Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: BEP HAZIRLAMA SÜRECİ (REHBER ÖĞRETMENE KAYNAK)  (Okunma sayısı 28652 defa)

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
BEP HAZIRLAMA SÜRECİ (REHBER ÖĞRETMENE KAYNAK)
« : Mart 02, 2010, 00:45:07 ÖÖ »
Degerli arkadaslar malum herkesin bu konuda sıkıntısı var bende bu konuda neler yapılacak adım adım yazmaya calıstım tabi eksiklerim olabilir tamamlamanız dilegiyle
1. ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ ÖĞRENCİ OLDUĞU TESPİT EDİLİR

2. REHBER ÖĞRETMEN VARSA BİLDİRİLİR YOKSA İDAREYE BİLDİRİLİR

3. AİLE CAGRILIR AİLEYE DURUM HAKKINDA BİLGİ VERİLİR VE RAMA GONDERMEK İCİN ONAYI ALINIR

4. RAM ARANARAK RANDEVU ALINIR

5. RAMA GONDERMEDEN ÖNCE HAZIRLANACAK EVRAKLAR
    OKUL ÜST YAZISI
    RAMA ÖĞRENCİ GONDERME FORMU( SINIF ÖĞRETMENİ DOLDURACAK) REHBER ÖĞRETMEN GÖRÜŞ BELİRTECEK
    KİMLİK FOTOKOPİSİ
    6 ADET FOTOGRAF
    REHABİLİTASYON MERKEZİNE GİDİYORSA GELİŞİM RAPORU
    VARSA HASTANE RAPORU
    1 ADET ZARFA KONUR KAPATILARAK AİLEYE VERİLİR
    ÇOCUK RAMA GİDERKEN YANINDA ANNE YADA BABASI OLMASI GEREKİR

6. RAM DEGERLENDİRİR VE YERLEŞTİRME RAPORU GÖNDERİR

7. RAPORDA KAYNASTIRMA ÖZEL EĞİTİM DESTEK EĞİTİM İFADELERİNE GÖRE ÖĞRENCİYE ÖZEL EĞiTİM HİZMETLERİ UYGULANIR

8. KAYNAŞTIRMA VE DESTEK EĞİTİM BELİRTİLEN ÖĞRENCİYE BEP HAZIRLANIR

9. BEP BELİŞTİRME BİRİMİ OLUŞTURULUR.
1
0. KURULDA AİLE, DERSİNE GİREN BRANS ÖĞRETMENİ VE SINIF ÖĞRETMENİ  VARSA YERLEŞTİRME EKİBİ TEMSİLCİSİ OKUL MÜDÜRÜ REHBER ÖĞRETMEN VE GEZEREK EĞİTİM VEREN ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENİ  YER ALIR

11. BEP TE  ÖĞRENCİNİN GÜÇLÜ ZAYIF YÖNLERİ AİLESİNİN BEKLENTİLERİ, ÖĞRETMENLERİN KARARLARI DİNLENEREK HEDEFLER BELİRLENİR.
HER ÖĞRETMEN KABA DEGERLENDİRME FORMUNU UYGULAYARAK ÖĞRENCİNİN PERFORMANSINI ALIR.
KABA DEGERLENDİRME FORMU  2 ÇEŞİTTİR. BİRİ DERSLERDEKİ PERFORMANSINI BELİRLEMEK DİĞERİ İSE PSİKOMOTOR BECERİ VE ÖZBAKIM BECERİLERİNİ ÖLÇMEKTİR. BUNUNLA İLGİLİ FORMLAR EKTE MEVCUTTUR.

12.  ÖĞRENCİNİN PERFORMANSINA GÖRE BEP PLANI HAZIRLANIR

13. 2 AYDA BİR DEGERLENDİRME TOPLANTISI YAPILIR

14. VE İSTE SİZE BEP SAYGILAR
( BU SÜREC KAYIT ALTINA ALINARAK HER ÖĞRENCİ İCİN BEP DOSYASI OLUŞTURULUR)

NOT ÖĞRENCİ DEGERLENDİRMESİ SÖZEL OLARAK TA YAPILDIĞI GİBİ YAZILIDA YAPILABİLİR. SORULACAK SORULAR PLANDA YER ALAN KONULARDAN
OLMALI VE ÖĞRENCİ DİGER ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE SINAVA SOKULMALIDIR.
EKTE ÖRNEKLER MEVCUTTUR.

