Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: REHBER ÖĞRETMENLERİN GÖREV TANIMLARI  (Okunma sayısı 4278 defa)

Çevrimdışı AYŞEYILDIZ

• Yenilerden
  • **
REHBER ÖĞRETMENLERİN GÖREV TANIMLARI
« : Ağustos 07, 2007, 19:04:00 ÖS »
ASLINA BAKARSANIZ TEK SORUNUMUZ 8-5 DEĞİL, İDARE İŞLER, REHBERLİK SAATLERİNE SINIF ÖĞRETMENLERİ YERİNE REHBER ÖĞRETMENLERİNİ SOKMA GİRİŞİMLERİ (YÖNETMELİKLERDE AÇIK VE NET OLSA BİLE),BOŞ DERSLERE REHBER ÖĞRETMENLERİN GİRMESİ İSTEKLERİ, NÖBET TUTURULMA İSTEKLERİ,TASTİKNAMEYLE OKULDAN GÖNDERİLECEK ÖĞRENCİLER İÇİN REHBER ÖĞRETMENLERİN OLUMSUZ GÖRÜŞLERİNİN İSTENMESİ, İDARİ BASKI VE YILDIRMA POLİTİKALARI, OKULDA ARTAN ŞİDDET OLAYLARININ SORUMLUSUNUN REHBER ÖĞRETMENE KESİLMESİ OKULDA ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ TÜM BİLGİLERİN İDAREYE AKTARILMASI İSTEKLERİ GÖRÜŞME FORMLARININ TALEP EDİLMESİ, O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ!!!! ŞİMDİYE KADAR BUNLARA KARŞI KOYABİLDİM HAYIRLISI OLSUN!!! ADIMIZ İSYANKAR ÖĞRETMENE ÇIKTI AMA OLSUN!!!!

Çevrimdışı transferans

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
Ynt: REHBER ÖĞRETMENLERİN GÖREV TANIMLARI
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2007, 19:16:10 ÖS »
Bu tutumunuzdan dolayı sizi tebrik ederim AYŞEYILDIZ.Bizim görev tanımımız yönetmelikte açıkca belirtilmiş.
Her meslektaşımız keşke sizin gibi olsa.
Fotokopi işlerinden sorumlu olanlar...
Çay parası toplayanlar...
Joker öğretmen gibi kullanılanlar...
Örnekleri çoğaltmak mümkün. Kendi görevlerini yapmayan-yapamayanlar birilerine yaranabilmek bu işleri yapabiliyor maalesef.Kötü imajadan bahsediliyor....
Herkes yönetmelikte belirtilen görevlerini çok iyi bir şekilde yapsın.Kimin ne düşündüğü çok mu önemli ? Yapılan çalışmaları gören görüyor zaten !
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2007, 19:21:22 ÖS Gönderen: transferans »

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 07, 2007, 19:29:55 ÖS »
aslında iyi bir idare,karşılıklı anlayışın hakim olduğu bir okul varsa rehber öğretmenlerde kendi sorumluluğu dışındaki konularda görev alabilirler ve adımızda geçimsize,asiye falan çıkmaz...ama bazı okullarda rehber öğretmen okul memuru gibi düşünüldüğü ve öyle davranıldığı için sorunlar ortaya çıkıyor ve bizler yönetmelikler elimizde dolaşmaya başlıyoruz :) :).ben bu konuda şanslıyım çünkü idaremde öğretmen arkadaşlarımda karşılıklı anlayış içindeler....

pelin05

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 07, 2007, 20:26:28 ÖS »
aslında iyi bir idare,karşılıklı anlayışın hakim olduğu bir okul varsa rehber öğretmenlerde kendi sorumluluğu dışındaki konularda görev alabilirler ve adımızda geçimsize,asiye falan çıkmaz...ama bazı okullarda rehber öğretmen okul memuru gibi düşünüldüğü ve öyle davranıldığı için sorunlar ortaya çıkıyor ve bizler yönetmelikler elimizde dolaşmaya başlıyoruz :) :).ben bu konuda şanslıyım çünkü idaremde öğretmen arkadaşlarımda karşılıklı anlayış içindeler....
zeynepcim sana katılıyorum  :-*

amorfati7

• Ziyaretçi
REHBER ÖĞRETMENLERİN GÖREV TANIMLARI
« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2007, 14:43:17 ÖS »
  Malesef rehber öğretmenlik kavramı Türkiye'de henüz tam anlamıyla yerleşmiş değil,devlet okullarında da zorluk olmakla birlikte özel okullarda ve dershanelerde görev yapan rehber öğretmenler ofis görevlisi gibi muamelelere tutulmakta..
  Hızla ilerlemek için rehber öğretmnelrin bilgi ve belge paylaşımında bulunacağı,hakları ile ilgili geniş bilgi alabilecekleri bir çatı altında(geniş bir çatı :)) toplanmaları zorunludur.
Tüm rehber öğretmen arkadaşlara iyi çalışmalar diliyorum...

