Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: lisede kaynaştırma öğrencisi  (Okunma sayısı 11067 defa)

Çevrimdışı La Alegria

• Profesyonel
lisede kaynaştırma öğrencisi
« : Nisan 07, 2010, 19:48:26 ÖS »
merhabalar
dokuzuncu sınıfa giden bir öğrencimiz yedinci sınıftayken kaynaştırma öğrencisiydi. bireysel destekde alıyordu fakat babası istemediği için devam edemedi. b öğrenciyi bir daha rama yönlendirmedik. baba istemiyor. şimdi dersine giren öğretmenlerimiz bu öğrencimiz için yazılılarda farklı soru mu hazırlayacaklar? diğer öğrencilerle aynı soruları sorabiliyorlar mı?

pdrteftiş

• Ziyaretçi
Ynt: lisede kaynaştırma öğrencisi
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2010, 22:24:09 ÖS »
 evet sorabilir özeleğitim hizmetleri yönetmeliğine göre orta öğretimde ki öğrenciler ilgili okulun ders geçme ve sınav yönetmeliğine göre işlem görür der

Çevrimdışı şeniz

• Profesyonel
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2010, 23:26:25 ÖS »
Öğrencinin RAM a yönlendirilerek yeniden incelenmesi ve eğitsel tanılanması gerekir.Yapılan inceleme sonucuna göre öğrencinin kaynaştırma durumu devam edecekse RAM  bu öğrenci için destek eğitim ve resmi tedbirlerini içeren raporunu ve eğitsel planını hazırlar ve çocuğun bulunduğu kuruma yollar.Bu durumda bu çocuğa BEP planı hazırlanır ve değerlendirilir.BEP hazırlamak ve değerlendirilerek kaynaştırma öğrencisine özel eğitim uygulanır.
Bazı okullarda BEP uygulamasına gidilmeden öğretmenler çocuğun performansına uygun olan ölçme değerlendirme yapıyor.

Çevrimdışı dante

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2010, 23:38:49 ÖS »
şenez hocam sizin dedikleriniz ilköğretim için geçerli, maalesef liselerde bu durum tam oturmuş değil.kimse ne yapacağını bilmiyor.Lisede Öğrencinin raporu varsa öğretmen onun seviyesine göre soru sorar ama sonuçta okulun ders geçme ve sınav yönetmeliğine göre geçer ya da kalır

Çevrimdışı şeniz

• Profesyonel
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2010, 23:54:27 ÖS »
Evet orta öğretimde özel eğitim uygulamaları tam olarak anlaşılmış değil..zorunlu eğitimde  İlköğretimde bu uygulamalar daha yönetmeliklere uygun olarak yapılıyor.
Ortaöğretimde kaynaştırma uygulamalarının gereği olarak gereksinimi olan öğrenciye öğrenciye BEP uygulanmalıdır.
Orta öğretimde kaynaştırma uygulamaları Kaynaştırmaya devam eden öğrencilerin değerlendirilmesi Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 73. ne göre yapılmalıdır.Bu maddeye göre, kaynaştırma eğitimine devam eden öğrenciler, devam ettikleri okulun sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümlerine göre değerlendirilmelidir.

Çevrimdışı silopya

• içimizden
« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2010, 14:01:33 ÖS »
lise hakkında özel bilgim yok fakat okulumda farklı soru ödev veren de oluyor değerlendirmeyi farklı yapan da. örneğin 10 soru sormuş 10 soruya doğru cevap veren 100 alıyorsa bu öğrenciler 5 soru çözse 100 alıyor. sonuçta kalma olmadığı için öğrenciyi motive etmek, ödüllendirmek önemli

ticaret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2010, 14:20:43 ÖS »
ilköğretim zorunlu eğitim olduğu için kaynaştırma eğitiminde kalma olmuyor. orta öğretimde öğrencinin isteğine bağlı olduğu için ( genellikle veli istiyor ) öğrenci başarısız olursa bırakılır.  bu nedenle de müfredata tabidir. haliyle kalma var. okul öğrenci için bep hazırlayacak. bep doğrultusunda öğrenci başarılı olursa sınıf geçer.peki bep nasıl hazırlanacak derseniz benim okulumda öğrencinin üniteyi kavraması için gerekli konuları bep'e alıyoruz her ay bir ünite, her hafta bir konu yer alıyor. normal şartlarda ise bir ünitede 8,-9 konu olabilir.  uzun uzadıya her konuyu almıyoruz. sadece temel düzeyde öğrencinin üniteyi kavraması esastır.sınavlaı ise plana alınan konulardan soracak. kısa cevaplı da olabilir öğrencinin durumuna görede sadece sözlüde yapabilir. yönetmelikte geçiyor. bizim okulda nasıl mı işliyor.  o kadar anlatılmasına rağmen öğretmen arkadaşlar yine kafalarına göre yapıyorlar. yani yük olmasın diye sınıfı geçirecekler.

