Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: İlkokul 1.Sınıflarda Rehberlik Etkinlikleri kalk tı mı?  (Okunma sayısı 4911 defa)

Çevrimdışı orhans42

• Tecrübeli
İlkokul 1.Sınıflarda Rehberlik Etkinlikleri kalk tı mı?
« : Eylül 11, 2012, 16:16:59 ÖS »
http://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2012_09/07031505_rehberlik_prog.pdf

linkteki yazıyı okuyunca  1.ve 5.sınıflarda etkinliklerin uygulanmayacağını diğer sınıflarda aynen uygulanacağı şeklinde anladım.Ama bazı Ramların çerçeve programını inceleyince 1.ve 5. sınıflarda da etkinliklerin plana alındığını gördüm...sizin yorumlarınız neler arkdaşlar???

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Başımız Sağolsun. Rabbim kalanlara sabır versin.
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
Ynt: İlkokul 1.Sınıflarda Rehberlik Etkinlikleri kalk tı mı?
« Yanıtla #1 : Eylül 11, 2012, 16:20:10 ÖS »
Sınıf öğretmenleri bağımsız olarak uyguylayacak olabilir. Özel olarak bir ders verilmeyecek etkinlikleri uygulamak için.

Çevrimiçi aniceman

• Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  • PROFESYONEL YAZAR
    • twitter.com/anicemania
« Yanıtla #2 : Eylül 11, 2012, 18:10:14 ÖS »
uygulama devam edecek ama uygulamalar için özel bi ders saati ayrılmayacak. bunun anlamı teoride uygulanacak, herkes kafasını kuma sokup uygulanmış gibi davranılacak.

Çevrimdışı South Park

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2012, 18:14:30 ÖS »
uygulama devam edecek ama uygulamalar için özel bi ders saati ayrılmayacak. bunun anlamı teoride uygulanacak, herkes kafasını kuma sokup uygulanmış gibi davranılacak.

Güzel özetlemişsiniz hocam, birisi etkinlikleri uygulayın bile dese, insiyatif sınıf öğretmeninde, uygulayan da olur, uygulamayan da, genelde ikincisi olur tabii.

Çevrimdışı orange

• PROFESYONEL YAZAR
  • hayat :)
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2012, 21:18:12 ÖS »

Güzel özetlemişsiniz hocam, birisi etkinlikleri uygulayın bile dese, insiyatif sınıf öğretmeninde, uygulayan da olur, uygulamayan da, genelde ikincisi olur tabii.
rehberlik saati varken bile çoğu öğretmen uygulamıyordu artık uygulanacağını hiç sanmıyorum

Çevrimdışı yellow-blue

• yıldızlar ateş böceği sanılmaktan korkmazlar
  • Tecrübeli
« Yanıtla #5 : Eylül 11, 2012, 22:08:37 ÖS »
Bildiğim kadarıyla 1. ve 5. sınıflar için bir rehberlik saati olmayacak fakat ramın hazırladığı çerçeve programında 1. ve 5. sınıflar için de rehberlik kazanımları var. ben de şaşırmış durumdayım okul müdürüne sordum o da yapalım dedi yani ben hazırlaycağız ve uygulaması öğretmenlere kalacak tabii onlar da fırsat bulup rehberliği dikkate alıp uygularlarsa.... net bir anlamadım ben bu durumdan resmi yazıdan da hazırlanması gerektiğini anladım...

