Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: ilköğretimde uyarı ve kınama cezası!!!!!!!!!  (Okunma sayısı 8681 defa)

Çevrimdışı asya&ada

• Tecrübeli
ilköğretimde uyarı ve kınama cezası!!!!!!!!!
« : Mart 24, 2011, 10:05:14 ÖÖ »
arkadaşlar okulda kavga eden ve birbirine zarar veren dört öğrenciye 2sine uyarı 2sine kınama cezası verildi.Daha önce kınama cezası vermemiştik okul idaresi de bukonuda pek bilgiye sahip değil yönetmeliği okudum davranış değerlendirme kurulu bu kararı verdi lütfen tecrübeleriniz paylaşırmısınız izlemem gereken yol nedir?

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Başımız Sağolsun. Rabbim kalanlara sabır versin.
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
Ynt: ilköğretimde uyarı ve kınama cezası!!!!!!!!!
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2011, 10:15:15 ÖÖ »
İzlemeniz gereken bir yol mu var ki?
Siz disiplin kurulunda bir üyesiniz. Gerektiği zaman kurul toplanır siz de orda bulunur görüşlerinizi bildirirsiniz. Onun dışında ceza alan bireye herhangi özel bir şey yapmanıza gerek yoktur bireysel görüşme vs düşünceniz yoksa.

Çevrimdışı otomatikportakal

• içimizden
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2011, 10:43:19 ÖÖ »
arkadaşlar disiplin kurulu yok ilköğretimde,en azından öyle hatırlıyorum.öğrenci dav.değ.kurulu ve onun yaptırımları var.asya arkadaşım sanırım sizin olaya müdahil olup idarenin öğrencilere zara r vermelerini engellemeniz gerek

Çevrimdışı m.c.k

• Profesyonel
  • Her zaman mutlu olmak için bir neden vardır...
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2011, 10:46:06 ÖÖ »
evet öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu var. Fakat bizler orada sadece çocukların psikolojik durumları ile ilgili bulunuyoruz. Yani öneri veya teklifde bulunamıyoruz, ceza alsın almasın gibi.

Çevrimdışı katre-i yağmur

• PROFESYONEL YAZAR
  • Izdırap en duru ilham kaynağıdır!
« Yanıtla #4 : Mart 24, 2011, 18:14:44 ÖS »
Bu cezalar etkili mi sizce??

Çevrimdışı no_education

• Kamil Özkan Mercin
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Başımız Sağolsun. Rabbim kalanlara sabır versin.
    • Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Rehberlik Servisi
« Yanıtla #5 : Mart 24, 2011, 19:14:04 ÖS »
Ağız alışkanlığı daha kolay söylemesi o yüzden disiplin kurulu diye çıkmış ağzımdan:)
Bence etkili oluyor. Zira bu cezalardan sonraki adımın daha büyük cezalar olacağını biliyor öğrenci bu yüzden bizim okulda verilen bu cezalar etkili oldu son dönemlerde gözlemlediğim kadarıyla.

Çevrimdışı gedd

• Dondurulan Hesap
  • PROFESYONEL YAZAR
  • *
« Yanıtla #6 : Mart 24, 2011, 19:26:25 ÖS »
Madde 113 — (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu; müdür başyardımcısı, müdür başyardımcısı bulunmayan okullarda müdür yardımcısının başkanlığında öğretmenler kurulunca seçilen birer sınıf ve birer şube rehber öğretmeninden bir asil, bir yedek üye, bir okul rehber öğretmeni ile okul-aile birliği başkanı ve öğrenci kurulu başkanından oluşturulur.

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunun Çalışması

Madde 115 — (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, başkanın ya da üyelerin yarısından bir fazlasının isteği üzerine toplanır.

Kurula iletilen konulara ilişkin kararlar oy çokluğuyla alınır. Üyeler çekimser oy kullanamazlar. Okul yönetimince kabul edilebilecek bir özrü bulunmadıkça kurul üyeleri kurula katılmaktan kaçınamazlar. Yaptırıma ilişkin davranıştan şikâyetçi olan, zarar gören veya olumsuz davranışta bulunanın ikinci dereceye kadar akrabalık ilişkisi olan üyeler kurula katılamaz, yerine yedek üye katılır.

madde 113 e göre ilköğretim kurullarında rehber öğretmen davranışları değerlendirme kurulunda yer alır. ve madde 115 e göre üyeler çekimser oy kullanamaz. bu durumda rehber öğretmen verilecek ceza belirlenirken oy kullanmak zorundadır. bu durum bence çok yanlış. oysaki ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde rehber öğretmen kurula rapor yazar.  ilköğretimde de lisedeki gibi rapor yazan olmalı ve oylamada yer almamalıdır.

ben kurullardan ceza çıkmasına karşı değilim. ama ceza tebliğ edilirken beklenen davranışların gösterilmesi durumunda cezanın sene sonunda kaldırılabileceği (ki kaldırılmayanını görmedim) öğrenciye ifade edilmeli. bunu da idareciler yapmalı.

