Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 5. Sınıf Rehberlik Planları Hakkında  (Okunma sayısı 3048 defa)

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
5. Sınıf Rehberlik Planları Hakkında
« : Eylül 20, 2012, 22:22:07 ÖS »
arkadaşlar bşliyorsunuz sene başında yayınlanan genelgede ilkokul 1. ve ortaokul 5. sınıflarda rehberlik saatlerinin artık programda yer almayacağı belirtildi. bu kapsamda RAM dan sunulan programda da 5. sınıflarda rehberlik etkinlik ve kazanımları hazırlanmadı.
Bu bağlamda 5. sınıf için sınıf rehberlik planı yapmaya gerek var mı? illaki farklı uygulamalar olacaktır, yapanlar ve yapmayanlar vardır.
Genel kanı ne yönde acaba?
Ve 5. sınıf rehberlik planı yapan arkadaş varsa (bu yılki uygulamaya göre) burada bizimle paylaşır ve sayfaya dökümanı eklerlerse çok sevinirim.
iyi çalışmalar...

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: 5. Sınıf Rehberlik Planları Hakkında
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2012, 00:36:53 ÖÖ »
Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünün yazısı çok açık 1-5 sınıflarda rehberlik ders saati kaldırıldığı için rehberlik programı yani etkinlikler uygulanmayacak diyor. Rehberlik etkinliği yoksa nasıl bir plan yapılabilir ve bu ders hangi saatte uygulanabilir.

Ekte yazıyı paylaşıyorum.

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2012, 09:01:48 ÖÖ »
evet yusuf hocam yazı gayet açık aslında.

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2012, 09:48:13 ÖÖ »
Sanırım dikkatinizden kaçmış yazıda etkinliklerin uygulanmayacağı ancak rehberlik çalışmalarının devam edeceği yazıyor.Ben kendi okulumdaetkinlik dışında o sınıf seviyesine uygun sınıf öğretmeninin rehberlikle ilgili  yapabileceği çalışmaları belirten bir plan yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2012, 09:59:27 ÖÖ »
Sanırım dikkatinizden kaçmış yazıda etkinliklerin uygulanmayacağı ancak rehberlik çalışmalarının devam edeceği yazıyor.Ben kendi okulumdaetkinlik dışında o sınıf seviyesine uygun sınıf öğretmeninin rehberlikle ilgili  yapabileceği çalışmaları belirten bir plan yapmayı düşünüyorum.

Zorunlu bir ders saatinin bile bulunmadığı bir sınıf düzeyinde, rehberlik etkinliklerinin de uygulanmamasını öngören bir yazı karşımızda iken hangi rehberlik çalışmasını olmayan ders saatinde sınıf rehber öğretmenlerine uygulatmayı düşünüyorsunuz. Mesela 5/A sınıfının rehber öğretmeni diyelim matematik öğretmeni bu öğretmen arkadaşımız sizin sunduğunuz rehberlik çalışmalarını ne zaman uygulayacak. Rehberlik ders saatleri zorunlu olmadığı dönemlerde rehberlik programı ve etkinlikler de yoktu 2006 yılı öncesi o zaman okullarda haftada bir gün zorunlu olmayan okul idaresinin teklifiyle 1 ders saatinde rehberlik çalışmalarını kendimiz bir plan dahilinde hazırlayıp sınıf öğretmenlerine veriyorduk ve uyguluyorlardı. Şimdiki durum bundan da kötü ders saati yok ve oluşturulması da güç.

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2012, 10:32:12 ÖÖ »
Bende zaten ders saati dışındayapılabilecek çalışmalardan bahsetmiştim.Örneğin 5.sınıflardada sınıf başkanı yada öğrenci temsilcisi seçimleri yapılması gerekiyor.Yada öğrencileri tanımaya yönelik testler uygulamak gerekebilir.Öğretmen bunu ne zaman yapacağa gelince bizler rehber öğretmen olarak öğrencilerle yapacağımız çalışmalarda nasıl ki uygun bir dersten izin alarak yapıyorsak benzer şekilde yapılabilir.Boş dersler olduğu zmanlar değerlendirilebilir.

