Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: fizik tedavi rehabilitasyon konusunda yardım  (Okunma sayısı 2225 defa)

Çevrimdışı janseli

• Aday Adayi
  • *
fizik tedavi rehabilitasyon konusunda yardım
« : Mart 31, 2011, 10:41:22 ÖÖ »
Merhaba Arkadaşlar;
Sizlerden bir yardım almak istiyorum. ÖSS kılavuzunda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  (Fakülte)- MF3 puan türü ile alırken yine Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (YO)YGS2 puan türü ile alım yapıyor gözüküyor. Bu aradaki farkın nedenini sormak istiyorum. Benim düşüncem meslek lisesi çıkışlılar YGS den lisans tercihi yapabildikleri için YGS 2 puan türü ile tercih yapacak ancak düz lise çıkışlılar ise MF3 puan türü ile bu bölümü seçebilecek yönünde. Bu konuda kesin bilgisi olan arkadaş varsa sevinirim. Bu arada Yüksekokul olan kısımda da 8 yarıyıl yani 4 yıl eğitim veriliyormuş. Yani 2 yıllık değil. İyi çalışmalar. Yardımlarınız  için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
Ynt: fizik tedavi rehabilitasyon konusunda yardım
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2011, 10:43:10 ÖÖ »
hocam fakülteler lys ile yüksekokullar ygs ile alıyor. bu bütün bölümler için geçerli. mezun olduklarında ise aralarında bir fark yok. iyi çalışmalar...

Çevrimdışı pdrrehber

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2011, 11:05:16 ÖÖ »
Yüksek okullar yani 2 yıllık meslek yüksek okulları sınavsız geçiş alanları bir nevi. Yani öğrenci sağlık meslek lisesinde okuduğu zaman veya diğer farklı meslek liselerinde okuduklarında liseden mezun oldukları alanın kapsamındaki 2 yıllık bölümleri  sınavsız tercih edebiliyorlar.
2 yılı bitirdikten sonra ise dgs ile 4 yılı okuma avantajı sağlayabiliyorlar.

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2011, 11:06:47 ÖÖ »
pdrrehber hocam, hocamın bahsettiği konu farklı. myo lardan değil yüksekokullardan bahsediyor. ftr bölümünden...

Çevrimdışı pdrrehber

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2011, 11:19:45 ÖÖ »
Evet hocam haklısın. Lisede radyoloji, radyoloji teknisyenliği, radyoloji ve tedavi laboratuvarı alanından mezun olan kişiler fizyoterapi ve rehabilitasyonu tercih ederken ek puan geliyor yani AOBP leri 0.06 çarpılıp ek puan olarak yansıyor. Diğer alanlarda eğer yüksekokulu yazacaksa alandışı olduğu için puanları kesiliyor.
"Fakülte kısmında ise mf3 ile yazılan kısımda ise ek puan verilmiyor. Mavimartı hocamın dediği gibi mezun olunca aynı şartlar muhtemelen.

Çevrimdışı janseli

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 31, 2011, 12:09:26 ÖS »
Çok teşekkür ederim arkadaşlar

Çevrimdışı husnu43

• içimizden
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2011, 03:09:36 ÖÖ »
HEMŞİRELİK VE EBELİK BÖLÜMÜLERİNDEDE AYNI ŞEY SÖZ KONUSU HEPSİ DÖRT YILLIK AMA FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL ADI ALTINDA OLABİLİYOR. Y.OKUL ADI ALTINDAKİLER YGS PUANIYLA ÖĞRENCİ ALIYOR.