Forum içi arama

psikoloji eğitimi

mail grup

Gönderen Konu: Destek eğitim odası  (Okunma sayısı 6543 defa)

Çevrimdışı hakan_986

• içimizden
Destek eğitim odası
« : Ekim 06, 2009, 21:57:49 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Okulda destek eğitim odası açmak istiyorum fakat bu konuda yeterince bilgi sahibi değilim. bu konud bana ardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı correctional

• Üye olmadan linkleri göremezsiniz
  • PROFESYONEL YAZAR
Ynt: Destek eğitim odası
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2009, 23:50:17 ÖS »
görevlendirme başladı yine bende istiyorum

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2009, 10:01:18 ÖÖ »

Burada link var. Linkleri görebilmeniz icin

Üye Olmalısınız
 veya Üye Girişi Yapmalısınız
Merhaba arkadaşlar. Okulda destek eğitim odası açmak istiyorum fakat bu konuda yeterince bilgi sahibi değilim. bu konud bana ardımcı olursanız sevinirim.
Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği

Üye Olmalısınız

Öncelikle arkadaşım bu yönetmeliği iyi bir şekilde ilgili bölümlerini okumalısın
Biz kendi okulumuzda Destek Eğitim Odasının resmi açılışını geçen yıl yaptık.
Okulunuzda kaynaştırma raporu olan öğrenci sayısı çok fazla ise okul müdürlüğünüz okulun fiziki şartları bu odayı açmaya elverişli konumda ise bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğüne açılması yönünde bir yazı gönderiyor. Milli eğitim özel hizmetler kurulu tarafından gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra okulunuzda Destek eğitim odası açılır. Yukarıda yayımladığım yönetmeliğin 28. maddesinde Destek eğitim Odası açılması ile ilgili açıklamalara yer verilmiş. Bu yönetmelikten yararlanabilirsin. Bu konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz RAM ile irtibata geçip bilgi alabilirsiniz. Okulumuzun sitesinde yaptığım çalışmalardan yararlanabilirsin aşağıda linki paylaşıyorum.

Üye Olmalısınız

Çevrimdışı fulyapdr

• içimizden
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2009, 00:42:48 ÖÖ »
Hocam peki öğrenciler için kimler görevlendirildi;eğitimleri için

Çevrimdışı ılgaz

• PROFESYONEL YAZAR
  • :)))
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2009, 01:25:23 ÖÖ »
bir arkadaşım okulunda norm fazlası sınıf öğretmeniydi o görevlendirilmiş ama benim ilk başta anladığım kadarıyla 4. 5. sınıf öğretmenleri sınıflarında başka ders işlenirken bu odalarda kaynaştırma öğrencileriyle ilgilenecekti

Çevrimdışı hakan_986

• içimizden
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2009, 10:28:37 ÖÖ »
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Görevlendirme konusunda  ise öncelikler 4. ve 5. sınıf öğretmenleri görevlendiriliyor. Eğer 4. ve 5. sınıf öğretmenleri istemezse okulda gönüllü olna diğer öğretmenlerde görevlendirilebiliyor. Bu noktada gönüllü olmak önceliklidir.

Çevrimdışı fulyapdr

• içimizden
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2009, 23:38:49 ÖS »
Hocam Bir kaygım var:Ben konuyu gündeme getirdiğimde;sınıf öğretmenlerinin bu konuda gönüllü olmadıklarını açıkça anladım;Sınıf öğretmenleri boş saatlerinde ;o an öğretmeni olmayan bir sınıf yoksa OTURUYORLAR VE ;OTURMAK VARKEN NEDEN EK BİR SORUMLULUK ALAYIM DİYE DÜŞÜNÜYORLAR...başka bir çözüm varmı;gönüllü olmazlarsa;zorla bir görevlendirme söz konusu olabilirmi onlar için ;dışardan bir ücretli öğretmen tahsis edilebilirmi;okuldaki sınıf öğretmenleri dururken....zordayımm

Çevrimdışı hakan_986

• içimizden
« Yanıtla #7 : Ekim 13, 2009, 09:09:39 ÖÖ »
Branş öğretmenleri destek odasında derse girdiklerizaman, toplamda girdikleri ders sayısı   eğer maaş karşılığını geçiyorsa ek ders alırlar. fakat sınıf öğretmenleri için böyle bir durum söz konusu değil. o nedenle eğer sınıf öğretmenleri girmek istemiyorsa yapacak fazla bi şey yok. gönüllü olan öğretmenin bu derslere girmesi sağlanır