münewer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2010, 14:24:48 ÖS »
Lisede ki kaynaştırma hakkında pek bilgim yok ama ilköğretim de bile bep hazırlamak hocalara zor geliyorsa liseyi düşünemiyorum.Dolayısıyla farklı soru hazırlamak yerine sınav değerlendirmesini farklı yapılabilir.Zaten hocalar sınav sorularını kolay, orta zorlukta ,zor diye hazırladıkları taktirde kaynaştırma öğrencisini de sadece kolay sorulardan sorumlu tutarlar.Puanlamayı da ona göre verirler.

farukbalci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2010, 14:01:34 ÖS »
Liselerde Kaynaştırma Eğitimine tabi öğrencilerin sınıf geçme durumları konusunda bizlere en yardımcı olacak resmi yazı, MEB. Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02/09/2008 tarih ve 2008/60 sayılı genelgesinin 5. Maddesidir.

MADDE-5) İlköğretim okullarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmamakta olup; ortaöğretim kurumlarında ise bu öğrenciler bulundukları okul/kurumun sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine göre değerlendirilmektedirler.
 Bundan da anlaşılacağı üzere İlköğretimlerde öğrenciler sınıfta bırakılmazlar. Ancak Ortaöğretim öğrencileri Sınıf Geçme Yönetmeliğine göre sınıfta kalabilirler.
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2010, 14:03:10 ÖS Gönderen: farukbalci »

Çevrimdışı La Alegria

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2010, 18:00:50 ÖS »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
Liselerde Kaynaştırma Eğitimine tabi öğrencilerin sınıf geçme durumları konusunda bizlere en yardımcı olacak resmi yazı, MEB. Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02/09/2008 tarih ve 2008/60 sayılı genelgesinin 5. Maddesidir.

MADDE-5) İlköğretim okullarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmamakta olup; ortaöğretim kurumlarında ise bu öğrenciler bulundukları okul/kurumun sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine göre değerlendirilmektedirler.
 Bundan da anlaşılacağı üzere İlköğretimlerde öğrenciler sınıfta bırakılmazlar. Ancak Ortaöğretim öğrencileri Sınıf Geçme Yönetmeliğine göre sınıfta kalabilirler.

teşekkürler hocam

Çevrimdışı merbek

• içimizden
« Yanıtla #10 : Ekim 23, 2012, 16:40:14 ÖS »
teşekkürler

Çevrimdışı merbek

• içimizden
« Yanıtla #11 : Ekim 23, 2012, 16:41:25 ÖS »
tşklr...çok faydalı oldu..

Çevrimdışı venessa

• Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz, ilk vazgeçeceği insan siz olursunuz. FREUD
  • Profesyonel
« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2013, 11:58:00 ÖÖ »
benim de bu yıl bir öğrencim var 9. sınıfta.  haftada 2 gün de özel eğitime gidiyor okul çıkışları. raporu var ama tekrar rapor almak gerekir mi ? arkadaşlarla bep toplantısı yapmamız gerektiğini söyledim hocam "iş çıkartma" dediler!!! y(/   bir de öğrencimiz imam hatip öğrencisi, Türkçe'de bile okuma ve yazmada sıkıntılar yaşıyorken arap harflerinde daha çok zorlanıyor haliyle. Arapça gibi imam hatip alan dersleriyle ilgili bep örneği de bulamıyoruz :(

Çevrimdışı edanur

• içimizden
« Yanıtla #13 : Ekim 25, 2013, 06:31:48 ÖÖ »
arkadaşlar lisede gerçekten sorun oluyor bu bep. benim sorum şu: bep nasıl uygulanır? yani öğretmen öğrencinin raporu doğrultusunda bi plan hazırladı. bunu ne zaman nasıl uygulayacak? 30 dk normal ders anlatıp 10 dk bu öğrencinin dersini mi anlatacak?? saçma bi soru olabilir ama gerçekten bilmiyorum bunu :-\

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
« Yanıtla #14 : Ekim 25, 2013, 10:02:43 ÖÖ »
Derse ve yetersizliğe göre ödevlendirme yapılabilir ya da ders esnasında oluşan boş zamanlar mutlaka olacaktır o aralarda uygulanabilir. Konuyla ilgili önceden döküman hazırlanıp öğrenciye sınıfta ve/veya evde ödevlendirme de yapılabilir. Uygulama sıkıntılı gibi görünse de belli bi düzen oturtulduğunda çok sorun olacağını düşünmüyorum. Öğrenciyi sık sık denetlemek için öğretmene yakın bi yerde oturtmak uygulamada yardımcı olacaktır.
Ben kaynaştırma uygulamalarına ne uygulanırsa o kardır gözüyle bakıyorum az ya da çok uygulansın da ...

