Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: sınav kaygısı envanteri değerlendirmesi  (Okunma sayısı 5471 defa)

Çevrimdışı bahtiyar

• içimizden
sınav kaygısı envanteri değerlendirmesi
« : Nisan 06, 2011, 12:49:43 ÖS »
merhaba arkadaşlar.
sınav kaygısı envanteri uyguladım, ancak aşağıda vermiş olduğum bu yorum anahtarından pek birşey anlamadım. kafam baya karıştı. bu yorum anahtarı hakkında bilgisi olan arkadaşlar benim ile paylaşırsa çoooooook sevinirim. şimdiden teşekkürler.....

SINAV KAYGISI ÖLÇEĞİ YORUM ANAHTARI
1-      Başkalarının görüşü
8-4
Başkalarının sizi nasıl gördüğü sizin için büyük önem taşıyor. Çevrenizdeki insanların değerlendirmeleri bir sınav durumunda zihinsel faaliyetinizi olumsuz etkiliyor ve sınav başarınızı tehlikeye atıyor.
3-0
Başkalarının sizinle ilgili görüşleri sizin için fazla önem taşımıyor. Bu sebeple sınavlara hazırlanırken çevrenizdeki insanların sizinle ilgili ne düşündükleri üzerinde kafa yorup zaman ve enerji kaybetmiyorsunuz.
2-      Kendi görüşünüz
7-4
 Sınavlardaki başarınızla kendinize olan saygınızı eşdeğer görüyorsunuz. Sınavlarda ölçülerin kişilik değeriniz olmayıp bilgi düzeyiniz olduğunu kabullenmeniz gerekir. Düşünce biçiminiz problemleri çözmek konusunda size yardımcı olmadığı gibi, endişelerinizi artırıp elinizi kolunuzu bağlıyor. 3-0
Sınavlardaki başarınızla kendi kişiliğinize verdiğiniz değeri birbirinden oldukça iyi ayırabildiğiniz anlaşılmaktadır. Bu tutumunuz problemleri daha etkili biçimde çözmenize imkan vermekte, okul başarınızı olumlu yönde etkilemektedir.
3-Gelecekle ilgili endişeler
6-3
Sınavlardaki başarınızı gelecekteki mutluluğunuzu ve başarınızın tek ölçüsü olarak görüyorsunuz. Bu yaklaşım biçiminin sonucu olarak sınavların güvenliğiniz ve amaçlarınıza ulaşmanız konusunda engel olduğunu düşünüyorsunuz. Bu düşünceler bilginizi yeterince ortaya koymanızı güçleştiriyor ve başarınızı tehdit ediyor.
2-0
Gelecekteki mutluluğunuzun, başarınızın ve güvenliğinizin tek belirleyicisinin sınavlardaki başarınız olmadığının farkındasınız. Bu sebeple sınavlara geçilmesi gereken aşamalar olarak bakmanız, bilginizi yeterince ortaya koymanıza imkan veriyor.
4-Hazırlanmakla ilgili endişeler
6-3
Sınavlardaki kişiliğiniz konusundaki değeriniz ve gelecekteki güvenliliğinizin bir ölçüsü olarak gördüğünüz için herhangi bir sınava hazırlık dönemi sizin için bir kriz dönemi oluyor. Sınavda başarılı olmanızı sağlayacak olan hazırlanma tekniklerinizi öğrenirseniz, kendinize güveniniz artacak endişelerinizi kontrol etmek için önemli bir adım atmış olacaksınız.
2-0
bir sınava verdiğiniz önem, o sınavın kendi değerinden büyük olmadığı için, sınavlara büyük bir gerginlik hissetmeden hazırlanıyorsunuz. Sınavda başarılı olmak için, sınava hazırlanmanın sistemini bilmeniz, gereksiz gerginlikleri yaşamamanıza ve sınava huzurlu bir şekilde çalışarak başarınızın yükselmesine imkan veriyor.
5-Bedensel tepkiler
7-4
Bir sınava hazırlanırken iştahsızlık, uykusuzluk, gerginlik gibi bir çok bedensel rahatsızlıkla mücadele etmek zorunda kaldığınız anlaşılmaktadır. Bu rahatsızlıklar sınavla ilgili hazırlığınızı güçleştirmekte ve başarınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bedensel tepkilerinizi kontrol etmeyi başarmanız zihinsel olarak hem hazırlığınızı, hem de sınavda bildiklerinizi ortaya koymanızı kolaylaştıracaktır.     

Çevrimdışı bahtiyar

• içimizden
Ynt: sınav kaygısı envanteri değerlendirmesi
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2011, 16:50:53 ÖS »
burada 8-4, 3-0, 6-3, 2-0'lar ne anlama geliyor.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2011, 16:54:47 ÖS »
Verilen yanıtlara göre o alanda aldığı puan diyebiliriz.

Çevrimdışı bahtiyar

• içimizden
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2011, 08:58:40 ÖÖ »
çok açıklayııcı olmuş, teşekkür ederim. puan olduğunu herkes bilir.
benim söylemek istediğim şu; her alanda iki tür puan verilmiş. birincisi 8-4 diyor, hemen altında 3-0 diyor. burda 8 ne oluyor, 4 ne oluyor. ya da ikinci verilen rakamlardan 3 ne oluyor, 0 ne oluyor. biz bu anketi nasıl değerlendirecez onu soruyorum..

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2011, 09:34:03 ÖÖ »
Verdiğin bilgide zaten yazıyor
:)
Sonuca göre birey 8 ile 4 arasında her hangi puan aldıysa "8-4" kapsamına girer hemen onun altındaki  yorum bu birey için geçerlidir demektir.
Alıntı
Başkalarının sizi nasıl gördüğü sizin için büyük önem taşıyor. Çevrenizdeki insanların değerlendirmeleri bir sınav durumunda zihinsel faaliyetinizi olumsuz etkiliyor ve sınav başarınızı tehlikeye atıyor.

Buda istediğiniz bildi değilse bile
Alıntı
çok açıklayııcı olmuş, teşekkür ederim. puan olduğunu herkes bilir.
tarzında bir yaklaşım sergilemeyin.
Durumunuzu bilemem. Lakin "burada 8-4, 3-0, 6-3, 2-0'lar ne anlama geliyor." sormak ile "8-4, 3-0, 6-3, 2-0'ları ne nasıl yorumlamalıyız?" sorularının cevaplarıda farklı olur kanımca.

Çevrimdışı anit

• içimizden
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2012, 16:50:55 ÖS »