Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: ygs de ince bir nokta......baraj puanı nedir?!!!!!!!!  (Okunma sayısı 10428 defa)

Çevrimdışı ahmetbulut13

• içimizden
ygs de ince bir nokta......baraj puanı nedir?!!!!!!!!
« : Mart 10, 2010, 15:24:21 ÖS »
Değerli Rehber Öğretmen arkadaşlarım;
YGS ile ilgili çok önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek ve yorumlarınızı almak istiyorum.
Bu yıl uygulanacak YGS sınavının 140 ve 180 barajını geçmenin koşulları var!
24.01.2010 tarihli akademik vizyon yayınında (http://www.akademikvizyon.com/oncekibolumler.asp?id=7) ösym başkanın  açıkladığı, 140 barajını geçebilmek için Türkçe 4, sosyal bilgiler 4, matematik 4, fen 4 ham puan alınması gerekir ifadesinden testlerin birinden 4 netin altında netiniz olursa  diğer netleriniz kaç olursa olsun, 140 ve ya 180 puanı alamayacağı anlamına mı gelmektedir.
 Örn: YGS de Türkçe 30, sos 25 mat 10 fen 3 net olursa 140 veya 180 puan barajını geçemeyecek anlamına gelmektedir.

2010 ÖSYS kılavuzunda;
3.9. YGS'NİN DEGERLENDİRİLMESİ
3.9.1. YGS Puanları Nasıl Hesaplanacaktır?
AYGS puanları YGS puanlarına
dönüştürülürken, ilgili testlerin her birinden 4 ham puan alan adayların 140 YGS puanı; 8 ham puan alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacaktır.
Denmektedir.
Ahmet BULUT
Ahmetbulut13@hotmail.com

Çevrimdışı pdrrehber

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: ygs de ince bir nokta......baraj puanı nedir?!!!!!!!!
« Yanıtla #1 : Mart 10, 2010, 19:14:03 ÖS »
Hocam bence bu şekilde olmaz çünkü çok saçma olur.. Orda sadece ufak bir hesaplama yapılmış. yoksa Türkçe mat ve sos hepsi doğru fen den neti olmayan bir öğrencinin barajı geçmemesi düşünülemz.

hamiika

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 10, 2010, 21:44:37 ÖS »
Burda maksat 16 net yapan 140 barajını aşar 30 net ve üstüde 180 barajını aşar yani hangi dersten yaptığını pek önemi yok örnek:türkçeden 10 net sosyalden 10 net yapan bir öürenci ygs3 ve ygs 4 ten 140 barajını aşar ama ygs1 ygs2 den barajı aşamaz aşması için matematikte yapması lazım

Çevrimdışı dante

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Mart 10, 2010, 23:59:28 ÖS »
bence de öyle olmaz birinden hiç yapmasa bile diğerlerinden yeteri kadar yapan barajı geçer

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ertelenmişlik pişmanlığın en yakın dostudur...
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2010, 00:54:04 ÖÖ »
geçen hafta gitiğim bir seminerde sınav sistemleri uzmanı ..... bu konuda 4er veya 8er netin sadece bir gösterge olduğunu; öğrencilere bir fikir vermek için ifade edildiğini, her testten 4er net yapmak gibi bir zorunluluğun olmadığını ifade etti.

ama bence olsa iyi olurdu :) hazirandaki sınavlara girecek kişi sayısı baya azalırdı...

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2010, 09:59:15 ÖÖ »
Hocam, 2010 Ösys klavuzu sayfa 27 de açıklama yapılmış . YGS puanının hesaplanabilmesi için 4 testin en az ikisinin ham puanı 0,5 den büyük olmalı. Lys puanlarının hesaplanabilmesi için de 5 testin en az ikisinin ham puanı 0,5 den büyük olmalı , denmiş.
Bu açıklamadan sonra sanırım her testten net çıkarma zorunluluğu olmaz. Öyle bir şart koyarlarsa kılavuz ile çelişir.

