Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) İÇİN REHBERLİK PANOSU OLUŞTURMA.......  (Okunma sayısı 9756 defa)

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
ARKADAŞLAR BİLDİĞİNİZ GİBİ KUTLU DOĞUM AYINDAYIZ...... BU  AYA  UYGUN REHBERLİK PANOSU HAZIRLAMAK İSTİYORUM..... ÖNERİ VE  PAYLAŞIMLARINIZI  BEKLİYORUM SAYGILARIMLA y+)

Çevrimdışı metafor

• PROFESYONEL YAZAR
  • insanların arasında da yalnızdır insan.
Ynt: PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) İÇİN REHBERLİK PANOSU OLUŞTURMA.......
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2012, 09:34:08 ÖÖ »
Çok güzel bir fikir bu abdul hocam. %& %&  bende de şimşekler çaktı. y&+ y&+
neler koyabiliriz bir araştırma yapalım. sonra buradan paylaşalım.
Arkadaşların da önerileri ile zenginleşecektir panolarımız.
ben yetiştirebilirsem bugün yaparım haftaya kalırsa yatar...
Biraz araştıralım bakalım neler çıkacak ortaya...

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2012, 10:02:30 ÖÖ »
hocam   size  tavsiyem  kesinlikle rehberliks ervisi olarak yarışma düzenleyin....  mesela  efendimize  mektup şiir yarışması salavat yarışması gibi.... ayrıca   efendimizin kısa  özet   hayatı olan  bir yazı  panoya iliştirin çünkü çoğu öğrencimiz efendimizin hayatında önemli noktalardan haberi yok... ben biraz     kaynak buldum...   şimdi paylaşacağım...

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2012, 10:11:18 ÖÖ »
RESÛLULLAH’A MEKTUP

[font=comic sans  ms]Muhammed’e mektup yazdım dostlarım[/font]
Salat meleğiyle elden yolladım
Kalemim gözyaşı, kağıdım hicran
Gönüldeki gizli yoldan yolladım
Herkesin dünyada var ya yari
Ben de sana meftun ezelden beri
Diyorlar Muhammed Resûl’ün teri
Yürekteki kızıl gülden yolladım
                                                                  Ayşe ÇAKIR (Emek. Edb. Öğr.)

Allah’ın selamı üzerine olsun YA RESÛLULLAH. Sana aşık olanların, sana aşkla yananların sevdası var yüreğimde. Her birinin gözlerinde Mekke, her birinin yüreğinde SEN…

Yoksun kaldık Ya Resûlallah, senden ve senin gül yüzlü cemâlinden. Sen gelince aklıma, tüm güzellikler yığılıverir önüme. Unuturum yanlışları hemen. Yağmur serinliği dolar içime, dertlerime merhem olur sevgin…

Gelişinle başladı kardeşlik, gelişinle bitti huzursuzluklar. Sen " EMİNSİN " Ya Resûlallah!  İsmin "Muhammed’ül Emin"; yani güvenilir insan, dosdoğru insan… Senden öğrendim dostluğu, kardeşliği, kulluğu, senden öğrendim duayı, merhameti, senden öğrendim öğrenmeyi ve yine senden öğrendim, şu evrenin, muhteşem kainatın basit bir tesadüften oluşmadığını. "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" sözün, seni anlatmaya yeter, değil mi Efendim! Merhamet sahibiydin sen, mütevaziydin. Yolda yürürken üzerine kasten dökülen külün, hesabını bile sormayandın. Aksine dökülmediği bir gün; "Bu gün üzerime kül dökmediniz, bir rahatsızlığınız mı var! Yardımcı olabilir miyim!" diyecek kadar incelik gösterdin.

Ne çekmiştin Ebu Leheb’den, Ebu Cehil’den; ama sendin onlara sabreden, tatlı dilini onlara karşı bile kullanandın. Ne işkenceler çekmiştin bizim için, ümmetin için… Dikenler üstünde yürüyen, aç kalıp karnına taş bağlayandın… Rabbin sormuştu sana "Melek bir peygamber mi, yoksa  kul bir peygamber mi olmak istersin diye. Sen Melek bir peygamber  olmayı kabul edebilirdin; ama etmedin Ya Resûlallah, bizi kabul ettin, hep göz yaşı  döktün bizim için… bizlere olan sevgin uğruna katlandın işkencelere…!

