Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İLKOKUL REHBERLİK PLANLARI  (Okunma sayısı 7948 defa)

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İLKOKUL REHBERLİK PLANLARI
« Yanıtla #40 : Eylül 16, 2013, 21:52:28 ÖS »
yusuf hocam bilgileriniz için teşekkür ederim. aklıma takılan şu ben ortaokul kademesindeyim. geçen yıl 5. sınıflarda rehberlik etkinlikleri yoktu, 6-7-8 lerde vardı ve buna göre sınıf rehberlik planları yapılmıştı. bu yıl bulunduğum yerdeki ram çerçeve planında 5-6-7-8. sınıflar için rehberlik etkinlikleri koymuş. yani şimdi sınıf öğretmeni planını yaparken 5-6-7-8. tüm sınıflarımı alacak yoksa sadece 7-8. sınıflarımı. benim aklım karıştı
Yukarıda bu soruna benzer sorulara genel müdürlüğün resmi yazısına bağlı olarak bazı cevaplar yazdım. Diyelim 5. ve 6. sınıflar rehberlik etkinliklerini dönüşümlü olarak 15 günde bir sınıflarında uygulamaya çalışsınlar. Peki hangi ders saatinde, bunun cevabı yok. Çünkü yeni ilkokul ortaokul ders çizelgesi bu programın uygulanabilmesine elverişli değil. Zaten o yüzden zorunlu olan 1 saat rehberlik dersi çizelgeden çıkartıldı. Öğretmenler de bu etkinlikleri hangi ders saatinde uygulayacaklarını size sormazlar mı? Bunlar benim düşüncem. En iyisi mi bunu hazırlayan RAM a bir danışın. Yeni bir bilgi varsa Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünden bizlerle paylaşın.

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #41 : Eylül 16, 2013, 21:59:58 ÖS »
hocam çerçeve planında bir hafta sosyal etkinlikler, 1 hafta da rehberlik etkinlikleri şeklinde ayrılmış. en iyisi dediğiniz gibi ram a sormak...

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #42 : Eylül 16, 2013, 22:10:38 ÖS »
hocam çerçeve planında bir hafta sosyal etkinlikler, 1 hafta da rehberlik etkinlikleri şeklinde ayrılmış. en iyisi dediğiniz gibi ram a sormak...
Herkesin kafasını karıştıran soru bu sene bu, bence 5. ve 6. sınıflara etkinlik uygulama sürecine girmeyin derim. RAM ın fikrini alın tabiki.

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #43 : Eylül 16, 2013, 22:12:34 ÖS »
Herkesin kafasını karıştıran soru bu sene bu, bence 5. ve 6. sınıflara etkinlik uygulama sürecine girmeyin derim. RAM ın fikrini alın tabiki.

peki 5 ve 6 larda rehberlik etkinlikleri yoksa onun yerine sınıf öğretmenleri ne yapacak. etkinlikleri bir liste olarak mı vereyim öğretmenlere...

Çevrimdışı cem.kenan

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #44 : Eylül 16, 2013, 22:16:01 ÖS »
yusuf hocam 5 ve 6. sınıflar için tam olarak ne yapmamız gerekiyor? (mebden 3 yıldır uzağım)

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #45 : Eylül 16, 2013, 22:17:07 ÖS »

peki 5 ve 6 larda rehberlik etkinlikleri yoksa onun yerine sınıf öğretmenleri ne yapacak. etkinlikleri bir liste olarak mı vereyim öğretmenlere...
Evet olabilir. Siz o sınıflarla ilgili öğrenci görüşmelerinizi yapın. Bir ders saati olmadığı için rehberlik ile ilgili bir etkinlik uygulayıp uygulamamak kendilerine kalmış.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #46 : Eylül 16, 2013, 22:18:21 ÖS »
yusuf hocam 5 ve 6. sınıflar için tam olarak ne yapmamız gerekiyor? (mebden 3 yıldır uzağım)
Herşeyi yazdım bu konuyla ilgili bir göz at yazdıklarıma benim düşüncemi anlarsın.

