Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: bir rehber öğretmen olarak okulda oluşturmamız gereken kurullar ve komisyonlar??  (Okunma sayısı 1581 defa)

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
mrb bir rehber öğretmen olarak okulda oluşturmamız gereken kurullar ve komisyonlar hangileridir.? ilköğretim için özellikle. ben rehberlik hizmetleri yürütme kurulunu, bep kurulunu, psikososyal müdahale ekibini kurdum. bunlardan başka hangileri var?

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
Bunlarda biz üyeyiz. Kuracak olan idare. Yani bizim kurmamız gereken bir kurul yok esasen ben öyle biliyorum. Ama bunları kurup idame ettrmek bizim görevimizmiş gibi lanse ediliyor.

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
Şiddet ve krize müdahale kurulu da var, demokrasi eğitimi ve öğrenci meclisi de var, ogye ve öğrenci davranışlarını değerlendirme kurullarının da doğal üyesiyiz, yalnız bu kurulları biz mi oluşturuyoruz ki? Aktif görev aldığımız kurullar hangisi olsa soru daha doğru olur gibime geldi nacizane :)

Çevrimdışı liman

• PROFESYONEL YAZAR
bu kurul,komisyon,rapor,plan derken kağıtlar arasında boğuldum yani :(

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
hocam bizim kurmakla sorumlu olduklarımızı diyeyim ozaman. ogye, tky gibi onlara doğal üyeyiz zaten ne bileyim içim rahat değil...ve her gün binlerce kağıt rapor vss arasında boğuluyorum..

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
İşin özü, biz kurul komisyon kurma sorumluluğumuz yok.
Arkadaşlarında altını çizdiği gibi biz doğal uyeleriyiz.

Ama uygulama gelirsek bunu kurmak hep bize düşüyor.

Kendimi resmi olarak olmasada vicdani sorumlu gördüğüm iki komisyon var.
BiriPDR diğeri Şiddet ile ilgili.

Çevrimdışı neyneva

• PROFESYONEL YAZAR
hım. tşkler hocam. şiddet önleme kurulu derken krize müdahale kurulu mu yoksa psikosoyal müdahale kurulu mu. bu ikisi aynı şeyler değil mi?

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Krize müdahale farklı
Şİddetti önlemede hetürlü çalışma var.
Tabi çalışmaların diğer ortaklara (İdare, öğretmenlere) düşen kısımlar var.
Örneğin beden eğitimi futbol turnuvası düzenlemesi biyoloji öğretmeninin zararlı alışkanlık konusunda bilgilendirme çalışması vs.
Şİddeti öneleme ve PDR komisyonu bunların dışındaki komisyonlar bana sorulduğunda ben rahatlıkla derim ki
"Şİddeti öneleme ve PDR komisyonu mevzuata göre benim sorumluluğumda olmadığı halde ben yaptım.
Bi zahmette başkaları diğer komisyonların ucundan tutuversinler."
derim

Çevrimdışı serra

• içimizden
Biz söylenen kurullarda üyeyiz sorumluluklarımız var  ama RAM dan bile bize soruyorlar kurulu kurdunuzmu ?

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
İlkokul ve ortaokulda çalışan rehber öğretmen arkadaşlar ben derim ki insanın görev yaptığı kurumun yönetmeliğini ve her türlü yapılan yeni değişiklikleri takip etmesi en doğrusu. Yani İlköğretim Kurumları Yönetmeliği yeni güncellendi biraz uzun ancak bence bir gözden geçirilmesinde büyük fayda var. Bu yönetmelikte rehber öğretmenin içinde bulunduğu kurullar mevcut. Örneğin Şube Öğretmenler Kurulu, Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulu, Okul Gelişim Yönetim Ekibi (OGYE), Rehber Öğretmenin Görev Tanımı, Yine Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği madde 73 BEP Birimi Üyesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri Yönetmeliğinde PDR Faaliyetleri Yürütme Kurulu üyesi vs.. Bence aşağıdaki linkteki MEB'in mevzuat sitesine göz gezdirin derim.

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız