Forum içi arama

mail grup

Gönderen Konu: uygun olmayan resim çizen öğrenci...  (Okunma sayısı 1797 defa)

Çevrimdışı zemheri_8001

• içimizden
uygun olmayan resim çizen öğrenci...
« : Kasım 05, 2009, 10:38:01 ÖÖ »
mrb. arkadaşlar. köy ilköğretim okulunda görev yapıyorum. okulumuzda 4. ve 5.sınıf iki erkek öğrenci resim dersinde uygun olmayan resimler çizmişler. sınıf öğretmeni resimleri bana verdi. öğrencilerle görüştüm,konuşmak istemediler.aile ile görüşmeyi düşündüm,faydası olacağını sanmıyorum.aileler iç içe yaşıyorlar,evler 1-2 oda.sosyo-ekonomik durum inanılmaz derecede kötü.aileler genelde eğitimsiz kişiler. bu konuyla ilgili ne yapabilirim...

Çevrimdışı Yoruk

• PROFESYONEL YAZAR
Ynt: uygun olmayan resim çizen öğrenci...
« Yanıtla #1 : Kasım 05, 2009, 10:44:40 ÖÖ »
"Uygun olmayan resim" derken? Bir resmin uygun olup olmadığına bizler karar veremeyiz ki. Sanat kişisel bir olaydır. size göre uygun olmayan, başkasına göre uygun olabilir. Bunları tahmini yazıyorum elbette. Biraz daha ayrıntı sunarsanız daha iyi olur.

Benim çizdiğim resimler de "uygunsuz" bulunan türden resimlerdi. Genellikle savaş, ölüm, kafatası, yılan, şeytan, karanlık konulu resimler çizerdim. Ki halen bu tür "uygunsuz" resimler çizmekteyim. açıkçası, bu beni rahatlatıyor. Bu zaten bir tür savunma mekanizması, bir rahatlama yöntemi değil midir?
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2009, 10:58:39 ÖÖ Gönderen: YÖRÜK »

Çevrimdışı zemheri_8001

• içimizden
« Yanıtla #2 : Kasım 05, 2009, 11:02:37 ÖÖ »
5.sınıf öğrenci ters ilişkiye giren kadın ve erkek resmi yapmış. erkeğin cinsel organını detaylarıyla beraber çizmiş.   

Çevrimdışı Yoruk

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #3 : Kasım 05, 2009, 11:13:29 ÖÖ »
Bu biraz sakıncalı olabilir. Sebeplerini öğrenmek gerek. Sebebi basit bir şey de olabilir, tahmin edemeyeceğimiz kadar karmaşık bir şey de olabilir. Aileleri ile görüşmenin faydalı olamayacağını düşünüyorsunuz, ama en azından bunu bir denemelisiniz bence. Elbette, ilk önce öğrencilerle görüşmekte fayda var.

Çevrimdışı pdwmn

• Tecrübeli
« Yanıtla #4 : Kasım 05, 2009, 14:00:50 ÖS »
Anne baba ile aynı odada yatıyorlarsa bundan kaynaklanabilir.
Bu arada arkadaşlarını gözden geçirin, kimler ile görüşüyor, kendinle büyüklerle arkadaşlık kuruyor mu, kuruyorsa ne düzeyde.
Daha önceki yaşantıları neler. Boş zamanını nasıl değerlendiriyor.
Mutlaka bir yaşantı olmalı. Bir şeye şahit olmuştur. İlgisi bu yönde fazladır. Bazen de bu tarz şeyler yardım çağrısı olabiliyor.
Birde çocuğun genel durumu nasıl davranış problemleri var mı?

Çevrimdışı zemheri_8001

• içimizden
« Yanıtla #5 : Kasım 05, 2009, 15:02:46 ÖS »
öğrenciyle görüştüm, konuşmak istemediğini söyledi.fazla üstüne gitmek istemedim.
çocuk içekapanık, sessiz birisi olarak nitelendiriliyor. aile de herhangi bir problem yok gibi.anne-baba çocuklar ayrı odalarda yatıyorlar. çocuk dışarda daha çok abisiyle beraber geziyormuş.

Çevrimdışı esraaaaaaaa

• içimizden
« Yanıtla #6 : Kasım 07, 2009, 00:46:35 ÖÖ »
bnm de 6.sınıf bır öğrencim neredeyse aynı resımlerı cizmiş öğrencim bır dini yurtta kalıo ailesıyle aynı ilçede olmasına rağmen,kollarını ve ellerını(bu belkı sadece bızım gorduklerımızdır)çimdikleyerek yaralıo sinir nöbetlerine yakın şeyler gecirio ve benzer seyler var.açıkçası pek ir şey yapabıldıgımı soylleyemem görevlendirmeyle geldgm bı okul ve bn gelmden önce olmuş bı olay ve baska öğretmenler farklı türlerde tepkıler vermış bn de daha fazla gerılımını ve utancını artırmamak adına bu konuya tekrar dönmedm ama onunla iletişim kurmaya ilişki geliştrmeye çalıştım fakat o okulda haftada1 gün olmam,bnm deneyımsız olmam,dini yurtta kalması ailenın ilgisiz olması gbı nedenler ( ya da bahaneler:))den dolayı başaramadım..
lütfen bu vakayla ilgili fikri olanlar paylaşsın tesekkr edrm sımdıden

Çevrimdışı pdwmn

• Tecrübeli
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2009, 21:10:59 ÖS »
Böyle durumlarda dikkat edilmesi gereken bir nokta var bence. Bu çocukların daha önce böyle bir yaşantısı olmuş mu? Taciz gibi. Bir be bu tarz yayımları izlemiş mi?
Bunu öğrenmek zor ama dolaylı yoldan öğrenilmeye çalışılmalı galiba.

Çevrimdışı gülücük30

• içimizden
« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2010, 09:40:18 ÖÖ »
biraz esprili yaklaşayım.çocuk belki nü resim konusunda bir dahi olma yolundadır:) bakın yörük arkadaşımızda ilginç resimler çiziyormuş:)