Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: akran arabuluculuğu ve çatışma çözme yöntemlerinin kazandırılması  (Okunma sayısı 5573 defa)

Çevrimdışı ceren ipek

• Henüz Okuyucu
  • *
Merhaba, ben lisede görevli bir psikolojik danışmanım.Çalıştığım okulda çok ciddi şiddet problemleri olmasa da okulumda bu akran arabuluculuğu kültürünü yaymak istiyorum.Bu konuda yazılmış kaynakların çoğu sanırım ilköğretim düzeyindeki öğrenciler için hazırlanmış programlardan oluşuyor. Akran arabuluculuğu ile ilgili eğitim verilip verilmediğini bileniniz var mı? Bu konuda güvenebileceğim bir program,kaynak veya kişi varsa beni ve ilgilenen diğer kişileri yönlendirirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
Hocam bu konu ile ilgili Ege Üniversitesinde görev yapan   Abbas Türnüklü seminerler düzenliyordu. Hala devam ediyormu bilmiyorum ama bu konuda bir çok çalışma yapmış. Seminerde bahsetmişti. Eğer gerçekten okulda problem varsa lisede de uygulanabilir. Aldığım faydalı seminerlerden biriydi. Gerçekten bizzat uyguladığı ve işe yaradığını düşündüğü şeyleri anlatıyordu..

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
ilgili konunun hizmetiçi eğitim seminerine katıldım çok da uygulanabilir gelmedi... Seminere katılan diğer rehber öğretmenlerde pek bişey anlamadı... Bana şey gibi geldi yaptığım işi bikaç öğrenciye yükleyip problemleri onların çözmesinde yardımcı olması gibi bişey... Dedim ya netlik yoktu seminerde...

• PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
Benim anladığım da okulda fazla problem çıkaran öğrencileri problem çözmek için görevlendirmekti. Mantıklı geldi bana.Hani sürekli sorumluluk verin gibi cümleler kuruyoruz ya. En yaramaz diye tabir ettiğimiz öğrencilere bu eğitimi verip hadi bakalım artık sorumluluk sahibisiniz, arkadaşlarınızın problemlerini siz çözeceksiniz diyerek mevcut olumsuz davranışları azaltmak. Eğer okulda gerçekten çok problem varsa denemeye değer bence...

Çevrimdışı shrewoman

• PROFESYONEL YAZAR
aaa ben buna benzer bir şey yağtım geçn hafta bunun adı bu muymuş :)
 2 öğrenci geldi .hem arkadaş kalmak istiyorlar hemde aralarında sürekli bir problem yaşadıklarını söylediler. ikisindende birbilerinin beğendikleri ve beğenmedikleri 5 er özelliği yazamlarını istedim yanıma gelmeden birbizinize göstermeyin dedim. ertesi gün geldiler. okudular. arkadaşlık üzerine gerekli konuşmları fln yaptım işte. sonra onlara sınıfta arabulucu sizsiniz kim problem yaşarsa onlarla konuşun fln dedim. iyi örnek olun dedim.
şimdi aralarında problem yaşamıyolarmış. sınıf içindende başka sorun gelmedi böyle.
işe yaradı sanırım :)

• PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
aaa ben buna benzer bir şey yağtım geçn hafta bunun adı bu muymuş :)
 2 öğrenci geldi .hem arkadaş kalmak istiyorlar hemde aralarında sürekli bir problem yaşadıklarını söylediler. ikisindende birbilerinin beğendikleri ve beğenmedikleri 5 er özelliği yazamlarını istedim yanıma gelmeden birbizinize göstermeyin dedim. ertesi gün geldiler. okudular. arkadaşlık üzerine gerekli konuşmları fln yaptım işte. sonra onlara sınıfta arabulucu sizsiniz kim problem yaşarsa onlarla konuşun fln dedim. iyi örnek olun dedim.
şimdi aralarında problem yaşamıyolarmış. sınıf içindende başka sorun gelmedi böyle.
işe yaradı sanırım :)

Aynen böyle hocam. Yalnız bu programın sizizn yaptığınızdan farkı önceden çocuklara bir eğitim veriyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam 1-2 ay sürüyor.

Çevrimdışı ppspps

• Tecrübeli
  • iYݝ Kݝ BEN'İM.

Çocuklara verilen eğitim hakkında nereden bilgilenebiliriz. Kendimiz mi düzenliyoruz eğitimi?

• PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
Hocam Abbas Hoca bu eğitimi uygulamak isteyen öğretmenlerin listesini almış daha sonra kendilerini geekli dökümanların yollanacağını söylemişti. Benim okulumda pek sorun olmuyo bu konularda. 1 yıldır sadece 1 kez kavga yaşandığını gördüm o da tartışma itişme... Ben başvurmamıştım. Bu nedenle sonuç ne oldu bilmiyorum.

