Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: Çok Acil!!! Ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrenciler!!!  (Okunma sayısı 5298 defa)

Çevrimdışı cevriye71

• Tecrübeli
Merhaba arkadaşlar! bizim milli eğitim müdürlüğü ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrenciler için bir çalışma başlatmışlar benden bu çalışmada kullanılacak notların rehberlik bölümünü yazmam istendi! ancak gün sonuna kadar vaktim var! istenilen şey bu çocuklar için öğretmen ve idareciler ne gibi etkinlik uygulayabilir nasıl çalışma yapabilir tabi öğrenciler içinde öneriler olması gerekiyor. öğretmen ve idarecilere o öğrencilere yardımcı olmak adına önerilerin ana başlıklar halinde sıralanmasını istiyorlar! aksi gibi bugün bir yığın işim var! görüşlerinizi bildirirseniz işimi kolaylaştıracaksınız!!! lütfen fikirlerinizi yazın!!! şimdiden teşekkürler  :)

ayhanabi

• Ziyaretçi
Ynt: Çok Acil!!! Ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrenciler!!!
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2009, 11:30:36 ÖÖ »
öğrencinin sınıf düzeyi , yaşı , okuyumama nedeni, aile ve öğretmen yeterince ilgilimi, öğrencinin ekisiği ne ,basit metinleri okuyubiliyor mu, sayıları tanırmı, renkleri bilirmi ,geometrik şekilleri çizebilirmi ,kuynaştırma kararı varmı rama gönderilmiş mi, kabaca bunlar size önerilerim.

Çevrimdışı zynep

• Tecrübeli
« Yanıtla #2 : Aralık 22, 2009, 11:45:35 ÖÖ »
cevriye77 merhaba,benimde çalıştığım okullarda ara sınıfta okuma yazma bilmeyenler vardı ancak benim ilçem Sancaktepe\istanbul böyle birşey istemedi benim çabalarım şöyle :
okuma yazma bilmeyenlerin isimlerini alıp bu öğrencilerle görüşmeler yapıp RAM a gönderilmiş mi gönderilmemiş se gönderilmeli mi?raporları kayıpsa raporlarının bulunması gibi tespitler yaptıktan sonra 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin boş derslerinde boş bir odada bu öğrencilere okuma yazma öğretimi vermeye başladık,ama senin süren sınırlı bunları bir günde yetiştirebilir misin bilmiyorum? idare ve öğretmenler özel eğitim yönetmeliğinde belirtilen destek eğitim odasını uygutabilir benim yaptırdığımda buydu zaten yönetmeliğe atıf yapıp özel eğitim gerektiren öğrenci varsa bunlaraonlara bep uygulanacağını olmayanlara ise bahsettiğim oda uygulamasının yapılacağını öneresilirsin\bildirebilirsin,müdürüne destek eğitim odasını anlat mutlaka hatta bu yazı bu odayı uygulatman için işini kolaylaştırır keza öğretmenler beni bir kaşık suda boğmak istiyorlar:)

Çevrimdışı cevriye71

• Tecrübeli
« Yanıtla #3 : Aralık 22, 2009, 13:01:55 ÖS »
görüşleriniz için teşekkür ederim! benden istedikleri bu değil sanırım çünkü okuma yazma öğretmek için yapılacak çalışmalar için komisyon kurulmuş. benden okullara gönderilecek yazıda öğretmen idareci ve hatta öğrencilere "rehberlik" adına neler yapabilecekleri konusunda fikir verecek bir yazı yazmamı istediler. sanırım ilçe genelinde bir çalışma başlatıyorlar ve tüm okullara bu öğrencilere uygulanacak çalışmalar hakkında bilgi vermek için yardım olsun diye notlar gönderecekler! ben de bu yazının rehberlik kısmını yazmamı istediler. yani ne yaparsak bu öğrenciler daha başarılı olur ne yaparsak (rehberlik adına) okuma yazmayı daha çabuk öğrenirler gibi! bugün inanılmaz yoğun bir gün olduğu için arayıp kaba taslak bir şeyler karalayacağımı detaylı bir yazıyı sonra yazacağımı söyledim! yani hala tüm arkadaşların fikirlerini bekliyorum :)

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
  • Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz.
« Yanıtla #4 : Aralık 22, 2009, 13:22:29 ÖS »
yetiştirici sınıf uygulamasına benziyor biraz, mebin sitesinde bulabilirsiniz belki YSÖP ile ilgili bişeyler. okulda olsam başlıkları yazardım ama hastayım yatıyorum raporluyum, son gün alelacele istenen işlerden nefret ediyorum, yarın işinize yararsa okuldayım isterseniz karalarım bişiler ama son gün bugün sanırım...

Çevrimdışı cevriye71

• Tecrübeli
« Yanıtla #5 : Aralık 22, 2009, 14:19:19 ÖS »
bugüne tam istedikleri gibi bir şey çıkmayacağını ancak taslak şöyle ana başlıklar gibi bir şey yapabileceğimi söyledim! yarın ya da öbür gün tam metni gönderirim dedim pek hoşlarına gitmedi ama bekleyecekler benim günlük işlerim daha bitmedi bitse onu yazıp 5den önce gönderecem!!! yani eğer yazabilirseniz her türlü fikre açığım!! kafamı toplayamadığım için dışardan gelecek bir iki fikir düşüncelerimi açacak o nedenle yarın da olsa yazabilirseniz çok sevinirim ve mutlaka işime yarar!! ilginize teşekkür ederim emili71 hocam! :)

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2009, 18:28:08 ÖS »
hocam bakın ysöp ile ilgili nette döküman var, kopyala-yapıştır yapabilirsiniz sizin istediğiniz şeye yakın bi uygulama programı. altta linki verdim, öğretmen el kitabının 57. sayfasından itibaren bi okuyun umarım işinize yarar. kolay gelsin

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız

Çevrimdışı cevriye71

• Tecrübeli
« Yanıtla #7 : Aralık 23, 2009, 12:13:28 ÖS »
Çok teşekkür ederim hocam!!! size de geçmiş olsun bu arada dün panikle unuttum!!

Çevrimdışı aycann

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Aralık 23, 2009, 16:57:24 ÖS »
hocam umarım çalışmanı tamamlamışsındır.arkadaşlar bu çocuklar için ne yapılabilir yani bakıyorsunuz belli testlerin sorularını yöneltiyorsunuz cevap var ama okuma yazma yok öğretmende ilgilenmiyorlar diyip çıkıyor işin içinden ramlık bir durum yoksa -destek odası bizde kimse yapmaz-ne yapılabilir ? bana yönlendirildi çocuklar fakat ben pek bişey göremedim yaşlarına uygun kavramları biliyorlar bu yıl öğretmenleri değişti geçen yılki öğretmenleriyle görüştüm hocam 1.sınıfta öğrenemediler 2dede çok zaman ayıramadım dediki zaten o öğretmen arkadaş iş olunca kaçar 2de çocuklara tek harf öğretmemiştir unutkanlarmı diyorum yok diyor dikkat problemlerimi var diyorum yok diyor e ne var peki gelde çık işin içinden  :-X sınıf tekrarı yok ama ara sınıflardada tek harf öğreten çok az öğretmen var bu yıl 5.sınıfta bir öğretmen arkadaş öğrencisini okuma yazmaya çıkardı sağolsun  :-[ bu arada öğrencilerim kardeş ve her ikiside aynı sınıfta anneylede görüştüm daha önce çalııyormuş şimdi evde çocukları etkileyen bir olayda olmamış   :-\

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #9 : Aralık 23, 2009, 17:29:07 ÖS »
rica ederim teşekkürler kolay gelsin cevriye