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2012, 11:12:54 ÖÖ »
Hocam konu için teşekkürler. Gerçekten üzerine düşünülüp konuşulması gereken bir konu.

Genel müdürlüğün yazısı bu konuda yeterli değil. Anı kurtaralım gibi birşey olmuş. Daha ayrıntılı açıklama yapılmalı. Bu konuda bir planlama yaptıklarını düşünüyorum. Ümit ediyorum. Ümit etmek istiyorum  :)

Çünkü aynı sorun 3 yıl sonra bütün ilköğretimde bir soru işareti haline gelecektir. Birşeyi kaldırırken yerine başka birşey koymayı unutmazlar heralde. Unutmamışlardır değil mi :)

Çevrimdışı liman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2012, 11:17:12 ÖÖ »
1.sınıflar için de aynı sıkıntı var

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2012, 13:24:29 ÖS »
5. sınıflar için plan hazırlayan olursa örnek teşkil etmesi açısından bu sayfada bizimle paylaşır ve dökümanı eklerse çok faydalı olur...

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2012, 13:31:45 ÖS »
5.sınıf planını henüz tamamlayamadım ama birinci sınıf için hazırladığımı paylaşıyorum.

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2012, 13:35:30 ÖS »
Düzenlenmemiş dosyayı göndermişim tekrar yolluyorum. s&) s&) s&)

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Eylül 21, 2012, 13:44:02 ÖS »
5. sınıf varsa onu da gönderir misin mine2

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #12 : Eylül 21, 2012, 13:47:09 ÖS »
Henüz tamamlamadım hafta sonu tamamlayabilirsem pazzartesi gönderebilirim

Çevrimdışı Eylül...

• PROFESYONEL YAZAR
  • 'Neşelenir miyiz ki, şans eseri delirsek?'
« Yanıtla #13 : Eylül 21, 2012, 13:54:40 ÖS »
Emeğine sağlık mine hocam. Ancak gelen yazıda ders saatlerine bağlı olmaksızın diyor ya, sınıf öğretmenlerinin bu çalışmaları nasıl karşılayacağını bilemiyorum :) Veliyle yapılacak çalışmaları okul planına aldım zaten, sınıf için plan hazırlamadım  &:

Çevrimdışı liman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Eylül 21, 2012, 13:55:48 ÖS »
5.sınıf planını henüz tamamlayamadım ama birinci sınıf için hazırladığımı paylaşıyorum.

Teşekkürler, fikir vermesi bakımından çok yararlı oldu.

Çevrimdışı gülbahar

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #15 : Eylül 21, 2012, 19:41:20 ÖS »
ben ihl deyim ortaokul olan 2 şubemiz var oralara gideceğim sadece 5 sınıflar var ben ne yapacağım diye düşünüyorum kara kara &:

Çevrimdışı esma50

• Profesyonel
« Yanıtla #16 : Eylül 24, 2012, 14:09:09 ÖS »
5.sınıflar için plan hazırladım (mine2 nin planını biraz değiştirdim)  isteyen arkadaşlar yararlanabilir.

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #17 : Eylül 25, 2012, 11:00:06 ÖÖ »
ismet 50 emeğine sağlık,üzerinde düzenlemeleri tamamlayarak okuluma uyarlamayı düşünüyorum,yalnız çatışma ve akran iletişimi konusunda grup rehberliği yapılması ile ilgili dokümanların varsa paylaşırsan sevinirim.Kolay gelsin.

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #18 : Eylül 25, 2012, 11:49:23 ÖÖ »
ben yapmıycam ya zaten okul rehberlik çerçeve pşanımız var 5. sınıflarda ona dahil ...

Çevrimdışı °•.ℓανιηуα.•°

• içimizden
« Yanıtla #19 : Eylül 25, 2012, 12:14:32 ÖS »
Arkadaşlar ben de 6,7,8. sınıf planlarını ve çerçeve planımı yollamak istiyorum ama nasıl oluyo beceremedim.

yeni konu nasıl açabilirim,bulamadım  &: