Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: Az gören (görmek engelli) öğrencinin BEP'i  (Okunma sayısı 3048 defa)

Çevrimdışı Yoruk

• PROFESYONEL YAZAR
Az gören (görmek engelli) öğrencinin BEP'i
« : Ekim 06, 2010, 11:51:45 ÖÖ »
Arkadaşlar, okulumuzda bir öğrenci var, 5. sınıfta ve durumu çok nadir rastlanan türden...

Bu öğrencimiz geçen yıla kadar görebiliyordu. Geçen yıl doktor kontrolü sırasında "Herediter Rod-Kon Distrofisi" tanısı kondu. Çok nadir görülen bir durummuş. Görme duyusunu yavaş yavaş yitiriyor. Zaman içerisinde tamamen göremez duruma gelecek. Maalesef bu hastalığın tedavisi yok.

Bu öğrencimizi geçen sene sonunda RAM'a yönlendirdik. Kaynaştırmaya tabi oldu ve evrakları birkaç hafta önce elimize ulaştı.

Bugün toplantı yapacağız bu öğrencimizle ilgili olarak. Ben olacağım toplantıda. Ve sınıf öğretmeni, müdür, öğrenci, veli, dersi,ne giren branş öğretmenleri (müzik, bilgisayar, beden öğretmeni) olacak.

Zihinsel engelli öğrenciler için, ya da sık rastlanan durumlarla ilgili BEP örnekleri var. Ancak görme engeli olan öğrenciler için BEP örneği görmedim. Demek istediğim şu; diğer tür sorun alanlarıyla ilgili neler yapılabileceğini biliyoruz. Ancak görme engeli olan bir öğrenciye BEP nasıl hazırlanır öğretmenlerimiz hiç bilmiyorlar.

Öğrencimiz yakın bir zamanda rehabilitazyon merkezine de gitmeye başladı. Görme engellilerin kullandığı cihazları kullanmayı öğrenmeye başladı (okuma, yazma ile ilgili cihazlar).

Öğrencimiz çok zeki ve başarılı... Yani BEP'te kısa ve uzun süreli amaçlara neler eklemeliyiz?

Çok yakından ve zorlukla görebiliyor.

Bu konuda hazır bir plan istemiyoruz, yanlış anlaşılmasın. Ama neler yapabiliriz, bunu bilmek istiyorum. BEP'e neler koymalıyız? Bu çocuk hemen öğreniyor, dersleri de çok iyi...

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: Az gören (görmek engelli) öğrencinin BEP'i
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2010, 12:00:24 ÖS »
Hocam öğrencinin zihinsel anlamda problemi olmadığına göre içerik konusunda görerek yapmak zorunda olduğu amaçları programda daha farklı nasıl verilebilir bunun üzerinde durmak gerekiyor sanırım... Galiba bu konuda size görme engelliler sınıf öğretmeni yardımcı olabilir...Görme Engelliler Sınıf öğretmeni olan bir Ram ı n arayıp konuşsanız daha faydalı olur gibi...

Çevrimdışı çilekkk :)

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: Az gören (görmek engelli) öğrencinin BEP'i
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2010, 12:55:37 ÖS »
benim de böyle bir öğrencim geldi bugün.geçen seneye göre görmesi azalmış.üstelik hafif düzeyde zihinsel engeli de var.önce doktora yönlendirdim.doktor tanıyı koysun sonra ram a gidilir herhalde. raporları gelince nasıl bir çalışma yaparım ben de hiç bilmiorum :(