Çevrimdışı cevriye71

• Tecrübeli
« Yanıtla #10 : Aralık 24, 2009, 08:51:24 ÖÖ »
hepinize teşekkür ederim! açıkçası ben de bazı öğrencilerin neden okumaya geçemediklerini anlayamıyorum görünürde hiç bir problemleri yok!! ilçe genelinde çalışma başlayacak bakalım ne kadar sonuç alacaz! yazıyı tamamlayıp teslim ettim öğretmenler için yol haritası gibi bir şey olacakmış!!! iki gün sonra gene ararlar " ee en böyle demişsin biz ne yapacaz diye" tüm okullar aramaya başlar!!! çalıştığım ilçe de eğitim çok önemsenen bir konu değil maalesef üstelik şu meşhur ana dil problemi var. ne öğrencilerde ne de ailelerde "aman okusunda bir şeyler olsun" düşüncesi yok! çoğu aile çocukları okula başından atmak için gönderiyor. evde fazlalık olmasın diye o kadar çok çocuk var ki bir kaçını okula gönderip anne rahatlıyor! bu bir itham değil direkt annelerin ağzından çıkan sözler! ders 11.30'da başlıyor okul bahçesi saat 10.00'da öğleci öğrenciyle doluyor kar kış yağmur demeden!!! sonra da neden okumuyorlar diyoruz!!! tabi ki sözün işini hakkıyla yapanlara değil ama bazı öğretmenler de bu öğrencilerle hiç ilgilenmiyor. eğer çocuk 5'i bitirene kadar okuyup yazamıyorsa bir daha hiç yapamıyor 6-7-8de hiç bir öğretmen uğraşmıyor. sınıf öğretmenleri de sanırım görmezden geliyorlar! gerçekten anlamıyorum!! her sene bu öğrenciler için çaba harcanır ama ilerleme kaydedilmez! acınası bir durum okuma yazma bilmeden ilköğretimden mezun oluyor çocuklar! liseye devam eden de var bunların içinde!!! kağıt üstünde bir sürü tavsiyede bulunduk şöyle yapsanız iyi olur böyle olsa işe yarar! şuna dikkat edin! ama hepsi kağıt üstünde kalıyor maalesef uygulamaya gelince işler karışıyor! bakalım bu seneki çalışmadan ne gibi bir sonuç alacaz???

Çevrimdışı liman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #11 : Şubat 14, 2011, 20:00:37 ÖS »
ysöp rehberlik uygulamaları ile ilgili bilgi verebilir misiniz hocam??kaynak verilmedi

Çevrimdışı h.karakose

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2011, 16:38:54 ÖS »
ben bu öğrencilerle ilgili sınıf öğretmeniyle beraber BEP hazırlayarak, bu öğrencilerin okulumuzda açmış olduğumuz destek eğitim sınıfında gönüllü öğretmen veya kendi öğretmeni tarafından ders almasını sağlıyorum..destek eğitimde verilen bireysel ve de özel eğitimin oldukça yararı var..bu çalışmayı yaparken öğrenciyi mümkün mertebe ders saati dışında almaya çalışıyoruz.özellikle resim müzik beden gibi sosyal-kültürel derslerde asla almıyoruz.

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #13 : Şubat 27, 2011, 12:29:18 ÖS »
h.karakose hocam, destek eğitim sınıfında eğitim veren öğretmenler sınıf öğretmeni mi, bu öğretmenler gönüllü mü çalışıyor ek ders alıyorlar mı, alıyorlarsa neye göre alıyorlar hocam. bir de kaç öğrenciniz faydalanıyor bu sınıftan? çok güzel bir uygulama. tebrikler

Çevrimdışı emili

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #14 : Nisan 23, 2011, 19:38:26 ÖS »
1. sınıfta okuma yazmaya geçemeyen öğrencilerin bir kısmını rama, bir kısmını da 5. sınıf öğretmenlerinin okuma-yazma çalışmalarına kattık, daha yeni başladı, okul kapanana kadar devam edecek, yine de sökemezlerse okumayı sınıf tekrarı yaptırılacak. ara sınıflarda okuma-yazma bilmeyen kaynaştırma öğrencilerimize de aynı çalışma yapılacak, kaynak oda mantığı gibi.