Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: öss nin açılımı  (Okunma sayısı 2184 defa)

Çevrimdışı suat_40

• Tecrübeli
  • psikolojik danışman
öss nin açılımı
« : Ocak 24, 2012, 18:59:48 ÖS »
Ö.S.S

Her gün  bir özlü söz: “Burdan sınava katılacak yarışmacı arkadaşlara tavsiyem baştan sivri sinek olmayı kabul edip sonra ezildik diye vızzıklamasınlar”

Şimdi Öss başlıklı bir yazı görünce bizim milletin aklına hemen “ öss yi kazanmanın 6 altın kuralı, 742094820 yolu,  Öss de puanlar düşüyor, son dakika: sınav sistemi yine değişti, Öss kalkıyor, cemaat sınav soruları için kamp hazırlıklarına sabah namazı ile başladı” şeklinde  başlıklar geliyor.Korkmayın bu öyle bi yazı değil. Sadece kendimce bu sınavı, bu sınavın mantığını, felsefesini, türevini, integralini  yorumlamaya çalışcam. İlk önce isterseniz Ö.S.S nin açılımından başlayalım.

Resmi açılımı: ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI

Halk arasında: ÖĞRENCİYİ SIKINTIYA SOKMA

Her şey 4 yıl önce başladı. Ne oldum demeye kalmadan bir anda kendimi bu yarışın içinde düz koşu yaparken buldum. Sağıma soluma bakıyorum her yerde bir panik, söylenti, müthiş bir bilgi kirliliği hakim. “biliyor musun bu sınavı kazanamayan şapa oturuyormuş, dershaneye gitmezsen kazanamazsın, günde 1423 soru çözmeyince kazanamıyormuşsun, okulun son günlerinde 1 aylık raporun yoksa  kazanman imkansız, fem dershanesine gidersen askeriye işi yanar, türevi yazın hallet yoksa mat 2 yi unut,  edebiyat roman isimlerini bismiallühümme şeklinde kodlayınca unutmazsın,   sınava girmeden önce son kez tuvalate girdiğin zaman gözlerini kapa 10dan geriye doğru say ve kendini hayatın akışına bıraakk vs, vs” şeklinde yüzlerce safsata hakimdi.

O yıllar ergenliğin en haşarı olduğu yıllardı. Dünya yeni yeni renkli hale gelmeye başlıyor, aşkı da, sevgiyide ilk defa tadarken, güzeli de çirkini de yeni yeni görüyordum.doğru nedir, yanlış nedir bilmeyen bir çocukken artık dünyanın doğru yanlış üzerine kurulu olduğunu öğreniyordum. Bir tarafımda, geleceğe yönelik tertemiz  içinde her çeşit rengi barındıran hayallerim varken, öbür tarafımda kesin bir siyaha beyaza boyanmış dünya vardı. İşte Ö.S.S bu dünyanın ta kendisiydi.

Zannediyordum ki bu sınavı kazanınca her şey eskisi gibi olacak  ben kaldığım yerden hayal kurmaya devam edicem. Dünya eskisi gibi rengarenk olucak. Bunun da bir hayal olduğunu görmek için uzun zamana gerek yoktu. Dünya tek bir renge boyandı artık. Siyaha.

Yani Ö.S.S  benim için bir son, aynı zamandan bir başlangıç oldu.Sondu çünkü  çocukluğumun kapıları bir daha açılmamak üzere kapanmıştı,20sinden sonra  hayal kurmanın çocukluğundan sana yadigar kalan tek şey olduğunu öğretmişti. Yeni bir başlangıçtı çünkü siyahın bütün renkleri kapatabildiğini öğretiyordu.

Bilader çok zordu ya. Kendimle ilgili bildiğim en kötü şeylerden biri neyden korksam başıma geldiği gerçeğiydi. ÖSS  de öyle oldu. Hani tabirici caizse hayvanlar gibi aşık olduğun  kibarlaşmış haliyle öl dese kendini b.k yoluna atacağın bir kızı düşün. Sırf sana karşı yüzünde bir tebessüm olması umuduyla okul çıkışında soğukta it gibi titreyerek “yarın görüşürüz” diyebilmek için erkenden okul kapısının önüne gelip dakikalarca bekleyip yüz kişinin suratına bakıpta “ ulan bu da değilmiş” diyerek kızı kaçırmanın üzüntüsü ile gece boyu hayıflanırsın ya  onun gibi bir şey işte. Olmadı usta, hayat bize tebessüm etmedi.o kadar bekledim gülmedi bi türlü.sadece “belki sonra” deyip başından savdı.

İstediğim yeri kazanamadım.olmadı. asıl her şeyden bundan sonra başlıyormuş meğerse. Her ne kadar ailem bana her durumda sonsuz destek versede onların üzüntüsünü anlayabiliyordum. Onları gururlandırmak yerine üzmenin vebalini halen üzerimde taşırım.o kadar ağır bi yük ki sırtıma yapıştı artık. İnsanların sana olan güveninin sarsılması, başarısızlık eksiklik duygusu,  kendini gösterememiş olmanın yarattığı üzüntü, belki de en kötüsü hayallerinin arasına çocukluğunu sıkıştırıp onlara veda etmek….