Çevrimiçi aniceman

• Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  • PROFESYONEL YAZAR
    • twitter.com/anicemania
« Yanıtla #6 : Eylül 11, 2012, 23:02:30 ÖS »
deli olmamak elde değil. hadi etkinliklere en kötü haliyle kalktığı için sevindik diyelim. iyi de bi çok branş öğretmeni 2 saat gibi komik saatlerle derslerine giriyor sınıfların ve kendilerine sınıf rehber öğretmenliği verilirse bi 3. saat ekleniyor programına. şimdi ne o öğretmen o 2 saatinde ilgilenir dersi dışında bişeylerle, ne de o öğrenciler o öğretmeni benimser sınıf öğretmenleri diye. bi çok ilde de gördüm tenefüs saatleri bile 5 dklara çekilmiş. neyin kafasındalar yukardakiler aklım almıyor.
olmayan zamanda dedikleri şeylerin olması için tüm okullarda tam gün eğitime geçilmiş olsun ki, öğretmen (o da belki) derslerden sonra bi 5-10 dk sınıfı ile ilgilensin. ben psikolojik danışman olarak inanamıyorum ki, hazırlanacak plana sınıf öğretmenlerinin inanmasını sağlayayım!

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
« Yanıtla #7 : Eylül 12, 2012, 11:46:12 ÖÖ »
bazı RAM lar rehberlik çerçeve planlarını rehberlik ve sosyal kulüp saatleri belli olmadan yayınlamıştı. tekrardan güncel bi plan hazırlayıp sunabilirler belki bu dediğim RAM lar... 1. ve 5. sınıflarda rehberlik saatleri yok diğerlerinde devam ediyor. bir de arkadaşlar  ve ilkokul ve ortaokul seviyesinde yine bir hafta rehberlik bir hafta sosyal kulüp değil mi ?

Çevrimdışı Eylül...

• PROFESYONEL YAZAR
  • 'Neşelenir miyiz ki, şans eseri delirsek?'
« Yanıtla #8 : Eylül 12, 2012, 14:37:26 ÖS »
Biz bugün öyle planladık, yani bir hafta rehberlik bir hafta sosyal kulüp. Eski sistem devam edecek 2,3,4,6,7,8'lerde. Bizde 5 yok ama 5 olanlar 15 günde bir sadece sosyal kulüplere mi katılacak, katılmayacak mı  &;

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2012, 15:28:56 ÖS »

5' te ve 1' de ne sosyal kulüp var ne de rehberlik. Kademeli olarak kalkacak artık. Rehberlik eskidi çünkü :)

Burda bi arkadaş söylemişti kim hatırlamıyorum, rehberlik mebe 1 beden büyük diye. Bu arkadaşı tebrik ve teşekkür ediyorum, sesini duymuşlar, yaptığı yanlışlığı düzeltiyolar sonunda  ;D
O saatlerde 5ler ne yapacaklar sorusu gündeme geliyor, sınıfı olmayan branşçı arkadaş varsa ona ders koyarlar yoksa da zoraki katılacaklar, belki de 1 saat erken çıkarlar 5ler o saatlerde  ::)

Çevrimdışı anjell

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 12, 2012, 18:00:02 ÖS »
yarın toplantı yapacağız.kafam çok karışıktı şimdi yorumları okudum, hala da karışık. bi de şoyle bi talihsizlik var, bazı oğretmen arkadaşlar ciddi anlamda en ufak açığımızı ararken! şimdi bu durumu gel de izah et :/   
arkadaşlar toplantısında mantıklı şeyler soyleyen ve okul personelini ikna eden biri varsa paylaşsın lütfen:)

Çevrimdışı orhans42

• Tecrübeli
« Yanıtla #11 : Eylül 12, 2012, 20:30:27 ÖS »
arkadaşlar teşekkürler yorumlarınız için...şimdi birkaç RAM ın çerçeve planına daha baktım(Yeni düzenlenmiş) 1.ve 5.sınıfların etkinliklerini boş bırakmışlar...

Çevrimdışı poyrazzz

• içimizden
« Yanıtla #12 : Eylül 12, 2012, 22:28:51 ÖS »
Benim okulum ilkokul oldu.. 5. sınıflar zaten yok bu sene bu konuda sıkıntı yok. Ama 1. sınıf kademesi var ( fazlasıyla hemde ) :o  Peki 2-3-4-6-7-8 ok bu sınıf seviyelerine planlarken ben rehberlik programını 1. sınıfları katmayacak mıyım???