Çevrimdışı HUNAT

• içimizden
Hocam ben üniversite de bir ders almıştım bu içerikte. Ben ilköğretimde çalıştığım için arabuluculuk öncesi verilecek eğitim biraz yoğun olur gibi geldi ve bir süreliğine erteledim. ama lise de amacına ulaşır diye düşünüyorum. bunun için aşağıdaki iki adet kaynak işinize yarar
1. Türnüklü, A. (2006). Sınıf ve Okul Disiplinine Çağdaş Bir Yaklaşım. Ankara: Ekinoks Yayınları.
2. Schrumpf, F., Crawford, D., Bodine, R. (2007). “Okullarda Çatışma Çözme ve Akran Arabuluculuk Program Rehberi.” (Çev. F. Gül Akbalık ve B. Dilek Karaduman). Ankara: İmge Kitabevi
ayrıca yökün tez tarama sisteminden bu konuda yapılmış tezlere de ulaşabilirsiniz. onlarda da bu amaçla uygulanmış program örnekleri vardı. hatırladığım bir tanesi Nuray TAŞTAN ın doktora tezi idi

Çevrimdışı şeniz

• Profesyonel
İki yıl önce MEB 7-19 AEP eğitimi almış olan bazı  danışmanlara akran arabuluculuğu eğitimi vermişti ama hiç kullananı duymadım.. Yani bu eğitimi okulda uygulayanı....!!

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
Ynt: akran arabuluculuğu ve çatışma çözme yöntemlerinin kazandırılması
« Yanıtla #10 : Aralık 05, 2011, 19:59:06 ÖS »
Çatışma çözme ve akran arabuluculuğu eğitimini 3 hafta sonra iki grup halinde başlatıyorum.

Soncun nasıl olacağı bilmiyorum.

Ama sürekli gözlemleyeceğim ve üzerinde titizlikle çalışacağım.

Süreci sizinle paylaşırım

Çevrimdışı shrewoman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Aralık 05, 2011, 20:18:09 ÖS »
Birde ben özel okulda çalışırken böyle bi eğitim almıştım 2 günlük. Okulun seçtiği öğretmenlere verilmişti.. Etkinlikli eğlenceli bi eğtimdi. eğitmen robert kolejinde bu dersi veren yabancı bi öğretmendi.. Ders kitabı oşlarak okuttuğu kedi yazdığı kitabı bize dağıtmıştı.. Biz gün bende uygulayabilirm. Eğlenceli ve farkındalık kazandırmıştı.. Başarılar özkan hoca

Çevrimdışı mrcn

• Yenilerden
  • **
mrb arkadaşlar...  bu konuda Uğur Öner editörlüğünde, Nuray Taştan "Çatışma Çözme Eğitimi ve Akran Arabuluculuğu" kitabı var. ilköğretim ikinci kademe düzeyinde hazırlanmış, 5 oturum uygulamasıyla beraber yazılmış. bu oturumlardan esinlenerek bir çalışma planlanabilir... bende araştırma yapıyorum ama lise düzeyinde yapılmış bir çalışma bulamadım henüz... iyi çalışmalar... 

Çevrimdışı willshenco

• PROFESYONEL YAZAR
  • sessizlik en büyük haykırıştır... hayat güzeldir..
« Yanıtla #13 : Aralık 15, 2012, 15:19:46 ÖS »
Çatışma çözme ve akran arabuluculuğu eğitimini 3 hafta sonra iki grup halinde başlatıyorum.

DEMİŞSİNİZ HOCAM BAŞKA BİR BAŞLIKTA anlatmadıysanız.. süreci anlatabilir misniz ve varsa döküman paylaşabilir misiniz. bende okulumda her sınıftan bir öğrenciye bu eğitimi verip akran arablucu merkazi açmayı düşünüyorum.. yardımcı olursanız seviniirim

Çevrimdışı kont007

• PROFESYONEL YAZAR
  • Bugün Kendin İçin Ne Yaptın?
« Yanıtla #14 : Aralık 15, 2012, 21:46:44 ÖS »

DEMİŞSİNİZ HOCAM BAŞKA BİR BAŞLIKTA anlatmadıysanız.. süreci anlatabilir misniz ve varsa döküman paylaşabilir misiniz. bende okulumda her sınıftan bir öğrenciye bu eğitimi verip akran arablucu merkazi açmayı düşünüyorum.. yardımcı olursanız seviniirim
Beymen Hocam bu dönem iki kavga oldu bulunduğum okulda. Akranbuluculuğu devreye sokarak, buna çözüm bulmaya çalışacağım. Dökümanları ve süreci bizle paylaşırsanız çok sevinirim.

Çevrimdışı ayshe

• Tecrübeli
« Yanıtla #15 : Aralık 18, 2012, 17:30:16 ÖS »
bende merak ediyorum dökümanları

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #16 : Aralık 19, 2012, 14:16:45 ÖS »
Bu konuda hazır kaynakları kullanıyorum.
Şuan kaynaklar evde olduğu için isimleri aklıma gelmiyor.

{Aslında bir eğitimi var.}

Çevrimdışı willshenco

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #17 : Aralık 24, 2012, 09:24:28 ÖÖ »
http://www.pegem.net/kitabevi/42302-Catisma-Cozme-Egitimi-ve-Akran-Arabuluculugu-kitabi.aspx

bu kaynak mı acaba hocam? bu değilse evinize gittiğinizde yazarsanız sevinirim. uygulamaya dönük bi kaynak mı içerikten de bahsederseniz sevinirim. sizin referansınıla almak isterim de.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #18 : Aralık 24, 2012, 09:45:03 ÖÖ »
Biri bu diğeride Program Rehberi / Okulda Çatışma Çözme ve Akran Arabuluculuk, Donna K. Crawford/ Fred Schrumpf/ Richard J. Bodine
Geniş bir içeriğe sahip. Daha çok altyapıyı güçlendirmek için kullanılabilir.

Çevrimdışı willshenco

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Aralık 24, 2012, 10:23:19 ÖÖ »
peki. teşekkür ederim :)