Hani bir laf var ya “hayallerinizin peşinden gidin” derler hep. “Yılmayın yorulmayın hiçbir şeyin sizi bıktırmasına izin vermeyin mutlaka ulaşacaksınız ulaşamasanız da bu uğurda ölmüş olursunuz”  lan dingil, bedir meydan savaşında hz. Peygamber ile birlikte kafirlere karşı harbe mi gidiyorsun….

Hepsi yalan olm. Bak gel sen şu güzel kardeşinin sesine kulak ver: “iki kişinin bildiği sır değildir” diyordu ya hani üstat,  bide g.o.r.a filmindeki” güç içinde…” özdeyişi vardı hani…
İşte bu her şeyi özetliyor aslında.şimdilik size ev ödevi olsun bu  başka bi yazıda ele alıcam bu konuyu.

Artık devir değişti tabi. Şimdiki safsatalar daha ilginç bizim zamanımızda cem uzan vardı. Geyikler de onun üstünden yapılırdı hali ile. “hamilelik 3 aya incek, şehrazat 1 tl olcak” falan. Tabi bizim zamanımızda soru çalındı muhabbeti dönmezdi. Şimdi ki geyikler onun üzerine.
“ cemaatin yapmış olduğu deneme sınavının soruları çalındı,  cemaat sözcüsü selim Abi soruları cübbeli Ahmet hocanın önderi olduğu İsmail ağa cemaatinin çaldığından şüphelendiklerini söyledi,  polislik sınavına hazırlanan öğrenciler cemaatin düzenlemiş olduğu kampa katılarak, kıldıkları sabah namazından sonra, sınava düz koşu yaparak çalışmaya devam etti,  zaman gazetesi yaptığı açıklamada kpss sorularının sınav tarihinden önce  gazetede yayınlacağını bildirdi”….

Analize devam….
 İşte böyle buhranların yaşandığı bir dönemden geçtim.eminim bir çok arkadaşımda benzer şeyler yaşamışlardır. Şimdi sırada kpss var. Geriye dönüp iki sınavıda karşılaştırıyorum daha doğrusu iki sınav öncesi suat denilen zatı. Geçen üç senede ben de neler değişti diye: kirlendiğimi hissediyorum. Hayallerimin bile artık kirlendiğini. En büyük hayalinin her zaman en kötü bir durumda bile temiz kalmak olan birini düşünün. Size iliklerine kadar kirlendiğini söylüyor. Bunun yaratacağı yıkım sizce ölümden başka ne olabilir? 

“ tek gerçek ölüm Polat alemdar” ….
Kurtlar vadisi izleyerek büyümüş bir nesile mensup olmamdan dolayı bazı şeyler ben ölene kadar aklımdan çıkmayacak bu söz gibi.
Gerçekten de öyle kesinliği olan tek şey ölüm…bunu bildiğim için, artık bunun farkına vardığım için yaşıyorum bunca kirlenmişliğe rağmen…

Neyse farkındayım çok felsefe yaptık sıkıldınız da bi 5 dk sigara molası usta… sigara kullanmayanlar için dev bir hizmet :

Megastar Tarkan: ÖLÜRÜM SANA….LOFT un katkılarıyla…

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız

Toparlayıp bitiriyorum hocam….

1.5 sene sonra kpss ye gircem Allah izin verirse. Kpss de tıpkı öss gibi bana doğru yaklaşırken beraberinde yine bir ton sıkıntı stres getiriyor. Öss giderken benden dediğim gibi çocukluğumu, hayallerimi henüz yeşermemiş umutlarımı çaldı götürdü. En çok merak ettiğim şey acaba kpss nin benden  alıp götüreceği bir şeyler kaldı mı hala içimde, hala temiz kalmayı başarmış bi  şeyleri? İnanın ben de bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa hala gökyüzüne bakıp yıldızları saymaya çalışıyorsa insan ya da umutla bir yıldızın kaymasını bekleyip tuttuğu dileğin gerçekleşmesini umuyorsa hala dünyası siyaha boyanmamıştır.

Selametleee…..   

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
Ynt: öss nin açılımı
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2012, 10:37:56 ÖÖ »
Teşekkürler. Duygularını açıkyüreklilikle dile getirdiğin için.
İnan birçok insan bunu beceremiyor. Özellikle ülkemizde.