Çevrimdışı yusuf_pdr

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2009, 09:19:26 ÖÖ »

Üye Olmalısınız
Hocam Bir kaygım var:Ben konuyu gündeme getirdiğimde;sınıf öğretmenlerinin bu konuda gönüllü olmadıklarını açıkça anladım;Sınıf öğretmenleri boş saatlerinde ;o an öğretmeni olmayan bir sınıf yoksa OTURUYORLAR VE ;OTURMAK VARKEN NEDEN EK BİR SORUMLULUK ALAYIM DİYE DÜŞÜNÜYORLAR...başka bir çözüm varmı;gönüllü olmazlarsa;zorla bir görevlendirme söz konusu olabilirmi onlar için ;dışardan bir ücretli öğretmen tahsis edilebilirmi;okuldaki sınıf öğretmenleri dururken....zordayımm
2 Eylül 2008'de yayımlanan Kaynaştırma Yoluyla Eğitim Uygulamaları (Genelge 2008/60) genelgesinin 11. maddesinde;
11) İlgi (d) Yönetmeliğin 28’inci maddesinin 2’nci paragrafının (g) alt bendinde destek eğitim odalarında kimlerin görevlendirileceği belirtilmektedir. Bununla birlikte ilköğretim okullarının 4’üncü ve 5’inci sınıflarında alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde; sınıf öğretmenleri, gerekli ise kendi sınıflarındaki özel eğitime ihtiyacı olan öğrencileriyle destek eğitim odalarında eğitim-öğretim faaliyeti yürüteceklerdir.
Buradan çıkan sonuç 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin öncelikli olarak görevlendirilmesi. Derse girmedikleri boş saatlerin ücretini devletten alıyorlar zaten. Okul yönetiminin eğitim öğretim ile ilgili verdiği diğer görevleri yapmak zorundalar. Ancak ne kadar gönüllü olup olmadıkları ayrı bir konu.

Çevrimdışı nulku

• Yenilerden
  • **
« Yanıtla #9 : Ekim 13, 2009, 11:00:00 ÖÖ »
"Derslerini branş öğretmeni okutan sınıf öğretmeni, bu ders saatlerinde yönetimce verilen eğitim-öğretim görevlerini yapar." madde 64.
bu maddeye dayanarak destek eğitim vermelerini sağlayabilirsiniz diye biliyorum ben de.

Çevrimdışı semfoni

• Profesyonel
« Yanıtla #10 : Ekim 14, 2009, 14:28:32 ÖS »
nulku ya katılıyorum, idare boş ders olduğunda onalrı yolluyor derse, bu da yine idarenin isteğiyle 4 ve 5.sınıf öğretmenlerinin yapabileeği bir şey düşünüyorum... gönüllülük ararsak çoğu iş yapılmaz zaten:(

Çevrimdışı carmen

• Profesyonel
« Yanıtla #11 : Ekim 14, 2009, 14:49:24 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,ben de tam bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyordum. Maalesef eğitim sistemimiz başarılı öğrencileri kucaklayan, yaşıtlarına göre farklılık gösteren öğrencileri ise bir tarafa iten, onları kabul edemeyen bir anlayışa sahip. İşte bu nedenle destsk eğitim odasında öğrencilere bir nebze olsun birşeyler katmak isteyecek sınıf öğretmeni bulabileceğimi sanmıyorum. Aslında ben de bu konu ile ilgili idareyle görüşmek istiyorum,ama öğretmenlerin yaklaşımlarını tahmin edebiliyorum. Bu öğrenciler ve aileleri için birşeyler yapmalıyız,en azından engel durumları ve neler yapılabileceği konusunda aile ve öğretmenleri bilgilendirmek bile bir adımdır bence. Bir de 4.5. sınıf öğretmenleri eğer sınıflarında kaynaştırma öğrencisi varsa, o öğrenciyle boş saatlerinde destek eğitimi odasında çalışabilir diye biliyorum,belki de ben yanlış biliyorum

Çevrimdışı shrewoman

• PROFESYONEL YAZAR
« Yanıtla #12 : Aralık 07, 2011, 12:21:36 ÖS »

Peki rehber öğretmenler bu sınıflarda ders verebiliyorlar mı?