Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: İLKOKUL BİRİNCİ SINIF ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİYE KARŞI TUTUMU  (Okunma sayısı 7908 defa)

Çevrimdışı cutamko

• Aday Adayi
  • *
Öncelikle böyle bir site hazırladığınız için ben teşekkür ediyorum. Ben eğitimci değilim. Ancak sınıf öğretmenliği sertifikası ve pedogojik formasyonu olan bir Mali Müşavirim. Aynı zamanda bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlayan bir erkek çocuk annesiyim. Sizin siztenizle oğlumun okulda yaşadığı sıkıntılarla ilgili araştırma yaparken karşılaştım. Benim oğlum 26.11.2003 doğumlu ve ikiyıl okul öncesinden sonra bu yıl birinci sınıfa başladı. Kasım doğumlu olması bizim yaşadığımız zorlukları artırdı. Öğretmenin tutumu da bana göre yanlıştı. Şöyleki oğlum sınıfta çok hareketli ve yaramaz arkadaşlarını rahatsız ediyor gerekçesiyle sürekli şikayet eleştirme ve en kötüsü çocuğu yalnzı oturttu. (Şu anda yalnız oturtmaktan vazgeçti) Oğlum bundan bir ay öncesinde okuma sesleri verdiğim zaman birleştirme ve çözümleyerek okuma yapmayı öğrendi öğretmenin sınıfta ilgilenmemesine rağmen ben çocuğumla evde ilgilenerek o açığı kapatmaya çalıştım. Aynı zamanda çalışan bir anneyim. Bize sırf yaramazlığı var diye kendisinden almamızı ana sınıfına vermemizi bile istedi. Ben ve eşim bir çocuk yaramaz diye böyle birşey yapılamıyacağını onun okuma ve yazmasında sorun olmadığını sadece zamana ve biraz ilgi sevgi onaylanmaya ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalıştık. Ama halen içim rahat değil çünkü ben öğretmenin benim çocuğuma birşeyler vereceği inancımı kaybettim. Şimdi bu noktada öğretmen değiştirmemiz ne derece doğru olur bunuda bilmiyorum. Çocuğumun psikolojisini ve geleceğini etkileyecek bir dönem olan şu aşamada yanlış bir şey yapmamak için sizin gibi profosyenellerin yardımına ihtiyacım var. Belki olaya anne duygusallığı ile yaklaşdığımı düşünebilirsiniz ama inanın öyle değil ben size küçük bir olay anlatacağım. oğlum bir hata yapmış ve öğretmen ondan şöyle özür dilemesini istemiş " eşeklik ettim özür dilerim " çocuğum bendende aynı şekilde özür dileyince oğlum sen niçin böyle söylüyorsun dedim öğretmenim öyle diyor. Bende bu şekilde özür dilenmiyeceğini hata yaptıysan mutlaka özür dilemesi gerektiğini ve bunun normal olduğunu çocuğuma ifade ettim. ancak eşeklik kelimesini asla kullanmamasını anlattım çünkü biz eşek değil insanız dedim.İlginize şimdiden teşekkür eder yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı Tülden

• Tecrübeli
Ynt: İLKOKUL BİRİNCİ SINIF ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİYE KARŞI TUTUMU
« Yanıtla #1 : Aralık 18, 2009, 03:25:57 ÖÖ »
Aşırı hareketli olmasının nedenleri nelerdir? Okulun rehber öğretmeni  var ise danışınız  yok ise bir psikoloğa gitmenizi öneririm . Çocuğunuz Kasım doğumlu olması nedeni ile psikolojik açıdan yeterli okul olgunluğu 
düzeyine erişmemiş olabilir .Okuma yapmayı öğrenmiş olsa dahi psikolojik olgunluk düzeyi uyumunu etkileyebilir .Takdir edersiniz ki birebir inceleme yapılmadan daha fazla bir şey söylemek doğru olmayabilir
Rehber öğretmen veya psikolog ile birlikte alternatif çözümleri değerlendirmeniz yararlı olacaktır  Bulunduğunuz bölgedeki Rehberlik Araştırma Merkezine de gidebilirsiniz.
Bu süre zarfında uzman kişinin görüşlerini de alarak öğretmeniniz ile her şeye rağmen tekrar iletişim kurunuz.

akınn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2010, 23:04:11 ÖS »
çocuğunuz 1. sınıf olgunluğunda olsun ya da olmasın özür dileme ile ilgili öğretmenin tavrının eğitimle bir alakası yok. 1. sınıf çocuklarının yaş döenmi özelliği olarak yaramaz hareketli ve söz dinlemez olmaları ile gerçekten DHB olması birbirinden ayırmak gerçekten zor. uzman görüşü şart. ancak benim anladığım öğretmen sadece başından atmak için böyle yapıyor.

