Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: 4 yıllık bölümlerde fakülte ve yüksekokul var.peki fark ne?  (Okunma sayısı 10741 defa)

Çevrimdışı hayathayat

• PROFESYONEL YAZAR
 y+) &;

Çevrimdışı yasemin.......

• Tecrübeli
Ynt: 4 yıllık bölümlerde fakülte ve yüksekokul var.peki fark ne?
« Yanıtla #1 : Ekim 14, 2011, 11:23:47 ÖÖ »
bunu ben de çok merak ediyorum.bildiğim sadece yüksekokulun ygs ile alması fakültenin lys ile alması.ama ikisinin de öğrenim süresi 4yıl.fark ne peki...:???

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2011, 11:31:23 ÖÖ »
Bazı bölümler hem yüksekokul hem fakülte olarak karşımıza çıkıyor doğru. Bildiğim kadarı mezun olduğunda diploma anlamında bir farkı yok.
Ancak yüksekokulları YGS ile öğrenci alıyor ve MEslek Lisesi mezunlarına kendi alanlarındaki yüksekokulları tercih ettiğinde ek puan veriliyor. Bu nedenle genel lise mezunları yüksekokullara girmekte zorlanıyor.
Fakülteleri ise genel lise grubundaki öğrenciler tercih ediyor. LYS lere de girmek gerekiyor. Meslek lisesi öğrencileri fakülteleri tercih ettiğinde AOBP leri 0,12 ile çarpılıyor.
Başka bir fark var mı bilmiyorum.

Çevrimdışı arokop61

• Güzel düşünen hayatından lezzet alır...B.S.N
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Güzel bakan güzel görür, Güzel gören güzel düşünür
« Yanıtla #3 : Ekim 14, 2011, 11:42:53 ÖÖ »
hocam fark şu. meslek liselilerin kendileri ile ilgili 4 yıllık fakültelere gitmesi pek mümkün olmadığından(katsayı meselesi), onların alanlarına dönük 4 yıllık yüksek okullar açıldı.
daha uzmanlaşmış kalifiye meslek elemanı yetiştirmek amaçlanıyor.

bu aynı zamanda onların iş gücü piyasasına katılımını da 2 yıl geciktirmiş oluyor.

Çevrimdışı arokop61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2011, 11:44:43 ÖÖ »
bu konuya ilişkin şöyle bir açıklama yapılmıştı. düşüncelerinizi berraklaştırmanıza yardımcı olur mu bilmiyorum?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 'Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi' açma kararı aldı. Buna göre, Meslek Lisesi çıkışlılar, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı, önlisans düzeyinde eğitim yapan Meslek Yüksek Okulu (MYO) çıkışlılar da lisans tamamlama fırsatı elde edebilecek.
UYGULAMALI TEKNİK BİLİMLER FAKÜLTELERİ AÇILIYOR

Temmuz ayında yapılan YÖK Genel Kurulu'nda, 'Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri'nin açılmasına karar verildi.

Karara göre, Afyon Kocatepe, Batman, Cumhuriyet, Dumlupınar, Düzce, Fırat, Karabük, Karadeniz Teknik, Kırklareli, Kocaeli, Mersin, Muğla, Pamukkale, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel Üniversiteleri ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü bünyesinde bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesine dönüştürülecek.

Çankırı Karatekin, Ege, Gaziantep ve Uludağ Üniversiteleri bünyesinde Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri kurulacak.

Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversiteleri bünyesinde yer alan Teknik Eğitim Fakülteleri, meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere eğitimine devam edecek ve bu iki üniversitede, Teknik Eğitim Fakültelerinin yanında, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakülteleri açılacak.

Böylece, 23 üniversitede, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesinin kurulmasına ve iki üniversitedeki Teknik Eğitim Fakültesinin de işlevini sürdürmesine karar verildi.

Hazırlığı 2 yıldan beri devam eden ve gerekçesi, YÖK tarafından Şubat 2007'de yayımlanan 'Türkiye'nin Yükseköğretim Stratejisi' raporunda açıklanan çalışmanın, meslek lisesi çıkışlılara, alanlarının devamı niteliğindeki 4 yıllık lisans programlarında okuma imkanı vereceği, önlisans düzeyinde eğitim yapan MYO çıkışlılara da 2+2 ( lisans tamamlama) fırsatı getireceği öğrenildi.

YÖK yetkililerince yapılan açıklamada, Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olanların iş bulma konusunda zorlandıkları belirtilerek, sadece öğretmenlik diploması aldıkları için iş dünyasında iş bulmakta zorlandıkları kaydedildi.

Bu fakültelerin, buradan mezun olanların daha rahat iş bulabilmeleri için 'Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi'ne dönüştürüldüğü ifade edilerek, fakültelerin iş dünyasının taleplerine uygun nitelikte, lisans düzeyinde eleman yetiştirmek üzere, uygulama ağırlıklı eğitim yapacakları bildirildi.

Ayrıca buradan mezun olup da öğretmen olmak isteyenlerin, yine Fen-Edebiyat Fakültelerinde 1.5 yıllık tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmen olabilecekleri de belirtildi.

Çevrimdışı hayathayat

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Ekim 14, 2011, 12:04:39 ÖS »
mesela beslenme ve diyetetik Y.O   ygs 2
beslenme ve diyetetik fakülte var mf 3
farklı puan türü ile öğr. alıyor.
mezuniyetten sonra iş bulmada veya kpss sınavlarına girmede bir zorluk oluyor mu?ya da hangisi daha avantajlı.
sanırım yüksekokulda daha çok uygulama dersleri olurken
fakültede teorik ve uygulama veriliyor.çünkü yüksekokula giren öğrenci meslek lisesinde birtakım dersleri görmüş oluyor.

Çevrimdışı arokop61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2011, 12:09:47 ÖS »
sınava girebiliyorlar evet. altyapısı daha iyi olduğundan daha iyi bir meslek elmanı olabilir. ama mevcut durumda iyi öğrenciler meslek lisesini pek tercih etmediğinden zorluklar oluyordu. son zamanlarda bazı öğrenciler bu işi keşfetti(ben de dilim döndüğünce anlatıyorum) ve meslek liselerine kısmen iyi öğrenciler gidiyor.

Çevrimdışı arokop61

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #7 : Ekim 14, 2011, 12:11:06 ÖS »
katsayının mağduriyetinden kurtarmak için bir ara formül olarak düşünüldü sanırım. çünkü danıştay birkaç sefer katsayı düzenlemesini iptal edince sıkıntı aşılamadı, bu yol bulundu. ama bu yıl yök başkanı kararlı katsayı konusunda bakalım neler olur?

Çevrimdışı 67.psk.dan

• Tecrübeli
« Yanıtla #8 : Eylül 20, 2013, 14:41:42 ÖS »
Benim de merak ettiğim bir konuydu açıklama için teşekkürler

Çevrimdışı m.c.k

• Profesyonel
  • Her zaman mutlu olmak için bir neden vardır...
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2013, 10:58:51 ÖÖ »
sosyal hizmetler için de mi aynı durum söz konusu hem ygs den alan var hem de lys'den bu ikisinin eğitim süresi de 4 yıl mı yoksa ygs'nin ki 2 yıl mı?

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2013, 11:16:36 ÖÖ »
sosyal hizmetlerde de ygs veya lys puanı ile gitmenin bir farkı yok. sosyal hizmetlerin ayrıca önlisans programı da var ancak ygsden alan lisans programı da var...