Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: bilginiz varmı (zeka testi yaptırmalımıyım, nerede yapılır)  (Okunma sayısı 19920 defa)

kaya

• Ziyaretçi
slm bana yardım edebilecek biri varmı benim 3 yaşında bir oğlum var 20 ye kadar sayıyor ona kadar olan sayıları tanıyor tüm renkler biliyor bunları 2 yaşından beri biliyorilk rengi 18 aylıkken öğrendi oda beyaz şimdi 6 yaş kitaplarındaki kavramları yapıyoruzsağ ve solunu biliyor 2 tane ev tlf biliyor adresini  akrabalık ilişkilerini  mesela halam babaannemin kızı babam uğur dedemin oğlu gibi kavradı 2 yaşından beri kelimelerin son hecesini söyleyerek oyun oynuyor televizyon yon buzdolabı bı gibi herkezin bildiği 5 para ver şarkıaını masaya vurarak çalıyor etrafımdakiler gibi bende üstün zekalı olduğunu düşünüyorum ama yinede acaba banamı öyle geliyor diyorum sizce oğlum farklı olabilirmi 3 yaşında bunları yapması normalmi gerçekten çok merak ediyorum bulunduğum yerde zeka testi yapacak kimsede yok bu konuda fikri olanlar bana yardım edermisiniz

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2007, 04:09:18 ÖÖ Gönderen: Beymen »

Çevrimdışı asya&ada

• Tecrübeli
Ynt: bilginiz varmı (zeka testi yaptırmalımıyım, nerede yapılır)
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2007, 11:41:50 ÖÖ »
Merhaba öncelikle çocugunuzun gelişim döneminin üstünde davranışlar gösterdiğinin önce bir uzman yardımıyla netleştirmelisiniz.Yazdığınız özellikler çocuğun yaşam çevresine anne-baba tutumuna göre değişiklik gösterebilen özellikler.Şuanda çocuğunuz 3 yaş gelişim döneminden 4-5 yaş dönemi özelliklerini göstermektedir.Bu durum size çocugunuzun üstün yetenekli olduğunu göstermemeli çünkü çocuk psikolojisinde gelişim dönemleri bireysel ayrılıklar gösterebilir.Çocuğunuzun normal üstü bir zekaya sahip olduğunu öğrenebilmeniz için bir çocuk psikiyatrndan yardım alabilirsiniz çocuğunuza uygulanan zeka testi puanı bu durumu ortaya koyacaktır.En yakınınızdaki çocuk psikiyatrına başvurabilirisiniz.Bu arada Üstün yetenekli çocukların gittiği Bilim Sanat Merkezleri var  bunlar sadece belli illerde var çocuğunuza böyle bir teşhis konduğunda eğitim alması gereken yerler Bilim va Sanat Merkezleri olmalıdır. :)

Çevrimdışı serencam

• PROFESYONEL YAZAR
  • ÝNSANLARIN EN HAYIRLISI ÝNSANLARA FAYDALI OLANDIR.
« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2007, 19:11:41 ÖS »
Dünyada zeka testi kadar gereksiz bir test daha olduğunu sanmıyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2007, 20:47:58 ÖS Gönderen: serencam »

Çevrimdışı KEMANCI

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #3 : Ekim 28, 2007, 18:33:39 ÖS »
merhaaba
bizimde sizin çocuğunuzun özelliklerinde kızımız var bizde bu konuda yardım istemiştik netekim faydalarınıda görmeye başladık ama zeka testi yaptırmayı bende önermem bizim formu okursanız yardımcı olabilirler belki."acaba farklımı" okuyun lütfen.

harel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 28, 2007, 21:37:02 ÖS »
zeka testlerine tamamen karşı olmakta kayıtsız şartsız tek belirleyici olarak görmek kadar yanlış.Test yaptırarak en azından odönem için çocuğunun normal veya üstü olup olmadığını tespit ettirerek ona göre gerekli önlemleri alabilirsin

Çevrimdışı serencam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2007, 14:40:03 ÖS »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
zeka testlerine tamamen karşı olmakta kayıtsız şartsız tek belirleyici olarak görmek kadar yanlış.Test yaptırarak en azından odönem için çocuğunun normal veya üstü olup olmadığını tespit ettirerek ona göre gerekli önlemleri alabilirsin