Çevrimdışı [Aslıhan]

• Tecrübeli
Ynt: BEP HAZIRLAMA SÜRECİ (REHBER ÖĞRETMENE KAYNAK)
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2010, 09:33:15 ÖÖ »
ellerinize sağlık akcay ama ben bahsi geçen eki göremiyorum durum benle mi alakalı yoksa genel bir sıkıntı mı?

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #2 : Mart 02, 2010, 09:48:49 ÖÖ »
ekleri daha sonra ekliyeceğim. elimde birçok dokuman var tek bir kaynak yapmaya çalışıyorum

Çevrimdışı yakamozz

• Tecrübeli
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2010, 13:28:43 ÖS »
hocam bir şey sormak istiyorum.Bizim hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrecimiz var.7.sınıfta .bu öğrenci için ingilizce bep hazırlanacakmı,hazırlanacak ise bunun programını nereden bulabilirim

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2010, 00:21:38 ÖÖ »
her ders icin bep hazırlamak gerekir fakat benim elimdeki kaynakta kaba degerlendirme formu ingilizce icin yok. burada ingilzce öğretmenine gorev düşüyor. kendisinin ogrencinin duzeiyne gore hazırlyacagı bir bep planı yapması gerekiyor. Öğrencinin seviyesini diger derslerdeki kaba deg formunu inceleyerek gorebilri. daha sonra basitten zora dogru bir plan yapılabilir. Burada her sey cocugun seviyesine göre yapılmalıdır. TAbi öğrenciye Turkce öğretmedik diyenleri duyar gibiyim :) burada yapıalcak sey  plana ozbakım olayını daha fazla eklemek olabilr. Yani DAvranış kazandırma sosyabeceri daha fazla yer verilebilir. Amac öğrenciye birseyler  kazandırabilmek oldugu icin her türlü öğretilebilecek ingilzce adına davranıs adına plana konulabilir

Çevrimdışı Yoruk

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2010, 00:24:54 ÖÖ »
Çok güzel bir açıklama olmuş, ellerinize sağlık.

Çevrimdışı endERkan

• Profesyonel
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2010, 13:20:21 ÖS »
hocam ekleri en kısa zamanda alabilmek dileğiyle elinize sağlık yazınız çok açıklayıcı olmuş

sibemsa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2010, 18:49:09 ÖS »
acilen bep planı örneğine ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Çevrimdışı elifpdr

• Profesyonel
« Yanıtla #8 : Nisan 01, 2010, 19:30:17 ÖS »
hocam bir şey sormak istiyorum.Bizim hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrecimiz var.7.sınıfta .bu öğrenci için ingilizce bep hazırlanacakmı,hazırlanacak ise bunun programını nereden bulabilirim
ben tekirdağda görev yapıyorum.buradaki RAM bize; kaynaştırma öğrencileri ingilizce dersinden muaftır açıklamasını yaptı.o dersten bep hazırlanmayacaktır dediler.bu yüzden biz hazırlamıyoruz.tabi yakında müfettişler gelecek.onlar muhakkak kusur bulur.çünkü RAMla iletişim kopukluğu yaşıyor müfettişler.birinin dediği öbürünü tutmuyor.

Çevrimdışı elifpdr

• Profesyonel
« Yanıtla #9 : Nisan 01, 2010, 19:31:54 ÖS »
bu arada akcay hocam çok güzel özetlemişsiniz,teşekkürler.ellerinize sağlık:)

Çevrimdışı hatça

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Nisan 03, 2010, 19:34:02 ÖS »
teşekkürler hocam sağlıklı açıklamalarınız için

