Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: MİLLİ EĞİTİMİN MİLLİ SORUNU;OKULLARDA REHBERLİK  (Okunma sayısı 1939 defa)

Çevrimdışı serpil55

• içimizden
MİLLİ EĞİTİMİN MİLLİ SORUNU;OKULLARDA REHBERLİK
« : Ocak 11, 2011, 10:41:07 ÖÖ »
     Çiçeği burnunda bir rehber öğretmen vardır yurdumun ücra köşesinde.Neye nerden başlayacağını bilemeyen..Başlasa bile nasıl yapacağında kararsız. Bir güvercin yüreği gibi çarpar yüreği...İdealist ve azimlidir ya,göğüs gerer tüm zorluklara.Zaman içinde oturur herşey.Öğretmenle ayrı uğraşır öğrenciyle ayrı idareciyle ayrı velisiyle ayrı...Birkaç cephede çarpışır yani..Didinip durur.Kimse bilmez içinde kopan fırtınaları.Rehber öğretmendir ya .Her ne yaşarsa yaşasın hep pozitif oılmalıdır.Sorunlara başka başka yaklaşmalıdır.Güler yüzünü eksik etmemelidir o.Mavi boncuk dağıtmalıdır.Eleştirmemelidir hatta yol göstermemelidir.Öyle ya rehber öğretmen de kim oluyor.Yeri geldiğinde her derde çare olmalıdır.Yeri geldiğinde haddini bilmelidir.Zaman geçer ama bir türlü çare olmaz.Artık kendine daha çok güvenir.Neye nerden başlayacağını da bilir,nasıl yapacağını da...Lakin gel gör ki bu sefer de başka sorunlar vardır çarpışmak zorunda olduğu..Okullarımızın yegane şamar oğlanıdır o.Başarısızlık mı var sorun ondadır.Devamsızlık mı var sorun ondadır.Rehber öğretmen işini iyi yapmıyordur.Sanki bunu söyleyenler birer başarı abidesiymiş gibi.
    Bizler rehber öğretmenler olarak sistemin mağdurlarıyız.En azından milli eğitim camiasında tükenmişlik sendromunu bu kadar yoğun yaşayan başka bir branş yoktur diye düşünüyorum. Zamanla belki sorunlarımız azalır ancak ben kesinlikle rehberlik faaliyetlerinde bir reform olması gerektiği kanaatindeyim.Şöyle ki;
1.Üniversitelerde çok  sıkı ve uygulama ağırlıklı bir eğitim verilmeli,
2.Üniversite ve milli eğitimin işbirliğine dayalı hizmet içi eğitim kursları(emniyet mensuplarındaki gibi) düzenlenmeli,
3.İhtisaslaşma(ÖR;atılganlık eğitimi uzmanı,öfke yönetimi uzmanı..vb.) muhakkak ki yapılmalı,
4.Rehber öğretmen ve psikolojik danışman kavramlarının ayrışması ve hatta lisans eğitiminin son yılında iki ayrı kola ayrılarak öğrencilerin 3. sınıfta tercihlerine bağlı olarak eğitimlerine devam etmesi.
5.Şu an okullarımızda sınıf öğretmenleri tarafından yürütülmekte olan rehberlik faaliyetleri sadece kağıt üzerinde  kalmakta olup işler tıkırındaymış gibi  gözükmektedir.Ancak işin aslı hepimizin de bildiği gibi hiç de öyle değildir.İnsan inanmadığı birşeyi yapamaz.Yapsa da başarılı olamaz.Buradan hareketle sınıf öğretmenleri rehberlik hizmetlerine inanç noktasında son derece zayıftır.Ayrıca sınıf rehberlik faaliyetlerini  yürütme görevini bir türlü benimseyememişlerdir.Bu işi adeta başkasının heybesini taşıyormuş gibi bir ruh haliyle yapmaktadırlar.Bu nedenle sınıf rehber öğretmenlerine ya dolgun bir ek ders ücreti verilmek suretiyle motive edilmeli yada bu iş onların omuzlarından alınarak sadece rehber öğretmenin tekeline verilmelidir.Ancak tabi ki rehber öğretmen norm kadro düzenlemesi yapmak şartıyla.Şöyle ki;Bir rehber öğretmene en fazla 3 sınıf düşmelidir.Rehber öğretmen bu üç sınıfın rehberlik faaliyetini yürütmelidir.
6.Psikolojik danışman olarak göreve başlayanlar da okuldaki psikolojik danışma faaliyetlerini yürütmelidir.
Hal böyle olunca bir okulda çok sayıda rehber öğretmen istihdam edilmeli,psikolojik danışman sayısı halihazırdaki gibi devam etmelidir.
  Bunlar benim bu meslekte 6 yıldır ideallerimle hayal kırıklıklarım neticesinde gelişen naçizane görüşlerim.Çok değerli meslektaşlarımdan yanlış bulanlar da olabilir,yetersiz bulanlar da.Hepsine saygım sonsuz.Ancak şuna inanıyorum ki,sıkıntılarımızı önerileriyle birlikte yetkililere ancak biz sunabiliriz. Değişimi ancak biz başlatabiliriz.