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR
  • "Cesaret Yalnızdır" Bakiye DURAN Ultra Maratoncu
« Yanıtla #15 : Ekim 30, 2013, 16:22:52 ÖS »
Meslek lisesinde de çok sıkıntı yaşıyoruz açıkçası :(

Bu yıl maşallah yok yok gibi okulda. Görme, işitme, ortopedik, zihinsel yetersizlik, DEHB...

Yeni orta öğretim kurumları yönetmeliği ve özel eğitim hizmetleri yönetmeliği ve diğer uygulamalarla ilgili sıkıntılar var.

Örneğin, İşitme yetersizliği ile hafif düzeyde yetersizliği olan öğrencilerin yabancı dil derslerinden muafiyeti için girişimde bulunduğumuzda e-okul uygulamasındaki farklılıklar önümüze çıktı.  ??? 

Öte yandan yeni yönetmelik gereği öğrencilerin sağlık durumları mesleğin gerekliliklerine uygun olmadığı için kayıtlarının başka okullara alınma olasılığı gibi bir durum da var!  Yeni yönetmelik eğer mesleğin koşullarına uygun değilse öğrenciye diploma verilmez diyor!  &;   :(   Bakanlığın özel eğitim hizmetleriyle mesleki eğitimi bütünleştirmeyle ilgili projeleri vb de varmış. Nasıl olacak merak ediyorum açıkçası.

Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Genel kültür dersleri bir yana meslek derslerinde de büyük sıkıntı olacak!  &;   &:   :( 

Bakalım.  y) y)   &; 

Çevrimdışı venessa

• Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz, ilk vazgeçeceği insan siz olursunuz. FREUD
  • Profesyonel
« Yanıtla #16 : Ekim 31, 2013, 09:27:46 ÖÖ »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
Meslek lisesinde de çok sıkıntı yaşıyoruz açıkçası :(

Bu yıl maşallah yok yok gibi okulda. Görme, işitme, ortopedik, zihinsel yetersizlik, DEHB...

Yeni orta öğretim kurumları yönetmeliği ve özel eğitim hizmetleri yönetmeliği ve diğer uygulamalarla ilgili sıkıntılar var.

Örneğin, İşitme yetersizliği ile hafif düzeyde yetersizliği olan öğrencilerin yabancı dil derslerinden muafiyeti için girişimde bulunduğumuzda e-okul uygulamasındaki farklılıklar önümüze çıktı.  ??? 

Öte yandan yeni yönetmelik gereği öğrencilerin sağlık durumları mesleğin gerekliliklerine uygun olmadığı için kayıtlarının başka okullara alınma olasılığı gibi bir durum da var!  Yeni yönetmelik eğer mesleğin koşullarına uygun değilse öğrenciye diploma verilmez diyor!  &;   :(   Bakanlığın özel eğitim hizmetleriyle mesleki eğitimi bütünleştirmeyle ilgili projeleri vb de varmış. Nasıl olacak merak ediyorum açıkçası.

Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Genel kültür dersleri bir yana meslek derslerinde de büyük sıkıntı olacak!  &;   &:   :( 

Bakalım.  y) y)   &;
ben de meslek lisesindeyim hocam gerçekten alan dersleri için bep hazırlamak oldukça güç, örnek bulmakta sıkıntı yaşadıkları için üstümüze yıkılmaya çalışıyorlar. bir de ben branş öğretmenlerine yönelik özel eğitim konularında hizmetiçi eğitimlerin verilmesi gerektiğini düşünmekteyim, öğretmenlerin bep'ten, kaynaştırmadan falan hiç haberi yok  ,:)

Çevrimdışı yasreh

• PROFESYONEL YAZAR
  • "Cesaret Yalnızdır" Bakiye DURAN Ultra Maratoncu
« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2013, 14:58:42 ÖS »
RAM Özel Eğitim Birimi de sorularımıza cevap vermekte yetersiz kalıyor sanki  ???   &; &;    Aradığımızda sorularımıza cevap alamıyoruz. Okula davet ettik arkadaşlarımızı da bilgilendirsin bize de yol göstersin diye. Pek umudum yok gelmezler gibi geliyor ???   &;   &;   :(   &:

Rehberlik servisi olarak yapabileceklerimiz sınırlı.  :(

Çevrimdışı busrauzun

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #18 : Kasım 05, 2013, 23:02:05 ÖS »
Arkadaşlar ben de ticaret meslek lisesinde göreve yeni başladım. Problemlerim hemen hemen aynı. Üstelik öğrencilerin sosyo-ekonomik seviyeleri de çok düşük. Aileler fazla ilgili ve bilgi sahibi değiller. Branş öğretmenleri "hangi ara ne öğreteceğiz ona hocam" şeklinde benim üzerime geliyorlar. Ben de ne yapacağımı şaşırmış durumdayım....