Çevrimdışı kartal_012

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #47 : Eylül 17, 2013, 09:47:58 ÖÖ »
teşekkürler ellerine sağlı  ,;)

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #48 : Eylül 17, 2013, 10:03:16 ÖÖ »
teşekkürler ellerine sağlı  ,;)
Güle güle kullanın...

Çevrimdışı nisa_07

• içimizden
« Yanıtla #49 : Eylül 17, 2013, 16:33:38 ÖS »
öncelikle herkese merhaba,umarım hepimiz için güzel bir yıl olur... tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. ilkokulda çalışıyorum, ana sınıfları için ayrı yıllık rehberlik çalışma planı hazırlamam gerekir mi yoksa ilkokul bünyesinde olduğu için ilkokulun programına anasınıfları için olacak çalışmaları da dahil etmelimiyim? şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #50 : Eylül 17, 2013, 17:42:42 ÖS »

Evet olabilir. Siz o sınıflarla ilgili öğrenci görüşmelerinizi yapın. Bir ders saati olmadığı için rehberlik ile ilgili bir etkinlik uygulayıp uygulamamak kendilerine kalmış.

ben sordum ram a... onlar çerçeve planından dahi haberleri yok:) bakanlıkla görüşüp yarın yeni bir çerçeve planı yayımlayacaklar. bakalım ne olacak :P hyrlısı

Çevrimdışı vedatcyln

• içimizden
« Yanıtla #51 : Eylül 17, 2013, 19:01:36 ÖS »
ÇOK TŞK EDİYORUM HOCAM EMEĞİNİZİ ELLERİNİZE SAĞLIK. HOCAM BENİM BAĞLI OLDUĞUM İL RAM'DAN ÇERÇEVE PROGRAMINI İNDİRDİM. SİZİN YAYINLADIĞINIZ ÇERCEVE PROGRAMINI BİRAZ İNCELEDİM. BAZI FARKLILIKLAR VAR. BUNA RAĞMEN SINIF REHBERLİK PLANLARINI PAYLAŞTINIZ ONLARI DOKUNMADAN SINIF ÖĞRETMENLERİNE DAĞITSAK BİR SORUNLA KARŞILAŞIR MIYIZ? HOCAM YENİ ATANDIM. BİRAZ KAFAM KARIŞIK SORUM SİZE ACAYİP GELEBİLİR.

Çevrimdışı BURCU78

• içimizden
« Yanıtla #52 : Eylül 17, 2013, 21:52:08 ÖS »
Bende de farklı bir format var.Herkese başarılar diliyorum .

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #53 : Eylül 18, 2013, 00:16:11 ÖÖ »
öncelikle herkese merhaba,umarım hepimiz için güzel bir yıl olur... tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. ilkokulda çalışıyorum, ana sınıfları için ayrı yıllık rehberlik çalışma planı hazırlamam gerekir mi yoksa ilkokul bünyesinde olduğu için ilkokulun programına anasınıfları için olacak çalışmaları da dahil etmelimiyim? şimdiden teşekkürler...
Bağlı bulunduğumuz Bafra Rehberlik Araştırma Merkezimizin açıklamasını aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Genel Müdürlük ile irtibata geçildiğini ve Okul Öncesi Rehberlik Programının tamamlanmasının ardından okullarda uygulanmaya konulacağını ifade etmişler.

Anaokulları İçin

** Okul Öncesi Eğitim Rehberlik Programı

Not: Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü; " Okul Öncesi Eğitimi Rehberlik Programı " ile ilgili çalışmaların halen devam etmekte olduğunu, Yıllık Çerçeve Plan Örneklerinin çalışmaların tamamlanmasının akabinde http://orgm.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanacağını bildirmiştir. Yıllık Çerçeve Plan Örnekleri, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile eşzamanlı olarak sitemizde yayınlanacaktır.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #54 : Eylül 18, 2013, 00:18:01 ÖÖ »