Ve sen gittin… Öyle bir gidişle gittin ki, ardında göz yaşlarıyla dolu gözler bıraktın, günler aya, aylar senelere dönüştü yokluğunda! ama sen bırakmazsın bizleri, sen sadıksın Ya RESÛLALLAH !

Utanıyorum! Adını koruyamadığım, seni savunamadığım için! Utanıyorum! Ama bende ne Ebu Bekir’in dostluğu, sadakati, ne Bilal’in sabrı, ne de Nesibe’nin cesareti var. Ömer kadar adilde olamıyorum… Senin yolunda taş taşımak isterdim ben de. Ama şimdi gül dikmek istiyorum gönüllere…

Milyonlarca Salat-ü Selam feda olsun sana, kalemim sana feda olsun Ya Resûlallah! Efendim duyar mısın sesimizi! Sevgili, sen aşk ikliminde sultan, mehtapta dolunay, biz ise senin bir bakışına dilenci! Boş geçmezsin değil mi Efendim! Sana muhtacız, senin bir bakışına muhtacız!  

Rukiye ARSLAN
                                                                                                Ayancık Anadolu Lisesi
                                                                                                            (11.Mayıs.2004) P,)

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2012, 10:15:43 ÖÖ »

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2012, 10:16:31 ÖÖ »

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2012, 10:26:02 ÖÖ »

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2012, 10:27:39 ÖÖ »

Çevrimdışı BoyunEgme

• Profesyonel
  • sıradanlık yegane günahtır...
« Yanıtla #8 : Nisan 20, 2012, 10:28:35 ÖÖ »
arkadaşlar kusura bakmayın ama okulda hele ki rehberlik servisinde bu gibi paylaşımlarda bulunulursa tarafsızlık, objektiflik ilkeleri bundan zarar görmez mi. zaten okullarda bunlarla ilgili etkinlik vs. yapılıyor bir de rehberlik servisine ne gerek var ki zaten bu işi rehberlik servisinin yapması bence yanlıştır...

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #9 : Nisan 20, 2012, 10:29:37 ÖÖ »

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2012, 10:34:18 ÖÖ »
resmi olarak hiç bir mahsuru yok......hocam ... okullara yazı geliyor bu konu ile  ilgili zaten.... sizce yanlış  bence  çok doğru harekettir  şuanda okulumda yarışmaya katılmak için mükemmel bir rüzgar var.. saygılarımla

Çevrimdışı BoyunEgme

• Profesyonel
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2012, 10:40:18 ÖÖ »
yarışma için bir rüzgar olduğuna eminim.. resmi olarakta mahsuru olmadığını biliyorum... benim dediğim şey bir kere daha okursanız bunların dışındaydı mesleki anlamda benim sorum ETİK yani... bu olaydan sonra tarafsızlık ilkesi açısından bir sıkıntı yaşamaz mısınız sizce?? burada senin fikrin kendine benimki kendime diye bir durum söz konusu değildir.. mesleki etik açıdan değerlendirir misiniz??

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2012, 10:46:45 ÖÖ »
hocam ben bu konuda  etik olamıyorum kusura bakmayın saygılarımla &:

Çevrimdışı BoyunEgme

• Profesyonel
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2012, 10:49:40 ÖÖ »
konuya göre etik olunmaz zaten... ETİK sindir yada değilsindir....  bu yorumundan sonra zaten söylenecek bir söz kalmamıştır... kusura bakma ben sana saygı duyamıyorum "bu konuda"...