Çevrimdışı BEKTAS

• içimizden
« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2007, 14:54:15 ÖS »
bu tanımları yaparken önemli bir madde gözünüzden kaçmış olmalı. benim okuduğum yönetmelikte rehber öğretmen ayrıca müdürün öngördüğü tüm işleri yapar ibaresi de vardır. işte sizin şikayat ettiğiniz bu konular bir öngörü meselesidir. eee sizde bi odaya hemde idare katında bi odaya sahipsinizdir. çalışmadığınız ortada zaten ve rahatça tüm öngörülere muhattap olursunuz ... bu konu bir öngörü meselesi olmaktan çıktığında her halde yine de mutlu olamayız. çünkü  yıl aldığımız eğitimin vermesi gereken yaşam yönü bu değildi. ve bu yönü  para kazanmak isteyen birileri tayin etmemeliydi... diye düşünüyorum

semuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2007, 23:12:35 ÖS »
ASLINA BAKARSANIZ TEK SORUNUMUZ 8-5 DEĞİL, İDARE İŞLER, REHBERLİK SAATLERİNE SINIF ÖĞRETMENLERİ YERİNE REHBER ÖĞRETMENLERİNİ SOKMA GİRİŞİMLERİ (YÖNETMELİKLERDE AÇIK VE NET OLSA BİLE),BOŞ DERSLERE REHBER ÖĞRETMENLERİN GİRMESİ İSTEKLERİ, NÖBET TUTURULMA İSTEKLERİ,TASTİKNAMEYLE OKULDAN GÖNDERİLECEK ÖĞRENCİLER İÇİN REHBER ÖĞRETMENLERİN OLUMSUZ GÖRÜŞLERİNİN İSTENMESİ, İDARİ BASKI VE YILDIRMA POLİTİKALARI, OKULDA ARTAN ŞİDDET OLAYLARININ SORUMLUSUNUN REHBER ÖĞRETMENE KESİLMESİ OKULDA ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ TÜM BİLGİLERİN İDAREYE AKTARILMASI İSTEKLERİ GÖRÜŞME FORMLARININ TALEP EDİLMESİ, O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ!!!! ŞİMDİYE KADAR BUNLARA KARŞI KOYABİLDİM HAYIRLISI OLSUN!!! ADIMIZ İSYANKAR ÖĞRETMENE ÇIKTI AMA OLSUN!!!!
Ben de tebrik ederim.Bunlara karşı koymaya çalışanlardan biri de benim.Sonuç mu?Soruşturma sonucu görev yerim değiştirildi.Şimdi mahkemede hakkımı aramaya çalışıyorum.

zeynepdilek

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2007, 23:28:08 ÖS »
allah yardımcınız olsun semuş.sizi çok takdir ettim.keşke bir çok meslektaşımız sizin kadar yürekli olsa,o zaman bu sorunların bir çoğu ortaya çıkmaz emin olun.

semuş

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2007, 23:49:52 ÖS »
Teşekkür ederim.Bu gün öğrencilerimden birinden istediği programa yerleştiği mesajını aldım.O kadar iyi geldiki.Umuyorum bir gün hem biz rehber öğretmenleri hen de öğrencileri daha iyi anlayan idareciler ve öğretmenler çoğalsın.

zaim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 22, 2007, 15:04:06 ÖS »
karşılıklı anlayışın ve kişisel duruşun da etkisi çok diye düşünüyorum...

Çevrimdışı reh_öğrt_81

• içimizden
« Yanıtla #10 : Ağustos 22, 2007, 16:18:10 ÖS »
her ne olursa olsun insanların ön yargılarını değiştirmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve inanın insanlar hakikaten önyargılı bize karşı. öncede demiştim siz işinizi yapın kimseye boyun eğmeyin ve hakikaten kendinizi hafif hissediiyorsanız bence sorun kalmamıştır. isterseniz sizi en çok eleştiren öğretmenlerin yaptıklarına bir bakın inanın rahatlarsınız. kolay gelsin şimdiden :)

meteyahya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ağustos 23, 2007, 15:24:51 ÖS »
Hepimiz aynı çileyi çekiyoruz,Allah yardımcımız olsın :(

saadet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 28, 2007, 11:15:00 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar
Aslında hepimizin şikayetçi olduğu bir konu bu.
Ben de okulda benzeri sıkıntılar yaşıyorum öğretmen arkadaşlardan bazıları ortak sınavlarda gözetmenlik yapmadığım için benimle bir aydan fazla konuşmadı. Ama aşacağımıza inanıyorum.Allah yardımcımız olsun.