Çok üzücü. Üzücü olan yazdıkların değil ama. Üzüldüğüm hayatın bir fabrika gibi herkesi aynı aşamalardan geçirmesi. Herkesi aynı şeye katlanmaya zorlanması. Gerçi konu öss ama irdeledikçe hayatı sorgulamışsın. Ben de farklı bir pencereden bakmaya çalışayım.
Acaba insanlardan alan sınavlar mı, yoksa hayatın bizzat kendisi mi? Sınavlar hayatın kullandığı bir araç mı yoksa.
Belki bizim dönemimizde çok önemli değildi ama şu anda çığ gibi büyüyen bis SBS gerçeği var. Hayat SBS'yi kullanarak insandan çocukluğunu çalıyor. 4. sınıfta dersaneye başlayıp da, mahalle aralarında oynadığımız oyunları oynayamadan büyüyen çocuk sayısı gün geçtikçe artıyor. Tam kurtuldum diyorsun önünde kocaman bir ÖSYS seti. Meğerse bizim tanıdığımız cin ali o kadar iyi biri değilmiş. Bununla bitse iyi. Hayatın sürprizleri bitmek bilmiyor. KPSS ne alacak demişsin. O da tıpkı diğerleri gibi içinde bulunduğun dönemi alacak senden. Gençliğini...
Alış-Veriş...
Hayat hep mi bizden alıyor, hiç mi birşey vermiyor. Cevabını vermişsin zaten. Bütün renklerimizi alıp tek renk veriyor. Siyah. Çok doğru söylemişsin. Kim karlı bu alış-verişten belli değil.
Yalnız şurda bir görüş ayrılığına düşebiliriz. Ben hayatın tüm siyahlarını zihnimize verdiğine inanıyorum. İster sınavlar, ister engeller ne olursa olsun gönderdiği kara okların kalbimize isabet etmediğini düşünüyorum. Demişsin ya temiz kalmış birşeyler kaldı mı diye. Aksine ben içinde kirlenen hiçbirşeyin olmadığına inanıyorum.
Ve umut. Her ne kadar başın öne eğik de olsa, bir gözün sana bile çaktırmadan hala yukarı bakar ve acaba bir yıldız kayacak mı diye umar...

Çevrimdışı suat_40

• Tecrübeli
  • psikolojik danışman
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2012, 12:52:43 ÖS »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
Teşekkürler. Duygularını açıkyüreklilikle dile getirdiğin için.
İnan birçok insan bunu beceremiyor. Özellikle ülkemizde.

Çok üzücü. Üzücü olan yazdıkların değil ama. Üzüldüğüm hayatın bir fabrika gibi herkesi aynı aşamalardan geçirmesi. Herkesi aynı şeye katlanmaya zorlanması. Gerçi konu öss ama irdeledikçe hayatı sorgulamışsın. Ben de farklı bir pencereden bakmaya çalışayım.
Acaba insanlardan alan sınavlar mı, yoksa hayatın bizzat kendisi mi? Sınavlar hayatın kullandığı bir araç mı yoksa.
Belki bizim dönemimizde çok önemli değildi ama şu anda çığ gibi büyüyen bis SBS gerçeği var. Hayat SBS'yi kullanarak insandan çocukluğunu çalıyor. 4. sınıfta dersaneye başlayıp da, mahalle aralarında oynadığımız oyunları oynayamadan büyüyen çocuk sayısı gün geçtikçe artıyor. Tam kurtuldum diyorsun önünde kocaman bir ÖSYS seti. Meğerse bizim tanıdığımız cin ali o kadar iyi biri değilmiş. Bununla bitse iyi. Hayatın sürprizleri bitmek bilmiyor. KPSS ne alacak demişsin. O da tıpkı diğerleri gibi içinde bulunduğun dönemi alacak senden. Gençliğini...
Alış-Veriş...
Hayat hep mi bizden alıyor, hiç mi birşey vermiyor. Cevabını vermişsin zaten. Bütün renklerimizi alıp tek renk veriyor. Siyah. Çok doğru söylemişsin. Kim karlı bu alış-verişten belli değil.
Yalnız şurda bir görüş ayrılığına düşebiliriz. Ben hayatın tüm siyahlarını zihnimize verdiğine inanıyorum. İster sınavlar, ister engeller ne olursa olsun gönderdiği kara okların kalbimize isabet etmediğini düşünüyorum. Demişsin ya temiz kalmış birşeyler kaldı mı diye. Aksine ben içinde kirlenen hiçbirşeyin olmadığına inanıyorum.
Ve umut. Her ne kadar başın öne eğik de olsa, bir gözün sana bile çaktırmadan hala yukarı bakar ve acaba bir yıldız kayacak mı diye umar...
Dediklerinizde çok haklısınız ve  yorumunuz için de çok teşekkür ederim.  Hayatımız boyunca öss gibi pek çok dönüm noktaları var. Öss de sadece bunlardan biri. Hayat bazen insana farklı fırsatlarda sunar. Ancak benim demek istediğim şuydu:  hayatımdaki  ilk dönüm noktasında başarıyı değilde başarısızlığı yaşamam benim için çok büyük bir yıkımdı. Tekrar teşekkür ederim güzel yorumunuz için

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2012, 21:26:21 ÖS »
Rica ederim. Asıl duygularınızı paylaştığınız için de ben teşekkür ederim.  İlk yıl ben de kazanamamıştım. Ama hiç üzülmedim desem yeridir. Bu nedenle sizi anlamakta güçlük çekmiş olabilirim. Bunun için özür dilerim...