Size katılmakla birlikte zaten belirli özellikleriyle üstün olan 3 yaşındaki bir çocuk için verilmiş bir cevaptı benimkisi. Farzedin zekası 140 çıktı ne yapılacak bu çocuğa ki? Bizim yakın dostlarımızın çocuklarından birisi 140 digeri 135 zekaya sahip çıktı. Boş boş psikoloğa götürdüler. Neticede hiç bir sorunu olmayan çocuğun zekasını ölçsen ne olacak, ölçmesen ne olacak ki? Zeka geriliği sorunlarında ise size gene kısmen katılıyorum. Çünkü bu durumda zeka geriliği ile yaftalanan çocuk ve aile psikolojik olarak büyük bir yıkıma ugruyor. Bu nedenle bilmemeleri bana göre daha iyi. Yani gene sonuc olarak aynı yere çıkıyoruz. Boş boş sorunları olmadıgı halde küçük yaşta psikoloğa götürülüp, daha iyisi olsun derken, çocuk yaşta götürüldükleri için hayatları boyunca güven sorunu yaşayan insanları tanıyorum.

Çevrimdışı serencam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2007, 14:44:33 ÖS »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
merhaaba
bizimde sizin çocuğunuzun özelliklerinde kızımız var bizde bu konuda yardım istemiştik netekim faydalarınıda görmeye başladık ama zeka testi yaptırmayı bende önermem bizim formu okursanız yardımcı olabilirler belki."acaba farklımı" okuyun lütfen.

Gerçekten son durumu merak ediyordum. Faydalanmanıza sevindim. Slmlar.

kaya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2007, 13:20:54 ÖS »
slm bana yanıt veren herkese teşekkür ederim.Dediklerinize katılıyorum arkadaşlar ama bu özellikteki çocuklarada yazık olmuyor mu sizce tamam belki zeka testleri çok gerekli değil ama çocuklarımızında o parlak zekasının körelmesini istemiyorum ben sınıf öğretmeniyim geçen sene birinci sınıf okuttum ve okulda yaptığım bazı etkinlikleri evde oğlumlada yaptım buna rağmen ona yeterli gelmiyorum ve çok bunalıyorum. anaokuluna gönderdim ama durmadı sadece 5 gün dayanabildik ağlamasına  en son bana anneciğim ben sana ne yaptımki beni buraya bırakıyosun sana söz veriyorum birdaha asla seni üzmeyeceğim dedi.ve hiç onu okulla korkutmamıştım hatta çok istekliydi gitmeye  ama şuanda okul lafı geçse ağlıyor ve oğlum çok antisosyal hep okul çağındaki çocuklarla arkadaş olmak istiyor yaşıtlarıyla oynamıyor ve onlara karşı çok pasif sorun bir değil anlayacağınız ona nasıl yardımcı olacağımı bilemiyorum bazen kendimi çok kötü hissediyorum aslında en önemli sorunlarım bunlar yani çoğu şeyi bildiği için onu tatmin edememek,antisosyal olmasına çözüm getiremek ve anaokuluna gönderememek

Çevrimdışı jasminilhan

• içimizden
« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2008, 11:53:21 ÖÖ »
çocuğunuzun okul çağına kadar gelişmelerini takip edip okula başlayınca yaşıtlarına göre farklılıkları devam ediyorsa bilim sanata yönlendirmeniz daha faydalı olabilir. bilinçli bir baba olduğunuzu düşünüyorum bu yüzden de çocuğunuzun köreleceğini sanmıyorum