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
« Yanıtla #13 : Eylül 13, 2012, 22:34:25 ÖS »
5. sınıf rehber öğretmenliğini kimse almak ıstemıyor ( rehberlik saati ve dolayısıyla ekders ücretı olmadığından)
toplantıda bu sorunlar yaşanmaya başlandı ki okul öğretmenler kurulu toplantısını yapmayan arkadaşlar da yaptıgında muhtemelen bu sıkıntılar yaşanacak. gerçi bu konuda bizi bağlayan bişey yok ama bize de şöyle bi sıkıntısı var: biz rehberlik etkinliklerini, envanter ve testlerı vs ne ara uygulayacagız dıyorlar. dersımızı yetiştirip zaman artıramıyoruz kı derslerımızde yapalım vs dıyolar.
dıyolar da dıyolar...
kademeli olarak 3 yıl içinde rehberlik saatlerının kalkacagı ve sadece 8. sınıflarda rehberlik ve karıyer planlama dersı olacagı söylenıyor. arkadaşım eger böyle olacaksa uzatmanın da bı manası yok bu sene kalksaydı hepsnden bizde bu rehberlik ve karıyer planlama derslerıne girseydık şu sınıf rehber öğretmenlıgı vs olayları da bıtseydı daha ıyıydı...

Çevrimdışı El!f

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Eylül 13, 2012, 22:49:18 ÖS »
rehberlik saatlerinin kalkması iyi olmuş bence, özellikle ilköğretimde çok verimsiz oluyor, keşke her okulun imkanı olsa da rehberlik, rehber öğretmenler tarafından seminer şeklinde olsa, sınıf rehber öğretmenleri rehberlik saatlerini verimli geçiremedikleri gibi bir de evrak işleriyle uğraşıyor, uğraştırıyor, rehberlik etkinliklerinin verimliliği ise tartışılır, rehberlik etkinlikleri nasıl verimli olur bununla ilgili çalışmalar olsa da, ne rehber öğretmen ne de sınıf rehber öğretmenleri ne yapacam, nasıl yapacam derdine düşmese

Çevrimdışı El!f

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #15 : Eylül 13, 2012, 22:56:41 ÖS »
ne çok olsa olsa yazmışım, inşallah en iyisi olur :)

Çevrimdışı senemu

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Eylül 13, 2012, 23:32:30 ÖS »
benim anlamadığım norml ders saatlerınde uygulanmayacaksa rehberlik dersi ne zaman yapılacak

Çevrimdışı El!f

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #17 : Eylül 13, 2012, 23:40:40 ÖS »
benim anlamadığım norml ders saatlerınde uygulanmayacaksa rehberlik dersi ne zaman yapılacak
sınıf öğretmeni dersinden zaman arttırırsa yapacak-mış :)

Çevrimdışı Eylül...

• PROFESYONEL YAZAR
  • 'Neşelenir miyiz ki, şans eseri delirsek?'
« Yanıtla #18 : Eylül 14, 2012, 09:28:24 ÖÖ »
sınıf öğretmeni dersinden zaman arttırırsa yapacak-mış :)
-mış evet :)

Çevrimdışı fener

• içimizden
« Yanıtla #19 : Eylül 15, 2012, 04:19:12 ÖÖ »
1.ve 5.sınıflarda rehberlik saati kalkıyor ancak rehberlik çalışmaları tabiiki devam etmesi lazım.Yani öğrencinin 1.ve5.sınıflarda rehberlik gereksinimi yok demek anlamına gelir ki bu  mantıksız.Sanırım yapılmak istenen ya öğretmenleri rehberlik uygulaması konusunda sınırlandırmamak ve özgür bırakmak,ya da rehberlik etkinliklerinin uygulamasını rehber öğretmenlere vermek.Belki de bir süre sonra rehber öğretmenler okulda bir sınıftan diğer sınıfa girerek  sınıf öğretmenlerinin yapması gereken etkinlikleri okul genelinde yapacaklar gibime geliyor...ne dersiniz uygun mu?yorumlarınızı bekliyorum.