Çevrimdışı Riki

• Tecrübeli
« Yanıtla #13 : Eylül 13, 2007, 17:07:57 ÖS »
Bu tür sorunlara karşı, aynı bölgede görev yapan meslektaşların ortak kararlar alması gerektiğini düşünüyorum.Bu yapılırsa, "falanca okuldaki yapıyor ama... " söylemlerini işitmeyiz ve görev tanımımız dışındaki işler daha az istenir.

poedin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Eylül 19, 2007, 14:03:10 ÖS »
bu tanımları yaparken önemli bir madde gözünüzden kaçmış olmalı. benim okuduğum yönetmelikte rehber öğretmen ayrıca müdürün öngördüğü tüm işleri yapar ibaresi de vardır. işte sizin şikayat ettiğiniz bu konular bir öngörü meselesidir. eee sizde bi odaya hemde idare katında bi odaya sahipsinizdir. çalışmadığınız ortada zaten ve rahatça tüm öngörülere muhattap olursunuz ... bu konu bir öngörü meselesi olmaktan çıktığında her halde yine de mutlu olamayız. çünkü  yıl aldığımız eğitimin vermesi gereken yaşam yönü bu değildi. ve bu yönü  para kazanmak isteyen birileri tayin etmemeliydi... diye düşünüyorum

bir ironi var mesajda ben mi anlamadım emin değilim ama, bizim yönetmeliğimizde "müdürün verdiği diğer işleri yapar" ibaresi yok.

Çevrimdışı kumluca

• Tecrübeli
« Yanıtla #15 : Eylül 19, 2007, 15:23:59 ÖS »
hepimizin derdi aynı müdürle aranız ne kadar iyi ise okadar işinizi yapıyorsunuz

Çevrimdışı psikolokum

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2007, 17:41:51 ÖS »
Arkadaşlar ben diyorum ki biz bu şartlarda görevimizi layıkıyla yapamıyoruz ve maalesef yapamayacağız da.11 yıldır bu meslekteyim her geçen gün daha da tükendiğimi ve mesleğimden soğuduğumu farkediyorum.Okul pandemi sorumlusu olmaktan tutun da okul aile birliğine,öğrenci davranışları değerlendirme kurulundan, bep üyeliğine,ogye den krize müdahale ekibine....Her kurulda her komisyonda biz varız ve grubun çok afedersiniz ama eşşeği biziz...Ben sınıfta öğrencilerle çok mutlu oluyorum biz de branş öğretmenleri gibi rehberlik saatlerinde sınıflara girelim etkinlikleri yapalım bir programımız olsun, boş günümüz olsun oooohhhh...herkesin ağzının kokusunu çekmeyelim.Hani o gözlerinde büyüttükleri oda var ya onu da istemiyorum.Sınıf öğretmenlerinin etkinlikleri layıkıyla yapamadıkları açıktır. Hiç değilse işimizi biliriz lütfen bana katılanlar destek olsun bu fikrimi bakanlığa da ileteceğim ??? ::)Hepinize kolay gelsin ;)

Çevrimdışı cemal341

• içimizden
« Yanıtla #17 : Eylül 21, 2007, 10:11:53 ÖÖ »
cello can böyle bir şeyi istemen aslında tam bir ironi. bende bazen düşünmüyor değilim hani branş öğretmeni gibi olsam dersime girsem kafama göre negören var ne duyan dersimi işlesem. ama bu değil mesele o zaman mesleğimizi anlamamış ve ona saygısızlık yapmış oluruz onun gereksiz olduğunu sayarız. bu bence büyük yanlış. bizim mesleğimizin zorluğu cok büyük evet sınırlarımız belirli değil ,belirli nasıl değil diyen arkadaşlar bunu sadece biz biliyoruz ve  diyeceksinizki anlatın ,bu bizim anlatmamızla olacak bir şey değil. bu genel bir politika ve sistemsel bir sorun bu soruna bizde katkıda bulunmuyor değiliz.

Çevrimdışı nuriyama

• içimizden
« Yanıtla #18 : Şubat 19, 2009, 09:42:33 ÖÖ »
Arkadaşlar lütfen mesleğimizin gereklerini yapalım, başkalarının görüşlerine göre hareket etmeyelim herkes aynı tavrı alırsa bence bu sorun hallolmuş olacak. Sadece yönetmeliğimiz etrafında hareket edelim.

Çevrimdışı hayathayat

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Mart 06, 2009, 07:26:44 ÖÖ »
arkadaşlar tabiki bazı problemler yaşıyorum ama şu açıdan çok şanslıyım.müdür bey bir kez bile hocam boş ders var girin demediği gibi sınıf öğretmenlerini gönderiyor.ohhhhhhhhh.çok mutlu oluyorum.açıkçası sınıf öğretmenleri de çok ilgili rehberlik konusunda hatta branş öğretmenleri de.görevim olmayan hiçbir şeyi yapmıyorum.ancak yardımcı olabileceğim bir şey varsa da işimi engellemeyecekse yaparım.çünkü herkes zaman zaman işi olmayan şeyler yapabiliyor.önemli olan yaptığımız şeyi işimizin yerine koymamak.işini yapan takdir görüyor.ilk yıllarda bu biraz daha zor çünkü çok acemi atılıyoruz işlere o nedenle.korkup her isteneni yapıyoruz.yanlış olan bu.bence stajerlik 4 sene boyunca haftanın bir günü olmalı mutlaka.