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #11 : Haziran 08, 2010, 22:35:42 ÖS »
arkadaşlar teşekkür ederim iyi dilekleriniz icin. buraya nasıl dosya eklenecegini bilmiyorum. isteyen arkadaslaar ozelden maillerini veririlerse  mailden atarım. bu arada forumda okadar cok konu karmasası var ki bence forumu daha sadeestirmek lazım son gonderilen konular diye tıkladıgımda daha once okudugum konularda acılıyor biraz sıkıntılı takip etmek forumu o yuzden gec cevap yazdım kusura bakmayın. bu arada elif hocam ramdaki arkadaşlar neden oyle dediler bilmiyorum ama ingilizce den de bep yapılması gerekmekte. sadece işitme engelli öğrenci eger isterse oda kendisi isteyecek ingilziceden muaf olaibliyor yönetmelikte yazıyor bu  ama onun dısında ramdaki arkadaslar su sekilde dusunmusler sanırım. bu ogrenci okuma yazma bilmiyor nasıl bir calısma yapılsın ingilzice dersinde diye yaptırmıyorlar sanırım. ama ingilzice ogretmeni de en basitinden baslayarak yapması gerekiyor. tabi su var aklımıza direk ingilzice ogretimi gelmesin zira bu cocugun bep planı hazırlanırken bep geliştrime biriminde bu durum gorusulup ingilzice ogretmeni kendi dersinde de cocuga okuma yazma egitimi verebilir:( bu benim gorusum)

Çevrimdışı terlikk

• Tecrübeli
« Yanıtla #12 : Eylül 19, 2010, 11:26:41 ÖÖ »
arkadaşlar down sendromlu öğrenci birinci sınıfa kaydolacakmış bu sene benim okuluma? downlu da kaynaştırma olurmu ki?direk ram a mı yönlendireceğim?????

Çevrimdışı anadolulu

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #13 : Eylül 19, 2010, 22:57:16 ÖS »
peki sınıf öğretmeni öğrencinin sınıf seviyesinden geride olduğunu bize belirterek öğrenciyi incelememizi istedi. Bizde öğrenciyi inceleyip  gerekiyorsa ona göre Ram!a yönlendireceğiz. Ben öğrencinin Ram'a yönlendirilip yönlendirilmemesini neye göre karar vereceğim. Yani benim ilk incelemeyi yapmam için gerekli olan bir inceleme formu var mı? yoksa sadece öğrencinin sınıf seviyesinden geri olduğu bilgisi yeter limi?

Çevrimdışı hayathayat

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Ekim 16, 2010, 22:32:04 ÖS »
teşekkürler arkadaşım

Çevrimdışı akcay

• Profesyonel
« Yanıtla #15 : Ekim 17, 2010, 04:30:01 ÖÖ »
anadolu egitsel degerlendrime iste formu var ona gore gondereceksiniz

Çevrimdışı [Aslıhan]

• Tecrübeli
« Yanıtla #16 : Kasım 04, 2010, 10:55:56 ÖÖ »
ben tekirdağda görev yapıyorum.buradaki RAM bize; kaynaştırma öğrencileri ingilizce dersinden muaftır açıklamasını yaptı.o dersten bep hazırlanmayacaktır dediler.bu yüzden biz hazırlamıyoruz.tabi yakında müfettişler gelecek.onlar muhakkak kusur bulur.çünkü RAMla iletişim kopukluğu yaşıyor müfettişler.birinin dediği öbürünü tutmuyor.

özel eğitim yönetmeliğinde ingilizce muafiyetine dair madde var. bu maddeyi kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı mURAT_G

• Tecrübeli
« Yanıtla #17 : Ocak 07, 2011, 09:45:43 ÖÖ »

özel eğitim yönetmeliğinde ingilizce muafiyetine dair madde var. bu maddeyi kullanabilirsiniz.
Hocam ingilizce muafiyeti işitme öğrencileri için bildiğim kadarıyla.

Çevrimdışı REHBERELLA

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #18 : Ocak 07, 2011, 13:09:38 ÖS »
evet işitme eng. olan öğrenciler için  ingilizceden muaf olma söz konusudr diğer kaynaştrma öğr  için deil

Çevrimdışı srknkn

• içimizden
« Yanıtla #19 : Şubat 21, 2011, 13:59:17 ÖS »
teşekkürler hocam emeğinize sağlık  y&+