Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Öğrenme Stilleri Envanteri Yorumlama  (Okunma sayısı 3422 defa)

Çevrimdışı ppspps

• Tecrübeli
  • iYݝ Kݝ BEN'İM.
Öğrenme Stilleri Envanteri Yorumlama
« : Ekim 29, 2011, 15:45:56 ÖS »
Arkadaşlar bu envanteri uygulayıpta gerçekçi sonuçlar alan var mı. 4. sınıf ve 8. sınıfların sonuçlarına baktım ve öğretmenlerıyle sonuçları tartıştık kesinlikle okulda çok iyi değiğimiz işitsel özellikleri tamamen taşıyan öğrencinin işitsel ögenme düzeyi düşük çıkıyor hatta butun hepsi düşük çıkıyor bu çocuk bilinçsiz yapmaz okuduklarını anladıgından emınız ve sallamıyor da. Aynı zamanda kinestetik dediğimiz özellikleri fazlasıyla taşıyan öğrenci kinestetik kısımdan çok düşük çıkıyor. Ya da işitsel özelliği hiç yok  denecek düzeyde ögrenci; söyleneni hemen kavrayamıyor, arkadaşlarıyla muhabbet etmez, çok az konuşur vb. özelliklere sahip bu öğrenci işitsel kısımdan %80civarında madde işaretliyor. Neden gerçekçi sonuç çıkmıyor bu konuda ne yorum yaparsınız? Öğrentmen de bu durumda haklı olarak işe yaramaz bir iş oldugunu düşünecektir. Benim encanter hakkında yanlış bilgim mi var acaba diye düşünmeye başladım bu konuyu açıklarsanız çok sevinirim.

Çevrimdışı sls

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: Öğrenme Stilleri Envanteri Yorumlama
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2011, 18:52:31 ÖS »
öğrenme stilleri ile ilgili çeşitli anket,envanterler var.hangisini uyguladınız acaba?ben envanter uyguladım ve çoğu veli,öğretmen,öğrenci sonuçların öğrencilere uygun olduğunu belirtti.

Çevrimdışı ppspps

• Tecrübeli
  • iYݝ Kݝ BEN'İM.
« Yanıtla #2 : Ekim 29, 2011, 19:25:26 ÖS »
öğrenme stilleri ile ilgili çeşitli anket,envanterler var.hangisini uyguladınız acaba?ben envanter uyguladım ve çoğu veli,öğretmen,öğrenci sonuçların öğrencilere uygun olduğunu belirtti.

3 bölüm var hocam üç bölümde de 20şer madde var. A kategorisi(görsel), Bkategorısı(işitsel),Ckategorısı (kinestetik) yazıyor

A Kategorısı
 -Biri bana ders verir gibi bişeyler anlatırsa başka dünyalara dalarım
-Temiz ve düzenli bir sıraya sahıp olmak isterim
-Sözel yonergeleri kullanamam, harıtaya gereksinim duyarım
.
.
.

şeklinde devam ediyor.

Pekı sizin uyguladıgınız bu mu başka mı?
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2011, 19:27:24 ÖS Gönderen: ppspps »

Çevrimdışı sls

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Ekim 29, 2011, 19:27:11 ÖS »
14 soruluk bir envanter var ben onu uygulamıştım.

Çevrimdışı ppspps

• Tecrübeli
  • iYݝ Kݝ BEN'İM.
« Yanıtla #4 : Ekim 29, 2011, 19:29:30 ÖS »
Onu da inceledim hatta çocuklara uygulamadan once kendıme ve bazı yakınlarıma uyguladım ikisini de bu daha geçerli gibi geldi bunu uygulamak istedim yanlış yaptım galıba ve butun sınıflara uyguladım çok üzüldüm ya:(

Çevrimdışı sls

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Ekim 29, 2011, 19:34:27 ÖS »
olabilir,seneye uygulamazsınız :) bana da bir kaç uymuyor diyen oldu.işin içinde bir çok faktör var.öğrenci kendini iyi tanımıyor da olabilir,yanlış yansıtıyor da olabilir vb.......

Çevrimdışı Praxis

• içimizden
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2012, 18:41:37 ÖS »
İlkokulda uygulamayı düşünüyorum.

Çevrimdışı hayathayat

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2012, 18:58:50 ÖS »
arkadaşım adı üstünde test bu ayna değil ki.kaldı ki yanıltıcı aynalar bile var.örneğin gelinlikçilerde gelin adayını daha ince gösteren aynalar var.
dolayısıyla hiçbir test birebir gerçek sonuç vermez.çünkü okuyanın anladığı ile soru soranın anladığı aynı olmayabilir.
işitsel dediğimiz çocuk öyle çıkmıyor falan demişsiniz.pardon da bunu nasıl bu kadar kesin söyleyebiliyorsunuz.bir çocuğun işitsel olup olmadığını bakarak anlayabiliyorsak neden test yapıyoruz ki.
çocuk ciddiye aldı mı testi .
ilkokulsa okuması iyi mi
testi birebir sonuç verecek diye uygularsanız da hata edersiniz.
ben sadece öğrenciler için farklı bir etkinlik olması açısından etkili ders çalışmayı anlatmadan önce uyguladım.kuru kuru anlatmamak için yani.
belkide kinestetik sandığınız çocuk hiperaktiftir.ya da başka bir problemi vardır.
testi çok yönlü değerlendirmek gerek.ayrıca her insanda bu üç özellik vardır.biri daha baskındır sadece.

Çevrimdışı didem0049

• içimizden
« Yanıtla #8 : Ekim 30, 2012, 19:05:13 ÖS »
ben 33 maddelik bir envanter uyguladım. ilkokulda sadece 4. sınıflara uyguladım sağlıklı sonuçlar elde edemedim daha alt sınıflara uygulamanın çok mantıklı olacağını düşünmüyorum.