Çevrimdışı ibrahimtokadi

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2008, 13:55:15 ÖS »
hepiniz bilirsinizki 3-6 yaş arası "merak" duygusunun en üst düzeye vurduğu dönemdir. dolayısıyla bu dönemde üst yaş grupları gibi bilgi vebeceriye sahip olmasını ben normal karşılıyorum.
öğrenen bir çocuğu gören bir anne baba çok kolay bir şekilde öğretmese bile ortamı hazırlayabiliyor, yaptıklarını önemsediğini gösterip överek bu durum daha çok gelişmesine yardımcı olabiliyor.
anlatılanlara bakılınca yaşıtlarından üst düzeyde ama üstün mükesin bir şey denemez. okul ortamı yaşantısında bulunmasından sonra REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ de psikiyatr ya da bazı psikologlar gibi zeka testi uygulayabilmektedir. zaten buralarda çalışan arkadaşalara MEB kurs düzenlemektedir. zeka testleri de kesin ve %100 doğru da diyemem. ama çerçeve çizmeye yardımcı olur.
burda önemli olan çocuğun "merak" ve "ilgi"sini sürekli canlı tutabilmek olmalıdır.
evdeyse anne baba, okul öncesi kurumlarda ya da ilköğretim okullarında ise öğretmen arkadaşların bu çocuklara özel muamele yapmadan ama sınıftaki konularıla bağlantılı farklı ödevler araştırmalar ve konuşmalarla desteklemesi taraftarıyım. bana böyle biri gldiğinde bu yönlendirmeyi yaparım. üstün olması değil merak ve ilgi zenginliğinin devamının önemli olduğunu, bunun da ister evde ister okulda olsun desteklenmesi gereketiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı sanciyano

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Aralık 18, 2008, 14:20:44 ÖS »
Piaget dünyadaki tüm çocukların aynı gelişim evrelerinden geçeceğine tüm dünyayı inandırdığından bu yana
Binet amatör bir zeka testini geliştirdiğinden bu yana
Parsons ilk mesleki danışma bürosunu açtığından bu yana
Marshal yardımları ile Türkiye psikolojik danışma alanında dışa bu kadar bağımlı olduğundan bu yana böyle şeyler konuşulmaya başlandı. Çağdaş eğitim diye yutturdujkları bu model ana babaları rüzgarına kattı götürüyor. Zeka testi dediğiniz şey, ABD'nin tüm dünyaya sattığı bir yalandır. Bir kere gereksiz. Çoklu zeka zımbırtısı ise ömrünün son demlerini yaşıyor. 10 sene sonra en az 50 çeşit zeka olduğunu söyleyecekler. Oysaki zeka kabına sığmaz. Kuralalrı olmaz zekanın. Hele ölçülüebiliyor olması külliyen garabettir. Hangi zeka iydir? Toplama çıkarma yapabilen zekamı? Sözcükleri yerli yerinde kullanan zeka mı? Hiçbiri!

Bana kalırsa çocuğunuz öğrenme materyallerini çok güzel kullanıyor. OKullardan uzak tuttuğunuz sürece zehir gibi bir kafa olacaktır. Çünkü okullar soru işareti gibi olan çocukları nokta yapmakta pek mahirdirler. Bir uzmanın DSM kriterlerine göre çocuğunuza zeki yada az zeki demesi umurunuzda bile olmasın. Görünen o ki iyi değerlendirilirse başarılı bir çocuk olacak. Öyle ki tarih, hiç bir desteği olmamasına rağmen pekala dahileşebilen adamlarla doludur. Çocuğunuz merak etmeyi bıraktığı anda yada bıraktırıldığı anda çürümeye başlayacktır. Durum bu memlekette bu kadar nettir. İmkanlarınız varsa eleştirilmeyeceği, uslu durmanın marifet sayılmadığı bir okula gönderin. Su yolunu bulacaktır. İmkanınız yoksa da devlet okullarına gönderin ve (bilim sanat okulları dahil) vereceği mücadeleye destek olun. Ama asla çocuğunuzun gerçekten zeki biri olduğu konusunda şüpheye düşmeyin.

Çevrimdışı yusufturhan

• içimizden
« Yanıtla #11 : Nisan 09, 2009, 10:56:45 ÖÖ »
sanciyanoya katılıyorum, bencede okullar kişileri kalıplaştırmakta ve büyük ölçüde sınırlamaktadır.belli başlı kuralları öğreticem diye çoğu öğrencinin maalesef yaratılıcıklarını ve merak duygularını körelymektedir.bence siz çocuğun öğrenme merakını köreltmeden yaratılıcılığını pekiştirin ve unutmayın üstün zeka desteklenmezse belli bi yaştan sonra körelebilir