Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: sınıf içinde dışlanan öğrenci  (Okunma sayısı 7259 defa)

Çevrimdışı eyye_mus

• Aday Adayi
  • *
sınıf içinde dışlanan öğrenci
« : Mayıs 11, 2011, 12:06:15 ÖS »
arkadaşlar 3. sınıfta bi kız öğrencim var.
okulumuza yılın başından başka bi okuldan nakil olarak gelmiş. diğer öğrenciler bunu sürekli dışlıyorlar ve sınıf içinde kabahatli bi davranış yaptıklarında da bunu hemen öğrencinin üzerine atıyorlar. iletişim kurabildiği 1-2 arkadası var. öğrenci geceleri sürekli kabuslar görüyormus ve bu kabusların bir çoğunu da rüyasında hıçkırarak dışarı sesli şekilde söylediği de oluyormuş. sınıf öğretmeni durumu bana yeni anlattı. öğrenciyle ve veliyle görüştüm. ancak önerilerinize ihtiyacım var.
sizce bu durumda ne yapılabilir?

Çevrimdışı ali.cemm

• içimizden
Ynt: sınıf içinde dışlanan öğrenci
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2011, 00:45:06 ÖÖ »
Oryantasyon desem çok mu az olur bilmem. Kısa kısa şöyle diyebilirim sınıf içi veya dışı etkinlikler, oyunlar, gruplar içerisinde yer alması sağlanabilir. Kimdir Bu etkinlikliği yardımcı olabilir. Ki bu dediklerimden önce sınıf öğretmeninin sınıftan önce kendisinin öğrenciyi kabul edebilmiş ve sahiplenebilmiş olması çok ama çok önemli. Çünkü yaş ve sınıf düzeyi dikkate alındığında bu yaş grubu öğretmenden onay alma ihtiyacı yoğun duymaktadır. Eğer öğretmenden onay almak arkadaşını kabul etmekten geçiyorsa neşiş yanmış olur ne de kebap ;) İyi çalışmalar dilerim. Umarım faydalı olur. :(

Çevrimdışı pinarefe

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2011, 09:46:43 ÖÖ »
merhaba, doğru mu bilemiyorum ama bu tarz durumlarda ben sınıfla toplantı yapıyorum. Çocuğun olmadığı bir gün öğretmenle birlikte sınıftaki çocuklarla sohbet edip yeni gelen arkadaşlarıyla ilgili tüyo almaya çalışıyorum. Çünkü bazen yeni gelenin bir takım davranışları grup tarafından yanlış algılanabiliyor. Dışlanan öğrencinin de anne ve babasıyla ayrıntılı görüşme yapıyorum. Dışlanan çocukla ilgili de ayrıntılı incelem yapılması gerektiğini dünüyorum. Öğretmenin de sınıf içerisinde dışlanan çocuğa ekstra ilgi göstermesi zaman zaman ters tepebilmekle birlikte genelde işe yarıyor.
Kolay gelsin...

Çevrimdışı adana-nuriye

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 23, 2011, 14:39:05 ÖS »
Merhaba, sınıfa yeni gelen öğrenci, sınıfın genelinden olumlu anlamda farklı ise kıskançlık zayıf ise yok sayma, alay etme, dışlama vb. görülebiliyor. Ya da yeni gelen öğrenci bazan o kadar çekingen olabiliyor ki tüm iletişim kanallarını kapatıyor, diğer öğrenciler de bisüre sonra pes ediyorlar; çocuk da bunu dışlama olarak algılayabiliyor; böyle bir durum olabilir mi acaba? Arkadaşları üzerinde etkisi olan 1-2 öğrenciyle özel olarak görüşülüp akran desteği alınabilir. Çocuğun gerçekten problem olan davranışları var mı iyice araştırılmalıdır. Ayrıca öğretmenin tutumu son derece önemli, çocuğun gelmesiyle sınıfın dengeleri bozuldu mu, öğretmen nasıl bir kaynaştırma yöntemi izlemiş, bunlar da öğrenilmeli. Kolay gelsin...

Çevrimdışı brck

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2011, 10:25:11 ÖÖ »
ben bu konularda öğrencilerin empati yeteneğini geliştirmeninde faydalı olacağını düşünüyorum mesela bir rehberlik saatinde öğrencilere dışlanan bir öğrencinin hikayesi dağıtılıp ona yönelik sorular sorulabilir. Siz olsaydınız nasıl hissederdiniz, neler yapardınız? gibi sorular etkileşimde bulunmalarını sağlayacaktır. ( hikaye dışlanan çocuğun hikayesinden farklı olmalı) ayrıca dışlanan çocuklada görüşmeler yapılabilir özgüveni arttırıcı çalışmalar aileninde desteğiyle işe yarayabilir diye düşünüyorm.