Çevrimdışı katre-i yağmur

• PROFESYONEL YAZAR
  • Izdırap en duru ilham kaynağıdır!
« Yanıtla #7 : Mart 24, 2011, 23:48:53 ÖS »
Ölme eşeğim ölme cümlesini duyar gibiyim:)

Çevrimdışı meltm

• içimizden
  • never say never...
« Yanıtla #8 : Mayıs 16, 2013, 00:41:49 ÖÖ »
arkadaşlar, ilköğretimde kınama cezası nasıl verilir? müdürüm benden öğrenci için ÖDDK tarafından kınama cezası verildiğine dair bir yazı yazmamı istedi. elinde örneği olan varsa paylaşabilir mi acaba?

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Mayıs 16, 2013, 11:35:32 ÖÖ »
Rehber Öğretmen olarak bu işi sizin yapmanız bence yanlış olur+bildiğim kadarıyla kınama cezası veliye tebliğ edilir velinin 5 iş günü itiraz hakkı vardır.Tebliğ işini idarecilerin halletmesi daha doğru olur.Bizim idarede kullanılan formları ekliyorum.

Çevrimdışı limon agaci

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Mayıs 16, 2013, 11:41:40 ÖÖ »
bence de bu işi sizin yapmanız doğru değil! ve kınama cezası veliye tebliğ edilir bu da idarenin işidir. hadi evrakları siz hazırlasanız bile bırakın geri kalanını idare yapsın! zaten rehber öğretmenin sıradan bir üye olarak bulunması saçma bir de tebliğ işlerine hiç bulaşmayın bence!

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
  • Buz dağlarında mahsur kaldı insan ...
« Yanıtla #11 : Mayıs 16, 2013, 11:41:41 ÖÖ »
hocam ilkokuldaki işleyişi tam bılmemekle beraber ılkokuldaki işleyişinde lisedeki gibi olduğunu düşünüyorum.
öğr. dav.değ. kurulunun bır uyesıyız ancak başkanı tabıkı mudr yrd.
bız burada görüş belirtiyoruz ve ceza alması gerekn bır öğrencı varsa bununla ilgili rapor yazarak tutanakların arasına eklıyoruz dıye bılıyorum.
tabıkı ılkokuldakı kurul sadece bu işi yapmıyor ayın öğrencısıni belirleme gibi olumlu işlevleri de var

Çevrimdışı Transformers

• Profesyonel
« Yanıtla #12 : Mayıs 16, 2013, 11:44:35 ÖÖ »

Lisede etkili Hocam bence... Cezayı alan kişi akıllanmasa bile böyle bişeye kalkışmaya meyilli kişiler için bir örnek olduğundan etkili bence...

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Mayıs 16, 2013, 11:52:20 ÖÖ »

Lisede etkili Hocam bence... Cezayı alan kişi akıllanmasa bile böyle bişeye kalkışmaya meyilli kişiler için bir örnek olduğundan etkili bence...
ben de katılıyorum. yoksa öğrenciler " amaaaan kimseye bişey verdikleri yok ya adı var kendi yok" diye düşünüp at koşturuyolar okulda

evet AT bildiğin At :)

Çevrimdışı melekim

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Mayıs 16, 2013, 12:07:25 ÖS »
hocam ben şunu da görüyorum aman zaten sene sonunda nasıl olsa kalkacak düşüncesi mevcut çoğunda (benim okulda öyle yani bazı öğrenciler) bu yüzden ben kalkmayacak diyorum bu tür davranışlara devam ettiğiniz müddetçe. ama adamların umurunda bile değil inanın ki :(

Çevrimdışı limon agaci

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #15 : Mayıs 17, 2013, 07:40:47 ÖÖ »
ben ortaokulda görev yapıyorum biz de hiç bir işe yaramıyor. sene sonunda kalkmasa da öğrencilerin umurunda bile değil!!! müdür yardımcım söylemişti doğru olup olmadığını kontrol etmedim ama en azından korkarlar belki diye ortaokulda kınama alan öğrenci anadolu lisesine gidemez diyorum hiiiç kime diyorum!!! zaten sorun yaratanların anadolu lisesiyle işi olmadığı için bildiklerine devam ediyorlar!! bu arada müdür yardımcımın söylediği doğru mu? Kınama cezası alanlar Anadolu liselerine kayıt yaptıramıyor mu?  y) &;

Çevrimdışı mine2

• Profesyonel
« Yanıtla #16 : Mayıs 17, 2013, 09:15:54 ÖÖ »
Böyle bir şey yok,ancak Anadolu öğretmen lisesine gidemeyebilir,oda öğretmenler kurulu öğrencinin problem davranışlarından dolayı öğretmenlik mesleğine uygun olmadığı gerekçesiyle aday göstermez ise.

Çevrimdışı limon agaci

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #17 : Mayıs 17, 2013, 11:16:36 ÖÖ »
ben de öyle düşünmüştüm. müdür yardımcım belki de öğrencileri korkutmak için söyledi ama maalesef işe yaramıyor  ?:

Çevrimdışı iceberg

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #18 : Mayıs 17, 2013, 23:34:16 ÖS »
yıne de sdisiplin kurulu bırçok öğrencı için caydırıcı olabılıyor ... keşke uygulamalar ve yaptuırımlar daha net olsa !