Çevrimdışı melek57

• PROFESYONEL YAZAR
  • gözlerim hala çocuk......
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2010, 23:26:23 ÖS »
ben de akın hocama katılıyorum sanırım öğretmen olaya biraz bencil yaklaşmış...tabiki onu da dinlemeden birşey söylemek yanlış ama..okuma yazmayı öğrendiyse ben büyük bir problem olacağını düşünmüyorum DHB konusunda..bu senenin sonuna kadar öğretmen değiştirmenizi tavsiye etmem ben zor bir süreçtir farklı bir öğretmene alışmak ama seneye deneyebilirsiniz..öğretmenle görüşmeye devam edin derim ben ....umarım kısa sürede halledersiniz kolay gelsin

Çevrimdışı Kursat Ali Berfin

• ............Ve...........
  • PROFESYONEL YAZAR
  • ""S""E""N""T""E""Z""
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2010, 10:47:16 ÖÖ »
Cutamko, Öncelikle Tülden hocamın görüşlerinizi dikkate almanızı öneririm. Çocuğun okuma yazma biliyor olması, 1. sınıf için yeterli olgunluğa ulaştığını göstermez. 5 yaşında da okuma yazmayı öğrenmiş çocuklarımız çıkabilmekte. Ancak Akın hocamın dediği gibi de; özür dileme konusunda gösterilen davranış kesinlikle doğru değildir.
Çocuğunuz çok hareketli olabilir. Yaramaz bir çocuk olabilir. Ancak diğer arkadaşlarımın dediği gibi bunlar DEHB için yeterli değildir. Bu konuda kesin bilgiye ulaşmak için bir doktor ile görüşebilirsiniz. Eğer gerçekten böyle bir sorun varsa gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz gittikçe sınıf içinde yalnız kalacak ve belli bir süre sonra okuldan soğuyacaktır. Yalnız buradan böyle bir sorun olup olmadığını tespit etmek mümkün değildir.
İşin farklı bir boyutu; anladığım kadarı ile siz çocuğunuzun öğretmenini yetersiz bulduğunuz için; kendinizi öğretmen rolune yerleştirmişsiniz. Çocuğun okulda yeterli bilgilenemediğini düşünerek eksik olduğu yerleri siz öğretmeye çalışmışsınız. Bu durumda çocuğun öğretmenini sevmesi siz de takdir edersiniz ki pek mümkün görünmemektedir. Çünkü çocuk ders asnasında dersi dinlemiyor, farklı şeylerle ilgileniyor. Nasılsa akşam annem bana anlatacak diye düşünüyor.
Yanlış anlamanızı istemem. Sizi suçlamak gibi bir amacım yok. Ama ilköğretimin birinci kademesinde çocuğun öğretmenini sevmesi çok ama çok önemlidir. Çocuk öğretmenini çok sevecek belki ailesinde daha çok sayacak. Bu sayede onun verdiği bilgileri kazandırmaya çalıştığı davranışalrı önemseyecek. Kendi ilkokul öğretmeninizi hatuırlayınız. Onun söyledikleri sizin için adeta bir kanundu. O ailenizden bile daha iyisini bilen biriydi.
Benim size önerim, çocuğunuzun öğretmenini çok sevmesine yardımcı olun. Çünkü onu severse dediklerini anlattıklarını önemser. Ayrıca çocuğunuz sınıfta yaramazlık istenmeyen bir davranış gösterdiğinde, öğretmenini sevdiğinde uyarılarını dikkate alacaktır. Ancak bu ortamın sağlanamayacağını düşünüyorsanız, 2. sınıfa farklı bir okulda devam edebilirsiniz. Bunun da bazen olumsuz yönleri olabilmekte. Çocuk gittiği okulda da aynı sorunları yaşarsa bu sefer istenmeyen çocuk ilan edilebilir. Arkadaşları dışlayabilir ve bu nedenle okuldan soğuyabilir. Taib bunlar kesin olur demiyorum ama ihtimaller dahilinde.
Öğretmen arkadaşım hakkında bir şey söyleyemem. Bu konuda diğer arkadaşlarımın da belirttiği gibi, önce kendisi ile sonra da varsa rehber öğretmen ile görüşebilirsiniz.