Çevrimdışı ahmetbulut13

• içimizden
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2010, 10:40:53 ÖÖ »
arkadaşlar klavuzun 15.sayfasında açıkça söylüyor. her testten! 4ham puan diye, ÖSYM başkanını izlediyseniz üzerine basa basa her testten 4ham puan aalınmazsa YGS puanları hesaplanmaz diyor ve klavuzu teyid ediyor..(http://www.akademikvizyon.com/oncekibolumler.asp?id=7)

hamikaa arkadaşım bizde ilk başta senin gibi düşündük ama malesef öyle değil, iş çok ciddi, yeni bir düzenleme yapılmazsa sınava girenlerin %50sine yakınının YGS/LYS puanı hesaplanmayacak...

kürşat ali berfin arkadaşım, sayfa 27deki tablolar (1A ve 1B) AYGS ve ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için alınması gereken ham puandır ama AYGS ve ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100 en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS1,YGS2, YGS3,YGS4,YGS5,YGS6 puanları oluşturulacaktır, ince nokta şurası AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ,ilgili testlerin her birinden(türk,sos,mat,fen)4ham puan alan adayların 140YGS puanı; 8ham puan alan adayların 180 puan almaları sağlanacak(ÖSYS klavuzu s:15)....

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2010, 12:07:07 ÖS »
Sayın hocam kılavuzu baktım ve açıklamayı dinledim. Ancak burada belirtilen şudur. Bir öğrencinin 140 puana ulaşabilmesi için ygs de her testten 4 er net çıkarması yeterli olacaktır. Yani her testten 4 er netin varsa 140, 8 er netin varsa 180 barajını aşabileceksin. Bu baraj puanlarına nasıl ulaşabileceğine ilişkin bir açıklama olmuş.
ÖSYM başkanı da diyor ki; sınavlarda mesela 140 barajı için %10 şartımız var. Yani sınavda çıkan 160 sorunun %10'u yani 16 net çıkaran öğrenci barajı geçer ancaak, her 4 türkçe, 4 sosyal, 4 fen, 4 matematik yapması gerekir. Başka bir birleşimde 140 puanı yakalayamayabilir diyor. Burda birleşimden kasıt 16 nettir. 16 neti olan her öğrenci barajı geçer demek doğru değildir demek istiyor.
Sayın hocam 40 Türkçe-40Sosyal-40Matematik-0 fen yapmış bir öğrencinin puanını  hesaplamamak sizin de takdir edebileceğiniz gibi büyük haksızlık olur. Aksi halde Tm öğrencisine ile de fen yapacaksın diye dayatma olur.
Kılavuzda da ilgili testlerden 4 er ham puanı olan öğrencinin 140 ygs puanı almasının sağlanacağı belirtilmiş. Ancak 3 testten belli netler çıkararak kendi alanındaki barajı geçmesine herhangi bir engel koymamış.
Sayın hocam bu tabi benim yorumum. Bu konuda kesinliğe ihtiyacımız var. Bu konuda kesin bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa daha olumlu olacaktır.

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2010, 17:22:12 ÖS »
"üzerine basa basa her testten 4ham puan aalınmazsa YGS puanları hesaplanmaz diyor" böyle bir şey söylemedi. zaten arkadaş açıklamış. klavuzda açıkça yazıyor 0.5 er net diye. ben de başlık ince nokta diyince bir şey var sandım.

Çevrimdışı ahmetbulut13

• içimizden
« Yanıtla #9 : Mart 12, 2010, 13:59:18 ÖS »
kılavuzda yazan 0,5 puanı AYGS veya ALYS puanlarının hesaplanma için alınması gereken puan ama takdir edersiniz ki AYGS puanları daha sonra 100ile 500 arası puanlara dönüştürülerek  YGS puanlarına dönüştürülüyor işte bu aşamada her testten 4ham puan isteniyor...

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #10 : Mart 12, 2010, 15:55:36 ÖS »
hala ısrar etme hocam lütfen YOK öyle bir şey. daha geçen hafta katılduığım seminerde sordular sınav sistemleri uzmanına. yok dediğin gibi bir şey.

Çevrimdışı tubii

• Bolum Moderatoru
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2010, 15:59:58 ÖS »
kılavuzda yazan 0,5 puanı AYGS veya ALYS puanlarının hesaplanma için alınması gereken puan ama takdir edersiniz ki AYGS puanları daha sonra 100ile 500 arası puanlara dönüştürülerek  YGS puanlarına dönüştürülüyor işte bu aşamada her testten 4ham puan isteniyor...
her testten 4er tane net çıkarma gibi birşey yok. olması haksızlık olur zaten. eşit ağırlık ve sözel öğrencileri bu durumda haksızlığa uğramış oluyolar; onlar fen testini yapmıyorlar. sizin söyleminize göre bu öğrenciler barajı geçemezler..

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #12 : Mart 12, 2010, 16:19:23 ÖS »
İlgili Puanın hesaplanabilmesi için 4 testen en az ikisinden (her birinden) 0.5 net yapması gerekir. Aksi durumda ilgili puan  hesaplanmaz.

