Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Özel Üniversiteler - ( acil tıp teknisyenliği )  (Okunma sayısı 14370 defa)

Çevrimdışı aSer

• PROFESYONEL YAZAR
Özel Üniversiteler - ( acil tıp teknisyenliği )
« : Aralık 08, 2010, 18:06:51 ÖS »
Değerli Hocalarım

Öncelikle bu konu hakkında net bir bilgi sahibi olmak istiyorum...

Birkaç sorum olacak...

1- acil tıp teknisyenliği ( att- Paramedik ) bölümü devlet üniversitelerinde sağlık meslek lisesi mezunlarını alıyor. Peki özel üniversitelerde Düz Lise çıkışlılar başvuru yapabiliyor mu.. ?

2- Düz Lise fen mezunu bir öğrenci başvursa bile öncelik sağlık mes. lisesi mezunlarının olduğundan kazanma şansı var mı?

3- Özel üniversite de Halen acil tıp teknisyenliği okuyan bildiğiniz düz lise mezunu öğrenci varmı ?

Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

« Son Düzenleme: Aralık 08, 2010, 18:09:19 ÖS Gönderen: aSer »

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: Özel Üniversiteler - ( acil tıp teknisyenliği )
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2010, 21:46:43 ÖS »
Bahsettiğiniz bölüm(Acil Tıp Teknisyenliği\İlk ve Acil Yardım) esas olarak sınavsız geçişle öğrenci alır.

Yani Sağlık Meslek Liseliler ygs ye girmeden, sadece okul puanlarına göre bu bölüme yerleşirler. Sağlık meslek liseliler ilgili bölümün kontenjanını doldurmazsa, yani SML'lilerden boş kontenjan kalırsa bu durumda genel lise Fen Bölümü mezunlarının da başvuruları kabul edilir. (genel liseliler  bölüme YGS-2 puanına göre yerleştirilirler. )

Bildiğim kadarıyla bu durum hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler için geçerlidir.(yamuluyorsam düzeltsinler lütfen)

ATT tercih edilen bir bölümdür, Genel lise mezunlarının bölüme yerleşmeleri boş kontenjan kalıp kalmamasına bağlıdır. ÖSYM'nin resmi sayfasında 2010 taban puanları var, linki aşağıya kopyaladım, ordan inceleyebilirsiniz.

http://www.osym.gov.tr/dosya/1-56721/h/bolum2onlisans.pdf
« Son Düzenleme: Aralık 08, 2010, 22:00:41 ÖS Gönderen: yaren_ »

Çevrimdışı aSer

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2010, 10:00:35 ÖÖ »
Saolun hocam linki hatta geçen yıllardaki taban puanlarını da inceledim...
2009 da özel üniversitelerde okuyan düz lise çıkışlılar varmış araştırıp buldum...
ama bu yıl sanırım ilginin çok olmasından dolayı pek yerleşen olmamış düz lise mezunlarından...

Biraz düşündüm de bu sınavsız geçiş adaletsizlik...Eşitlik olsun diye eşitsizlik yaratılmış...

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2010, 19:50:13 ÖS »
evet, sınavsız geçiş devam ettiği sürece, anestezi, radyoloji, ATT vb. bölümlere genel liselilerin yerleşebilmesi zor görünüyor maalesef.