Serpil KARACA

Çevrimdışı pdr07

• Profesyonel
Ynt: MİLLİ EĞİTİMİN MİLLİ SORUNU;OKULLARDA REHBERLİK
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2011, 11:01:24 ÖÖ »
yazdıklarınızın altına ilk imza benden...

bunu bide milli eğitim bakalığı anlasa duysada bir şeyleri değiştirse :(

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2011, 11:25:33 ÖÖ »
yazdıklarınızın altına ilk imza benden...

bunu bide milli eğitim bakalığı anlasa duysada bir şeyleri değiştirse :(

Sanki biz mi biliyoruz  sadece?
 Biz göreve başlayana kadar kimse bilmiyor muydu?
 Sbs,ygs,lys nin sınırlılıklarını kimse bilmiyor mu?
 Sınıfa giren öğretmenin para-pulla uğraşmaması gerektiğini kimse bilmiyor mu?
   Bu soruların arkası gelmez önümüze bir sofra kuruldu ve biz bu sofradan yemek zorundayız... SOfrayı reddettiğimiz ölçüde aç kalırız...Memnuniyet denilen şey çok göreceli kavramdır ve herkes memnun olmak istiyor... Yöneticiler , veliler , öğrenciler, öğretmenler, daha üsttekiler herkes memnun olmak istiyor yalnız kaçırdığımız bişey var gibi amaçlarımız ölçüsünde hedefe giden yol...

Çevrimdışı elifpdr

• Profesyonel
« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2011, 09:38:26 ÖÖ »
Çok güzel açılardan bakmışsınız olaylara Serpil Hocam. Türkiye'de Rehberlik anlayışının,uygulamalarının,eğitiminin oturması için seneleeeeeeer seneler gerekiyor maalesef. &:
Bunun oturması için de yine birşeyler apacak olan,mesleğimize sahip çıkacak olan bizleriz.

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2011, 17:15:40 ÖS »
hocam güzel olmuş yorumunuz..bizim mesleğin en kötü yanı atıyorum bir sınıf öğretmeni bir sınıftan sorumluyken bir branş öğretmeni girdiği 3 yada 4 sınıfla ilgilenirken biz tüm okulla bağlantılıyız.başka bir branş öğretmeni hergün neşeli pozitif olmak zorunda değil aynı şekilde okuldaki herkesle iletişimi olmak zorundada değil bizim herkesle bağlantılı olmamız her veliyle iletişime dahil olmamız çok yıpratıcı  :-\  belki ben o gün mutsuz uyandım belki o yada bu öğretmenle iletişim kurmak hatta o gün tek kelime bile etmek istemiyorum okula her gelen öğretmenle tanışmak zorunda olmakta istemiyorum yok hakikaten her yerde olmak yıpratıcı...

Çevrimdışı lawa

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2011, 19:25:14 ÖS »
Benimde 6. yılım aynı duygulara sahibiz.Değişim mutlaka olmalı.
Biz bazen arkadaşlarla konuşurken de diyoruz bu böyle gitmez ama n eolacağı meçhul gerçekten.
Önerileri okurken bir rehber öğretmen 3 sınıfa bakmalı;bencebu Türkiye şartlarına çok uzak,sayı baya bir artmalı :)

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2011, 22:28:30 ÖS »
Hocam hangi rehberlik, eğitim sistemi çökmüş. Bir çok öğretmen için milli eğitim bakanlığı milli öğretim bakanlığına dönüşmüş. Öğretimi de özel dersaneler kapmış. EEE hadi sen rehber öğretmensin. Sihirli değneğinle bir dokun da herşey güllük gülistanlık olsun. Yok ya, başka bir arzunuz. Şapkadan tavşan da çıkaralım mı...

Çevrimdışı serpil55

• içimizden
« Yanıtla #7 : Ocak 17, 2011, 11:29:10 ÖÖ »
Ben de diyorum ki çooook seneler geçmesin değişim için.Öğrenilmiş çaresizliğimizle kıvranıp durmayalım sistemin dişlileri arasında. İstiyorum ki artık sorunlarımız hiç olmasa pdr kongrelerinde,Rehberlik araştırma merkezlerinde,akademisyen çevrelerinde vb. iilgili ve yetkili birimlerce gündeme alınsın.Artık bişeyler yapalım....

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Ocak 17, 2011, 11:55:48 ÖÖ »
zurnanın son deliği derler ya biz o zurnanın son deliği bile değiliz....