Çevrimdışı cutamko

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #5 : Mart 17, 2010, 17:29:58 ÖS »
Öncelikle cevaplayan Öğretmenlerimizin hepsine çok teşekkür ediyorum. Uzun zamandır foruma girmiyordum. Ama çok şükür problemimiz çözüldü. Şöyleki siz eğitimcilerden çok özür diliyorum ama bu mesleğe yakışmayan insanlarda var malesef. Oğlum birgün rahatsızlandı ve okula gidemedi. Ben iş çıkışı ödevini almak için okula gittiğimde öğretmeni bana " senin oğlun yokken ben çok rahatım" diye bir cümleyi kullandı. İlkinde sakince ve kızmadan onun birinci sınıf öğrencisi olduğunu ve zamana ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalıştım ve eve döndüm araya haftasonu girdi, pazartesi oğlum okuluna gitti ben akşam okuldan almak için gittiğimde öğretmen diğer velilerin yanında "bugün senin oğlun varken ne kadar yorulduğumu daha iyi anladım " diyince artık ben yanlış üzerinde ısrar ettiğimizi eğitimci adı verilen öğretmen denen bu insanın eğitimin "e" siyle bile ilgisi olmadığını anladım. Ama inanın ben onun kadar terbiyesizleşmedim. Sadece şunu söyledim " sayın hocam siz sınıf içindeki tutumunuzu bir gözden geçirin dedim ve çıktım, doğru müdür beyin odasına gittim. Olanları anlattım müdür bey onun adına özür diledi ama ben sınıfımın değiştirlmesini ısrar ettim. birinci dönem sonuna yaklaşık 1 ay vardı ikinci dönem yapacağını söyledi. 2. dönem başında sınıfımızı değiştirdik ve benim oğlum şimdi çok mutlu dersleride çok iyi şimdiki öğretmenimizle konuşuyorum. Benim oğlumdan daha hareketli çocuklar olduğunu ve bunun 1.sınıf öğrencileri için çok normal olduğunu söylüyor. Ben cevaplayan öğretmenlerimize bir katkı olsun diye cevaplamak istedim.  Hepinize çok teşekkürler BİZE YOL GÖSTEREN IŞIK OLAN MESLEK AŞKI VE ÇOCUK SEVGİSİYLE GÖREV YAPAN TÜM EĞİTİMCİLERE SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM

cingiloglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2010, 11:43:36 ÖÖ »
Herkese iyi gunler.

Oncelikle rehber ogretmenlerden konuya iliskin yardım ve yonledirme rica ediyorum.

Yukaridaki Syn. Cumato nikiyle kayıtlı kisinin durumuna benzer bir durum.

Oncelikle herkesin cocugu kendisi icin endegerli varligi oldugu kati bir gercekdir.
Aileler kendi cocuklarini okadar cok severler sayarlar ki cocugun toplum icinde uyumsuzluk sorunlari olup olmadıgını yada baska sorunlari olup olmadigini ancak konu cocugun toplum icinde yasadigi sorunlardan anlaya yada gore bilirler.

Benimde ilk okul bir'e bu sene baslayan bir oglum var.
Kendisi cok sosyal bir cocuk degilm malesef.
Ayrica cok asırı uysal ve duygusal bir cocuk.

Oglumun sinif mevcudu yaklasık 40 kisi.
Konu sinifda toplam 6 tane cok haylaz cocuk var ozellikle iclerinden bir tanesi cok asiri haylaz.

Oglumuzdan diger veliler ve cocuklarindan hatta ogretmeninden edindigimiz kisa bilgilere gore.
Konu cocuk ders dinlemiyor (gayet normal bisi bu yas icin)
Diger cocuklara ders icinde ve ders dısında surekli satasıyor (olasi bir durum)
Okula makas getirip cocuklara sana saplarim diyor (hic rasyonel bir durum degil)
Cocuklara kalem kutusu fırlatıyor hatta sivri uclu kalem saplarim diyor (hic rasyonel bir durum degil)
Konu cocugun velisi cocugunun asırı hareketli oldugunu soyluyor ve okul yonetimine durumu bildirdigini beyan ediyor.
Fakat ben ve benin gibi diger veliler konu cocugun hal ve tavırlarından cok ciddi bir sekilde rahatsiz oluyoruz.
Konu cocugun velisine durumu bildirdik kendisi ise ne yapabilirim benim cocugum boyle diyerek konuyu kapatiyor.

Ornegin
gecen gun en arka sırada otururken sınıf ıcınde ders saati sirasinda kalem kutusunu firlatıyor en onde oturan cocugun ensesine geliyor.
Sınıfda pasif baska bir cocugu baska bir haylaz cocukla birleserek dovuyorlar. Dayak yiyen velinin demesine gore cocugunun ensesi morarmis ve cocuk okula gelmek istemiyormus.