Çevrimdışı sinan007

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2011, 21:47:17 ÖS »
arkadaşlarımız guzel onerılerde bulunmuslar bunları denemeden yorum yapılmaz...bende örnek olaylarla der içerisinde öğretmenin canlandırmalar yapmasını ve sorun yaşayan öğrencinin öz güvenini arttıracak onu sınıf içinde önemli görevlerle önemli olduğunu hissettirmek yararlı olacaktır..

Çevrimdışı hmyr

• Henüz Okuyucu
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2011, 14:35:07 ÖS »
merhaba, ben sınıf içi yapılabilineceklerin yanısıra öğrenciyle de belli aralıklarla görüşmeler yapmanın da yararlı olacağını düşünüyorum, öğrencinin olumlu yönlerini güçlendirme adına. Kendine güveninin artması, ifade yeteneğinin gelişmesi ve kabuslar üzerinde durulabilir. Sınıfın bakış açısını ancak öğrencinin kendisi değiştirebilir bence, kendine dair algısı gelişince çevresine yansıyacaktır. Kolay gelsin...

Çevrimdışı htc_pdr

• Tecrübeli
« Yanıtla #7 : Mayıs 26, 2011, 20:38:55 ÖS »
merhabalar,ben öyle durumlarda öncelikle öğrenciyle görüşme yapıyorum. aldığım verilere göre gerekirse veli görüşmesi yapıp aile yapısını inceliyorum. ya da problemin sınıf ortamından kaynaklandığını tespit edersem sınıf öğretmenine öğrenciyi aktif konuma getirmesini, grup çalışmaları yapmasını ve oyunlarda diğer çocuklarla birlikte olmasını sağlamasını istiyorum. umarım faydası olur. iyi çalışmalar

Çevrimdışı Zeynep Nur

• Tecrübeli
« Yanıtla #8 : Mayıs 26, 2011, 21:56:06 ÖS »
iyilik kutusu çalışması vardı bir aralar hatırlarsınız. ikili gruplar kurularak her hafta bu gruplar değiştirilerek bir birlerine iyilik yapmaları ve bu davranışlarının ödüllendirilmesi sağlanabilir. benzer bir çalışma ve akran danışmanlığı da aktif kullanılmış olur. böylece öğrenciler arası samimiyet artarak bu öğrencinin kabullenilmesi ve bu öğrencinin de kendini sınıfa ait hissetmesi sağlanabilir. tabi bireysel görüşmeler ile tatbik edilmeli kolay gelsin

Çevrimdışı adasu

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #9 : Mayıs 30, 2011, 10:51:32 ÖÖ »
öncelikle çocuğun iletişim kurduğu arkadaşlarıyla çocuk hakkında görüşüp daha sonra diğer arkadaşlarından yeni gelen arkadaşları hakkında bilgi alın.kabullenememe nedenlerini size zaten ifade edeceklerdir.bu yaştaki cocuklar için öğretmen çok önemli bir konumda olduğu için öğretmenin sınıf içinde önemli bir görevi çocuğa vermesi diğer arkadaşlarının da öğretmenlerinin  önem verdiği  bir öğrenciye yakınlık göstermeleri muhtemel olacaktır.

Çevrimdışı istanbulpdr

• Profesyonel
  • Yanlış hayat, doğru yaşanmaz.
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2011, 11:11:46 ÖÖ »
merhaba;
ilköğretim I. kademe öğrencilerinde özellikle Luisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi uygulamalarımda ben çok iyi sonuçlar aldım. Bence öncelikle çocuğun içinde yaşattığı nedir? Onu bilmek gerekiyor öncelikle tabi ki sınıf öğretmenin gözlemi önemli ama bu tür olumsuzluk herkes de olduğu çocuklarda da farklı duygu durumları yaratabilir. Öğrencinin yaşadığını anlamak ona daha doğru yardımı getirir. Arkadaşlarımın önerileri de sonraki aşamalarda katılıyorum.

Çevrimdışı aspatron

• içimizden
« Yanıtla #11 : Mayıs 31, 2011, 11:36:39 ÖÖ »
sınıfta öğrencilerin tutunabilmeleri ve kabul görmelerini sağlamak için, akranlarından destek sağlamaları istenebilir. Öğrencimiz sınıfta yokken akranlarıyla konuşarak yeni gelen öğrenciyi içlerine alıp kabul etmelerini isteyebilirsiniz. bahse konu olan öğrenci ile de görüşüp arkadaşlarının yakın ilgilerine cevap vermesinin daha iyi olumlu olacağı yönünde fikir geliştirmesine katkı sağlanabilir. Bir de aslında bu tür konularda en uygun yöntemin, zamanın en güzel ilaç olacağı da unutulmamalı; sabırlı olmakta fayda vardır. Ailenin çocuğu okula gönderme tarzındaki muhtemel yanlışlıkların iyileştirmeleri de önemlidir.