ben sordum ram a... onlar çerçeve planından dahi haberleri yok:) bakanlıkla görüşüp yarın yeni bir çerçeve planı yayımlayacaklar. bakalım ne olacak :P hyrlısı
gBir görüşsünler bende bekliyorum nasıl bir uygulama önereceklerini.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #55 : Eylül 18, 2013, 00:26:02 ÖÖ »
ÇOK TŞK EDİYORUM HOCAM EMEĞİNİZİ ELLERİNİZE SAĞLIK. HOCAM BENİM BAĞLI OLDUĞUM İL RAM'DAN ÇERÇEVE PROGRAMINI İNDİRDİM. SİZİN YAYINLADIĞINIZ ÇERCEVE PROGRAMINI BİRAZ İNCELEDİM. BAZI FARKLILIKLAR VAR. BUNA RAĞMEN SINIF REHBERLİK PLANLARINI PAYLAŞTINIZ ONLARI DOKUNMADAN SINIF ÖĞRETMENLERİNE DAĞITSAK BİR SORUNLA KARŞILAŞIR MIYIZ? HOCAM YENİ ATANDIM. BİRAZ KAFAM KARIŞIK SORUM SİZE ACAYİP GELEBİLİR.
Zaten benim amacım öncelikle sizler gibi göreve yeni başlayanlara yol göstermek, yardımcı olmak. Bu planlarda ufak değişikliklerde bulunarak hepsini öğretmenlerle paylaşabilir uygulayabilirsiniz. Ufak değişikliklerden kastım Okul Rehberlik planında etkinliklerin yanı sıra benim eklediğim şiddet eylem planından tutun, seçim takvimi ve diğer yerleştirdiğim konuları hem tarihlerini hem de konuları değiştirebilirsin. Çünkü ben yıllık planımı hazırlarken kendi ilimizin yayımladığı yıllık çalışma takviminden yararlanırım. Peki ben sadece okul ve öğretmen isimlerini değiştirip olduğu gibi uygulamak istiyorum diyorsan o da olur ve hiç bir sıkıntı olmaz. Örneğin ben 18 Eylül 2013 e ait etkinlikleri çıktısını şube sayısı kadar alıp imza karşılığı öğretmenlere 17 Eylül 2013 tarihinde verdim. Sınıf rehberlik planlarını da tüm öğretmenlere imzalatıp şube sayısı kadar çoğaltıp dosyalarına koymalarını istedim. Benim görevim artık 15 günde bir öğretmenlere etkinlikleri çoğaltıp imza karşılığı teslim etmek. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #56 : Eylül 18, 2013, 00:29:38 ÖÖ »
Bende de farklı bir format var.Herkese başarılar diliyorum .
Aslında Burcu bende sınıf rehberlik planlarını 4-5 sayfa kadar uzun tutuyordum. Ta ki yeni atandığım okulda benden önceki rehber öğretmenin 1 sayfaya indirdiği ve okul müdürünün de tasarruflu olması anlamında hoşuna gittiği bu plana döndüm. Çıktı alınca yazı biraz küçük gibi ancak öğretmenlerimizin dosyasında takılıp öylece kalıyor zaten. Paylaşımın için teşekkürler.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #57 : Eylül 18, 2013, 00:46:29 ÖÖ »
Arkadaşlar sizlere mesleğimizle ilgili kafanıza takılan sorulara en gerçekçi ve mevzuata uygun cevaplar alabilmenizi sağlayacak bir link sunuyorum. Bu link, İstanbul Eğitim Denetmenleri(müfettiş) sitesinin soru cevap kısmı. Sorduğunuz soruya mevzuata uygun yol gösterici cevaplar eğitim denetmenleri (müfettişler) tarafından verilmektedir.

http://www.istanbulegitimdenetmenleri.com/soru-cevap

Çevrimdışı nazo

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #58 : Eylül 18, 2013, 11:08:20 ÖÖ »
Paylaşımlarınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık...

Çevrimdışı tunky

• Tecrübeli
« Yanıtla #59 : Eylül 18, 2013, 11:09:46 ÖÖ »
yusuf hocam hatırladığım kadarıyla geçen sene 1. sınıflara ve 5. sınıflara plan hazırlanmamıştı.bu sene ben 1 ve 2lere plan hazırlamadım.3. ve 4. sınıflara plan vermeyi düşünüyorum sadece.