Çevrimdışı abdul_61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2012, 10:55:15 ÖÖ »
her psk danışmanın kendine göre   uygulamaları etkinlikleri   vardır  ben  yine size sizin görüşünüzde  hak veriyorum ... ama şahsım olarak şuan mükemmel bir vicdani rahatlı ve mutluluk var.... buna  kara  bir su dökmeye çalışmayın.....   bana saygı duymanızı beklemiyorum   daha yorum yapmayalım ki bu güzel konu kirlenmesi  .....  selamlar

Çevrimdışı alidalg

• içimizden
« Yanıtla #15 : Nisan 20, 2012, 11:00:56 ÖÖ »
eğer okulunuzda kutlu doğum haftası için etkinlik yapacaksanız diğer dinler için önemli olan günlerde de etkinlik yapmalısınızki etik açıdan bir sorun çıkmasın. ya da bu konularda hiçbir etkinlik yapmamak gerekiyor. ,>

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
« Yanıtla #16 : Nisan 20, 2012, 11:01:01 ÖÖ »
konuya göre etik olunmaz zaten... ETİK sindir yada değilsindir....  bu yorumundan sonra zaten söylenecek bir söz kalmamıştır... kusura bakma ben sana saygı duyamıyorum "bu konuda"...

hocam taraf olma durumu yok bu durumda. çünkü okulda iki taraf yok. tamamı müslüman olan öğrencilere peygamber efendimizi anlatmak bu yüzden taraf olmak anlamına gelmez bence. ayrıca her şeyi bir kenara bırakalım. darwinin teorilerini okullarda anlatmak kimse tarafından eleştirilmezken, ya da yunan tanrı ve tanrıçalarını anlatmak taraf olmak olmazken, hocamın girişimi nasıl taraf olmak olabilir?

Çevrimdışı BoyunEgme

• Profesyonel
« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2012, 11:16:26 ÖÖ »
cevap vermeyi ben de istemiyorum... lakin Etik ilkeleri "kara bir su", bunu hatırlatmamı da "dökmek" olarak adlandırarak nereye varmak istediğinizi anlamadım... tabiki herkesin kendine göre uygulamaları var. ama her meslekte olduğu gibi bizlerin de defalarca söylediğim gibi ilkelerimiz var. bizler bu ilkelerden güç alarak bu mesleği yürütüyoruz ve çalışmalarımızı da bu çerçeve içinde yapıyoruz, yapmalıyız.. benim sorunum bu...

Çevrimdışı BoyunEgme

• Profesyonel
« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2012, 11:26:37 ÖÖ »

hocam taraf olma durumu yok bu durumda. çünkü okulda iki taraf yok. tamamı müslüman olan öğrencilere peygamber efendimizi anlatmak bu yüzden taraf olmak anlamına gelmez bence. ayrıca her şeyi bir kenara bırakalım. darwinin teorilerini okullarda anlatmak kimse tarafından eleştirilmezken, ya da yunan tanrı ve tanrıçalarını anlatmak taraf olmak olmazken, hocamın girişimi nasıl taraf olmak olabilir?

1. okuldaki herkesin müslüman olduğu kanısına nasıl vardınız anlamadım.
2. doğar doğmaz annesi babası tarafından kimliğine müslüman yazılması o kişinin müslüman olduğunu göstermez.
3. ki sizin okuldaki herkesin müslüman olduğunu bilmeniz kadar emin olmasam da içlerinde bu konulara kendini yakın hissetmeyenler vardır.
4. bu türdeki öğrenciler kafasında rehber öğretmen nasıl tezahür eder ve bu öğrenciler rehber öğretmeni nasıl algılar ve gidip nasıl bir şeyler anlatabilirler.
5. okullardaki din konusu ayrı bir konudur ayrı bir platform kurarlarsa moderatörlerimiz orada tartışırız (darwin muhabbeti için diyorum)
6. arkadaşımız bu konuda etik olamayacağını söyledi farkettiniz mi??!!

Çevrimdışı aysenuriz

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Nisan 20, 2012, 11:39:22 ÖÖ »
Böyle bir pano düzenlemenin yada yarışma düzenlemenin yanlış olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta gönüllülük esas.Öğrenciler isterlerse yarışmaya katılırlar isterlerse panoyu okurlar zorlama yok.Zorlama olmadığı içinde etik bir sorun oluşacağına inanmıyorum.Öğrencilere zarar verecek bir konuda değil.Bence güzel bir çalışma olur P,)