Çevrimdışı lonelygirl

• PROFESYONEL YAZAR
  • Dost vefasız , dünya merhametsiz , devir huzursuz!
« Yanıtla #9 : Ocak 17, 2011, 13:17:11 ÖS »
yazılanların hepsi çok güzel ve bende hepsine katılıyorum ama niyeyse değişim olması konusunda hiç ümidim yok  y&%

Çevrimdışı lawa

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Ocak 17, 2011, 14:02:48 ÖS »
Mücadelemiz ilk önce o son deliği kapabilmek  :D
Gerisi Allah kerim :)

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2011, 08:31:32 ÖÖ »
Mücadelemiz ilk önce o son deliği kapabilmek  :D
Gerisi Allah kerim :)

Saldırın....................... s&) s&) s&) s&)

Çevrimdışı timur

• Profesyonel
  • bir önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan daha zor
« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2011, 09:50:07 ÖÖ »
         yorumlarınız çok güzel. yaşanan sorunları güzel ifade etmişsiniz fakat 5.maddede ki çözüm önerilerinize katılmıyorum. rehberlik dersleri için verilen iki ders ücreti zaten öğretmenlerin birbirine girmesine yetiyor. düşünceleri ise 'hem ders boş ve rahat geçecek hem de iki ek ders alacağım' oluyor. rehberlik dersinde etkinlikleri sınıf öğretmenleri uygulamalıdır çünkü branş ve sınıf öğretmenleri sadece öğretimden değil eğitimden de sorumlular. sanki sadece öğretimden sorumluymuş gibi davranıyorlar fakat yanlış. bir de etkinliklerin öğrencilerin derslerine sık sık giren öğretmenler tarafından yapılması daha iyidir. çünkü kendilerini daha rahat ifade ederler.
          ben öğretmenlerin sadece öğretimle ilgilenmesine çok kızıyorum. şu ülkede üniversitede okuyan öğrenci sayısının kaç katı kadar da liseden sonra okumayan hayata atılan öğrenci var. eğer kişilikli öğrenciler yetiştirebilirsek ülke çok daha iyi yerlere gelecek. bu konuda da bizlere de diğer öğretmenlere de görev düşüyor. biz zahmet etkinlikleri yük olarak görmek yerine görev tanımlarını bir hatırlasınlar.

Çevrimdışı serpil55

• içimizden
« Yanıtla #13 : Ocak 20, 2011, 12:16:11 ÖS »
Nasıl oluyorda çözümsüzlüklerin sözkonusu olduğu durumlarda ilk delik oluyoruz peki ~) Demek ki biz onlara göre de çoook değerli ve önemliyiz......

Çevrimdışı serpil55

• içimizden
« Yanıtla #14 : Ocak 20, 2011, 12:20:48 ÖS »
         yorumlarınız çok güzel. yaşanan sorunları güzel ifade etmişsiniz fakat 5.maddede ki çözüm önerilerinize katılmıyorum. rehberlik dersleri için verilen iki ders ücreti zaten öğretmenlerin birbirine girmesine yetiyor. düşünceleri ise 'hem ders boş ve rahat geçecek hem de iki ek ders alacağım' oluyor. rehberlik dersinde etkinlikleri sınıf öğretmenleri uygulamalıdır çünkü branş ve sınıf öğretmenleri sadece öğretimden değil eğitimden de sorumlular. sanki sadece öğretimden sorumluymuş gibi davranıyorlar fakat yanlış. bir de etkinliklerin öğrencilerin derslerine sık sık giren öğretmenler tarafından yapılması daha iyidir. çünkü kendilerini daha rahat ifade ederler.
          ben öğretmenlerin sadece öğretimle ilgilenmesine çok kızıyorum. şu ülkede üniversitede okuyan öğrenci sayısının kaç katı kadar da liseden sonra okumayan hayata atılan öğrenci var. eğer kişilikli öğrenciler yetiştirebilirsek ülke çok daha iyi yerlere gelecek. bu konuda da bizlere de diğer öğretmenlere de görev düşüyor. biz zahmet etkinlikleri yük olarak görmek yerine görev tanımlarını bir hatırlasınlar.
  timur hocam haklısınız ama bu işi yapamadıkları ortada bu gidişle de değişen bişey olmayacak....

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #15 : Ocak 20, 2011, 12:45:00 ÖS »
Nasıl oluyorda çözümsüzlüklerin sözkonusu olduğu durumlarda ilk delik oluyoruz peki ~) Demek ki biz onlara göre de çoook değerli ve önemliyiz......

Daha çok topu atmak oluyor. "Bak rehberlik servisi bile çözemedi"

Çevrimdışı Alp;Ha

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Ocak 25, 2011, 09:47:40 ÖÖ »
yazdıklarınız tam yerinde olmuş ; umarım mesleğimiz ile olumlu bir değişme olur &:

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #17 : Ocak 25, 2011, 09:50:22 ÖÖ »
değişimi kendinizde gerçekleştiriniz, yapılan iş dönme dolap misali........

Çevrimdışı Alp;Ha

• Tecrübeli
« Yanıtla #18 : Ocak 25, 2011, 09:58:45 ÖÖ »
değişimi kendinizde gerçekleştiriniz, yapılan iş dönme dolap misali........
dönme dolap misali P,)  değişim tek taraflı olunca anlamlı olamaz.

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Ocak 25, 2011, 10:23:05 ÖÖ »
anlamlı olmayan da bizim yaptığımız iş oluyor... üzgünüm:(