Ayrıca kılavuzun 15nci sayfada
Alıntı
AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken, ilgili testlerin her birinden 4 ham puan alan adayların 140 YGS puanı; 8 ham puan alan
adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacaktır.

Konu aslında klavuzda net açıklanmış. Ancak bütününü incelemediğim için yanlış yorum yapmak istemiyorum.

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #13 : Mart 12, 2010, 16:24:54 ÖS »
140 barajını geçebilmek için Türkçe 4, sosyal bilgiler 4, matematik 4, fen 4 ham puan alınması gerekir ifadesinden testlerin birinden 4 netin altında netiniz olursa  diğer netleriniz kaç olursa olsun, 140 ve ya 180 puanı alamayacağı anlamına mı gelmektedir.
 Örn: YGS de Türkçe 30, sos 25 mat 10 fen 3 net olursa 140 veya 180 puan barajını geçemeyecek anlamına gelmektedir.

Her birinden 4 net yaptığında öğrenci 140 bulur deniliyor.
Ancak bu şu demek değil. İki tersten 20 net 20  net yaptığında 140 ı bulamayacağı anlamına gelmez.
İlgili Puanın hesaplanabilmesi için 4 testen en az ikisinden (her birinden) 0.5 net yapması gerekir. Aksi durumda ilgili puan  hesaplanmaz ölçüsü bunu anlatıyor zaten.

Çevrimdışı ahmetbulut13

• içimizden
« Yanıtla #14 : Mart 15, 2010, 08:48:10 ÖÖ »
arkadaşlar benimde mantığım almıyor...
galiba siz haklısınız...

Keşke şu kılavuzlar daha açık olsa...

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #15 : Mart 16, 2010, 22:28:33 ÖS »
buraya yazdıklarım birileri tarafından siliniyor sanırım
sayın mod daha once bu konuya cevap yazmıstım fakat nedense yazmıs oldugum cevap silinmiş. cok eminim cevap yazdıgıma hatta tekrar kontrol etmiştim. merak ettiğim sey neden yazdıklarımın silindiği yanlış bir şey yapıyorsak yanlışımızı bilelim lütfen
« Son Düzenleme: Mart 16, 2010, 22:32:44 ÖS Gönderen: akcay »

Çevrimdışı Beymen

• Özkan Emiroğlu
  • Administrator
  • PROFESYONEL YAZAR
  • Paylaşmak güzeldir
    • aktuelegitim
« Yanıtla #16 : Mart 16, 2010, 22:44:23 ÖS »
sayın mod daha once bu konuya cevap yazmıstım fakat nedense yazmıs oldugum cevap silinmiş. cok eminim cevap yazdıgıma hatta tekrar kontrol etmiştim. merak ettiğim sey neden yazdıklarımın silindiği yanlış bir şey yapıyorsak yanlışımızı bilelim lütfen

Kontrol ettim. Böyle bir silinmeye rastlamadım.
Böylebir  silinme olsa bilgi verilir nedeniyle iligli.

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #17 : Mart 16, 2010, 22:49:35 ÖS »
özkan hocam ben  buraya cevap yazdıgımda kimsenin cevabı yoktu.  ne zaman oldu yazdıgımı hatırlamıyorum bugun baktıgımda ise bu sayfada cevabım vardı enteresan bir durum ortaya cıktı. ilginc.
her neyse konuya donecek olursak
puanın hesaplanması icin en az iki tessten 0.5 alınması gerkiyor bunu tabloda da belrtiyorpeki diger durum ne diger durumda kursat hocamın dedigi gibi öğrencinin taban puana ulasabilmesi icin her dersten 4 net yapması gerekiyor eger boyle olursa 140 a tamamlanacaktır diye bir ifade var yani daha adogrusu ifade su alması saglanacaktır

Çevrimdışı yaren_

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #18 : Mart 17, 2010, 00:39:35 ÖÖ »

Kontrol ettim. Böyle bir silinmeye rastlamadım.
Böylebir  silinme olsa bilgi verilir nedeniyle iligli.

benim de bazen foruma yazdıklarım eklenmiyor, yeniden yazmam gerekiyor. ben kendi internet ağımla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyordum ama emin de değilim, siteyle ilgili bir sorun da olabilir.

Çevrimdışı mavimartı

• Forum Moderatörü
  • PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #19 : Mart 17, 2010, 12:31:16 ÖS »
arkadaşlar siz mesaj yazdığınız esnada başka mesaj yazıldıysa uyarı geliyor mesajınız gitmiyor. tekrar gönder demeniz gerekiyor. belki de bu yüzden böyle düşündünüz...