve 6. sınıflara bile uygulanıp uygulanmayacağı belli değil.. bu yönde herhangi bir kararname gelmedi ki? Ramlara da gelmemiş...Geçen senekinde sadece 1ve 5. sınıflarda uygulanmayacağı yazıyordu biz burdan başladık gerisini siz getirin demediki adamlar...dolayısıyla 2 ve 6. sınıflarda bile uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz bence acele etmeyip kararnamelerin gelmesini beklemek...diğer türlü sanırım kimsenin net bir  bilgisi yok...

Çevrimdışı aSer

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2013, 14:46:22 ÖS »
hocam 2. ve 6. sınıflara bile uygulanıp uygulanmayacağı belli değil.. bu yönde herhangi bir kararname gelmedi ki? Ramlara da gelmemiş...Geçen senekinde sadece 1ve 5. sınıflarda uygulanmayacağı yazıyordu biz burdan başladık gerisini siz getirin demediki adamlar...dolayısıyla 2 ve 6. sınıflarda bile uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz bence acele etmeyip kararnamelerin gelmesini beklemek...diğer türlü sanırım kimsenin net bir  bilgisi yok...

Tamam son kararımı söylüyorum.
Rehberlik etkinlikleri 1-8. sınıflarda uygulanmıyor.
Dayanak. M.e.b 07.09.2012 tarihli vs. vs. vs. Hakan SARI imzalı yazısı Madde 2 : İlgi (a) Haftalık ders saatleri çizelgesinde rehberlik ders saatleri yer almadığından ilkokul 1. ve 5. sınıfta rehberlik programı uygulanmayacaktır.

Bu yıl ki ders çizelgelerinde rehberliği gören var mı ?  ,:)

Çevrimdışı orhans42

• Tecrübeli
« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2013, 15:42:29 ÖS »
"İlköğretim Sınıf Rehberlik Programı Uygulamaları" 07.09.2012/3617 sayılı yazıda 1 ve 5.sınıflarda rehberlik dersinin kalktığını ve rehberlik programının sınıf öğretmeni inisiyatifinde uygulanacağını söylüyor.Aynı şekilde bunun kademeli olarak gerçekleşeceği de ifade ediliyor.Yani bu durumda geçen sene 1 ve 5 ler, bu sene ise 1.2-5.6 lar da rehberlik saati kalkmış bulunuyor.2014-2015 de de 1.2.3-5.6.7 lerde kalkmış olacak ve son olarak 2015-2016 da ise tamamen kalkmış olacak.(Yeni bir yazı genelge vs... çıkmassa) Talim Terbiye'de haftalık ders çizelgesinde rehberlik saaati tüm sınıflarda kalkmış görünse de kademeli olduğundan eski uygulama 3.4 ve 7.8 de devam edecek.(Bir hafta rehberlik bir hafta sosyal etkinlik)
 Bu yazı gereği 1.2 ve 5.6 lara etkinlik vermeyeceğim ve rehberlik planında etkinlik kısımlarını boş bırakacağım.ben bu şekilde yorumladım arkadaşlar.

Çevrimdışı Sncrf

• Tecrübeli
« Yanıtla #12 : Eylül 18, 2013, 11:08:23 ÖÖ »
Sonuç olarak;

1. ve 2. sınıflara serbest etkinlik dersi saatlerinde uygulayabilecekleri için sınıf rehberlik planı hazırlanabilir ve uygulanabilir ancak

5. ve 6.sınıflara sınıf rehberlik planı hazırlamak gerekmiyor sanırım...Çünkü onların bu planı uygulayabileceği ders saati yok..Sadece okul çerçeve programı dahilinde rehber öğretmen olarak bizim bu sınıflara yapacağımız rehberlik çalışmaları olacak sanırım...

Çevrimdışı seratonin

• Tecrübeli
« Yanıtla #13 : Eylül 18, 2013, 11:38:52 ÖÖ »
Bu sene 1.2. sınıf ile 5.6. sınıflarda rehberlik dersi olmadığından dolayı bu sınıflarla ilgili sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik planını hazırlaması gerekiyor mu &;

Çevrimdışı kartex

• Profesyonel
« Yanıtla #14 : Eylül 18, 2013, 14:53:20 ÖS »
ders saati olmasa bile hazırlanacak planlar.

Çevrimdışı nurileflef

• içimizden
« Yanıtla #15 : Eylül 18, 2013, 16:07:30 ÖS »
ders olmayınca nasıl bir plan hazırlayacaklar hocam? varmı örnek elinizde?

Çevrimdışı nurileflef

• içimizden
« Yanıtla #16 : Eylül 19, 2013, 08:53:47 ÖÖ »
bilgisi olan varmı arkadaşlar öğretmenler rehberlik dersi olmayınca nasıl bir plan hazırlayacaklar?

Çevrimdışı lavant85

• içimizden
« Yanıtla #17 : Ekim 04, 2013, 11:36:28 ÖÖ »
arkadaşlar 1 ve 2. sınıflada etkinlik olmayacak diyorsunuz ama konya da illin hazırladığı çerçeve planda bütün sınıflara etkinlik var görünüyor. geçen yıl 1 lere yoktu bu yıl var kesin bir şey diyen yok herkes anladığı gibi kafasına göre gidiyor. y) y)

Çevrimdışı atilgan80

• PROFESYONEL YAZAR
  • "ASLA ŞAŞMA"
« Yanıtla #18 : Ekim 04, 2013, 14:21:53 ÖS »
hocam rahat olun verilen ram planına göre sizde planınızı hazırlayın.
1.ve 2. sınıflar için hazırlşanacak olan pdr planını da işlevsel hale getirmek için, pdr hizmetleri yürütme kurulu toplantısında gündem maddesi olarak alın ve aynen şu ifadeyi düşün. müfettiş bile şaşkına düşecek bu ifadeden sonra :))
ilgili ram tarafından hazırlanan örnek çerçeve plan doğrultusunda 1. ve 2. sınıflar için pdr etkinlikleri verilmiş olup bu örnek plan doğrultusunda okulumuzda hazırlanan çerçeve planda da 1. ve 2. sınıflar için rehberlik etkinlikleri plana dahil edilmiştir. söz konusu etkinliklerin gerçekleştirlmesi için de serbest etkinlik ders saatinin birinde yapılması uygun görülmüştür.
kolay gelsin...

Çevrimdışı unsal_pdr

• içimizden
« Yanıtla #19 : Aralık 10, 2013, 19:51:32 ÖS »
tam bir muamma..