Simdi boylesine bir durumda veli olarak ne yapmamiz gerekir.
Konu cocugun velisi ayni yukaridaki veli gibi kendi cocugunun tabi cok sevecek ama bizlerde kendi cocuklarimiz cok seviyoruz.

Hepimiz biliyoruzki ilk okul 1 sinif, bir cocuk icin cok onemli bir donem.
40-50 kisilik bir sinifi bir ogretmenin idare etmesi cok zor ustelik sinifda soz dinlemeyen 6 haylaz oluncu isler tamamen karisiyor.
Ustelik birde haberlerde bir cocuk baska cocugu itmis. Dusen cocuk basi kaldırıma carpmıs ve hayatını yıtırmıs. seklide sınır bozan haberleri gorunce endiselenmemek elde degil.

Ben bir veli olarak oglumun bolesi cocukla aynı sınıfda olmasından cok rahatsızlık duyuyorum ve hergun acaba ogluma satasacakmı yada onu pasıze edıp okuldan sogutacakmı dıye dusunuyorum.
Benımle aynı fıkırde olan dıger velılerde var.

Bız uc bes velı olarak konuyu okul mudurune bıldırdık fakat kendısı konuya ılıskın hıc bır onerı yada cozumde bulunmadı.

Lutfen konu hakkında alternatıf cozumler sunun.

Saygılarımızla
Taner Cingiloglu

Çevrimdışı cutamko

• Aday Adayi
  • *
« Yanıtla #7 : Ekim 26, 2010, 11:14:59 ÖÖ »
Sayın cingillioğlu yazınızı okudum ve benim geçen yıl formasyon sahibi bir veli olarak izlenimlerimi paylaşmak istedim. Umarım yardımcı olabilirim. Öncelikle bizim yaşadığımız (şimdi dönüp baktığımda bizim yaşadığımız öğretmen diye tanımlanan kişideki yanlışlıktı) benim oğlum olağan birinci sınıf çocuklarında olan hareketlilik ve diğer çocuklardaki kadar bir yaramazlıktı yoksa diğer arkadaşlarına zarar verecek düzeyde değildi fakat öğretmen denen kişi tarafından günah keçisi ilan edilmişti. Gelelim sizin yaşadıklarınıza burda size naçizane önerim öğretmen ve rehber öğretmenlerle diyaloğa geçin. Elbette her çocuk değerli kıymetli ve özeldir. O yaramaz ve haşarı dediğiniz çocuklarında aileleriyle temasa geçin inanın onların psikolojisi sizin hissettiklerinizden farklı değildir. Ve o çocukların niçin öyle davrandığı üzerinde sebepler üzerinde durun çocuklar öyle müthiş varlıklar ki siz istediğiniz kadar rol yapın onlar kimin sahte kimin gerçek davrandığını farkındalar. Ben oğluma geçen yıl ilk dönemdeki öğretmeni hakkında olumlu duygular aşılamaya çalışırken benim canımı o kadar acıtan bir cümle kurdu ki "ama anne öğretmenim beni sevmiyor" işte bütün mesele bu sevmesi ayrım yapmaması adil davranması yanlışı tatlı sert düzeltmeye çalışması ben sizin öğretmeniz hatalıdır demiyorum. Sadece ihtimaller üzerinde durun ve doğruyu bulun. Tüm çocuklar sevildiğini hissederse özel olduğunu düşünür. Umarım en kısa zamanda problemleriniz çözülür. 

Çevrimdışı aydakiadam

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Ekim 26, 2010, 12:05:22 ÖS »
Herkese iyi gunler.

Oncelikle rehber ogretmenlerden konuya iliskin yardım ve yonledirme rica ediyorum.

Yukaridaki Syn. Cumato nikiyle kayıtlı kisinin durumuna benzer bir durum.

Oncelikle herkesin cocugu kendisi icin endegerli varligi oldugu kati bir gercekdir.
Aileler kendi cocuklarini okadar cok severler sayarlar ki cocugun toplum icinde uyumsuzluk sorunlari olup olmadıgını yada baska sorunlari olup olmadigini ancak konu cocugun toplum icinde yasadigi sorunlardan anlaya yada gore bilirler.

Benimde ilk okul bir'e bu sene baslayan bir oglum var.
Kendisi cok sosyal bir cocuk degilm malesef.
Ayrica cok asırı uysal ve duygusal bir cocuk.

Oglumun sinif mevcudu yaklasık 40 kisi.
Konu sinifda toplam 6 tane cok haylaz cocuk var ozellikle iclerinden bir tanesi cok asiri haylaz.

Oglumuzdan diger veliler ve cocuklarindan hatta ogretmeninden edindigimiz kisa bilgilere gore.
Konu cocuk ders dinlemiyor (gayet normal bisi bu yas icin)
Diger cocuklara ders icinde ve ders dısında surekli satasıyor (olasi bir durum)
Okula makas getirip cocuklara sana saplarim diyor (hic rasyonel bir durum degil)
Cocuklara kalem kutusu fırlatıyor hatta sivri uclu kalem saplarim diyor (hic rasyonel bir durum degil)
Konu cocugun velisi cocugunun asırı hareketli oldugunu soyluyor ve okul yonetimine durumu bildirdigini beyan ediyor.
Fakat ben ve benin gibi diger veliler konu cocugun hal ve tavırlarından cok ciddi bir sekilde rahatsiz oluyoruz.
Konu cocugun velisine durumu bildirdik kendisi ise ne yapabilirim benim cocugum boyle diyerek konuyu kapatiyor.

Ornegin
gecen gun en arka sırada otururken sınıf ıcınde ders saati sirasinda kalem kutusunu firlatıyor en onde oturan cocugun ensesine geliyor.
Sınıfda pasif baska bir cocugu baska bir haylaz cocukla birleserek dovuyorlar. Dayak yiyen velinin demesine gore cocugunun ensesi morarmis ve cocuk okula gelmek istemiyormus.

Simdi boylesine bir durumda veli olarak ne yapmamiz gerekir.
Konu cocugun velisi ayni yukaridaki veli gibi kendi cocugunun tabi cok sevecek ama bizlerde kendi cocuklarimiz cok seviyoruz.

Hepimiz biliyoruzki ilk okul 1 sinif, bir cocuk icin cok onemli bir donem.
40-50 kisilik bir sinifi bir ogretmenin idare etmesi cok zor ustelik sinifda soz dinlemeyen 6 haylaz oluncu isler tamamen karisiyor.
Ustelik birde haberlerde bir cocuk baska cocugu itmis. Dusen cocuk basi kaldırıma carpmıs ve hayatını yıtırmıs. seklide sınır bozan haberleri gorunce endiselenmemek elde degil.

Ben bir veli olarak oglumun bolesi cocukla aynı sınıfda olmasından cok rahatsızlık duyuyorum ve hergun acaba ogluma satasacakmı yada onu pasıze edıp okuldan sogutacakmı dıye dusunuyorum.
Benımle aynı fıkırde olan dıger velılerde var.

Bız uc bes velı olarak konuyu okul mudurune bıldırdık fakat kendısı konuya ılıskın hıc bır onerı yada cozumde bulunmadı.

Lutfen konu hakkında alternatıf cozumler sunun.

Saygılarımızla
Taner Cingiloglu

Resmiyetten önce konuyu konuşarak halletmeye çalışmışsınız anladığım kadarıyla Okul Müdüründen tatmin edici bir cevap alamamışsınız... Okulunuzda Rehber öğretmen var mı bilmiyorum tabi ki konuyu varsa Onunla paylaşın; Söz uçar yazı kalır mevcut kaygılarınızı kağıda dökerek dilekçe ile Okul Müdürlüğüne bildirin ve gerekli tedbirlerin alınmasını isteyin....
  yukarıda CUtamko nikli arkadaşın dedikleri de yapılabilir şeyler... Öğretmenin öncülüğünde  SInıf Velileri bir araya gelerek "problem yaşatan öğrenciyi ya da öğrencileri" dışlamadan ve de suçlamadan hiçbir çocuk zarar görmeden bu durum nasıl çözülebilir konusunda yaklaşımlar belirleyebilirsiniz... Tabi burda önemli olan Sınıf Öğretmenine , Okul Rehber Öğretmenine ve de Okul İdaresine güvendiğinizi belirterek onların önderliğinde çözüm yolları geliştirilmesi gerekiyor. Eğer ki Veliler kendi aralarında bireysel çözüm yollarına başvururlarsa o zaman mevcut sorun daha da derinleşir...

Yaklaşımlarınızda unutmamanız gereken "bu çocuk benim de olabilirdi " düşüncesidir...İlköğretim 1. sınıf için düzenin oturması çocukların sınıf kurallarına uyum sağlaması bazen beklenenden daha da uzun zaman alabilir. Sınıf Öğretmenine güvenmeniz gerekiyor... Can alıcı nokta bahsettiğiniz konular davranış bozuklukları ve bir an önce öğrenci velileri ile temasa geçip çocukların uyum süreci hızlandırılması gerekiyor...